Že by kráter po meteoritu?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Že by kráter po meteoritu?

#1

Příspěvek od Hynek2 »

Uživatelský avatar
Hela
Příspěvky: 16
Registrován: 31. 05. 2003, 12:54

Že by kráter po meteoritu?

#2

Příspěvek od Hela »

Vypadá to tak....
Luky

Že by kráter po meteoritu?

#3

Příspěvek od Luky »

Já jsem teda na místě nebyl, jen jsem viděl obrázky v televizi...

Nova zase ze všeho udělá sci-fi ::) Kdyby tam nějaký meteorit dopadl, tak by někdo musel něco slyšet..

Když se teď zjistí, že tu jámu někdo vykopal lopatou nebo něco podobného, tak už to Nova vysílat nebude, aby se neztrapnili...

Nicméně tohle je jen můj osobní názor ;)
Luky

Že by kráter po meteoritu?

#4

Příspěvek od Luky »

Jinak, viděli jste někdo tu reportáž, co před chvilkou odvysílala TV Nova o jakémsi letícím objektu?

Z toho, co jsem viděl, se mi nezdálo, že by se to vůbec pohybovalo. Takže meteor to asi nebyl. Tuhle možnost pořád TV NOva vnucovala během celé reportáže. A potom si mysleli, že je to UFO.

No UFO to každopádně bylo, protože, jak už jsme to tady jednou řešili, UFO je neidentifikovatelný objekt.
Ale oni si mysleli, že je to nějaký létající talíř s marťánkama.

No tyhle reportáže a články v novinách mně vždycky rozesmějou :)

Každopádně ale nevím, co to opravdu bylo.. :-/
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Že by kráter po meteoritu?

#5

Příspěvek od igi »

Podla tej fotky pochybujem, ze je to krater po meteorite. Okolie kratera je nejak prilis ciste. Taky balvan z vesmiru pri dopade asi nejaku tu hmotu zdvihne do luftu. Ale ja nie som ziadny balistik... :nono:
Uživatelský avatar
brahe
Příspěvky: 1
Registrován: 04. 09. 2003, 21:54

Že by kráter po meteoritu?

#6

Příspěvek od brahe »

že by se nenašel žádný meteorit podobný tvar měl kráter kanya-urgent viz. stranka
www.sweb.cz/hvezdárna_tesin
v odstavci krátery čvrtohory
Bandi
Příspěvky: 51
Registrován: 13. 05. 2007, 04:56

Že by kráter po meteoritu?

#7

Příspěvek od Bandi »

Zdravím!

Nenašiel som iné vhodné vlákno, tak by som chcel požiadať o pomoc pri identifikácii kameňa - (meteoritu?).
Pozostáva z dvoch častí, možno aj patria k sebe. Podľa tvaru sú pozostatkami väčšieho telesa. Čo som sa informoval inde na webe, obe kamene majú všetky znaky, že by mohli byť železným meteoritom. Jasne vidieť na povrchu spečenú tenkú vrstvu, tenšiu ako 1 mm, priehlbinky na povrch, tzv. regmaglypty - stopy po turbulenciách. V centrálbej časti sú viditeľné vlákna po explózii. Po rozpade sa vitvorili a prúdy stekajúceho materiálu. Pokiaľ by mi vedel niekto pomôcť, môžem zverejniť fotky na svojom webe.

Samozrejme nepochádzajú z toho krátera, uvedeného vyššie ;D, len som využil vhodnú tému.
Za pomoc vopred vďaka!
Bresser Messier N 130/1000  Bresser Visiomar R 60/700  MEADE ETX 70 AT  FujiFilm FinePix S5000, PENTAX K100D  Triéder 10x50
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Že by kráter po meteoritu?

#8

Příspěvek od Kubajz »

Inu zveřejni zveřejni...plus nějaké info(velikost? původ? přibližná hustota?). Koukneme a uvidíme :)
Jakub Kristek
Obrázek
Bandi
Příspěvky: 51
Registrován: 13. 05. 2007, 04:56

Že by kráter po meteoritu?

#9

Příspěvek od Bandi »

Fotky som sem ešte nedával, ale skúsim to. Dal som už fotky na môj web, tam sú vo vysokom rozlíšení.
Veľkosť väčšieho kusu je cca 7 x 5 cm, váži asi 320 g, menší má priemer asi 4 cm a váži 115g. Hustota meraná v domácich podmienkach (pomocou odmerky a kuchyňskej váhy ;)) je zhruba taká, akú uvádzajú pri železných meteoritoch - cca 7-8 g/cm3.

Skúšam ešte vložiť fotku, ale asi mi to nepôjde... Aký je postu?

Díky!
Bresser Messier N 130/1000  Bresser Visiomar R 60/700  MEADE ETX 70 AT  FujiFilm FinePix S5000, PENTAX K100D  Triéder 10x50
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Že by kráter po meteoritu?

#10

Příspěvek od Kubajz »

Při psaní zprávy klikni na symbol obrázku v editoru(ten symbol nad U)a vlož link obrázku
Jakub Kristek
Obrázek
Bandi
Příspěvky: 51
Registrován: 13. 05. 2007, 04:56

Že by kráter po meteoritu?

#11

Příspěvek od Bandi »

Skúsim!
Bresser Messier N 130/1000  Bresser Visiomar R 60/700  MEADE ETX 70 AT  FujiFilm FinePix S5000, PENTAX K100D  Triéder 10x50
Bandi
Příspěvky: 51
Registrován: 13. 05. 2007, 04:56

Že by kráter po meteoritu?

#12

Příspěvek od Bandi »

Díky, takto to funguje!

Ostatné obrázky som už zverejnil na webovej stránke www.astronomy.meu.zoznam.sk

Vaše názory?
Bresser Messier N 130/1000  Bresser Visiomar R 60/700  MEADE ETX 70 AT  FujiFilm FinePix S5000, PENTAX K100D  Triéder 10x50
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Že by kráter po meteoritu?

#13

Příspěvek od Kubajz »

Jop, zobrazuje se to správně. No, vzhledově mi to trochu připomíná hematitové konkrece z některých oblastí, ale na ty už je udaná hustota příliš vysoká. Tvar se strukturou povrchu mi připadají na klasický železný meteorit trochu atypické, nicméně tu možnost rozhodně nevylučuju. Těžko určovat z fotografie. U železňáků je holt nejspolehlivější říznout a naleptat kyslinou dusičnou ;D Mohu se zeptat kde jsi k níim přišel? To by možná též leccos napovědělo:)
Jakub Kristek
Obrázek
Bandi
Příspěvky: 51
Registrován: 13. 05. 2007, 04:56

Že by kráter po meteoritu?

#14

Příspěvek od Bandi »

Tiež som si najprv myslel, že je to nejaký zlepenec, alebo skamenelina, ale už na prvé poťažkanie je nápadne ťažký. Tvarovo vyzerá, akoby sa rozštiepil na kusy (vnútorné hrany sú rovné a ostré). A pre mňa možno najsľubňejší znak sú akoby prúdy roztavenej vrstvy, ktoré vznikli asi po rozpade a zmene smeru letu. Vložív väčšie foto, ak sa mi to podarí... ;)

Našiel som ich v dunajskom štrku, keď som betonoval.
Bresser Messier N 130/1000  Bresser Visiomar R 60/700  MEADE ETX 70 AT  FujiFilm FinePix S5000, PENTAX K100D  Triéder 10x50
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Že by kráter po meteoritu?

#15

Příspěvek od Kubajz »

No právě že hematitové konkrece bývají často do podobné co do zabarvení, tvaru a částečně i hustoty(je to oxid železitý), ty drážky zase pro meteorit moc typické nejsou, spíš připomínají lasturnatý lom zmíněných konkrecí. Ten menší z vzorků - pokud má též nápadně vysokou hustotu vypadá na meteorit docela nadějně, nápadně připomíná např obrázek meteoritu z této http://heilsteine-liste.de/edelsteine/meteorit.htm stránky. U toho velkého bych si nebyl zdaleka tak jasný, ale z neostrých fotek je to stále jen spekulace, veškeré minerály a podobné přírodniny se z fotek určují nesmírně špatně, o tom za svou mnohaletou sběratelskou kariéru něco vím >:( Každopádně za návštěvu odborníka by to i stál, za to nic nedáš :)A kde jsi tedy k vzorkům přišel, pokud to není tajné? :)
Jakub Kristek
Obrázek
Odpovědět