PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

PHD autoguiding nastavení

#61

Příspěvek od Bill »

Nech to SILNĚ nevyvážené v DE, CG5 má serva, ty to vpohodě utahnou. Ať to visí stále na jednom boku zubu. Pak problém s vůlí pomine a můžeš nechat oba směry aktivované.  
To, co vypadalo jako drobný problém, tak po výměně guideru se z toho pro mne stal těžký průser:

1) Když míří dalekohled nahoru, tak se to nedá posunováním dostatečně rozvážit. Takže jsem se vrátil k nastavení DEC guidingu napevno jedním směrem, kdy je to jakž-takž funkční.

2) po přeložení montáže se ale změnil směr DEC odchylky a tím pádem se díky vůli pár minut nic neděje a pak najednou to skočí o kus a hvězdy jsou tam 2x. Snažil jsem se to zpátky vyvážit, ale díky tomu, že teď mám pointer na boku, tak už to úplně vyvážit nejde.

Problém je asi hlavně v tom, že DEC osu jsem prozatím s krátkým ohniske neřešil a jednak jde ztuha a je v ní ještě to originální lepidlo. Mohl bych ji rozebrat, vyčistit a přemazat - jenom se trošku bojím, aby to nebylo z louže pod okap. Teď na focení krátkým ohniskem (400mm) je to úplně super, problém mám jenom s těžším a delším Vixenem.

Ještě bych mohl vyhodit pointer a pointovat to hledáčkem - ale to mi přijde docela líto, když už jsem si ho pořídil :-(

Díky za nějakou použitelnou radu.

Bill



M:736 750 113
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

PHD autoguiding nastavení

#62

Příspěvek od gsokuba »


A potrebujes tu kameru natacet? PHD nepotrebuje mit kameru zorientovanou, on si smery zjisti sam pri kalibraci.
takže stačí zapnout pointaci na hvězdu to provede kalibraci a zjistí směry, potom když pointaci vypnu a zobrazim bullseye už my hvězda bude jezdit podél linek chápu to dobře? potřebuju to kvuli ustavovaní montáže.
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#63

Příspěvek od BiF »

Aha, tak to asi ne...

Pokud chceš kameru použít jako pomůcku k ustavení montáže, tak si myslím (nemám to teď jak vyzkoušet), že po vypnutí pointace se hvězda podél linek pohybovat nebude - bude se pohybovat tak, jak náš natočenou kameru (pochybuju, že by PHD natáčel obraz), takže asi nezbývá nic jiného, než si zjistit, kde je sever a kde jih, což ale zjistíš jednoduše tak, že si zahýbeš dalekohledem, popř. následně natočíš kameru tak, abys měl sever třeba nahoře...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

PHD autoguiding nastavení

#64

Příspěvek od gsokuba »

hmm to sem si myslel, jak mám teda v refraktoru tu kameru natočit aby se mi hvězda v PHD pohybovala nahoru směrem na sever, když stojim u dalekohledu tak natočim horní hranu čipu směrem na sever nabo naopak nebo uplně jinak? pořád se v tom motám tim jak ten dalekohled převrací strany.

edit: kameru mám rovnou ve výtahu žádný hranoly.
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
RomanKn
Příspěvky: 42
Registrován: 28. 10. 2012, 11:26

PHD autoguiding nastavení

#65

Příspěvek od RomanKn »

Ale Fra ti to napsal, zahýbeš si dalekohledem třeba v hodině a natočíš kameru tak aby se ti hvězda pohybovala vodorovně po monitoru, tím pádem svisle bude deklinace a sever zjistíš tím že popojedeš montáží k severu a kde se ti bude pohybovat hvězda tam je sever ;)
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#66

Příspěvek od BiF »

sever zjistíš tím že popojedeš montáží k severu a kde se ti bude pohybovat hvězda tam je sever
Určitě to myslíš dobře, nicméně si myslím, že je to opačně: pokud popojede montáží k severu, tak hrana monitoru, ke které se bude přibližovat hvězda je "jižní"...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

PHD autoguiding nastavení

#67

Příspěvek od MilAN »

Já se vrátím k tomu, co jsem napsal hned zkraje :
pokud používáš autopointaci, u většiny programů po kalibraci program ví kde je sever a kterým směrem a pod jakým úhlem směřuje k severu přes pixely v kameře. A většina programů umí zobrazit odchylku v RA a DEC - a to bez toho, že by bylo potřeba kameru nějak se směrem sesouhlasovat.
Pokud to tedy tvůj soft nedovede, je potřeba to udělat tak, jak píše Fra, a navíc , pokud se ti to jednou povede sesouhlasit, tak si na aparatuče udělat značku pro opakované sesouhlasení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

PHD autoguiding nastavení

#68

Příspěvek od gsokuba »

Já se vrátím k tomu, co jsem napsal hned zkraje :
pokud používáš autopointaci, u většiny programů po kalibraci program ví kde je sever a  kterým směrem a pod jakým úhlem směřuje  k severu přes pixely v kameře. A většina programů umí zobrazit odchylku v RA a DEC - a to bez toho, že by bylo potřeba kameru nějak se směrem sesouhlasovat.  
Pokud  to tedy tvůj soft nedovede, je potřeba to udělat tak, jak  píše Fra,  a navíc , pokud se ti  to jednou povede sesouhlasit, tak si na aparatuče udělat značku pro opakované sesouhlasení.
mě právě PHD nešel spustit graf odchylky s vypnutou pointací, nebo to prostě neumim. zatim si teda správně natočim kameru a udělám si značky  :)
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
RomanKn
Příspěvky: 42
Registrován: 28. 10. 2012, 11:26

PHD autoguiding nastavení

#69

Příspěvek od RomanKn »

Jasně napsal jsem blbost sem si to nějak poplet :D
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#70

Příspěvek od BiF »

Pro gsokuba:

Pro ustaveni montaze (driftovou metodou) te zajimaji odchylky v DE, ktere muzes zobrazit i pri spustene pointaci- staci odpojit kabel pro pointaci mezi PC a montazi (PHD bude sice vysilat korekcni impulzy, ale montaz je pri odpojenem kabelu provadet nebude, takze krasne uvidis, jak ti to v DE utika...)
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

PHD autoguiding nastavení

#71

Příspěvek od Bill »

staci odpojit kabel pro pointaci
Pod grafem vpravo je ovládání DEC pointace - tuším tam je auto/north/south/off - pomocí off můžeš DEC pointaci vypnout i bez trhání kabelů.

Bill

M:736 750 113
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#72

Příspěvek od BiF »


Pod grafem vpravo je ovládání DEC pointace - tuším tam je auto/north/south/off - pomocí off můžeš DEC pointaci vypnout i bez trhání kabelů.Původně jsem to chtěl taky napsat, nicméně jsem si nebyl jistý, zda v PHD ta možnost OFF je- neměl jsem PHD poruce...
(a kabely se rozhodně trhat nemusí, stačí je odpojit)
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Tommi
Příspěvky: 101
Registrován: 29. 01. 2011, 16:24
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#73

Příspěvek od Tommi »

Včera som  testoval novú montáž. Na to, že to bolo po prvý krát, s výsledkom som bol spokojný, hviezdy posunuté minimálne na 5min expozíciách (tuším RMS bolo okolo 0,25)  :). No ale ide sa ďalej. Cieľom je aspon 10min a bodové hviezdy bez povšimnutia ich deformácie  ::)
Takže sústava je nasledovná: NEQ6 SS, Newton 150/750mm, pointácia refraktor 70/400mm s webkou SPC900NC, 3 sekundové snímky kamery.
Použil som defaultné nastavenie pričom som sa pohral s agresivitou RA, RA hysteresis a RA duration.
Nie sú mi jasné nasledovné parametre:

- Aký guiding speed je najoptimálnejší pre toto ohnisko? Skúšal som len 0,5x siderial. Potom raz 0,125x, ale kalibrácia dlho trvala a ani neprebehla úspešne.

- Od čoho závisí počet kalibračných krokov a ako dosiahnem aby sa kalibrácia rychlejšie dokončila? Niekedy mi kalibrovalo viac ako 50x v jednom smere a bolo to dosť zdĺhavé.

- Momentálne Tracking na ovládači je nastavený na siderial. Možem očakávať zlepšenie pointácie ak nastavím siderial + PEC,alebo to guiding len zhorší ? Ide mi o to či sa mám do PEC púšťať do budúcna, kedže ešte nemám rozbehaný PECPrep software, pointujem len cez ST4 port.
NEQ6 Pro, Newton SW 150/750, Canon 550D mod., Astronomik CLS CCD, Travelscope 70mm, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

PHD autoguiding nastavení

#74

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Asi bych nechal 0,5x siderial. Pokud kalibrace trvá, nebo nedoběhne (typicky blízko pólu), musíš zvýšit "calibration step". Já pro krátký pointer (hledáček cca 200mm) používám tuším 1500.

Bill

Calibration step (milliseconds): This is the length of a pulse in milliseconds that PHD will
send to your mount during the calibration process. Unfortunately, no single recommendation
for this parameter will suffice because it depends on what part of the sky you are imaging,
what the guide scope magnification is and what guide rate is set in the mount. Start with the
default setting of 500ms. During calibration, look at the status bar to see how much the
selected star has moved from the initial position (the goal in pixels is shown in parentheses -
this number is calculated by PHD based on the characteristics of your camera). If it is moving
just a few pixels per iteration you could speed things up by using a larger setting for
calibration step. On the other hand, if it exceeds the goal in just a couple of iterations the
calibration may not be accurate. However, a high degree of accuracy in calibration is not
necessary. If it takes at least 4 iterations it's probably close enough.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

PHD autoguiding nastavení

#75

Příspěvek od Cztwerec »

Ahoj kolegové. Zajímalo by mě jak polopaticky vypadá složení - konfigurace HW (dalekohled, montáž s AG, kamerka, kabeláž... druh, pin) když chce astrofotograf pointovat s PHD a co vše musí udělat aby si mohl hrát s konfigurací SW aby to pak posléze šlapalo. Může se prosím ozvat někdo komu to alespoň jakžtakž funguje a využívá PHD?

Zkoušíme ručně pointovanou fotografii, ale nyní mám k dispozici poměrně citlivou webkameru sice bez AG výstupu, ale pokud vím je to možné i bez toho...

Vim, že asi budu za vola ale pokud někdo bude mít více informací budu velmi rád.
Lectorem iustus...
Odpovědět