Katalog objektů ???

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

Katalog objektů ???

#1

Příspěvek od P.D. »

Sháním na netu seznam objektů řazených podle magnitudy,od nejmenší po největší a nemůžu nikde nic podobného najít - Mesierův ani NGC katalog v nějaké úhledné a dobře čitelné (nejlépe české) formě nemůžu najít. :-[

Pomozte mi prosím. :hi:
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Katalog objektů ???

#2

Příspěvek od Myzer »

Myslím že Messierov katalóg je zoradený skôr podľa poradia ako magnitúdy. Na nete som ho ešte podľa nej zoradený nevidel, skôr by sa hodil nejaký súbor v Exceli.
Ale kvôli pozorovaniu je to podľa mňa zbytočné /plošná jasnosť/. Radšej by som si niekde našiel info o objektoch ktoré chcem pozorovať a potom by som si ich niekde v Messierovom k. /vytlačený na papieri/ označil zvýrazňovačom.
A NGC je taký rozsiahly že tam by to bolo už úplne zbytočné zoraďovať ho podľa magnitúdy.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Katalog objektů ???

#3

Příspěvek od A.K. »

Přesně tak, objekty jsou řazeny podle názvu, ale to je Ti určitě jasné. Jediná možnost je si najít na netu klasický seznam objektů kde je magnituda vyznačená a vytvořit si vlastní seznam dle požadavků na pořadí.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Katalog objektů ???

#4

Příspěvek od Myzer »

Takže v Exceli môžeš pomocou funkcií filtrov, triedenia a zoradovania napr. vybrať otvorené hviezdokopy, viditeľné na jar, do 7. magnitúdy a zoradené od najjasnejších. A podobne.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Katalog objektů ???

#5

Příspěvek od Psion »

P.D. napsal: Sháním na netu seznam objektů řazených podle magnitudy,od nejmenší po největší a nemůžu nikde nic podobného najít - Mesierův ani NGC katalog v nějaké úhledné a dobře čitelné (nejlépe české) formě nemůžu najít. :-[
Pomozte mi prosím. :hi:
Takový seznam je vlastně k ničemu. Proč? jednoduchá odpověď. U všech objektů vyjma hvězd se magnituda uvádí jako plošná. Tudíž galaxie s 9mv uvidíš klidně lépe než s 8mv. Tím chci říci, že seznam tohoto druhu by Ti v ničem nepomohl, naopak by Tě mátl v tvých představách. Lepší by byl katalog, který by porovnával viditelnost objektů k průměru dalekohledu. Takový sice mám, ale je pouze v tištěné podobě a obsahuje tisíce objektů, takže přepis do jiné podoby nehrozí :-)
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

Katalog objektů ???

#6

Příspěvek od P.D. »

Psion napsal:

Takový seznam je vlastně k ničemu. Proč? jednoduchá odpověď. U všech objektů vyjma hvězd se magnituda uvádí jako plošná. Tudíž galaxie s 9mv uvidíš klidně lépe než s 8mv. Tím chci říci, že seznam tohoto druhu by Ti v ničem nepomohl, naopak by Tě mátl v tvých představách. Lepší by byl katalog, který by porovnával viditelnost objektů k průměru dalekohledu. Takový sice mám, ale je pouze v tištěné podobě a obsahuje tisíce objektů, takže přepis do jiné podoby nehrozí :-)
to Psion:Tohle by bylo přesně to co potřebuju,kdyby jsi se nudil tak bys mohl sednout k Wordu a mohl začít opisovat ;D


to ALL:Kdyby někdo věděl o něčem takovém na netu, nebraňte se a pište o stošest odkazy.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Katalog objektů ???

#7

Příspěvek od MaG »

Chápu tvou myšlenku.. sám sem si něco takového vytvořil na papíře asi tak před 15 lety. V podstatě sem vzal knihu s magnitudami a seřadil to. Lépe se to dá udělat když máš zdroj, kde je magnituda plošná i "bodová". Plošné docela sedí pro triedr ale nebral bych to paušálně.

Pokud bys nic nesehnal na netu, dej si tu práci a za 1/2 hoďky máš z nějaké knihy aspoň základní seznam a ten vyzkoušej v praxi.. Pak už by se vyplatilo hodit to do kompu.

Já začínal s O.Hlad, J.Pavlousek:Přehled astronomie, ale teď bych spíše doporučil např. E.Karkoška:Astron. atlas hvězdné oblohy.

Přátelé tady by snad mohli znát i lepší ... no a jinak to je potřeba hlavně sám omrknout a porovnat.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

Katalog objektů ???

#8

Příspěvek od P.D. »

To eMartin: Díky za info,sice jsi lehce poplet jméno,ale našel jsem co potřebuju.

To All: Kdyby někdo hledal ten astronomický atlas hvězdné oblohy tak hledejte Erich Karkoschka.
Až to řádně prostuduju  :book: pak sem hodím info,jak moc to bylo dobré.

A jestli někdo má zájem o PŘEHLEDNÝ Messierův katalog (v excelu) se vším co chcete vědět,napište mi Zprávu s mejlem a já vám to pošlu.Tímto bych chtěl poděkovat Panu Jeníkovi,který byl tak ochotný a poslal mi jej. :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Katalog objektů ???

#9

Příspěvek od MaG »

P.D. napsal: To eMartin: Díky za info,sice jsi lehce poplet jméno,ale našel jsem co potřebuju.
Máš pravdu Erich Karkoschka by byl nadšen :o
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
mamol
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 01. 2003, 18:55

Katalog objektů ???

#10

Příspěvek od mamol »

Už to tu jednou někdo psal - takový jakoby "Karkoška" či Messier je na http://www.obloha.webzdarma.cz/obsah.html
Uživatelský avatar
jcz
Příspěvky: 86
Registrován: 11. 10. 2003, 01:51

Katalog objektů ???

#11

Příspěvek od jcz »

to mamol
Pekna stranka,idealni pro zacatecniky.
Diky za typ.
Uživatelský avatar
Jura_S.
Příspěvky: 59
Registrován: 09. 06. 2003, 01:33

Katalog objektů ???

#12

Příspěvek od Jura_S. »

Ahoj!
Pokud tím někomu pomůžu, tak tady je odkaz na jeden velice dobrej katalog, který už dlouho používám. Tento komprimovaný datový soubor je ve formátu .xls a je velice obsáhlý. Jsou v něm uvedeny v přehledné podobě všechny možné údaje od Messiera,NGC,planetární data až po Řeckou abecedu. Na web jej uložil Scott Baker pod adresou :      http://www.starcrwzr.com/downloads/astronomyinfov14.zip

Ať slouží !!!     Jirka
http://kukdotmy.wz.cz&&MEADE LX50 10"
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Katalog objektů ???

#13

Příspěvek od A.K. »

Super odkaz! Jsem rád, že si už nemusim něco takového vytvářet, protože jsem to plánoval, ale časově to bylo dost špatný. Takže teď mam co jsem dlouho hledal. ;)
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Katalog objektů ???

#14

Příspěvek od A.K. »

Dnes jsem narazil na zajímavé české stránky http://astro.pef.zcu.cz. Možná že je mnozí znáte, ale já na ně narazil až dnes. Docela pěkně je tam zpracován právě Messierův katalog http://astro.pef.zcu.cz/mlhoviny_hvezdo ... index.html, ale i NGC. Je tu podoba se stránkami SEDS, ale české prostředí je rozhodně příjemnější......škoda, že se o nich dozvídám až teď.

Za zmínku stojí i galerie mlhovin, hvězdokup ................
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Katalog objektů ???

#15

Příspěvek od peta »

A.K. napsal: Docela pěkně je tam zpracován právě Messierův katalog http://astro.pef.zcu.cz/mlhoviny_hvezdo ... index.html, ale i NGCbylo by zajimave udelat neco podobneho na zpusob fora... prispevovatele by mohli zasilat popisy svych pozorovani, nacrty, fotografie jednotlivych objektu, samozrejme pres ruzne pristroje...
petr(zavinac)fajkos.com
Odpovědět