Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
davids442
Příspěvky: 14
Registrován: 21. 04. 2016, 17:07

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#736

Příspěvek od davids442 »

Zdravím Vás, je tady někdo z blízkosti Brna? Potřeboval bych zkolimovat můj Newton Skywatcher 250mm. Nemám kolimátor a byl bych moc rád, kdyby mi to někdo mohl naučit. Přijel bych autem. Díky moc
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#737

Příspěvek od Jackxl »

Při převozu v autě si tu kolimaci ale zase rozhodíš. Pokud s tím vyjíždíš, tak to musíš dělat pokaždé a hned na první stránce toho vlákna Martin kolimaci dobře popsal...Jinak co je blízko ? Já dneska jedu fotit (když počasí dovolí) k Netínu, na Vysočině (viz mapa uživatelů).
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#738

Příspěvek od Bill »

Jackxl píše:Při převozu v autě si tu kolimaci ale zase rozhodíš. Pokud s tím vyjíždíš, tak to musíš dělat pokaždé.
Já myslím, že to je tady takový kolorit. Není důvod, aby se dalekohled rozkolimoval po každé cestě. Spíše je problém kolimátor pokaždé strčit stejně do výtahu :-)
Známý asi po třech letech kolimátor prodal, protože ho za tu dobu ani jednou nepotřeboval. Já mám fotografický F4 a po půl roce jsem ho kontroloval a drží pořád dobře. A to mám Catseye kolimátor, který je citlivější než laser.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#739

Příspěvek od Jackxl »

Na českých cestách, že se ti to při převozu nerozjede ? Nevěřím. Pokaždé to mám rozhozené... Ještě ale ten fakt tuhosti pavouka a uložení.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#740

Příspěvek od astar »

Bill : S jakou přesností jsi schopen zkolimovat hlavní zrcadlo ? Já podle rozostřené hvězdy na 0,5mm posunu v obrazu . Žádným kolimátorem to nemůžeš docílit , protože zpětný obraz by byl jen 0,5mm od vyslaného . Clonka na kolimátoru i paprsek by museli mít míň něž těch 0,5mm . Prostě doladění na hvězdu je nejpřesnější .
Kilimace po přejezdu je nutná v případě při volně se pohybujícím zrcadle (klaktá v objímce) a opět na hvězdu před zaostřováním .

Já dalekohled převážím na dost špatné cestě a kolimace docela drží .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#741

Příspěvek od MilAN »

Jackxl píše:Na českých cestách, že se ti to při převozu nerozjede ? Nevěřím. Pokaždé to mám rozhozené... Ještě ale ten fakt tuhosti pavouka a uložení.
No a nestálo by za to se zamyslet, kde je důvod rozkolimování ? Je zajímavé, že se to tu pořád řeší u Newtona, a u refraktoru, kde objektiv je kolimován také 3 šroubky, to nikdo neřeší a je to tak ku spokojenosti všech- převážení/nepřevážení = žádný problém.
Tak si na ty kolimační šrouby / šroubky dejte kontramatici a nic se nepohne.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#742

Příspěvek od Bill »

No já mám malý "hardened" 150/600 foto speciál. Ale známý měl klasický 200 nebo 250/1200 dobson...

Ten můj se trošku rozkolimuje při teplotní změně větší než tak 20st. C. Ale v zimě jsem ho nepoužil, tak je teď OK.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#743

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:No a nestálo by za to se zamyslet, kde je důvod rozkolimování ?
No u toho GSO mi připadá dost velká ptákovina ty kolimační/pojišťovací šrouby po 60st. To se vůbec nedá utáhnout, protože to deformuje míru primáru. U toho svého prcka jsem to převrtal k sobě. Teď to funguje tak nějak standardněji - kolimačními se kolimuje a pojišťovacími se to zajistí. Předtím se to muselo kolimovat tak nějak všemi najednou.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#744

Příspěvek od Bill »

astar píše:Bill : S jakou přesností jsi schopen zkolimovat hlavní zrcadlo ? Já podle rozostřené hvězdy na 0,5mm posunu v obrazu . Žádným kolimátorem to nemůžeš docílit , protože zpětný obraz by byl jen 0,5mm od vyslaného . Clonka na kolimátoru i paprsek by museli mít míň něž těch 0,5mm.
No já nevím, jak to myslíš. Kolimátorů je celá řada a Catseye žádnou clonku ani laser nemá. Dochází tam k vícenásobnému odrazu primár/zrcátko v kolimátoru. Obraz proběhne trasu minimálně 4x, takže je při stejném posunu 2x přesnější a taky je vidět menší odchylka.
Taky pokud by jsi chtěl zvýšit přesnost laserového kolimátoru, tak můžeš použít barlow. Ale ono to změní stopu a u běžných kolimátorů se nedá dostat k ostření laseru. Podle mne velký problém je vůbec definované uložení laserového kolimátoru a jeho kolimace. Ten laserový mám omotaný páskou a i redukci 2"/1.25" jsem vybral z více různých typů a ještě jsem tam přidal další šroubek.

Na hvězdu kolimuji jenom Vixena, který se nedá jinak rozumně kolimovat. Ale to dělám na zaostřenou hvězdu při zvětšení 3D (600x) - to se ale nedá bohužel dělat doma a ani venku takové podmínky nejsou moc často.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#745

Příspěvek od nosuh »

Bill píše: No já nevím, jak to myslíš. Kolimátorů je celá řada a Catseye žádnou clonku ani laser nemá. Dochází tam k vícenásobnému odrazu primár/zrcátko v kolimátoru. Obraz proběhne trasu minimálně 4x, takže je při stejném posunu 2x přesnější a taky je vidět menší odchylka.
Taky pokud by jsi chtěl zvýšit přesnost laserového kolimátoru, tak můžeš použít barlow.
Ty mas s tim barlow kolimatorem nejakou zkusenost? Funguje lepe nez normalni? Pisou tam ze se da dobre kolimovat i s vyosenym kolimatorem v OV ( aspon tak sem to pochopil). Cekam az mi prave prijde tento:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... copes.html

Ten Catseye vypada taky zajimave, ale taky ne uplne jednoduse..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#746

Příspěvek od Bill »

nosuh píše:Ty mas s tim barlow kolimatorem nejakou zkusenost?
No pokud si to pamatuju, tak normální + barlow se nedá použít, musel by se přeostřit (stopa je moc velká). Nějakou dodo jsem zavrhl - hlavně proto, že je vůbec mechanicky problém aby to přesně sedělo ve výtahu. Ani jsem nevěděl, že se to prodává...
nosuh píše: Funguje lepe nez normalni?
Tak je to přesnější - barlow zvětší odchylku paprsku.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#747

Příspěvek od nosuh »

diky, mno tak uvidim, dalsi hracka do skrine :D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#748

Příspěvek od nosuh »

Ahoj, tak po vikendovem foceni jsem zase o fous bliz k ukolimovanemu astrografu :)
Kolimoval jsem podle tady jiz zminovaneho 2" koncentru
_MG_1904-2.jpg
_MG_1904-2.jpg (588.89 KiB) Zobrazeno 1688 x
A na snímcích jsem si overil, ze je to nejspis nejlepší cesta..3 rohy ze 4 jsou celkem slusne, jeden je mirne ujety.
L_2_R_2019_07_06_00_14_07_Bin1x1_360s__20C_mosaic.jpg
L_2_R_2019_07_06_00_14_07_Bin1x1_360s__20C_mosaic.jpg (488.22 KiB) Zobrazeno 1688 x
Otázka tedy je, jak doladit ten jeden zbyvajici roh, aniz bych si rozhodil ty 3 ostatní..existuje nejaka cesta jak to doladit?
A co je lepsi cesta? Adjustovat zrcadla, popr. pridat tilt adapter nebo primo adjustovat na OV pomoci sroubku na vule - mam Baader steeltrack a mel by to umet.
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... raphy.html
Ještě otázka k majitelum koncentru
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... copes.html
Pokud se divam do koncentru, celkem me omezuje, ze soustredne kruhy koncentru jsou dost rozostrene, da se to nejakym zpusobem zaostrit? Zkousel jsem vysunout a zasunout, ale je to stále stejne..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#749

Příspěvek od Karell »

Ale ve tvém příspěvku č.658 to tak rozostřené nevypadá, jako v tom posledním. Zkus si tam přisvítit, mám pocit, že to pomáhalo. A není to úplně dobře vidět, ale na tom posledním snímku mně to připadá, že úplně dobře zkolimováno není. Vypadá to, že máš sekundární zrcátko vyklopené k jedné straně. Tím bys měl docílit i soustřednosti těch kruhů na koncentru. A taky nevidím tečku uprostřed sekundáru, s ní také dosáhneš lepšího výsledku.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#750

Příspěvek od nosuh »

To bylo focene mobilem a kombinace malého cipu a velke clony se to doostri..tohle je focene prilozenou zrcadlovkou na plnou diru, nicmene podobne to vidim i okem..napr ten stredovej krouzek koncentru jsou v podstate hodne krouzku mihotajících se kolem jedne hodnoty.
no ta znacka na sekundaru ve stredu není, toho jsem si vsiml uz davno, otázka je, zda je to pro pro me aktualne dulezite ? Pripada mi, ze ty rohy jsou az na ten R dolni celkem ok..nebo se pletu?
Navíc nevim jak ho dostat do stredu, když povoluju ten centralni sroub od sekundaru, nic se nedeje. Je to rezanej pavouk od MM a nechce se mi ho si total rozstelovat :)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět