Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#16

Příspěvek od MaG »

Škoda té nejistoty a potřeby vyspat se do práce. Tneto týden mi nepřeje ani zdravotně, musím hodně spát a tak jsem opět odsouzen k tomu, že to nezažiju, fronta je bohužel rychlejší než jsem doufal. Tak snad jindy.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#17

Příspěvek od Vabra »

Tak jak to vypada dnes v noci? Podle kamer v Krkonosich se zda, ze dnes je nizka oblacnost i o trochu nize nez vcera pres den.

Ma cenu jet na Rozdroze (jak je to vysoko)? Nebo radeji na Misecky?

Chysta se nekdo?

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#18

Příspěvek od MaG »

Bude vysoká, takže smůla. Co víc chceš řešit? Já bych šel klidně i na Vrbatku, žel je pozdě :(
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#19

Příspěvek od Karell »

Pavle je to cca 800 mnm, bohužel sem jde od západu fronta s vysokou oblačností. Jinak Honzo, Michale, Petře, Láďo i Martine a další 2, u kterých mi vypadlo jméno, díky včera za skvělý večer a opakovaně smekám před vašimi znalostmi oblohy. Liberečákům ještě jednou děkuji za pomoc při vytlačení zapadnutého auta.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#20

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Vabra: Pavle, koukáš taky někdy na ty 24hMF snímky, jak ti tady pořád vnucujem? Je tam jasně vidět, jak se během dne díra na Rozdrozie zatáhla (na ničem jiném to není tak zřetelné). Pro tuhle oblast není rozhodující výška inverzní hladiny (ta je poslední dny prostě moc vysoko), ale proudění, které v oblasti vytváří místní pozoruhodný efekt, kdy je nahoře hnusně, ale na néíže položeném Rozdrozie je hezky.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#21

Příspěvek od Vabra »

OK, tak jsem se soustredil na tu inverzni nizkou oblacnost, az mi uslo ze sem ze zapadu zene fronta vysoke... >:(

Podle satelitnich snimku se ale zda, ze by za ni mohlo byt pozdeji v noci i jasno. Budu to sledovat a pokud by byla sance tak pojedu zkusit treba nemeckou stranu Krusnych hor...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#22

Příspěvek od MaG »

Tak jsem ze zoufalství nakonec vyrazil. Nejdřív večer na Mísečky, pak na Vrbatku a po půlnoci jsem navštívil i Rozdrože.

Vysoká se naštěstí rozpouštěla na úrovni Krkonoš, takže jsem měl docela hezkou oblohu. Špičkové hodnoty SQM dosahovaly pochopitelně jen 20,95, což lze přičíst blízkým zdrojům intenzivního světla ze sjezdovek i turistických center, dále se mohl projevit i odraz od blížících se vysokých oblak, která opravdu nápadně svítila JZ a Z směrem. Zenit a V ale vypadaly slušně a tak mně z Vrbatky vyhnala až mlha, co se tam přihnala a pocit, že už jsem si to užil :)

Cestou domů jsem zajel do Harrachova a zjistil, že vznikla díra v polských Jizerkách. Byla na Jakusycich a byla na Rozdroze. Bohužel po mém příjezdu se asi po 1/4h začla dělat vlna v nízké oblačnosti a tak jsem tedy jenom zkušebně cvakl Vozku, neb jsem chtěl ověřit vylepšenou redukci k objektivu 50mm.

Celkově to hodnotím skvěle, byl to nádherný zážitek. Fotky sem budu vkládat postupně, zde jedna náladovka.

Jedná se o složeninu, protože ohniskem 29mm to jinak nešlo. Takže jsem některé drobné nedostatky v nepokrytí fotky (trojúhelníčky nahoře a po straně) doplnil citlivě podobně barevným pozadím..
Navíc jsem původně tahal montáž a i když zůstala v autě tak stativ jsem neměl. Všechny snímky tedy vznikly položené na rukavicích, batohu apod.


http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 636726.jpg

Tady je Orion z většího nadhledu nad mraky, ale už ne tak zdařilý, ale zase bez nutnosti "skrývat" oblasti bez hvězd :)


Kotel z Vrbatky, panorama ze dvou snímků. Tady je vidět tu svítící vysokou, naštěstí nedorazila.


Panorama - zbytek od Kotle doleva. Jak vidno, tmy si zde v zimě moc neužijete, přesto je vizuálně obloha nadprůměrná, výška je znát.


Velký vůz a Vrbatova bouda. Při příchodu zrovna svítila snad všechna okna, ale nebylo to rušivé. Nejsou to šajnovačky.


Kiosek u Vrbatovy boudy (a Velký vůz ;))


Mohyla, v pozadí Sněžka (vlevo, svítící)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Shras
Příspěvky: 253
Registrován: 26. 08. 2009, 18:14

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#23

Příspěvek od Shras »

Pekny pekny
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#24

Příspěvek od Karell »

Martine fantastické, po dlouhé době jsme si to užili ve čtvrtek jako ty včera. Pokud sem ta fronta nepřijde moc rychle, jedeme dnes s Martinem s 305/1500 na Rozdrozie fotit. Modlit jsme se už začali. :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#25

Příspěvek od MaG »

Rád bych dnes Rozdrože dal, i by mi stačilo na pár hodin večer :-)

Tady je pohled na Vozku a Oriona dnes po půlnoci. Jak vidíte, jen kolem zenitu bylo vidět hvězdy, prostě po příjezdu jasno a pak se udělala tahle vlna skrz kterou čouhal Sirius, Orion a pak nahoře Vozka, Perseus..


3x8min, ISO1600. Právě ta halo kolem hvězd díky oblačnosti pomohla zvýraznit souhvězdí, ale velmi trpí kontrast, chvílemi nebyl spodek Vozky vůbec vidět.
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 650441.jpg

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#26

Příspěvek od Konihlav »

MaG: spickovy snimek ja jsem taky v tydnu trochu litoval, ze fotim DSO misto abych radeji vytahl DSLR + AstroTrac a fotil tech par desitek minut kdy to slo nejake souhvezdi... mam ted novy siroky objektiv a jeste jsem ho nevyzkousel :-/

P.S.: dnes nikam nemuzu jinak v Jizerkach by to mohlo chvilku vecer vyjit (mozna i 3 hodiny).
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#27

Příspěvek od Karell »

Omlouvám se za OT, ale musím to doplnit vzhledem k tomu, co jsem napsal předtím. Podle vývoje počasí to vypadá, že bude jasno i dole a proto asi pojedeme do nížiny za Ladisem. Konec OT
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#28

Příspěvek od MaG »

Ta vlna na Rozdrože je vážně pech. Podle všeho je jeden mrak na lomu a druhý na kopci na sever od R. Kdoví, třeba se pojede jinam, taky váhám..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#29

Příspěvek od ladis »

Jak to vidite? Ze sat snimku nejsem nyni moudry... :-/

edit 00:19UTC tak jsme s Karlem a Martinem pozorovali u nas na jicinsku (cca 3h) a az na chvile, kdy se hnaly mraky, byla obloha vetsi cast noci jasna. Ac bylo docela teplo, jen -4st, silny vitr zpusobil, ze se clovek citil jak na Sibiri.

Na druhou stranu byla pruzracnost dobra, chvilemi i skvela. Napr. M81 a 82 jsme videli ve 200ce opravdu famozne, vcetne detailu (dva hlavni prachove pasy a naznaky dalsich) pohled na M82 ve 300mm pri zv. 250x byl absolutne "must see", jak fotka, jen cernobile!
NGC3077 blizko M81 jsem videl dosud nejjasneji, slo o vypalovacku.

Vyhrivane vlozky do bot taktak stihaly, ale pokud jsem se neodpinal, bylo na nohy teplo. 8W na botu akorat. Naprosto luxusni se mi vsak jevilo vyhrivani zadku, resp. podlozky pod zadek na zidli. Citit pri pozorovani opravdu silne teplo od zidle je super, clovek doslova vnima, jak se to teplo preleva do zbytku tela...

I kdyz kluci nakonec kvuli vetru nefotili, stihli si projit par peknych objektu vizualne a doufam, ze se jim nakonec dnesni pozorovani libilo tak, jako mne. Tesim se, az uvidim foceni v praxi!

UMa i Leo zacinaji po pulnoci pekne vylezat vysoko, tesim se a doufam, ze vyjdou i dalsi blizke noci! Galaxijni noci... 8-)

Nakonec si vsak neodpustim poznamku: zlate leto! ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#30

Příspěvek od MaG »

Trochu paradoxní noc. Na Rozdrože bylo jasno, mraky nikde, ale vítr byl nepříjemný a postupně zesílil v nárazy které cloumaly i se mnou. Kupodivu to bylo použitelné pro klasickou sestavu s foťákem, takže snímky budou. Ale koukat jsme se vydrželi jen krátce, nejvíc nás znechutil nepoužitelný seeing a vítr. Holt někdy to nejde všechno. I tak dvě krásné noci po sobě a snímky na něž nezapomenu.. (doufám)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět