Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#46

Příspěvek od Karell »

Ne, to se fakt nedá, při -17 hnus, už nikdy víc...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#47

Příspěvek od MaG »

Příšerný, my měli kolem -20, vůbec nevím, jak to ti kluci venku vydrželi dobře tři hodiny, já to pro únavu a mráz spíš proseděl v autě. Ale zase sem je trumfl o 2,5 hodiny :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#48

Příspěvek od ladis »

No kluci, gratulace! Obloha musela byt uzasna. Ja mam ale limit -6st, pod tuto teplotu nevyjizdim. Do -15 a mene by me nikdo nedostal. Mozna pod metr... 8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#49

Příspěvek od MaG »

Netřeba zoufat, teď bude vadit Měsíc, proto nás ani -20 nezastavilo a to ještě při -20 vypadl teploměr na Jizerce, tak kdoví, kolik nakonec bylo ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#50

Příspěvek od ladin »

MaG: na tom kopecku nad Jizerkou, kde jsi byl i ty bylo -12C,  Byli sme nad inverzni hladinou, na hrebenech Krkonos kolem -10C. Mrazova kotlina Jizerky byla pod nama - to je misto samo pro sebe....
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#51

Příspěvek od -karneades- »

z dnešní noci v Jizerkách, já už měl nádobíčko pobalené, ten smog v pozadí byl Liberec, nebo Jablonec a ten nižší je Vabra :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#52

Příspěvek od MaG »

Ladin - nedovedu to objektivně posoudit. Byly tam samozřejmě projevy, že obloha se neustále lepšila až se po třetí ustálila na svém maximu. Mohu - li odhadovat, tak bych se přeci jen klonil k nižší teplotě. Ale to je jedno, bylo prostě zima :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#53

Příspěvek od Konihlav »

MaG: no jestli jen trochu foukal vitr, tak kosa musela byt poradna...

karneades, Vabra: pekny, pekny, nafotili jste neco? kolik hodin dat? jaky byl vylet?

dalsi expedice bude bohuzel az v unoru, pri uplnku si dam s jezdenim nekolika set kilometru kvuli foceni pokoj a snizim radius na +- 100km :-)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#54

Příspěvek od Vabra »

Vyjezd byl super,

Diky vsem zucastnenym a poradcum...

sice jsme jeli o cca 1.5km dale nez bylo doporuceno a nez se nachazel zbytek tlupy (na parkoviste na zacatku osady Jizerka), ale alespon jsme svym notebookem a nastartovanym autem nerusili "pravoverne" vizualisty.
Obracene nam fotografum mene vadila mistni rozsvicena hospudka.

Obloha byla od pul jedne do 5 rano v mezich 21.20-21.30 mag na ctvrecni uhlovou vterinu (SQM s optikou). Teplota bylo mezi 10-12 stupni pod nulou a i ten mirny vanek, ktery tam byl po prijezu okolo pulnoci, pozdeji ustal (nebo jsme jej prestali vnimat). Oblacnost jsme nezaznamenali prakticky zadnou.

Proste nejlepsi podminky jake jsem zazil po navratu z Chorvatska vloni v lete (obloha subjektivne lepsi nez na MHV v Zubri v zari, ale tehdy jem nemel SQM).

S fotografickymi ulovky to uz bude o dost slabsi, nez by podminky dovolovaly. Hlavne kvuli tomu, ze jsme na misto prijeli az okolo pulnoci a sestaveni techniky take chvili zabralo (poprve jsem samostatne pouzil nove porizenou Losmandy G8, takze mi to trvalo o dost dele, nez jsem zvykly z montazi co jiz znam).

I s ohledem na "novou" montaz a "novy" objektiv Canon 300/4 L (starsi verze bez IS) jsem tuto noc bral spise jako zkusebni, nez jako ostrou pro porizovani kvalitnich snimku. Vyskytly se i nejake problemy s pointaci (v tomto mrazu jsem si utrhl napajeci konektor k notebooku a ten pak jel prekvapive dlouho na sve vlastni baterie, nicmene obcas se sam uspal a falsoval udaje zbyvajici kapacity).

Ve fotaku bych mel mit par 180s snimku Rozety, nejake mlhoviny v Blizencich a dvojice galaxii M81/82. Dohromady tam bude cca 1.5-2 hodiny relatine ostrych a upointovanych expozic (doufam). Az se nekdy trochu vyspim a rodina me necha tak neco zkusim zpracovat, ale zadny super snimek tam necekam. Vysledek by byl vlastne tristni, ale po 4 mesicnim abstaku pozitiva jasne prevladaji. ;)

Takze az za 2-3 tydny Mesic zase trochu zaleze a podminky budou vypadat podobne jsem pripraven na Jizerku nebo Rozdroze vyrazit zase... byt to mam z Melnika cca 1.5 hodiny vozem...

PS: Losmandy G8 se da pointova PHDckem (za podminky ze se ji zvetsi tolerance) a ten starsi Canon 300/4 zda se ze bude kreslit vytecne z rohu do rohu i na plnou diru. Kvuli otestovani barevne vadu jsem dnes v noci fotil na uravenou DSLR C20Dm.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#55

Příspěvek od Vabra »

Pro zajimavost prikladam vysledky, i kdyz s ohledem na jejich testovaci charakter je ani nebudu davat do prislusnych temat fotografii:

Nepointovana Rozeta 13x60s:

http://www.vabrousek.cz/astroforum/2010 ... 20copy.jpg

NGC2175, 12*180s

http://www.vabrousek.cz/astroforum/2010 ... 600ISO.jpg

M81 + M82 13*180s:

http://www.vabrousek.cz/astroforum/2010 ... 600ISO.jpg

Vse za pouziti:
kamera :  Canon 20Dm 1600ISO,
objektiv: starsi Canon 300/4L (bez IS) na plnou diru
montaz : Losmandy G8
vyhrivani: astrozap.
pointace PHD Guiding, W.O. 98/619, Atik 16IC, Asus 901A

Sestava je o par prispevku vyse, jen to vetsi delo bylo dnes pouzito k pointovani... ;).

Vysledek: Canon 300/4L ma na plnou diru zanedbatelnou barevnou vadu, ale obrazy hvezd jsou (bez filtru) dost velke a ne zrovna kulate... takze ani prohra ani vyhra. Uvidime zda se pri lepsim zaostreni da dosahnout vice...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#56

Příspěvek od MaG »

Kerneades: ta fotka vás dvou vč. záře Jablonce v pozadí je vážně pěkná.

Vabra: Objektiv super, ty galaxie širokoúhle jsou celkem pěkné. Kdybys tu NGC 2175 někdy fotil znova, posuň pole výše aby vpravo byl i ten oblouk za hvězdou.

Tak zas někdy naviděnou, lepší už to máte jen na Šumavě, volba je na vás a na počasí.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#57

Příspěvek od Vabra »

Tak vcera jsem se vratil z Jizerek, kde jsem byl na chalupe u znamych s rodinou kvuli lyzovani (coz se zase tak moc nedarilo kvuli teplutkam, rymickam atd...). ;)

A dnes se Aladin i Medard shoduji, ze by to na severu melo byt zase slusne.
Pokud predpovedi vydrzi a aktualni situace to potvrdi, zvazuji vyrazit na Jizerku jako posledne (parkloviste), jen bych tam byl rad uz pred 20.00.

Neprida se nekdo, nebo jedete dnes jinam?
Pavel Vabrousek
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#58

Příspěvek od -karneades- »

já bych se k tobě Pavle vnutil, jestli budeš mít místo, dojel bych tak na 18:00 na Mělník
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#59

Příspěvek od Konihlav »

a hele, borci jedou, tak to se jdu na pocasi taky podivat (dnes jsem ho jeste nekontroloval).

Ty jo, proc to tam mam z Plzne tak strasne daleko :-(

V kolik odjizdite ze Slaneho/Melnika???

Jake jsou GPS souradnice ciloveho mista? a jak to misto vypada (krome te fotky nahore) s ohledem na podminky - tj. teplota kolem nuly (predpokladam, ze by tam ale mohlo byt pod nulou), protoze kdyz to taje, tak je louka uplne promocena a neda se tam nic postavit aniz by se clovek nezaboril po pas do bahna... lze tam pripadne fotit na parkovisti/pevnem povrchu???

kurnik kdybych jel, tak musim do hodiny odjet...

-----
edit: koukam, ze podle ICM tam hrozi dost silne mlha :-/ ale treba v te vyssi nadmorske vysce to bude OK. Jinak bych silne zvazoval prijet.

Nicmene me napada vzit jen AstroTrac a DSLR (byt je to utopie ;-)) a alespon neco zkusit kdyz bych se vesel ke karneadesovi a pak spolecne oba k Vabrovi ;-)
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#60

Příspěvek od -karneades- »

přijeď ke mě Pavle, a já nás odvezu k Vabrovi, mám taky jen ten nový AT a DSLR
stačí když dorazíš kolem 17:30, za půl hoďky jsme na Mělníku
nikde v hnoji nebudem, je to perkoviště a snad asfalt, ale ten uvidíš jen když si vemeš lopatu :)
Odpovědět