Vadí vám zaprášený primár?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
wivo
Příspěvky: 95
Registrován: 28. 12. 2007, 03:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Vadí vám zaprášený primár?

#1

Příspěvek od wivo »

nekdy minulou stredu jsem pozoroval mesic a pri vymene okularu jsem spatril docela dost smitek na primaru - sice to neni zadna hruza,ale i tak me to dost irituje (a to se snazim nenechavat zbytecne zrcadlo odkryty)

jak jste na tom vy? kdy u vas pretece pomyslna cise trpelivosti,
nebo jak proti tomu bojujete?
SKY 254/1200 ATDobson, SKY ED 80, N130/916 a par triedru..
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

vadi vam zapraseny primar?

#2

Příspěvek od shamanix »

Přidávám se s toutéž otázkou... moje zrcadlo začíná být hnus :D
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 372
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

vadi vam zapraseny primar?

#3

Příspěvek od vitek.kl »

Používám Baader astrofolii.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

vadi vam zapraseny primar?

#4

Příspěvek od MMys »

Na tohle se chce "obrnit" a hlavně nesvítit v noci do tubusu na zrcadlo baterkou. To vypadá příšerně i když je jen lehce zaprášené (nebo zaprasené  bez diakritiky nepoznám, co jsi myslel). I na první pohled dost zaprášené zrcadlo kreslí výborně, a ztráta světla je minimální. Obvykle čistím zrcadlo tak  1x za dva roky běžného používání. když s ním nepozoruji, tak to zakrývám.

Prostě každopádně čistit co nejméně, a nenechat se zbytečně vyprovokovat prachem na zrcadle, který je tam už po pár týdnech.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
yamaha
Příspěvky: 409
Registrován: 24. 02. 2007, 21:37
Věk: 67

vadi vam zapraseny primar?

#5

Příspěvek od yamaha »

Měl jsem totálně zaprášené zrcadlo ale i tak při dobrém seeingu ukazovalo třeba podrobnosti na Jupiteru nádherně . Pak jsem ho vyndal že ho vyčistím a zjistil jsem že je nejen zaprášené ale začala se odlupovat pokovená vrstva ( podle mě určitě výrobní vada ) .To zrcadlo vypadalo úplně příšerně , dal jsem ho k panu Melichovi do Turnova pokovit takže je jako nové . A ukazuje velmi podobně jako před tím ( samozřejmě se to těžko úplně objektivně posuzuje protože mezi tím uběhlo několik týdnů ) .Takže myslím že určitě nemá cenu normálně zaprášené zrcadlo nějak řešit :).
Televue Genesis 101/500 ,Takahashi Mewlon 210 , Orion optics newton 350 ,H-alfa teleskop Comes 90/2600 filtr Lunt 0,7A ,achromát 127/1200 , triedr Canon 10x42 L IS
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

vadi vam zapraseny primar?

#6

Příspěvek od mitovka »

Podla mna su medzi newtonistami 2 skupiny ludi. Jedna skupina čo im trhá kútikom na oku od nervozity už pri prvom zrnku prachu, a druhá skupina čo všade píše že im 3mm prachu vobec nevadia. Normálne spravme anketu. Ja by som to mydlil každú sobotu ako na hospodárskom dni.... ;D

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

vadi vam zapraseny primar?

#7

Příspěvek od MP »

Ja by som to mydlil každú sobotu ako na hospodárskom dniA co to nechat pred kazdym pozorovanim znovu pokovit ?
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

vadi vam zapraseny primar?

#8

Příspěvek od shamanix »

Mitovka: "Hospodarsky den" ve mě vyvolal vlnu nostalgie na armadu .... kazdopadne anketa je dobrej napad :D
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

vadi vam zapraseny primar?

#9

Příspěvek od michal.b »

Ja uz jsem z toho prestal delat vedu a kdyz je zrcadlo viditelne zaprasene (coz je u otevrene skladaci konstrukce ktera cestuje po vsech certech skoro neustale), tak ho proste splachnu vodou. Prijde mi ze je to lepsi zavcas oplachnout nez nechat tu spinu zazrat a pak to slozite drhnout.
Uplne nejlepsi je ale na primar ve dne nebo nedej boze v noci s baterkou vubec nekoukat Clovek si akorat zkazi naladu a nicemu tim nepomuze.
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

vadi vam zapraseny primar?

#10

Příspěvek od mitovka »

Aha ja som to tiež len tak obrazne s tym HD, pri mojom používaní a súčasnej výške planét mám zrkadlo aj po 2 mesiacoch úplne čisté. Za rok a pol som čistil 2x. (a jemne).

Ale žiadnu vrstvu prachu by som tam netoleroval! Na jednej strane sa budeme pachotiť za lambda/10 a na druhej strane sa budeme tváriť že to môže byť zaprášené? Ja tomu neverím.

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 697
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

vadi vam zapraseny primar?

#11

Příspěvek od Tharos »

Následující zrcadlo je stále ještě OK:


(větrší verze na klik)

Čistota zrcadla je podle mě dost psychologická záležitost. Osobně jsem nikdy nezažil, že by pohled přes čerstvě vyčištěné zrcadlo byl nějak zásadně lepší, než před čištěním. To zrcadlo, jehož foto přikládám, je 12" primár kohosi z fóra CN a ten člověk výkon toho primáru přímo porovnával s úplně novým 12" dalekohledem a neregistroval žádný viditelný rozdíl.

Já svá zrcadla "myji" tak jednou za rok či dva a to metodou opakované lázně v teplé destilce s příměsí nějakého co možná chemicky nejčistšího mýdla (třeba "mýdla s jelenem" :), ale prý je dobrý i obyčejný jar) s následným oplachem (zase destilkou).

Jinak doporučuji vybudovat si nějakou metodu, jak primár ideálně vůbec nezaprasit/nezaprášit :). Moje teorie je taková, že u mé skládačky se 90% bordelu nachytá v momentě, kdy je primár zarošený (po přinesení do vyhřáté místnosti z venku) a v současné době experimentuji s tím, že celou spodní bedýnku ještě venku v prostředí s relativně nízkou absolutní vlhkostí vzduchotěsně zabalím. Primár se pak doma v uzavřeném prostoru postupně ohřívá, čímž relativní vlhkost v jeho těsném okolí ještě nadále klesá a za pár hodin, kdy je s okolím již teplotně vyrovnaný, to celé rozbalím. Zatím to vypadá funkčně, ale je to návod spíše pro "skládačky", kde se například celý box se zrcadlem vejde do většího odpadkového pytle.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

vadi vam zapraseny primar?

#12

Příspěvek od MMys »

Ale žiadnu vrstvu prachu by som tam netoleroval! Na jednej strane sa budeme pachotiť za lambda/10 a na druhej strane sa budeme tváriť že to môže byť zaprášené? Ja tomu neverím.
Tak tomu věř. Na poškození vlnoplochy to nemá takřka žádný vliv. Ta odrazná plocha plocha nezasažená prachem je stále stejně přesná, a na prachu se světlo pouze pohltí či rozptýlí prakticky do všech stran, protože zrnka jsou geometricky dost náhodná.

A plocha zastíněná prachem v součtu (ač to na první pohled vypadá zaprasené hrozně) je jen velmi malá. Centrální stínění určitě nadělá výrazně větší paseku, než průměrně "zasviněné" zrcadlo.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11788
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

vadi vam zapraseny primar?

#13

Příspěvek od Psion »

Souhlasím s Martinem, prach, pyl a podobné věci člověk nemá šanci poznat. Dokonce jsem viděl i na zrcadle ptačí trus a pořád vidíte Satunovy prstence jako "vystřižené"...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8320
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

vadi vam zapraseny primar?

#14

Příspěvek od Cztwerec »

Třeba na SCT jako uzavřeném systému, je prach na primáru téměř passé, občas ofouknu korekční desku, ale prach se tam také trochu hromadí. Jsem trochu postižený, vadí mi prach a škrábance a tak podobně...

Nejlepší bylo, když jsem ukazoval svůj starý dalekohled kamarádovi. Ten se tak hrozně divil tomu jak je možné, že sekundární zrcátko drží na korekční desce - ono totiž když ta deska není skoro vidět, takže mi na ní ťukal a divil se a divil, až jsem mu vynadal...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 697
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

vadi vam zapraseny primar?

#15

Příspěvek od Tharos »

Dokonce jsem viděl i na zrcadle ptačí trus  Ale zrovna ptačí trus bych se pro jeho chemickou agresivitu snažil co nejrychleji dostat ze zrcadla dolů.
Odpovědět