Pojezd střechy observatoře

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Pojezd střechy observatoře

#1

Příspěvek od elbi »

Hoši, obracím se na vás s důvěrou, že mi poradíte a nebudete si ze mě zase dělat šoufky :nono:
Potřeboval bych nějakým způsobem vyřešit odsouvání a zasouvání střechy tý mojí hvězdárny.
Nejdřív popíšu jak to bude celé zhruba vypadat i když je to popsaný na mým webu: www.sao.wz.cz
Domeček cca 6x6m.Na severu vysoký cca 3.5 m a na jihu 1.5 m-čili dost šikmá střecha, která se ale bude odsouvat na východ-čili celá konstrukce bude překonávat přibližně jen všechny ty odpory součástek.Nebude se nijak šíleně zvedat.
Pojezd si představuji po kolejnicích na kolečkách jako jsou v kladkách pokud možno v ose s ložisky.
Celá pohyblivá konstrukce předpokládám by mohla vážit cca 400kg+ev. snih apod.
Teď mi jde o to jakým motorem to honit-typ,síla-jestli samotným nebo s nějakou převodovkou atd.
Kde sehnat jednotlivé součástky atd.
Připomínám, že já jsem absolutní netechnik neboli zahradník a barový povaleč ;D
Spoléhám na vás! Rady, odkazy-ty ale prosím ne do USA :mad2:
Předem dík.
Elbi
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Pojezd střechy observatoře

#2

Příspěvek od JZ »

Pokud se jedná pouze o posun bez zvedání hmotnosti tak by jsem vsadil na manuál. Klika a ocelové lanko. Myslím, že to bude nejspolehlivější, na provedení nejjednodušší a nejbezpečnější.
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Pojezd střechy observatoře

#3

Příspěvek od Medved »

Taky bych to nekomplikoval elektřinou - kope a tak.
To by mělo jít posouvat i rukou bez nějakých záludných mechanismů. Přijdu, odjistím, zapřu se a sunu. Na kolečkách kuličková ložiska taky potřeba nebude, když budou bude fajn, ale nejsou nutná kluzná budou stačit.

Hodně zdaru. :hi:

PS: výkopy na podzim beton až na jaře to se :nono:
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
HARi
Příspěvky: 29
Registrován: 05. 09. 2003, 02:14

Pojezd střechy observatoře

#4

Příspěvek od HARi »

Ahoj Elbi,
minulej vikend sem na vystave v Litomericich nahodou narazil na pro me zajimavou firmu zabyvajici se pojezdy garazovych vrat.
http://www.sefa-vrata.cz/
kovani pro pojezdy - panty
kladka spodni pojezdova + siny
Ta kladka je super zapouzdrena s lozisky a vyjde na cca. 300 kc ty liziny stoji 225 za metr. Nevim jak ti to vyjde kdyz si to zbastlis sam na soustruhu, ale ja do toho pro svoji hvezdarnu pujdu - soustruh totiz nemam. :'( Kolecka ale urcite s lozisky, nehodlam plakat v zime nad zaseklou strechou.Tak aspon treba jako inspirace.
K tomu pohonu si taky myslim, ze je to zbytecne... ale co to treba udelat jako ty vrata na retez?
mnoho zdaru se stavbou!
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Pojezd střechy observatoře

#5

Příspěvek od elbi »

Díky moc...Kouknu,uvidím.
Co se týče těch stavebních prací resp.postupu, tak je mi jasný že to nebylo zrovna ideálně načasovaný, ale když počítáš s tím, že bude montáž na jaře a tudíš klidně chrníš s nohama na stole, tak tě potom trochu překvapí v září telefonát ze Rtyně-"za 6 týdnů máš montáž hotovou a musíš si jí odvézt".To se pak už blbě ukočíruje.Byl jsem rád když jsem stihnul udělat ten pilíř do prvních mrazů.No a když už tady s tím bagrem byl... :-/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pojezd střechy observatoře

#6

Příspěvek od vla »

Myslím,že to nebude tak zcela jednoduché jak to vypadá, při té váze bych určitě použil kuličková ložiska v kolech pojezdu, pro začátek posílám odkaz na motory a převodovky: www.rony-elektronik.cz
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Pojezd střechy observatoře

#7

Příspěvek od elbi »

Díky moc.O těch kolečkách s ložisky bys nevěděl?
Bylo mi řečeno, že to koupím normálně v železářství, ale tam na mě koukali jak blumy asi takhle nějak...
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Re: Pojezd střechy observatoře

#8

Příspěvek od elbi »

Mimochodem ono to celé opravdu nebude tak jednoduché jak by se mohlo zdát.Teď vymýšlím tu konstrukci.Počítám váhy a ceny.Jen ten základní rošt nebo jak to mám nazvat-prostě to na co přijde nějaká ta krytina a bude se s tím odjíždět stranou mi vychází na nějakých 350kg, což bude cca 15000,-.To je teda darda.A teď to vyrábět na jedné straně 3.5m vysoko, no to bude úžasný :bounce:
Už se těším až se to na někoho nebo na něco (třeba montáž s dalekohledy) sesune :bomb:
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pojezd střechy observatoře

#9

Příspěvek od vla »

Takovej hloupej nápad: Nešlo by to zastřešit něčím podobným jako jsou kryty na zahradní bazény, mám na mysli segmentové poloviny válců, které se v segmentech přesouvají na sebe, je to lehké a díky tvaru dost pevné. Možná je to nesmysl, ale odsouvat plochu 6x6 m v jednom kuse mi přijde dost náročné.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Pojezd střechy observatoře

#10

Příspěvek od zdenek »

Principialne asi ano, jen by bylo nutno vyresit hlavne asi prehrivani vnitrku v lete (vzdyt by to byl vlastne sklenik). S promrzanim v zime by to snad takovy problem nebyl. Druhou veci by asi byla zivotnost takoveto konstrukce. Prece jen odsouvaci strecha u bazenu asi neni (to opravdu nevim) navrzena na pravidelne (nekdy kazdodeni) odsouvani/zasouvani.

Z.
Uživatelský avatar
HARi
Příspěvky: 29
Registrován: 05. 09. 2003, 02:14

Pojezd střechy observatoře

#11

Příspěvek od HARi »

Ty kolečka:
www.sefa-vrata.cz
kovani pro pojezdy - panty : kladka spodni pojezdova + siny
Jak řikam: kladka za 300, šína 225 za metr.
Hrál sem si s tim, valilo se to jak namydlenej blesk.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pojezd střechy observatoře

#12

Příspěvek od MP »

Kazdopadne by to chtelo udelat mirne klenute, jako ty strechy bazenu, kvuli pevnosti. Pokud se ta 6x6m strecha nema propadnout v zime pod snehem, tak rovna vyjde hrozne masivni a tezka. Aby to nebyl sklenik, mela by byt nepruhledna, svrchu natrena necim svetlym nebo lesklym. Pojezd bych projektoval az bude jasna vaha a tvar te strechy.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pojezd střechy observatoře

#13

Příspěvek od MilAN »

Tedy střechu 6x6 m bych si nedovolil konstruovat bez minimálního výpočtu nebo alespoň konstruktérského city. Sice u Tebe nenapadne asi 1/2 m sněhu, ale vítr????.

Jinak na pohyb jsou ideální zapouzdřená kuličková ložiska, což je běžný výrobek. O zátěže ani tření se není v případě zatížení několika sty kg potřeba příliš starat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Pojezd střechy observatoře

#14

Příspěvek od elbi »

No je mi jasný že tohle neni žádná prča.Vystavit zhruba půltunovou střechu tomu větru co tady věčně fouká by mohl být dost velký pr....
Takže nějaké rady jsem už pochytal a teď vše konzultuju se svým dvorním strojním inženýrem, aby to vzal do hlavy a spočítal nějaký ty průhyby apod. aby se to správně nadimenzovalo-pokud možno ani málo ani moc-ono to vypadá jen na tom pitomým železe minimálně na 20k :mad:
Ta střecha bude samozřejmě nabarvena na bílo atd..
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pojezd střechy observatoře

#15

Příspěvek od vla »

zdenek napsal: Principialne asi ano, jen by bylo nutno vyresit hlavne asi prehrivani vnitrku v lete (vzdyt by to byl vlastne sklenik). S promrzanim v zime by to snad takovy problem nebyl. Druhou veci by asi byla zivotnost takoveto konstrukce. Prece jen odsouvaci strecha u bazenu asi neni (to opravdu nevim) navrzena na pravidelne (nekdy kazdodeni) odsouvani/zasouvani.

Z.
Spíš jsem myslel vzít to jako inspiraci k nějakému lehčímu řešení střechy, než je rovná střecha s ocelovým roštem.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět