Polární ustavení EQ montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#16

Příspěvek od Konihlav »

jednou pro vždy přidělej ten polární hledáčekver tomu, ze kdyby to tak slo, tak uz bych to davno mel byla by to vyhra a super vec, moci se na to spolehnout. Jenze u AT ten hledacek muzes dat pokazde trosku jinak a jinam (ramenko pro PH se vysouva/otaci/rotuje a tech poloh je opravdu hodne moc - dalsi mikrometrova chyba muze prave byt v tom ramenku pro PH).

jinak myslim bylo uz vse receno ;-)
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Polární ustavení EQ montáže

#17

Příspěvek od jezevec »

Po precitani tohto vlakna mi je jasne ze teda stativova labela neni az tak dolezita, avsak. Nerozumiem tomu, otocim RA tak ze polarka je uplne dole v hladaciku, ale preco vtedy mam nastavit na tom otocnom rulery 0.
Myslel som ze tam mam nastavit prave taku hodinu v aku polarka kulminuje v tej polohe (cize dnes je to cca 14:30 by bola v hladaciku uplne dole ) A potom ked je dajme tomu 22:00 a pozorujem, otocim RA na 22 a na to miesto ju musim dostat alt-az sroubami. :-/ Prosim helfnite este novacikovi :))
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#18

Příspěvek od Karell »

Natočíš RA osu tak, že kolečko v polárním hledáčku je dole. V této pozici nastavíš na stupnici 0. Najdeš si příslušnou hodnotu HA pro zadané datum a čas ( asi aktuální ) a zafixovanou stupnici otočíš pohybem celé RA osy tak, aby ukazovala na horní části stupnice právě danou hodnotu HA. Třeba těch 14:30. Do tímto otočením dané pozice kolečka v polárním hledáčku potom musíš polárku "dostrkat" pohyby šroubů.
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Polární ustavení EQ montáže

#19

Příspěvek od jezevec »

Diki. Neviem si to predstavit preco sa to takto ustavuje, ale skusim to zhrnut ci som to pochopil spravne.

Natocim RA tak aby polarka v hladaciku bola dole.  Na otocnom otocnej stupnici nastavim 0 zafixujem.(Ale preco 0, preco nie prave tych 14:30 ked sa tam nachadza) Potom dajme tomu v 23:00 sa vyberiem pozorovat a mam tocit RA osou na 14:30 ?
Zase mi nieco uniklo, zblaznim sa z toho :)
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Polární ustavení EQ montáže

#20

Příspěvek od jezevec »

Uz som pochopil ako si to myslel asi. Ale pre presnejsie nastavenie som chcel kruzok polarky dat uplne dole. Nastavit 14:30 kedze prave vtedy je dnes presne dole. Vtedy nastavim 14:30 na hornom ciselniku a zafixujem. A otacanim RA potom ked budem pozorovat v 23:00 nastavim 23 a dostrkam to tam sroubami je to tak ?
Ten spodny ciselnik je naco ? Je pre juznu pologulu?
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#21

Příspěvek od Karell »

Dolů proto, protože to znamená, že v čase HA=0 je polárka na obloze nejvýš. A protože polární hledáček (PH) ukazuje převráceně, musí mířit kolečko dolů. Ano, ten dělený kruh RA osy je v horní části určený pro použití na severní polokouli, dolní potom na jižní polokouli. A mám pocit, že to stále motáš. Kolečko v PH míří dolů, nastavím si na ose RA na stupnici 0, zafixuji ( dotáhnu ) ten kruh a potom celou osou RA otáčím tak, abych nastavil na horní stupnici toho kruhu příslušný hodinový úhel pro daný čas a datum, tak jak najdu např. v ručce EQ6, nebo v programech jako CdC, nebo v aplikaci, kterou naprogramoval pro Androida můj syn. Dotáhnu osu RA a šrouby pro změnu elevace či azimutu pohybuji montáží tak, že umístím Polárku do kolečka v PH.
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Polární ustavení EQ montáže

#22

Příspěvek od jezevec »

Super. Uz teraz mi to dochadza, pomalsie ale predsa. Ja som tam nastavoval hodiny nie hodinovy uhol... :D Takze polarka dole nastavim 0. A potom ked bysom napr. dnes chcel pozerat o 0:00 tak vidim ze polarka ma vtedy hodinovy uhol podla stelaria 9:45 a to nastavim na hornom ciselniku pootocenim RA a tam ju potom sroubami dostanem. Pri takom to ustaveni vnasa velku chybu ked hlava nie je uplne vo vodovahe? Lebo mam pocit ze aj pri cg5 aj pri eq6 si to ukazuje svoje.

Diki moc Karle ::)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#23

Příspěvek od Karell »

Ano, pozor na to, údaj clock je něco jiného i když také slouží při ustavení. Když použiješ hodnotu HA, máš v hodnotě clock, čili poloze kolečka pro polárku kontrolu, podle toho na jakou hodinu pomyslných hodin v PH míří, že máš správně ustaveno. Ne, na vodorovné poloze, pro ustavení montáže, nezáleží.
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Polární ustavení EQ montáže

#24

Příspěvek od jezevec »

Uz mam len problem odhadnut kedy je ten kruzok na polarku uplne dole... Vzdy s tym tocim a odhadujem kedy uz stupa  na jednej alebo na druhej strane a skusam ten stred aby bola dole. Je mozne ze aj tak po par hodinach zas neni polarka na kruznici ? Ci mam zly odhad. ::)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#25

Příspěvek od Karell »

Postav si ve dne montáž proti nějakému vzdálenému, kolmému cíli, nejvhodnější jsou výškové budovy, a podle zdi té budovy si srovnej polohu, kdy míří kolečku v PH dolů. Pokud po pár hodinách nemáš Polárku na kružnici, tak to znamená, že nemáš správně ustaveno. nebo mohlo dojít k nějakým pohybům, které k uvedenému neustavení také vedly.
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Polární ustavení EQ montáže

#26

Příspěvek od jezevec »

Zaujimalo by ma ked fotis, ci to ustavis takto alebo driftom. Ci sa ho oplati pouzit uz aj pri minutovych neguidovanych expoziciach.
No ja to budem musiet nejako na mieste vyriesit stou kolmostou, lebo ja pri prenasani vzdy tym koleckom potocim, a moc mi nejde pritiahnut ani.
Este ma napadlo ze ako povrch je taky strkovy beton a je mozne ze sa to na tom dako hybe, mozno by pomohli nejake gumene podlozky.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#27

Příspěvek od Karell »

Montáž ustavuji tím nejjednodušším a zároveň nejspolehlivějším způsobem, tedy jen pomocí polárního hledáčku. Je dobré ho použít ať už se chystáš fotit pointovaně či nepointovaně. Při správném použití se dají dělat na EQ6 i 100s expozice nepointovaně Newtonem305/1500mm, uváděl jsem to i s ukázkou v jiném vlákně. Jestli máš nezpevněný povrch, doporučuji použít podložky, já je mám vyrobené z hokejových puků, ty mají dostatečnou pevnost. A jeden z těch tří použitých hrál dokonce na mistrovství světa v Praze v roce 1985 ;D
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Polární ustavení EQ montáže

#28

Příspěvek od jezevec »

Waaw, to mas asi daky perfektny kus, ci myslis ze do 100 s este nehraju velku rolu PE? Tak aspon mam motivaciu ze to ide. S tymi pukmi fakt super :)

Este sa ta spytam ako "velmi" nevyvazujes dalekohlad da sa to nejako opisat aka by tam mala byt sila aby to bolo v zabere ? Lebo mam pocit ze mi to skace.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#29

Příspěvek od Karell »

Když budu upřímný, mám problém s jeho vyvážením. Při tom zatížení montáže se už nějaké to deko na jedné či druhé straně těžko pozná takže se snažím o co nejpřesnější vyvážení s očekáváním, že to " nějak dopadne " včera jsem ovšem poprvé zkoušel fotit s N 200/800 a po tom výcviku s 305/1500 křivky os RA a DE byly v PHDGuidingu dvě rovnoběžné čáry v oblasti do +- 0,1 pix takže si myslím, že v principu to dělám správně ;)
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Polární ustavení EQ montáže

#30

Příspěvek od jezevec »

No to musi byt ina kategoria s 305/1500
A v DEC osi ked vyvazujes ked fotis DSLR asi je najlepsie tubus otocit tak aby fotak bol skor blizsie k osi montaze, ci to je jedno.
Odpovědět