Polární ustavení EQ montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mravecm1
Příspěvky: 68
Registrován: 24. 03. 2013, 10:00

Polární ustavení EQ montáže

#46

Příspěvek od mravecm1 »

Chapal si to spravne...
Teraz ja zas nechapem, preco si myslis, ze to vyvraciam. Cim to vyvraciam ?  
Ale na tom nezalezi, ber ma TROCHU S REZERVOU  ;D, som v tomto uplny novacik a vsetko sa ucim od nuly a casto sa mozno nevyjadrim spravne. Este pred mesiacom som o teleskop ani nezakopol.

Mimochodom, ASI som pochopil, preco mi ten alignment na 3 hviezdy zlyhaval. Je to len predpoklad, ale zrejme to bolo nevhodnym vyberom hviezd. Ale boli to hviezdy, ktore mi SYNSCAN ovladac ponukal ako prve, tak som to neriesil. Mal som dojem, ze by mal ponukat len tie hviezdy, ktore su nato v danom okamihu vhodne. Lenze tie hviezdy tvorili viacmenej priamku (arcturus, dubhe, capella).
Prave teraz som to skusil s arcturus, denebola, capella a alignment prebehol uspesne a aj presnost navadzania na ciel bola velmi dobra  :) . Tieto hviezdy su viac plosne rozlozene po oblohe.
SkyWatcher N200/1000, montaz NEQ-5 Pro GOTO, Canon 1100D, komakorektor RCC 1, pointacia s QHY5-II Mono + hladacik 9x50
Uživatelský avatar
mravecm1
Příspěvky: 68
Registrován: 24. 03. 2013, 10:00

Polární ustavení EQ montáže

#47

Příspěvek od mravecm1 »

Mal by som este jednu (mozno blbu :)) otazku.
Je mozne, aby mal alignment na 2 pripadne 3 hviezdy nejaky vplyv na presnost  trackovania ? Inak povedane, ci si ten softver v riadiacej jednotke SYNSCAN nejako doladuje rychlost trackingu podla toho, ako presne spravim alignment, alebo to ma vplyv vylucne len na presnost navadzania ?

Nejde mi o to, ze by som s tym mal nejaky problem, jednoducho ma to len zaujima  ;)
SkyWatcher N200/1000, montaz NEQ-5 Pro GOTO, Canon 1100D, komakorektor RCC 1, pointacia s QHY5-II Mono + hladacik 9x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polární ustavení EQ montáže

#48

Příspěvek od MilAN »

Nemá žádný vliv. Funkce GoTo nesouvisí nijak s pohybem montáže. Pro správnou funkci GoTo nemá vliv ustavení montáže a naopak.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Polární ustavení EQ montáže

#49

Příspěvek od Peťa »

Inak povedane, ci si ten softver v riadiacej jednotke SYNSCAN nejako doladuje rychlost trackingu podla toho, ako presne spravim alignment, alebo to ma vplyv vylucne len na presnost navadzania ?

Tohle umí například montáže 10micron - ustavíš třeba na 20 hvězd, zapneš tracking v obouch osách, a montáž koriguje nepřesnost ustavení i bez pointace.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polární ustavení EQ montáže

#50

Příspěvek od MilAN »

Peťa : máš tohle odzkoušené  = bez pointace??

Poradíš si s PE i refrakcí a průhyby dalekohledu bez pointace  na odpovídajícím ohnisku _( odpovídajícímu   i ceně té montáže  - asi nebudeš fotit na montáži za  350 k ohniskem 300 mm)
Jinak mravec 1 se ptal na Synscan
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Polární ustavení EQ montáže

#51

Příspěvek od Peťa »


Re: polární ustavení EQ montáže
odpověď #49 - dnes 19:31:48 Nahlásit moderátorovi | Označit & Citovat | Citovat
Peťa : máš tohle odzkoušené= bez pointace??

Poradíš si s PE i refrakcí a průhyby dalekohledu bez pointacena odpovídajícím ohnisku _( odpovídajícímu i ceně té montáže- asi nebudeš fotit na montáži za250 k ohniskem 300 mm)
Jinak mravec 1 se ptal na Synscan

mravec1 se ptal pro zajímavost, tak odpovídám taky pro zajímavost
odzkoušené to mám, na třímetrovém ohnisku s expozicemi kolem minuty, pointaci to pochopitelě nenahradí, ale poradí si to i s refrakcí kterou dopočítává i podle zadaných údajů o stavu atmosféry, pokud jsou známé. S průhyby si to z principu může poradit taky, pokud jsou opakovatelné, ale znovu říkám pointaci to určitě nenahradí.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polární ustavení EQ montáže

#52

Příspěvek od MilAN »

Jsem rád, že to píšeš. Z příspěvku č. 48 to vyznívalo až neskutečně idilicky :)
Předpokládám, že máš ty zkušenosti z pevně montované a ustavené montáže.To by mohlo být trochu zkreslující.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Polární ustavení EQ montáže

#53

Příspěvek od ladis »

Natočím RA osu tak, že kolečko v polárním hledáčku je dole. V této pozici nastavím na stupnici hodnotu 0 a zafixuji.
Ta fixace je asi nutná, že? Pokud na EQ5 nefixuji stupnici a otáčím v RA, stupnice se protáčí, až v jistém úseku třením zastaví...

Problém u fixace u EQ5 je, že čárka ze spodního tubusku na ose ukazuje na stupnici HA (24h) přes ještě jednu stupnici (12h), tudíž čárku od spodního válcovitého dílu musím imaginárně prodloužit na horní šikmou stupnici (24h HA), což není asi nejpřesnější...

Jak jinak bez fixace 24h stupnice touto otáčet rovnoměrně s RA???

Další věc, vlivem driftu NCP je stále přesné umis'tovat Polárku přesně do kroužku?

Díky za pomoc.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Polární ustavení EQ montáže

#54

Příspěvek od ladis »

Hodnotu HA mi ukáže ručka montáže EQ-6 nebo ji najdu v počítačovém planetáriu (např. Cartes du Ciel).
Neodpovídá mí HA z CdC a programu PolarFinder:



Jak je to možné?

pozn. z 2:47h Tak jsem nad tím přemýšlel a nepočítá se HA "od spodu", tj. od "12h" proti směru hodinových ručiček, vlivem otočení obrazu pol. hledáčku? Asi ano  8-)



+ještě jedna otázka - ustavuje se s a nebo bez dalekohledu na montáži? Předpokládám s dalekohledem, jinak vlivem váhy může dojít k prosednutí montáže např. v trávě apod.?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#55

Příspěvek od Karell »

Láďo, k otázkám v příspěvku č.52: Pokud skutečně nejde montáž upravit tak, aby se ten kroužek se stupnicí spolehlivě otáčel s osou rektascenze, postupoval bych následujícím způsobem. Stupnici nastavil 0 k šipce. Rektascenzi natočil hledáčkem tak, aby v něm malé kolečko pro umístění Polárky směřovalo přesně proti ) on skutečně zrcadlově převrací, takže ve skutečnosti je také na 0! ). Teď bych si třeba drobnou kapičkou barvy označil proti sobě dvě místa. Jedno na stupnici, druhé někde hned vedle na otáčející se části montáže. No a pak už je to jednoduché. nastavíš na stupnici hodnotu HA, zafixuješ a pohybem osy rektascenze sesouhlasíš ty dva tebou označené body. Rozdíl v poloze Polárky v roce 2000 a letos asi nejnázorněji uvidíš v obrázcích v tomto odkaze:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 0726/15#15
K otázkám v příspěvku č.53: Dávej si hlavně pozor, jak ve kterém programu jsou nastavené údaje o čase. Použití či nepoužití časového pásma, použití či nepoužití letního vs. zimního času. Tam se stává nejvíce chyb. Ale i výpočet samotný hodinového úhlu se může dost lišit. Martin ( Marat ) se tím zabýval, když psal program pro její výpočet a zjistil, že vlivem zaokrouhlování může klidně rozdíl dělat i desítky minut! Sám mě přesvědčil, že pro použití montáže EQ6 a teď nově EQ8 bude nejjistější používat údaje z jejich ručky, nikoliv odjinud. A to se ten údaj v ručce třeba s CdC liší právě o ty desítky minut. Hodnoty z jeho programu ležely někde uprostřed Montáž skutečně ustavuj pokud možno už se vším naloženým zařízením.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Polární ustavení EQ montáže

#56

Příspěvek od ladis »

Děkuju Karle za tip! V jednoduchosti je síla :)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polární ustavení EQ montáže

#57

Příspěvek od MilAN »

ladis:  na tu otázku kolem H.A. jsi si v podstatě odpověděl. Hodinový úhel se měří od horního průchodu meridiánem. A horní znamená v převracejícím dalekohledu - dolní.
Ještě k té EQ5 : ta pomůcka na  polárním hledáčku byla primárně určena k tomu, aby se bez jakýchkoliv výpočtů a pomůcek  natočil dalekohled tak, aby byla Polárka ve správné pozici. Ta  24 hodinová stupnice tam nebyla  primárně na  nastavení H.A.( to by tam vše to ostatní bylo k ničemu)  ale k  k hledání objektů podle RA.  A zafixovaná se dá samozřejmě použít k  nastavení H.A.
Hodinové úhly v různých programech:  vzhledem k tomu, že ta Polárka je  "těsně" u pólu, je potřeba opravdu počítat s přesnými souřadnicemi  a  i  s vysokou přesností goniometrických funkcí. Jinak  při řešení dojde i k velké odchylce.   To, co u jiných ( vzdálenějších objektů od pólu)  v PC planetáriích naprosto nevadí- vždyť   např. údaj v minutách pro  kulminace planet je   bohatě dostačující- v případě  kulminace a H.A Polárky může vést  ( podle  způsobu výpočtů u různých  planetarií)  k dosti výrazné odchylce.  Proto je dobré použít buď specializované programy  nebo použít  PC planetária   "více astronomické" než jen líbivé zobrazení oblohy.
Kdysi jsem si ručku porovnával a její výpočet je  pro H.A.Polárky  spolehlivý
...........
edit:  nekontroloval jsem absolutní   přesnost výpočtu CdC v tvých ukázkách, ale Polar Finder  to v prvním případě nemůže mít dobře. Zkontroluj si znova nastavení, co jsi počítal .
Pro H.A. platí jednoduchá rovnice :
H.A. =  s - R.A.    , kde s... místní hvězdný čas.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Polární ustavení EQ montáže

#58

Příspěvek od ladis »

Milan: Díky za detailní odpověď.

1) Dá se přesnost H.A. z CdC považovat za dostačující? Jaký program, splňující kriteria přesnosti (mimo ručku), případně použít?

2) Pokud mám nastavenu zeměp. délku na Jičín a ustavoval bych, řekněme, 50km daleko na V/Z , je nutné změnit i patřičně zem. délku pro výpočet H.A., či je tato vzdálenost zanedbatelná?

Děkuju.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polární ustavení EQ montáže

#59

Příspěvek od MilAN »

1/  Tak jsem si prošel asi 6 programů, několik přibližných metod a přesný výpočet. Pro neznalé to  bude teď vypadat zamotaně, ale  podstatný výsledek je ten, že CdC údaje sedí. Jde  o to, že CdC počítá se středními souřadnicemi hvězd
U běžných  výpočtů a v některých planetáriích  ( a pro průchody meridiánem a oblastmi ne u pólu,) postačuje  brát  pro všechno  souřadnice  J2000. Např. u Deneba  je rozdíl mezi souřadnice J2000 a  zdánlivými k dnešnímu datu nějakých 30s, což pro účely, ke kterým je to určeno  ( průchod meridiánem, resp.  hodnota hodinového úhlu) rozdíl  naprosto nepodstatný. V případě té Polárky  ale NE.
2/  Pokud  jde o to přenastavování pro jinou polohu, hodina H.A. se mění o hodnotu  rozdílu zeměpisné délky vyjádřené  v minutách  ( 1°= 4 min - přibližně-) a   pro  50 km V/Z můžeme počítat s diferencí 3 minut. Te je myslím hodnota, kterou na pomyslném číselníku neodhadneme.
3/  Pro mě dopadl katastrofálně test  na ručce montáže  EQ6. Musím podotknout, že ji mnoho let nepoužívám a  je tam zřejmě nejstarší verze sw. Opakovaně jsem po zadání všech dat a kontrole dospěl k výsledku  H.A = 9h, oproti  přesné hodnotě 6h30m ( pro moji polohu a čas 5:50 SEČ dnes)
PROSBA : chtěl bych požádat  ostatní, kdo používáte  montáže HEQ 5 a EQ6, zda-li byste  nemohli ověřit, co vám  ukazuje ručka  pro  pro H.A. Polárky pro datum 16.11.2014   5:50 SEČ pro vaši polohu. ( není potřeba přenastavovat souřadnice, rozdíl pro porovnání lze potom odhadnout a není potřeba přesnost  v sec)
Pokud se hodnota bude příliš lišit od  hodnoty 6:40, uveďte ještě verzi sw  v ručce, který používáte. A pište sem

Díky
------------
edit. opravil jsem text na :... CdC počítá se středními souřadnicemi... ( ne se zdánlivými, jak jsem původně uvedl )- a jak se i každý může v CdC přesvědčit
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#60

Příspěvek od KpS »

Ručka od AZEQ6, verze 3.35:
zem. délka 14°20', 16.11.2014 05:50 SEČ, H.A. Polárky: 6h 39m
CdC: zdánlivý H.A. 6h 35m 28s, střední H.A. 6h 38m 03s

Tato ručka správně počítá střední hodnotu H.A. Polárky. Bylo by zbytečnou komplikací, aby se počítala i nutace a aberace. Rozdíl jedné minuty mohl vzniknout zpožděním, než jsem doskákal k tomuto údaji.

ladis: Těch 50 km ve směru východ, nebo západ, znamená na našem území rozdíl cca 42' v zeměpisné délce. To je úhel, o který bude Polárka v polárním hledáčku natočena špatně. Při její vzdálenosti od pólu 40' vznikne v její poloze chyba 0,5', takže i 100 km je stále v pohodě.


Karel
Odpovědět