Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
MartinZ
Příspěvky: 327
Registrován: 13. 04. 2010, 16:20

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#46

Příspěvek od MartinZ »

Kontrolní odpověď: pokud chtěli fotit přírodu, tak asi ano ::)
viator
Příspěvky: 287
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#47

Příspěvek od viator »

pre Honza Ebr: Ten môj spôsob som uviedol viacmenej preto, aby som nebol príliš OT :-X ;)

pre Vabra: No Ty si to rozvinul (zrejme nezávisle) úplne skvelo! Myslím, že mnohí užívatelia si osvoja tento podľa mňa najpraktickejší spôsob. Ak ho pravdaže už dávno nepoužívajú :)
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#48

Příspěvek od MilAN »

viator: opravdu si myslíš, že to je praktičtější než polární hledáček, kterým ustavíš paralaktickou montáž během 2 minut s dostatečnou přesností ?
Jinak tak, jak ji uveřejnilk vabra, je přeci používána vždycky , nebo se mýlím ? Co je na ni rozvinutějšího ? Je to standard a nic nového na tom moc nevymyslíš .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
viator
Příspěvky: 287
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#49

Příspěvek od viator »

viator: opravdu si myslíš, že to je praktičtější než polární hledáček, kterým ustavíš paralaktickou montáž během 2 minut s dostatečnou přesností ?
Jinak  tak, jak ji uveřejnilk vabra, je přeci používána vždycky , nebo se mýlím ? Co je na ni rozvinutějšího ? Je to standard a nic nového na tom moc nevymyslíš .
Nik nemôže vyjadriť iný názor ako subjektívny. Z toho, čo som uviedol ja vyplýva, že polárny hľadáčik (v jeho originálnu konštrukciu) nepoužívam a tak s ním ako aj s montážami ním disponujúcimi nemám dostatočné skúsenosti (mám len astro-3).
Tým, že som napísal že Vabra tento spôsob rozvinul som mal na mysli čosi akoby ju transformoval na dnešné možnosti... a v tomto kontexte si naozaj myslím, že ju "rozvinul"...
Opakujem, píšem len subjektívny názor vychádzajúci z môjho pohľadu.
Ale myslím, že rozumiem dôvodu tvojej reakcie.
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#50

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

V dnešní době je asi docela těžký něco "vymyslet". Každopádně to, jak to vabra tady prezentoval mě přivedlo k prvním fotkám z montáže, se kterými jsem byl spokojen. 100x někdo může říkat, že to přece jde tak a tak, pro mě je to ta nejblbovzdornější metoda a o to, že jsem se odhodlal ji použit, se zasloužilo vabrovo lidské podání návodu :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#51

Příspěvek od MilAN »


Tým, že som napísal že Vabra tento spôsob rozvinul som mal na mysli čosi akoby ju transformoval na dnešné možnosti... a v tomto kontexte si naozaj myslím, že ju "rozvinul"...
Nechci Tě brát za slovíčka ani se vnucovat svým názorem, ale když se to přesně ! takto dělá stále, tak bych byl rád, kdybys naznačil, čím je to "rozvinuté" a transformované.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
viator
Příspěvky: 287
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#52

Příspěvek od viator »


Nechci Tě brát za slovíčka ani  se vnucovat svým názorem, ale když se to přesně ! takto dělá stále, tak bych byl rád, kdybys naznačil, čím je to "rozvinuté" a transformované.

Tak vychádzajúc z toho, že máme evidentne iné skúsenosti a znalosti, z môjho pohľadu to "rozvinul" a transformoval napr. tým, že uviedol praktické "preloženie" polôh zosnímaných hviezd na hviezdnu mapu. To sa mi javí ako pomerne nové, čo sa asi stále nerobilo. Pri snímaní cez notebook je to zrejme dosť efektívne.
Taktiež sa nevnucujem týmito názormi. Ostatne z mojich reakcií je skúsenejším zrejmé prečo si myslím mnou uvedené...alebo nie ?
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#53

Příspěvek od MilAN »



]z môjho pohľadu [/b][/color]to "rozvinul" a transformoval napr. tým, že uviedol praktické "preloženie" polôh zosnímaných hviezd na hviezdnu mapu. To sa mi javí ako pomerne nové, čo sa asi stále nerobilo.Ono se ta fotka musela přenést na mapu ( nebo opačně )vždycky.  V principu je jedno, jestli to udělám ve zvětšováku na fotku, nebo promítnu nebo nakreslím.... Nikdy to nešlo jinak.Jen digitál je rychlejší a práci dělá počítač.ale metoda  a její kroky a složky jsou jinak identické.  Zrovna tak výsledek.
Když jsem ustavoval naposledy svoji montáž, nepřipadal jsem si jako inovátor- dělal jsem totéž , co před nějakými 20 lety a co jsem se učil před nějakými 40 roky  Jen jsem použil současné "focení" a současné "promítání." A nikoho by to snad nenapadlo dnes dělat jinak.  :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
viator
Příspěvky: 287
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#54

Příspěvek od viator »

...a to sú tie skúsenosti. Tú montáž mám cca. 4-tý rok, a oblohu fotím (tak nejak viacej) asi dva. Ono fotil som aj na film pred asi 25 rokmi, no to boli len star-trails na 800 ASA z pevneho stativu. Dnes však nemám dosť času (a ani prostriedkov) na tento koníček, navyše je skoro stále pod mrakom, a tak občas zájdem po nejaké info/novinky sem :). Je to tu fajn, ale to som už písal na inom mieste... :)
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 47

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#55

Příspěvek od alien5 »

Tak jsem zkousel poprve sam ustavovat touto metodou a neslo mi to hehe :o) ale na to co jsem delal spatne, uz jsem prisel, tak to snad bude priste ok :o)
Jinak Vabra mi to ustavil predminulou noc a slapalo to naprosto skvele, nejmensi odchylka grafu ve PHD co jsem kdy mel to za 1, a za
2: jsem zjistil ze mam tudis polarni hledacek pekne vedle predpokladane polohy severky heh, a to mi to Karell kontroloval a rikal ze je to ok (jinak karel mi moc poradil se vsim diky moc !!)
Takze tato metoda je velice presna mel jsem to ustavene asi na 3 minuty
+- .
Trva to sice zatim dele nez podle polarniho hledacku, ale na mem ohnisku 900 to chce co nejvetsi presnost.
Jinak ja jsem porad resil, uhel polarky, servis montaze u pana zahajskeho, vyvazeni dalekohledu atd.. a ono to bylo hledackem heh.
Takze diky Pavlovy za tuto metodu !!  ;)
PS: u Karlla mi to jelo dobre bylo to serizene, hledacek se mi hnul evidentne az posledni dobou, to je to stale transportovani astrovercajku po vesnickach Kokorinska :o) Karell ja machr !! za ten hledacek nemuze ok (omluva) ;)
Uživatelský avatar
dora
Příspěvky: 156
Registrován: 30. 09. 2007, 18:54

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#56

Příspěvek od dora »

ahoj,

rad bych podekoval Pavlu Vabrouskovi, ktery tuto metodu vysvetlil tak, ze jsem ji pochopil a uspesne pouzil. Prvni vecer byl zkouseci, kdzy jsem se ucil orientovat v poli pobliz polarky a upravovat nastaveni montaze (mam manfrotto fofotostativ, kulovou hlavu, originalni astrotrac wedge a astrotrac). Druhy vecer jsem byl schopen ustavit do 20 minut bez polarniho hledacku (4 iterace). 135mm objektivem jsem bez problemu delal 8 minutove expozice, coz v minulosti nebylo mozne. Hlavne to ale odstranilo nejistotu pri praci s polarnim hledackem, nebot jsem nikdy nevedel s tim plastovym zmetkem jak na tom jsem (jiz 2x jsem ho reklamoval a dostal novy).  Prikladam priklad z procesu ustavovani. mam trochu problem urcit presne stred rotace, delam to odhadem a pak zkousim vkladat kruznice.
jeste jendou diky a mate-li jeste nejaky trik k teto metode tak sem s nim.

https://picasaweb.google.com/1118487949 ... 1470961746
SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#57

Příspěvek od gsokuba »

Možná to tu už někde je, ale nemůžu to zaboha najít. Mám otázku jestli k tomu můžu použít jenom canon 450d v primárnim ohnisku, stim že na LCD je mřížka určená pro kontrolu kompozice, bych foták natočil tak aby hvězda jezdila po jeji linii a použil digitální zoom 5x nebo 10x misto barlow fungovalo by to? Ptám se abych zbytečně nekupoval pointační okulár.  
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#58

Příspěvek od MilAN »

Nějak není úplně jasné, o co ti jde.
Natočíš foťák tak,aby v RA i DEC souhlasila mřížka s pohybem montáže v RA a DEC. Potom podle čáry v RA budeš ustavovat podle Scheinerovy (driftové) metody. To je O.K. Kvůli tomu opravdy nepotřebuješ pointační okulár . Ale na focení až ano. Pokud budeš pointovat jinak, pomocí autopointeru , tak ale zase ten lze jednoduše využít na ustavení podle driftové metody, protože ti přímo vyhodnocuje číselně odchylku v RA a DEC
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#59

Příspěvek od gsokuba »

Jo díky přesně o to my jde, nebude ale vadít že ta mřížka nemá linku na středu zornýho pole? nebo jak řikáš mám pointaci skywatcher 80/400mm s qhy5 tam můžu udělat to samý v PHDguider nebo QGvideo tam je kříž veprostřed, ale zas nevim jestli nevadí že dalekohledy nejsou v optický ose protože nemám pointační objímky.
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polarni ustaveni montaze rotovanou expozici

#60

Příspěvek od MilAN »

To vůbec nevadí. A pokud umí pointace vypnout fyzicky pointaci v DEC ale zobrazuje odchylku, je to ideální a není potřeba žádný kříž ani zobrazovat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět