Nalezeno 18249 výsledků hledání

od MMys
24. 06. 2026, 22:31
Fórum: Všeobecná diskuze
Téma: Doporučuji odkaz
Odpovědi: 4868
Zobrazení: 1666828

Re: Doporučuji odkaz

500 hodin, to je masakr. Nejdřív jsem myslel, že je to kooperace. Ale je to dílo jednoho člověka. Na druhou stranu, je to na remote observatory, kde je asi jasno skoro pořád, a třeba 10 hodin tmy každou noc, pokud je to v jižnějších šířkách, a pak už je to "jen" 50 nocí :-) O tom si tady m...
od MMys
22. 06. 2026, 23:39
Fórum: Snímky
Téma: Galaxie NGC4565
Odpovědi: 246
Zobrazení: 76990

Re: Galaxie NGC4565

Excelentní, zpracované tak akorát, nepřehnaně, super detaily,které jsou ale reálné. Oceňuji hlavně nyní, kdy se extrémně hodně astro-fotografů pomátlo s extrémním ostřením pomocí různých AI-based pluginů. Nezatracuji je, je to mocný nástroj co nám pomáhá v boji se seeingem, ale člověk se musí držet ...
od MMys
22. 06. 2026, 19:31
Fórum: Astrofotografie
Téma: Prosím poraďte
Odpovědi: 2346
Zobrazení: 502221

Re: Prosím poraďte

Mě se osvědčilo vše zpracovat zvlášť, srovnat pozadí na stejné jasy, zlikvidovat gradienty a teprve na konci složit a lehce doladit. Pokud bys to měl skládat ještě před processingem, tak to musím mít alespoň dokonale srovnané pozadí, bez jasových přechodů, jinak tam po sleožení vzniknou ostré přecho...
od MMys
22. 06. 2026, 17:38
Fórum: Snímky
Téma: NGC 4725 a NGC 4747
Odpovědi: 71
Zobrazení: 24275

Re: NGC 4725 a NGC 4747

jj, je to tak, jen jsem nechtěl bejt ten první prudič, co ti to přeostření zdrbne :-) Jinak je to pěkný, ale dal bych si zpracování ještě jednou, a ostřením šetřit, jinak v těch galaxiích vznikají přesně takovéhle červíkovité struktury.
od MMys
21. 06. 2026, 11:10
Fórum: Software, literatura, ...
Téma: Astro Stacker 3.1 - skládání astronomických snímků
Odpovědi: 163
Zobrazení: 8781

Re: Astro Stacker 3.0 - skládání astronomických snímků

Aha, tak už asi tuším, proč mi to funguje. U mne má každý snímek ve fits hlavičce RA, DE a úhel natočení pole :-) Nikdy jsem to neměl ze soustavy v hvězdárně jinak. A někdy, když snímám bez pointace, tak i plnou astrometrii, protože když dělám dithering naslepo, bez guidingu, tak se po každém snímku...
od MMys
20. 06. 2026, 21:31
Fórum: Software, literatura, ...
Téma: Astro Stacker 3.1 - skládání astronomických snímků
Odpovědi: 163
Zobrazení: 8781

Re: Astro Stacker 3.0 - skládání astronomických snímků

Pepo, to je sprostá dezinformace :-) Snímky po meridian flipu PI normálně zregistruje, vždyť jsou jen otočené o 180°. Dělám to roky. Leda bys měl něco nestandarně nastavené. Ještě dodám, že funkce FastIntegration i StarAlignment v PixInsight vyřadila z mých testovacích snímků všechny otočené o 180°,...
od MMys
14. 06. 2026, 12:39
Fórum: Software, literatura, ...
Téma: Astro Stacker 3.1 - skládání astronomických snímků
Odpovědi: 163
Zobrazení: 8781

Re: Astro Stacker 2.8 - skládání astronomických snímků

Pokud máš snímky: Light = L Master Dark = D Master Flat = F Master Dark Flat = DF Master Bias = B pak se kalibrovaný snímek počítá rovnicí: Lcal = (L-D)/norm(F-DF) Pokud je Flat s expozicí do sekundy bude Bias a Dark Flat vycházet podobně. Samozřejmě Flat focený 10 s expozicí bude už potřebovat Dar...
od MMys
14. 06. 2026, 10:51
Fórum: ATM aneb udělej si sám
Téma: Zenit align mini - plně automatizované ustavení montáže
Odpovědi: 35
Zobrazení: 2570

Re: Zenit align mini - plně automatizované ustavení montáže

seestar píše: 14. 06. 2026, 09:55 Řešil jsem to, když jsem sluníčkařil, ale nakonec se na časosběr bez Lusolu, nebo Hinode neobejdeš.
Proč ? SharpCap i FireCapture umí guiding podle vybrané struktury na povrchu Slunce.
od MMys
11. 06. 2026, 17:19
Fórum: Všeobecná diskuze
Téma: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci
Odpovědi: 158
Zobrazení: 40951

Re: Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

Parádně zrekonstruované, už jsem myslel, že to odchodem Ládi šlo k ledu. Je super, že se to nakonec povedlo do k tomu určené kopule nainstalovat.
Tak hezké pokoukání.
od MMys
10. 06. 2026, 23:21
Fórum: Astrofotografie
Téma: Vzdialenosť barlow-kamera (fotenie planét)
Odpovědi: 20
Zobrazení: 939

Re: Vzdialosť Barlow-Kamera (fotenie planét)

Psion píše: 10. 06. 2026, 08:02 Zřejmě má tento koma korektor: https://tavcso.hu/en/product/Komakorr1506
Tak dík za info, vůbec nevím že tohle existuje.
od MMys
10. 06. 2026, 17:06
Fórum: Ostatní
Téma: Co to prosím Vás je?
Odpovědi: 691
Zobrazení: 355761

Re: Co to prosím Vás je?

Jednoznačně reflex od Jupitera, je to vždy středově symetricky. Galaxie tam není a ani by takhle nevypadala.
od MMys
10. 06. 2026, 07:46
Fórum: Astrofotografie
Téma: Vzdialenosť barlow-kamera (fotenie planét)
Odpovědi: 20
Zobrazení: 939

Re: Vzdialosť Barlow-Kamera (fotenie planét)

Skywatcher 0.86x koma korektor neexistuje. Takže tam strkáš nějaký reduktor pro refraktor, což tam nepatří a komu nekoriguje, ten optický člen slouží k úplně jinému účelu. Ale samozřejmě to "nějak funguje". Že blbě, to uvidíš až na hvězdách. U objektu vzdáleného 40m bude posun ohniska ven ...
od MMys
09. 06. 2026, 21:51
Fórum: Astrofotografie
Téma: Vzdialenosť barlow-kamera (fotenie planét)
Odpovědi: 20
Zobrazení: 939

Re: Vzdialosť Barlow-Kamera (fotenie planét)

To se mi úplně nezdá, pokud ti v tomhle funguje komakorektor, musí být ohnisko nad tím zasunutým výtahem, minimálně nějakých 40-50mm (co máš za korektor ?)
A pak by ten barlow měl být dost před ohniskem.

Opravdu nenajdeš místo, kde je kotouček nejmenší ? A nebo nejmenší je, ale je rozmazaný ?
od MMys
09. 06. 2026, 19:34
Fórum: Astrofotografie
Téma: Vzdialenosť barlow-kamera (fotenie planét)
Odpovědi: 20
Zobrazení: 939

Re: Vzdialosť Barlow-Kamera (fotenie planét)

Ty máš na newtonu výtah se zdvihem 130mm ? Pokud to nedá o kousek, dá se posunout zracdlo na kolimačních šroubech více nahoru. Pokud o hodně, tak uříznout dole tubus. Ale mě se to nezdá, nemáš tam na výtahu nějaký prodlužující nástavec ? Nejde kus z výtahu sundat ? A určitě nekombinuj Barlow s komak...
od MMys
09. 06. 2026, 15:20
Fórum: Kosmonautika
Téma: Mise Aleše Svobody na ISS
Odpovědi: 17
Zobrazení: 958

Re: Mise Aleše Svobody na ISS

Já myslím že tohle žádný flame není, prostě normální diskuze, každý na to má holt jiný názor.