Filmy pro astrofoto

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filmy pro astrofoto

#166

Příspěvek od MilAN »

Nějak nedovedu pochopit jásání někoho nad analogovou fotografií v momentu, kdy se na film cvakne fotka, donese vyvolat, pak se to naskenuje, digitálně upraví a digitálně vytiskne .
Analogová fotka- alespoň pro mě- vznikla tak, že jsem si ji vyfotil, vyvolal a nazvětšoval. Mohl jsem ovlivnit něco výběrem filmu, výběrem vývojky, procesem vyvolání, gradací papíru , druhem vývojky a světla při zvětšování. A k tomu bylo možno kouzlit rukama pod zvětšovákem.
Žádná chyba v procesu nešla opravit, čas nešel zastavit. I bídná fotka z našeho současného pohledu vyžadovala hodně znalostí a umění, cviku , testů, zkoušek.
Fotit dnes na film, za použití veškeré současné techniky, je krok zpět.Navíc nemající nic společného s analogovou fotografií. A kdo dříve fotil analogově , tak focení na film s digitálním celým zpracováním u něho ani nevyvolá žádné nostalgické vzpomínky. To bylo jen krátké mezidobí, než to celé převálcovaly digitální kamery.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Filmy pro astrofoto

#167

Příspěvek od Michal1 »

LKamarad: Třeba taky tak jednou skončím. Ale v nejbližší době to neplánuji.

Milan: Chápat to nemusíš. Někoho to prostě baví, s tím je potřeba se smířit. Tak abych tě jen tak neodbyl. Já se začínal o astrofoto zajímat cca v r. 2004 a na středoformát jsem přešel v r. 2010. Kdo fotil na film, už v té době většinou používal tebou zmíněný hybridní postup. Já čistě analogovou dobu nezažil. Mezi tím jsem taky pár let fotil na CCD, ale dávalo mi víc starostí než radosti, tak jsem toho nechal.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filmy pro astrofoto

#168

Příspěvek od MilAN »

Ale vždyť ty neděláš nic jiného, než ti, co fotí digitálně. Jen si na ta digitální data musíš počkat než se vyvolá film a naskenuje. Ty s tím filmem neděláš vůbec nic - čekáš na digitální data. Jen ta přijdou později než z digitální kamery :)
Ale samozřejmě , je to naše zábava.
Já jsem třeba vyvolával film hned po focení, pak si šel na chvilku lehnout a šup do práce. Téhle zábavy jsem se rád vzdal :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Filmy pro astrofoto

#169

Příspěvek od LKamarad »

Já fotil čistě analogově (i hvězdy - nejprve na Kleti (1981 - 1983) a pak i mým vlastnoručně vyrobeným NWT 200mm(1983) na kinofilm) od roku 72 (to mi bylo 9 let a hrál sem si s Exaktou Varex, fotil a sám vyvolával čb filmy) .... od roku 1978 už sem jel na 6x6 - Pentacon KIX TL :lol:
Od roku 1990 Hajzlbladem - preferoval sem ČB analog a zvětšoval na formát 50 x 60 cm. Vznikly tehdy i na dnešní poměry špičkový fotky (poklad - nikdy nedám z ruky). Barevně se dalo na profi úrovni pracovat (resp. zpracovávat diáky) od roku 2001, kdy se objevil Nikon Coolscan 8000ED. Tato slavná éra (některý moje Anal/Digi obrazy z této doby už nikdy nepřekonám) trvala do roku 2009, kdy zmizely z trhu Fuji Velvia 220 a objevil se první použitelnej digi foťák EOS 5DmkII. Tenhle přechod byl zprvu pro mne "pádem do žumpy" a dodnes většinou panoramuju. Ono s mejma vakuovejma kazetama, Superachromatama a Velvií 50 to dalo ekvivalent cca 40Mpix (s nepřekonatelnou "duší" těchto fotek). Kdyby ty Velvie 220 vydržely (+ jejich kvalitní vyvolávání), tak bych přechod na digi odložil minimálně do roku 2014+ ...... 8-)
Toť stručná historie Analog/Digi pakárny ;)
Odpovědět