Pozorování na Kanárských ostrovech

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan78
Příspěvky: 3
Registrován: 26. 12. 2009, 21:52

Pozorování na Kanárských ostrovech

#1

Příspěvek od Jan78 »

Vsechny moc zdravim. V pulce brezna se chystam na Kanarske ostrovy a nekde jsem cetl, ze je tam dobry seeing. Mam MAKa 127 na AZ3, myslite, ze se vyplati brat si s sebou tento dalekohled? Je problem s prepravou montaze letadlem? Budu moc rad za jakekoliv rady a informace ohledne pozorovani na KO.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Pozorování na Kanárských ostrovech

#2

Příspěvek od Slávek »

A na jaký ostrov jedeš? Budeš jen pozorovat nebo i fotit? Já jsem byl na kanárech - na tenerife, ale asi před 6 lety, kdy ještě nebylo astrofoto můj koníček ale při výjezdu do kráteru (2400m) si pamatuju, že obloha byla neuvěřitelně modrá a vzduch krásně čistý Na kanárech jsou opravdu výborné podmínky a pokud máš aspoň trochu možnost, výbavu rozhodně vem sebou. Co já bych za to dal, tam teď jet.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Pozorování na Kanárských ostrovech

#3

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ahoj Jene, přečti si tato témata o zkušenostech z Kanárů.. :

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1124874771

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1252314307

Najdeš tam spoustu praktických informací i dalších odkazů..

Co se týče toho MAKa, tak to moc vhodný univerzální přístroj není ( pokud tedy nejsi zrovna "planetárník".. ). Moc dlouhé ohnisko, jen 1,25" okuláry - takže nevhodné pro DSO objekty a malá zvětšení se širokoúhlými okuláry.. :-(
Uživatelský avatar
Jan78
Příspěvky: 3
Registrován: 26. 12. 2009, 21:52

Pozorování na Kanárských ostrovech

#4

Příspěvek od Jan78 »

Jedu na Tenerife s manzelkou. Diky za odkazy. Bohuzel fotit se nechystam, popravde zatim moc zkusenosti s pozorovanim nemam, ale i presto se tesim. Jen se obavam, zda to ma s MAKem vubec smysl pote, co jsem si prosel diskusi....:-(
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Pozorování na Kanárských ostrovech

#5

Příspěvek od Lukina »

Jen se obavam, zda to ma s MAKem vubec smysl pote, co jsem si prosel diskusi....Sad
Ale bude, resp. nebude to uplne tak hrozne. Urcite by se hodilo neco s kratsim ohniskem, ale i ten 127 mm Mak nebude zadnou katastrofou a urcite s nim neco uvidis. Zeptej se treba hamra. Ten s nim ma uz neco napozorovano a to vcetne DSO.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Pozorování na Kanárských ostrovech

#6

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Pokud moc zkušeností s pozorováním nemáš, doporučuji vzít si s sebou především slušný triedr - 10 x 50, 10 x 40až43, a pod.

K tomu MAKu 127/1500 lze pořídit 32mm Plössl ( třeba OMNI - slušná kvalita za dobrou cenu..), případně pro širši pole nějaký 25mm WA - ten by ještě neměl vinětovat. Plössly mají pole jen 50°, šú okuláry typu WA až 70°, což je v tomto případě pro žádoucí univerzálnost velkou výhodou..
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorování na Kanárských ostrovech

#7

Příspěvek od Psion »

V pulce brezna se chystam na Kanarske ostrovy a nekde jsem cetl, ze je tam dobry seeing
Záleží, kde chceš pozorovat a na jaké počasí natrefíš (to asi myslíš slovem seeing). Já jsem pozoroval v okolí sopky Teide a tam je obloha slušná, nicméně nesmíš natrefit na silný vítr, jemný saharský písek ve vyšších vrstvách atmosféry a vysokou oblačnost v mnoha kilometrové výšce. Za jeden týden jsem měl všechny tyto úkazy, mohou být i nemusí. Každopádně pokud člověk má štěstí obloha je nádherná, pokud má smůlu dostane se na šumavské podmínky, vyjma vlhkosti, která je v okoli Teide na úrovni 25%.
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 736
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Pozorování na Kanárských ostrovech

#8

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Požár na ostrově Tenerife se nebezpečně blíží observatoři na Teide.
Přílohy
Screenshot_20230821-122629_X.jpg
Screenshot_20230821-122629_X.jpg (278.01 KiB) Zobrazeno 2950 x
Uživatelský avatar
MiroRW
Příspěvky: 46
Registrován: 15. 06. 2015, 20:59
Bydliště: Partizánske
Věk: 56

Re: Pozorování na Kanárských ostrovech

#9

Příspěvek od MiroRW »

Priame lety na La Palmu od leta 2024:
https://www.novinky.cz/clanek/cestovani ... y-40458343
Celestron C8, AZ-EQ6GT, bino semiApo 32x88
Uživatelský avatar
welryba
Příspěvky: 45
Registrován: 23. 08. 2020, 12:17
Bydliště: Praha
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování na Kanárských ostrovech

#10

Příspěvek od welryba »

Úplně náhodou jsem narazil na toto téma, když jsem si chtěl přečíst něco o pozorovacích místech v Česku, ale protože jsem už asi 3 měsíce na Tenerife, tak sem dám pár postřehů k astrofotu:
  • Autem se dá vyjet asi do 2300 metrů například ke hvězdárně na Teide, kde jsem si našel oblíbené místo zde (byl jsem tam s dalekohledem celkem osmkrát, viz foto dole)
    • přímo na tom místě končí ohořelá země a odpovídá to zhruba místu, kde na příspěvku výše jsou ty plameny
    • jak to tam přibližně vypadá je možné vidět na pár fotkách zde
    • na místě je velmi pěkný výhled na jih a není vůbec problém fotit například komety s deklinací -40, v zimě tam jasně září nad obzorem hvězda Canopus a podobně
    • prakticky odkudkoliv z ostrova se tam dá vyjet asi za hodinu, např. z La Laguna, z bližších míst jako je Radazul je to trochu blíže (ale sjezd dolů je takovým krpálem, že je trochu problém nerozpálit brzdy), z míst na jihu jako je Los Cristianos se jede spoustou vesnic (Vilaflor) a zatáček a je to už trochu otrava a celkem daleko
    • cesta ke hvězdárně je slepá a je mimo hlavní silnici nahoře na Teide, a tak je na ní asi desetkrát menší provoz, stejně je třeba počítat s tím, že zhruba jednou za půl hodiny kolem projede auto (někdy i s dálkovkama) a je třeba ochránit oči, případně fotící dalekohled vlastním tělem
    • průměrně tak jednou za noc půjdou kolem nějací návštěvníci a budou se zajímat o dalekohled, tak je třeba počítat i s nějakým tím výkladem :mrgreen:
  • nepovedlo se mi najít žádný rozumný zdroj k tomu, jaké bude nahoře počasí, je úplně běžné, že vyjíždíte z místa, kde je zataženo, pak projedete nadmořskou výškou, kde přší a úplně nahoře je pak úplně jasno (ne vždy, většinou se drží mraky pod 2000 metrů, ale oblačnost se umí objevit i nahoře)
  • jedna cesta od moře nahoru a zpět spolkne necelou čtvrtku nádrže
  • nahoře je překvapivě celkem dost světla, hlavně od severu, kde je Santa Cruz, ale nad 30 stupňů nad obzorem je obloha opravdu pěkná a můžete užívat například Plejády nebo Jupiter přímo v zenitu
  • nahoře je až neuvěřitelné sucho, nikdy se mi nestalo, že bych na vybavení viděl jedinou kapku rosy (jen jednou jsem přijel a bylo vlhko po nějakém výjimečném deštíku), zato mám všechno zaprášené až běda, často je ve vzduchu dosti prachu ze Sahary (nějaký člověk, co jel kolem a zdravil mě na to měl nějakou aplikaci, ale zapomněl jsem se zeptat, jakou)
  • všude v kráteru okolo teide jsou okolo vysoká pohoří a nedá se koukat níže, než nějakých 20 - 30 stupňů nad obzor (zato u hvězdárny je prakticky ideální obzor)
  • na hlavní silnici na Teide je neuvěřitelný provoz dlouho do noci, nějaké auto kolem jede minimálně každých 10 minut, což je velmi otravné, a často oslňuje delší dobu už z dálky, proto je lepší zajet někam trochu bokem (ale kromě hvězdárny tam nejsou prakticky žádné jiné možnosti)
  • v národním parku nahoře je zakázáno kempovat a každou hodinu projíždí po všech silnicích bílý pickup, který toto kontroluje, je zakázáno z auta vyndavat jakékoli věci připomínající kempování (musel jsem schovat rozkládací židličku), od té doby jsem seděl jen v autě, nebo na bedně od dalekohledu, což je povoleno (dalekohled je v pořádku též)
  • není tam vždy jasno, dvakrát se mi během noci zatáhlo, ale úplně nejvíc mě aspoň 3 noci trápily silné poryvy větru, kvůli kterým jsem měl fotky dosti roztřesené, dvakrát jsem kvůli větru focení vzdal během noci, jednou jsem kvůli větru další den nahoru ani nejel
  • přeprava lodí je možná z Huelvy (např. se společností Armas), je třeba ji zabookovat přes web dopředu a vyjde to asi na 9 tisíc korun (jeden člověk s autem jedním směrem), cesta trvá necelé dva dny a vyjíždí se odsud
teide-foceni.jpg
teide-foceni.jpg (298.57 KiB) Zobrazeno 1415 x
-- Viktor Chvátal: HEQ5 Pro + Lacerta MGEN III + C1x26000C + Celestron RASA 8" --
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování na Kanárských ostrovech

#11

Příspěvek od Psion »

Na focení je výrazně lepší La Palma. např. tady se dá pronajmout domek a fotit rovnou z terasy :)

https://www.idealista.com/inmueble/1027 ... arch=false
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 994
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování na Kanárských ostrovech

#12

Příspěvek od ok1in »

Když už jsi na Tenerife, zalez do trajektu a vyraž na El Hierro - Puerto de La Estaca (Valverde). Kam se hrabou všechny ostatní ostrovy. Nesmí být ale písečný spad z Afriky, jak jsme měli my loni v prosinci. Přímo v přístavní budově u maríny je půjčovna aut, 35€ za den a super přístup, pak máš nerušený rozlet po ostrově. Absolutní pecka...

PS: Elektronika v letadle do Tenerife v odbaveném zavazadle být může, ale BEZ BATERIE. Ostatní do kabinového zavazadla.
Letenka byla v prosinci za 7.500 Kč

ElHierro.jpg
ElHierro.jpg (361.26 KiB) Zobrazeno 1384 x
spad.jpg
spad.jpg (594.45 KiB) Zobrazeno 1382 x
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 575
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Pozorování na Kanárských ostrovech

#13

Příspěvek od astrolama »

welryba píše: 11. 02. 2024, 19:26
[*] na hlavní silnici na Teide je neuvěřitelný provoz dlouho do noci, nějaké auto kolem jede minimálně každých 10 minut, což je velmi otravné, a často oslňuje delší dobu už z dálky, proto je lepší zajet někam trochu bokem (ale kromě hvězdárny tam nejsou prakticky žádné jiné možnosti)
[*] v národním parku nahoře je zakázáno kempovat a každou hodinu projíždí po všech silnicích bílý pickup, který toto kontroluje, je zakázáno z auta vyndavat jakékoli věci připomínající kempování (musel jsem schovat rozkládací židličku), od té doby jsem seděl jen v autě, nebo na bedně od dalekohledu, což je povoleno (dalekohled je v pořádku též)
Celkem prča, vadí židličky a kempovací stolek. Mě by teda víc vadila auta jezdící dlouho do noci.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování na Kanárských ostrovech

#14

Příspěvek od Karell »

astrolamo, nepoužívej tak ty vulgární výrazy, nebo ti to místo upravování začnu mazat.
Odpovědět