Nalezeno 18249 výsledků hledání
Přejít na rozšířené vyhledávání
- 24. 06. 2026, 22:31
- Fórum: Všeobecná diskuze
- Téma: Doporučuji odkaz
- Odpovědi: 4868
- Zobrazení: 1666828
Re: Doporučuji odkaz
500 hodin, to je masakr. Nejdřív jsem myslel, že je to kooperace. Ale je to dílo jednoho člověka. Na druhou stranu, je to na remote observatory, kde je asi jasno skoro pořád, a třeba 10 hodin tmy každou noc, pokud je to v jižnějších šířkách, a pak už je to "jen" 50 nocí :-) O tom si tady m...
- 22. 06. 2026, 23:39
- Fórum: Snímky
- Téma: Galaxie NGC4565
- Odpovědi: 246
- Zobrazení: 76990
Re: Galaxie NGC4565
Excelentní, zpracované tak akorát, nepřehnaně, super detaily,které jsou ale reálné. Oceňuji hlavně nyní, kdy se extrémně hodně astro-fotografů pomátlo s extrémním ostřením pomocí různých AI-based pluginů. Nezatracuji je, je to mocný nástroj co nám pomáhá v boji se seeingem, ale člověk se musí držet ...
- 22. 06. 2026, 19:31
- Fórum: Astrofotografie
- Téma: Prosím poraďte
- Odpovědi: 2346
- Zobrazení: 502221
Re: Prosím poraďte
Mě se osvědčilo vše zpracovat zvlášť, srovnat pozadí na stejné jasy, zlikvidovat gradienty a teprve na konci složit a lehce doladit. Pokud bys to měl skládat ještě před processingem, tak to musím mít alespoň dokonale srovnané pozadí, bez jasových přechodů, jinak tam po sleožení vzniknou ostré přecho...
- 22. 06. 2026, 17:38
- Fórum: Snímky
- Téma: NGC 4725 a NGC 4747
- Odpovědi: 71
- Zobrazení: 24275
Re: NGC 4725 a NGC 4747
jj, je to tak, jen jsem nechtěl bejt ten první prudič, co ti to přeostření zdrbne
Jinak je to pěkný, ale dal bych si zpracování ještě jednou, a ostřením šetřit, jinak v těch galaxiích vznikají přesně takovéhle červíkovité struktury.
- 21. 06. 2026, 11:10
- Fórum: Software, literatura, ...
- Téma: Astro Stacker 3.1 - skládání astronomických snímků
- Odpovědi: 163
- Zobrazení: 8781
Re: Astro Stacker 3.0 - skládání astronomických snímků
Aha, tak už asi tuším, proč mi to funguje. U mne má každý snímek ve fits hlavičce RA, DE a úhel natočení pole :-) Nikdy jsem to neměl ze soustavy v hvězdárně jinak. A někdy, když snímám bez pointace, tak i plnou astrometrii, protože když dělám dithering naslepo, bez guidingu, tak se po každém snímku...
- 20. 06. 2026, 21:31
- Fórum: Software, literatura, ...
- Téma: Astro Stacker 3.1 - skládání astronomických snímků
- Odpovědi: 163
- Zobrazení: 8781
Re: Astro Stacker 3.0 - skládání astronomických snímků
Pepo, to je sprostá dezinformace :-) Snímky po meridian flipu PI normálně zregistruje, vždyť jsou jen otočené o 180°. Dělám to roky. Leda bys měl něco nestandarně nastavené. Ještě dodám, že funkce FastIntegration i StarAlignment v PixInsight vyřadila z mých testovacích snímků všechny otočené o 180°,...
- 14. 06. 2026, 12:39
- Fórum: Software, literatura, ...
- Téma: Astro Stacker 3.1 - skládání astronomických snímků
- Odpovědi: 163
- Zobrazení: 8781
Re: Astro Stacker 2.8 - skládání astronomických snímků
Pokud máš snímky: Light = L Master Dark = D Master Flat = F Master Dark Flat = DF Master Bias = B pak se kalibrovaný snímek počítá rovnicí: Lcal = (L-D)/norm(F-DF) Pokud je Flat s expozicí do sekundy bude Bias a Dark Flat vycházet podobně. Samozřejmě Flat focený 10 s expozicí bude už potřebovat Dar...
- 14. 06. 2026, 10:51
- Fórum: ATM aneb udělej si sám
- Téma: Zenit align mini - plně automatizované ustavení montáže
- Odpovědi: 35
- Zobrazení: 2570
- 11. 06. 2026, 17:19
- Fórum: Všeobecná diskuze
- Téma: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci
- Odpovědi: 158
- Zobrazení: 40951
Re: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci
Parádně zrekonstruované, už jsem myslel, že to odchodem Ládi šlo k ledu. Je super, že se to nakonec povedlo do k tomu určené kopule nainstalovat.
Tak hezké pokoukání.
Tak hezké pokoukání.
- 10. 06. 2026, 23:21
- Fórum: Astrofotografie
- Téma: Vzdialenosť barlow-kamera (fotenie planét)
- Odpovědi: 20
- Zobrazení: 939
Re: Vzdialosť Barlow-Kamera (fotenie planét)
Tak dík za info, vůbec nevím že tohle existuje.Psion píše: ↑10. 06. 2026, 08:02 Zřejmě má tento koma korektor: https://tavcso.hu/en/product/Komakorr1506
- 10. 06. 2026, 17:06
- Fórum: Ostatní
- Téma: Co to prosím Vás je?
- Odpovědi: 691
- Zobrazení: 355761
Re: Co to prosím Vás je?
Jednoznačně reflex od Jupitera, je to vždy středově symetricky. Galaxie tam není a ani by takhle nevypadala.
- 10. 06. 2026, 07:46
- Fórum: Astrofotografie
- Téma: Vzdialenosť barlow-kamera (fotenie planét)
- Odpovědi: 20
- Zobrazení: 939
Re: Vzdialosť Barlow-Kamera (fotenie planét)
Skywatcher 0.86x koma korektor neexistuje. Takže tam strkáš nějaký reduktor pro refraktor, což tam nepatří a komu nekoriguje, ten optický člen slouží k úplně jinému účelu. Ale samozřejmě to "nějak funguje". Že blbě, to uvidíš až na hvězdách. U objektu vzdáleného 40m bude posun ohniska ven ...
- 09. 06. 2026, 21:51
- Fórum: Astrofotografie
- Téma: Vzdialenosť barlow-kamera (fotenie planét)
- Odpovědi: 20
- Zobrazení: 939
Re: Vzdialosť Barlow-Kamera (fotenie planét)
To se mi úplně nezdá, pokud ti v tomhle funguje komakorektor, musí být ohnisko nad tím zasunutým výtahem, minimálně nějakých 40-50mm (co máš za korektor ?)
A pak by ten barlow měl být dost před ohniskem.
Opravdu nenajdeš místo, kde je kotouček nejmenší ? A nebo nejmenší je, ale je rozmazaný ?
A pak by ten barlow měl být dost před ohniskem.
Opravdu nenajdeš místo, kde je kotouček nejmenší ? A nebo nejmenší je, ale je rozmazaný ?
- 09. 06. 2026, 19:34
- Fórum: Astrofotografie
- Téma: Vzdialenosť barlow-kamera (fotenie planét)
- Odpovědi: 20
- Zobrazení: 939
Re: Vzdialosť Barlow-Kamera (fotenie planét)
Ty máš na newtonu výtah se zdvihem 130mm ? Pokud to nedá o kousek, dá se posunout zracdlo na kolimačních šroubech více nahoru. Pokud o hodně, tak uříznout dole tubus. Ale mě se to nezdá, nemáš tam na výtahu nějaký prodlužující nástavec ? Nejde kus z výtahu sundat ? A určitě nekombinuj Barlow s komak...
- 09. 06. 2026, 15:20
- Fórum: Kosmonautika
- Téma: Mise Aleše Svobody na ISS
- Odpovědi: 17
- Zobrazení: 958
Re: Mise Aleše Svobody na ISS
Já myslím že tohle žádný flame není, prostě normální diskuze, každý na to má holt jiný názor.