Těžká přenosná montáž

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5418
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Těžká přenosná montáž

#1

Příspěvek od vla »

Uvažuji o pořízení nějaké větší montáže, zatím mě napadá G11, nebo G42+, nosnost alespoň 20kg fotagraficky, líbilo by se mi aby opravdu unesla newton 250-300mm f/4. Takže nikoli EQ6, kde se píše nosnost cca 30 kg fotograficky, ale víme, že to je velmi optimistické tvrzení. Další podmínkou je abych ji unesl aspoň 10 m od auta, řekněme hlava do 25 kg. Pochopitelně i cena by neměla přesáhnout cenu zatím uvažovaných modelů. Raději praktické rady či postřehy a vlastní zkušenosti, než neověřená moudra vyčtená v různých diskusích.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17659
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Těžká přenosná montáž

#2

Příspěvek od MMys »

G42+ je jeden z mých kandidátů do budoucí kopule, kdyby nebylo na A.S.A. DDM. Taky jsem uvažoval, že třeb ana týdenní výjezd někam za tmou bych ji z té kopule třeba sundal.

Je to docela masivní, ale o toho newtona mám stejně strach ve volném prostranství, kdyby více foukalo. 250-ka by nejspíš ještě prošla. 300-ka bude o něco horší, určitě to nepůjde i za silnějšího větru.

A koukej posilovat záda ;)

Jeď se na ni podívat k Psionovi. A dej mi vědět až pojedeš, pojedu s tebou...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Těžká přenosná montáž

#3

Příspěvek od mitovka »

Viem že máte záujem o praktické skúsenosti, ale dám len tip, prípadne nejaké skúsenosti od užívateľov sprostredkujem (preložím z Maďarčiny).

Na AF som si nevšimol, ale niektorý Maďari na veľké ďalekohľady používajú montáže Fornax. Hlava montáže Fornax 51 má práve 25kg, nosnosť 50kg, jednotlivé typy až 150kg. Tento pán:

http://eder.csillagaszat.hu/my%20equipm ... new_en.htm

napríklad na nej fotí s 30 cm f4 a f6 newtonmi. Možno to sú pre vás známe montáže, ale všimol som si že sa tu o nich nepíše.

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11674
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Těžká přenosná montáž

#4

Příspěvek od Psion »

O montážích Fornax vím, taky maďarský výrobce jako u G42+. Jsou o ní na internetu velmi slabé informace, obzvláště o přesnosti a spolehlivosti.  Např. max. odběr má skoro 3x větší než G42, tedy na poli by to chtělo autobaterii. Průměr ozubených kol na G42 je o 2cm větší  a počet zubů je více než dvojnásobný oproti Fornax 51, podle toho co jsem četl, bude přesnost (PE vyšší) nižší než u G42. Výhodou Fornax je větší udávaná nostnost ale zase malinko vyšší cena (cca 200 EUR). Ovladač jsem u toho viděl FS2, ten mi nějak moc nesedí. Celkově si myslím, že to nemusí být špatná montáž.

http://www.teleskop-austria.at/informat ... 090303.pdf

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbt ... s/586966/1
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11674
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Těžká přenosná montáž

#5

Příspěvek od Psion »

líbilo by se mi aby opravdu unesla newton 250-300mm f/4.
To chceš Vláďo tímhle fotit na poli nebo pozorovat?
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Těžká přenosná montáž

#6

Příspěvek od Konihlav »

Jeď se na ni podívat k Psionovi. A dej mi vědět až pojedeš, pojedu s tebou...me samozrejme taky! :-)

ja o nove montazi tez velmi seriozne uvazuji, ale mrzi me, ze at koupim jakoukoli, bude muj "setup time" o dost delsi nez s malou HEQ-5 :-/ kterou vozim hlavu na stativu vcelku v aute a netreba zapojovat X kabelu pro napr. motory montaze...

Jinak z techto kandidatu u me zatim tez vitezi G-11 uz kvuli kapacite, presnosti, vaze (lip si na louce sedne) a cene.

Pro me je ale stezejni jit do takove montaze, kterou bude mozne snadno a velmi presne ustavit! Jenze to je procedura, kterou se clovek s kazdou novou montazi uci delsi dobu, nez to ma zmaknuty...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5418
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Těžká přenosná montáž

#7

Příspěvek od vla »

Momentálně na to nic podobného nedám, neb nemám, takže budu používat "trapně" malé dalekohledy typu ED 80 ( probůh, snad to půjde vyvážit ), ale rád bych konečné řešení montáže, protože postupný růst vychází docela draho. A čas ukáže co se na ni v terénu nechá vlastně rozumě pověsit. Vizuálně bych 300/4 předpokládal určitě ( Orion cca 15 kg ) a focení ????
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11674
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Těžká přenosná montáž

#8

Příspěvek od Psion »

Vizuálně to zvládně v pohodě, to není nic těžkého, ale fotit s takovým průměrem nepřinese nic moc dobrého a to jak z hlediska seeingu, tak z hlediska zorneho pole vzhledem k objektům, které fotíš. Každopádně s tím fotit půjde, ovšem spíš než montáž bude mít problém podloží, na kterém to bude stát, protože když to napočítáš, tak ta celková váha bude úctihodná, to by chtělo stavět na beton nebo asfalt.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5418
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Těžká přenosná montáž

#9

Příspěvek od vla »

Od té doby co jsem pořídil několik TV okulárů už jsem nenašel žádný důvod za okuláry utrácet, rád bych totéž dosáhl s montáží. Jestli nakonec zůstanu u focení třeba se 150/750, není v tuto chvíli podstatné. Prostě rád bych kvalitní montáž a jelikož zde je mnoho moudrých lidí, přišlo mi vhodné zde toto téma otevřít.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11674
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Těžká přenosná montáž

#10

Příspěvek od Psion »

Já jsem šel před pár lety cestou zmenšovaní, takže montáž važí 7kg, nejnovější dobson je 76/300 a příruční dalekohled co nosím pořád s sebou je 10/110 :)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Těžká přenosná montáž

#11

Příspěvek od Konihlav »

to by chtělo stavět na beton nebo asfalt.rikam si, zda to je velka blbost nebo ne, ale asi jo: dat nejaky tezky dlazdice pod nohy montaze - pomohlo by to nebo ne? Podle me by to bylo jeste horsi.
Ja to resim tak, ze si na stativ v podstate stoupnu a vahou se ho snazim dostat co nejvic do zeme. No a kdyz to bude mit o 20kg vice (montaz + stativ), tak si to snad i lepe sedne... na poli, na louce.

vla: pokud bys chtel fotit s delsim ohniskem proto, abys mel detailnejsi snimky, tak je pochopitelne nejlepsi volbou vymena DSLR za CCD (ted se nabizi SBIG ST-8300 mono). Ja osobne chci zustat s ohniskem pod metr :-)

ad montaze: na trhu toho moc neni, vyjmenoval bych moznosti o kterych jsem uvazoval:
Vixen SXD
Losmandy G-11
Takahashi EM-200
Astro-Physics Mach1GTO
A.S.A. DDM60
Gemini G42+
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Těžká přenosná montáž

#12

Příspěvek od Karell »

Na měkký podklad jsem si vyrobil pod montáž z hokejových puků podložky. Vyřezal otvory pro zapíchnutí noh a problém nemám. Váha se rozloží na plochu puku a bohatě to stačí i např. na nakloněné louce.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11674
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Těžká přenosná montáž

#13

Příspěvek od Psion »

Já pro lehkou montáz používám upravené antivibracni podložky pro těžkou montáž bych volil kovové patky s trnem. Na soukromém pozemku by mohly byt na stalo a uživatel nemusí ani ustavovat montáž při jejim opětném vložení do patek.
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Těžká přenosná montáž

#14

Příspěvek od Stratus »

ad montaze: na trhu toho moc neni, vyjmenoval bych moznosti o kterych jsem uvazoval:
Vixen SXD
Losmandy G-11
Takahashi EM-200
Astro-Physics Mach1GTO
A.S.A. DDM60
Gemini G42+Ještě bych přidal D6 od INTES-MICRO
http://shop.hoo-germany.de/product_info ... -GOTO.html , resp.
http://shop.hoo-germany.de/product_info ... er-D6.html

Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Těžká přenosná montáž

#15

Příspěvek od Konihlav »

jeste bych do toho seznamu pridal i Astro-Physics 900GTO byt cena by byla vyssi nez ASA DDM60 (ktera se do terenu, kde je treba polarne ustavit opravdu nehodi).

Jo a zjistil jsem, ze pro Gemini GOTO (pouzivane napr. u montazi Losmandy) jiz konecne existuje (beta verze) ASCOM ovladace, coz by mohlo ledaccos resit, kdyby si clovek nezvykl na pry neintuitivni hand controller.
Odpovědět