refraktor z Lidlu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
cyboff
Příspěvky: 34
Registrován: 17. 11. 2004, 01:52

refraktor z Lidlu

#1

Příspěvek od cyboff »

tedka na me vybafli kamosi ze v Lidlu je od ctvrtka nabidka nasledujiciho refraktoru na paralakticke montazi - samozrejme zadne delo to neni:

Teleskop
* kovový tubus + skleněné čočky + hliníkový stativ
* refraktor 70/700 mm
* zvětšení 35x – 262,5 x
* Ø objektivu 70 mm
* ohnisko 700 mm
* 3 čočky: hledací objektiv 6x30, RK-20 mm, K-12 mm, K-4 mm
* rozměry: 71 x 89 x 150 cm
* příslušenství: - inverzní čočka (pro stojaté pozemní pozorování)
* - software astronomie (Stra navigátor na CD ROM), mapa měsíce
* v tmavě modré barvě
* cena za kus
* 5 let záruka !

za opravdu srandovni cenu: 2222.-
foto viz: http://www.lidl.cz/cz/index.nsf/pages/c ... p.Teleskop

ma to vubec cenu kupovat? trebas jako pomocny pointacni dalekohled?
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

refraktor z Lidlu

#2

Příspěvek od zdenek »

To je jejich klasicka nabidka 1x rocne :). Uz se to tu cca pred rokem diskutovalo. mrkni se SEM.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Re: refraktor z Lidlu

#3

Příspěvek od Pepek »

Chtěl jsem se zeptat - na jaké úrovni je ta montáž? Jde na to později umístit třeba 130 nebo 150? Co je to za typ montáže?
Uživatelský avatar
cyboff
Příspěvky: 34
Registrován: 17. 11. 2004, 01:52

refraktor z Lidlu

#4

Příspěvek od cyboff »

aha:) toho jsem si nevsiml ze se to uz tady diskutovalo:) a ono to je dokonce klasika:))
kazdopadne me prekvapila ta cena - nevypada to hur nez skywatcher, i ta paralakticka montaz k tomu nevypada az tak hrozne...
ja mam GS600 a jsem s nim spokojeny:), tak to berte snad jen jako takove pripomenuti pro ty co se snazi koukat triedry za 120Kc:) ikdyz podle mne zase bude asi lepsi si poridit poradny triedr za 2000 Kc...
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

refraktor z Lidlu

#5

Příspěvek od Pepek »

Tak jsem si to projel a ta montáž není nikde hodnocena špatně - prostě průměrná montáž pro menší dalekohledy. Podle teleskop-service na to jde dát 130mm dalekohled, navíc samostatně stojí kolem 4000 Kč, takže bych to zhodnotil jako slušnou koupi. Jenom bych měl několik dotazů:

1. Okuláry jsou tak nějaké RK20, K12 a K4. K je asi Kellner, že? Co je to RK?
2. Ty Kellnery by asi měly lepší než moje Huygensy. Nebo se mýlím? Pokud bych si to koupil, asi by ty H nahradily. Akorát jsem se díval na obrázky (dalekohled ještě v Lidlu neměli - až od 9.), ale zdálo se mi, že ty okuláry jsou větší než ty moje. Je to standardní průměr 24.5mm? Nebo je to nějaký nestandardní rozměr?
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

refraktor z Lidlu

#6

Příspěvek od Jirka86 »

Pepek napsal: Chtěl jsem se zeptat - na jaké úrovni je ta montáž? Jde na to později umístit třeba 130 nebo 150? Co je to za typ montáže?
Koukal jsem na tu montaz. Z obrazku neni moc videt, zda se mi, ze je to trochu (opravdu trochu) podobne vzhledem Skywatcher EQ 3-2. Ale spis bych to hodnotil i vzhledem k cene nize (kvalitou cca EQ 2). Urcite se to nebude hodit na dalekohled 130 resp. 150 mm. TAkove pozorovani by bylo utrpenim. Jiz pouhe priblizeni oka k okularu by celou sestavu silene rozklepalo, nemluve o zaostrovani. Nejvetsi slabinou levnych montazi byva hlavne stativ. Paralakticka hlava je na tom lepe.

Kdyz se podivas na sestavy dalekohledu zjistis, ze jich je vetsina prodavan na o tridu horsich montazich, nez by bylo potreba. Je to zpusobeno hlavne snahou co nejvice stlacit cenu na unosnou uroven pro kazdeho.

Pokud chces opravdu seriozne pozorovat a ne cekat, az se dalekohled uklidni, budes se muset poohlednout po necem lepsim.

Jednou jsem se tu ptal jaka montaz je dobra k Newtonu 150. Zjistil jsem, ze aby to k necemu bylo dobre tak minimalne EQ5. (EQ3-2 je na hranici, s vymenenym stativem by byla snad pouzitelna - pozor mluvim o vizualnim pozorovani. Nedovedu si ani predstavit, jak by to pruzilo pri pokusu o fotografovani.)
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

refraktor z Lidlu

#7

Příspěvek od Jirka86 »

Pepek napsal: Tak jsem si to projel a ta montáž není nikde hodnocena špatně - prostě průměrná montáž pro menší dalekohledy. Podle teleskop-service na to jde dát 130mm dalekohled, navíc samostatně stojí kolem 4000 Kč, takže bych to zhodnotil jako slušnou koupi. Jenom bych měl několik dotazů:

1. Okuláry jsou tak nějaké RK20, K12 a K4. K je asi Kellner, že? Co je to RK?
2. Ty Kellnery by asi měly lepší než moje Huygensy. Nebo se mýlím? Pokud bych si to koupil, asi by ty H nahradily. Akorát jsem se díval na obrázky (dalekohled ještě v Lidlu neměli - až od 9.), ale zdálo se mi, že ty okuláry jsou větší než ty moje. Je to standardní průměr 24.5mm? Nebo je to nějaký nestandardní rozměr?
V dnesni dobe jsou standardni okulary 1.25" = 3.175 cm.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

refraktor z Lidlu

#8

Příspěvek od Pepek »

Jirka86 napsal:

V dnesni dobe jsou standardni okulary 1.25" = 3.175 cm.

Ano - standardní jsou, ale u těch levných dávají stále 24.5 - jako u mého Bluesky 60/700. Nevíte tedy, jaké jsou u toho "Lidláku"? 1.25 by mi vůbec nevadily - do budoucnosti by bylo aspoň něco. I když si nedělám iluze o profi kvalitě.

PS: Četl jsem nějaké německé recenze na tu montáž a má být lepší než EQ2. Spíše na úrovni EQ3 a je doporučovaná pro teleskopy do 130mm (Newtony). Byla to recenze a nevyšla až tak špatně.
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

refraktor z Lidlu

#9

Příspěvek od Jirka86 »

Pepek napsal:

Ano - standardní jsou, ale u těch levných dávají stále 24.5 - jako u mého Bluesky 60/700. Nevíte tedy, jaké jsou u toho "Lidláku"? 1.25 by mi vůbec nevadily - do budoucnosti by bylo aspoň něco. I když si nedělám iluze o profi kvalitě.

PS: Četl jsem nějaké německé recenze na tu montáž a má být lepší než EQ2. Spíše na úrovni EQ3 a je doporučovaná pro teleskopy do 130mm (Newtony). Byla to recenze a nevyšla až tak špatně.

Nemohu s jistotou nic tvrdit, ale hrubym porovnanim s hledackem 6 x 30 to vypada na 1.25".

PS: Muzes mi sem hodit odkazy na ty recenze? Rad bych si je dukladne precetl.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

refraktor z Lidlu

#10

Příspěvek od Pepek »

Jirka86 napsal:


Nemohu s jistotou nic tvrdit, ale hrubym porovnanim s hledackem 6 x 30 to vypada na 1.25".

PS: Muzes mi sem hodit odkazy na ty recenze? Rad bych si je dukladne precetl.¨
Jo, už jsem to našel. Jsou to skutečně 1.25". Tady nahoře (ve druhém příspěvku) je odkaz do jiné diskuse, kde hned v prvním příspěvku je odkaz. Nerozumím německy příliš dobře, ale nikde jsem tam neviděl nějakou kritiku typu "nedá se to použít". A na teleskop-service.de uvádějí (u Astro3, která vypadá stejně), uvádějí, že jde použít do 130mm.

PS: Jen tak mimochodem. Jsou Kellnery lepší než Huygensy. A co znamená to RK-20
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

refraktor z Lidlu

#11

Příspěvek od Jirka86 »

Pepek napsal:

PS: Jen tak mimochodem. Jsou Kellnery lepší než Huygensy. A co znamená to RK-20
Diky, pak se na tu recenzi podivam.

Okulary konstrukce Kellner jsou lepsi nez konstr. Huygens. Maji vetsi zorne pole a mensi barevnou vadu. Co je zac RK-20, to nevim. Zrejme nejaka odnoz Kellneru.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

refraktor z Lidlu

#12

Příspěvek od Pepek »

Jirka86 napsal:

Diky, pak se na tu recenzi podivam.

Okulary konstrukce Kellner jsou lepsi nez konstr. Huygens. Maji vetsi zorne pole a mensi barevnou vadu. Co je zac RK-20, to nevim. Zrejme nejaka odnoz Kellneru.
Rozhodně to vypadá mnohem pevněji než EQ2. A normálně se na EQ2 prodávají 130mm. Až 150 jsem viděl na EQ-3-2. A když si vezmu, že okuláry jsou 1.25" a že je budu moci využít i u dalšího případného dalekohledu, je ta cena celkem v pohodě. Navíc hledáček 6x30, což je taky lepší než běžný 5x24.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17681
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

refraktor z Lidlu

#13

Příspěvek od MMys »

Jirka86 napsal:

Diky, pak se na tu recenzi podivam.

Okulary konstrukce Kellner jsou lepsi nez konstr. Huygens. Maji vetsi zorne pole a mensi barevnou vadu. Co je zac RK-20, to nevim. Zrejme nejaka odnoz Kellneru.
RK bude zřejmě obrácený Kellner. Ten refraktor ale bude určitě o dost lépe kreslit s nějakým kvalitním okulárem, ale ten bude dražší, než celý dalekohled :-(
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Re: refraktor z Lidlu

#14

Příspěvek od Pepek »

RK bude zřejmě obrácený Kellner. Ten refraktor ale bude určitě o dost lépe kreslit s nějakým kvalitním okulárem, ale ten bude dražší, než celý dalekohled :-(
OK, ale okulár se dá celkem snadno dokoupit. Jenomže u průměru 24.5mm se mi zdála koupě jako vyhozené peníze. Zatímco tady je standard -  31.75mm. Takže když si časem koupím okulár s tímto upínacím průměrem, budu jej moci využít se všemi dalšími dalekohledy, které si kdy koupím. Nejde vše hned. Nyní koupím tohle (pokud se na mě dostane - asi musím do Lidlu hned ve čtvrtek ráno). Prozatím budu mít ty Kellnery či co to je. Pro mě, který má zatím Huygensy, to bude pokrok. Časem můžu koupit další okulár nebo na tu montáž cokoliv jiného. Myslím si, že i vy pracujete tímto způsobem (byť s řádově vyššími částkami).
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

Re: refraktor z Lidlu

#15

Příspěvek od Jirka86 »

Asi ses jiz rozhodl, premlouvat te nebudu. ;)

Ziskas vetsi objektiv ( o 1 cm v prumeru), okulary Kellner, hledacek 6x30, montaz, ale ... Nepoznas pri pozorovani skoro zadny rozdil, 1 cm nepripada nic noveho.

Uvazujes-li, jak pises, o lepsim pristroji, je lepsi pockat. Vsechno, co dostanes k tomuto dalekohledu, dostanes i dalsimu. Podivej se napr. na http://www.celestron.cz. Cena bude sice vyssi, ale vysledek mnohonasobne lepsi.  Pripada mi to jako hazeni penez z okna. Nedavno jsi zakoupil dalekohled a uz bys chtel dalsi? Jeste ses zatim ani poradne neseznamil s oblohou.

:nono:Ta montaz bude opravdu nic moc, kvuli te bych to nekupoval.

Domnivam se, ze bys nakup jeste mel poradne zvazit a nedelat ukvapene zavery.
Odpovědět