Astrofoto - začít fotit na film nebo digitálně ?

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Astrofoto - začít fotit na film nebo digitálně ?

#1

Příspěvek od mkcz »

Ahoj všichni, obracím se na všechny, kdo mají zkušenosti s astrofocením. Rád bych časem začal přešel od pouhého pozorování k fotkám. Jenom nevím jestli začít s klasikou nebo se orientovat na digitální snímání světla. Prosím, poraďte ! Díky mkcz
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Astrofoto - začít fotit na film nebo digitálně ?

#2

Příspěvek od mkcz »

...to "začal" je tam fakt přebytečné, omlouvám se...
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astrofoto - začít fotit na film nebo digitálně ?

#3

Příspěvek od MMys »

To záleží na tom, co chceš fotit a jakou technikou. A také na tom, kolik do toho hodláš investovat peněz. Mimochodem, jaké je Tvoje vybavení ? Na takto obecně položený dotaz se nedá odpovědět.

Myslím, ž tady toho bylo k tomuto tématu napsáno již dost, tak si pročti důkladně fórum a většinu nejasností budeš mít zodpovězenou.

Pokud nemáš zatím tušení, co astrofotografie obnáší, tak tě klasicky pošlu... kam ???

Neboj, jenom na svůj WEB http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Astrofoto - začít fotit na film nebo digitálně ?

#4

Příspěvek od mkcz »

MMys napsal: To záleží na tom, co chceš fotit a jakou technikou. A také na tom, kolik do toho hodláš investovat peněz. Mimochodem, jaké je Tvoje vybavení ? Na takto obecně položený dotaz se nedá odpovědět.
Myslím, ž tady toho bylo k tomuto tématu napsáno již dost, tak si pročti důkladně fórum a většinu nejasností budeš mít zodpovězenou.
Pokud nemáš zatím tušení, co astrofotografie obnáší, tak tě klasicky pošlu...     kam ???
Neboj, jenom na svůj WEB  ;)  http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/Tvůj web jsem přečetl včetně většiny Tvých příspěvků na tomto fóru. A dalekohled ? Newton 200/1200 s větším sekundární zrcátkem - jistě víš proč. Vhodnou paralaktiku na focení zatím nemám - to si vyřeším později. Tato problematika je mi jasná. Co mi není úplně jasné je, jestli je dobré začínat focením na film nebo se poohlédnout po nějaké cenově snesitelné, barevné, 24 bitové CCD kameře např. ATK-2C s čipem Sony ICX-424AQ (do 20000,- Kč).
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astrofoto - začít fotit na film nebo digitálně ?

#5

Příspěvek od MMys »

No, abych pravdu řekl, vysolit 20 000 za, s prominutím, jednoduše upravenou WEB-kameru, s čipem pár mm velkým, tak to raději prolezu bazary, koupím za 20 000 něco přes rok staré tělo od EOS 300D a vykuchám z něj filtr, i za cenu, že bude pak jenom na astro. Zpočátku klidně můžeš fotit i s neupraveným. Dostanu čip s velikostí skoro poloviny kinofilmu a s rozlišením 12bitů (na barvu), a ještě k tomu nemusím tahat notebook.

Ta kamera nic jiného než upravená WEBkamera není, známý návrh Steve Chamberse z toho kouká na první pohled. Výrobce se ani neobtěžoval nahradit řízení po druhém kabelu na LPT port nějakým inteligentnějším řešením s jedním kabelem, nebo udělat vlastní desku elektroniky. To je můj názor. Netvrdím, že je to na 100% tak, ale nic mě zatím nepřesvědčilo o opaku. Nicméně kameru jsem v ruce ještě fyzicky nedržel, ale dle parametrů a provední jsem si téměř jistý.

Rozlišení 640x480 pixelů mi připadá silně neadakvátní ceně. Ta kamera má barevnou hloubku 8 bitů na pixel (jen 256 úrovní jasu) nenech se mást, 24 bitů je to v součtu, na všechny tři barevné kanály. Z mého pohledu použitelné koupené hotové CCD kamery bohužel nejdou pod 100 000,- taková je nyní realita.

Takže doporučuji po pořízení montáže buď film, nebo digitální zrcadlovku, Ale rozhodně ne na tom dalekohledu uvedenou kameru. Zorné pole bude strašně maličké (pokud nepoužiješ nějaký reduktor) a nároky na vedení dalekohledu extrémní. To by byla pro začátek snad ta nejhorší varianta.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Astrofoto - začít fotit na film nebo digitálně ?

#6

Příspěvek od mkcz »

MMys napsal: No, abych pravdu řekl, vysolit 20 000 za, s prominutím, jednoduše upravenou WEB-kameru, s čipem pár mm velkým, tak to raději prolezu bazary, koupím za 20 000 něco přes rok staré tělo od EOS 300D a vykuchám z něj filtr, i za cenu, že bude pak jenom na astro. Zpočátku klidně můžeš fotit i s neupraveným. Dostanu čip s velikostí skoro poloviny kinofilmu a s rozlišením 12bitů (na barvu), a ještě k tomu nemusím tahat notebook.
Ta kamera nic jiného než upravená WEBkamera není, známý návrh Steve Chamberse z toho kouká na první pohled. Výrobce se ani neobtěžoval nahradit řízení po druhém kabelu na LPT port nějakým inteligentnějším řešením s jedním kabelem, nebo udělat vlastní desku elektroniky. To je můj názor. Netvrdím, že je to na 100% tak, ale nic mě zatím nepřesvědčilo o opaku. Nicméně kameru jsem v ruce ještě fyzicky nedržel, ale dle parametrů a provední jsem si téměř jistý.
Rozlišení 640x480 pixelů mi připadá silně neadakvátní ceně. Ta kamera má barevnou hloubku 8 bitů na pixel (jen 256 úrovní jasu) nenech se mást, 24 bitů je to v součtu, na všechny tři barevné kanály. Z mého pohledu použitelné koupené hotové CCD kamery bohužel nejdou pod 100 000,- taková je nyní realita.  
Takže doporučuji po pořízení montáže buď film, nebo digitální zrcadlovku, Ale rozhodně ne na tom dalekohledu uvedenou kameru. Zorné pole bude strašně maličké (pokud nepoužiješ nějaký reduktor) a nároky na vedení dalekohledu extrémní. To by byla pro začátek snad ta nejhorší varianta.


Děkuji za uvedené informace a za radu. Upřímně, taky mám takový pocit, že by asi bylo fajn naučit se fotit na film (mimochodem, Tvoje fotky jsou opravdu pěkné). Takže ještě jednou díky ! mkcz
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofoto - začít fotit na film nebo digitálně

#7

Příspěvek od MilAN »

taky mám takový pocit, že by asi bylo fajn naučit se fotit na film
Pokud jsi se zatím nepokoušel o astrofotografii. doporučuji Ti určitě začít  kratším ohniskem. a je vcelku jedno, jestli to bude digitální nebo filmová zrcadlovka. Časem též zjistíš, že pro mnoho  objektů a úkazů  jsou kratší ohniska pořebná.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Astrofoto - začít fotit na film nebo digitálně ?

#8

Příspěvek od mkcz »

MilAN napsal:
Pokud jsi se zatím nepokoušel o astrofotografii. doporučuji Ti určitě začít  kratším ohniskem. a je vcelku jedno, jestli to bude digitální nebo filmová zrcadlovka. Časem též zjistíš, že pro mnoho  objektů a úkazů  jsou kratší ohniska pořebná.


Určitě vyzkouším i to. Díky
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
Kometar
Příspěvky: 65
Registrován: 05. 12. 2004, 01:08

Astrofoto - začít fotit na film nebo digitálně ?

#9

Příspěvek od Kometar »

Ahoj,
mam zase problemek.Nevim jaky objektiv poridit,jestli TAIR 300mm nebo SONNAR 300mm a proc.Jaky objektiv lepe vykresly cele policko filmu.
Muzete mi nekdo napsat jestli mate nekdo skusenosti s temito teleobjektivy.
Dik
nosim si hvezdarnu na zadech
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Astrofoto - začít fotit na film nebo digitálně ?

#10

Příspěvek od MP »

norslav napsal: Ahoj,
mam zase problemek.Nevim jaky objektiv poridit,jestli TAIR 300mm nebo SONNAR 300mm a proc.Jaky objektiv lepe vykresly cele policko filmu.
Muzete mi nekdo napsat jestli mate nekdo skusenosti s temito teleobjektivy.Sonnar mam, Tair jsem zkousel a podle mne je Sonnar viditelne lepsi. Ale proc, to se tezko vysvetluje - zadne odborne testy jsem nedelal. Sonnar 300/4 se primarne delal pro format 6x6, takze s polickem kinofilmu nema problemy.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Astrofoto - začít fotit na film nebo digitálně ?

#11

Příspěvek od vla »

Tair 300/4,5 fotky k vidění na stránkách Pavla Mráze.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astrofoto - začít fotit na film nebo digitálně ?

#12

Příspěvek od PavelM »

Tohle je pravá spodní část neupraveného snímku z nezacloněného Tairu 300/4.5 (100% velikost). V červené a zelené barvě jsou hvězdy téměř kruhové. Ta modrá je už trochu ujetá ale pokud se to moc nezvětší tak to není zas tak moc vidět. A pokud se modrý kanál oddělí a zpět složí v registru s červeným a zeleným kanálem tak to téměř zmizí úplně.

Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Astrofoto - začít fotit na film nebo digitálně ?

#13

Příspěvek od Rambo »

Chtěl bych se zeptat, zdali jsou dnes ještě nějaké objektivní důvody pro focení na barevný film, když ve zpracovatelských laboratořích se i klasické filmy po vyvolání digitalizují a výsledné fotografie vznikají na osvitových jednotkách plně digitálně. Myslel jsem si, že klasické barevné fotografie mají větší např. dynamický rozsah, ale pokud tyto jsou převedeny do dig. dat tak se to už asi ztrácí ne?

Co se týče ještě těch důvodů, tak se ptám pravě na barevné foto, protože u černobílé foto. je mi jasné, že má dynamický rozsah větší než na CCD (třeba se i toto časem změní). Dále v položené otázce nechci probírat velikost dosaženého fotografovaného pole dané menšími velikostmi čipu (ikdyž i zde se situace začíná rychle zlepšovat ve prospěch CCD – jen ty peníze co to stojí).

Možná jsem si vlastně odpověděl sám, že klasika už nemá význam, ale přesto se ptám na názor zkušených....Tak jak se to vlastně má?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astrofoto - začít fotit na film nebo digitálně ?

#14

Příspěvek od MMys »

Já jsem momentálně dost na pochybách, co doporučit. V astrofoto jsem vyrostl na klasice, nejprve negativní filmy, později (když přestaly být dostupné vhodné pro astrofotografii) i focení na DIA. Nyní jsem přesedlal na digitální fotoaparát (Canon EOS300D).

Výhodou filmu je cena. Dá se začít celkem levně. Pokud budeš mít hodně dobrou oblohu a ochotnou obsluhu minilabu, dá se obejít i bez zpracování na PC, ale na to, co vidíš třeba na mém webu to asi stačit nebude. Pro účely zpacování přibude do nákladů kiinofilmový skener, a začneš být pomerně blízko hranice, kdy se již vyplatí koupit třeba použitý Canon EOS 300D.

Ve srovnání s filmem je dynamický rozsah toho foťáku určitě lepší než u diapizitivu, a za negativním filmem rozhodně nijak nezaostává, prakticky bych řekl, že to vyjde nastejno. Výhodou je možnost okamžité kontroly výsledku, a kratší doby jednotlivých expozic. Nevýhodou je trochu složitější zpracování nasnímaného materiálu, pokud chceš mít ty snímky špičkové. Ale řekl bych, že se tím digiťákem nechají udělat lepší snímky, než na film.

Co se CCD kamery týká, tak kvalitnější typy překonají citlivostí a dynamikou naprosto spolehlivě, ale zpracování snímků je docela věda, a bez něj to nejde. Nároky na kvalitu montáže a dalekohledu jsou u CCD vysoké, a do terénu navíc povinně taháš notebook.

Já bych volil střední cestu - digitální zrcadlovku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Astrofoto - začít fotit na film nebo digitálně ?

#15

Příspěvek od vla »

Koukal jsem na Vaše stránky, vhodnost vybavení na focení prakticky minimální. Osobně bych radil začít na film a zjistíte, kde máte největší problémy, (bude to zřejmě světelnost dalekohledu a montáž), ta by mohla být vhodná tak na foťák, který máte a max. tak 200-300 mm teleobjektiv. Dokud s nějakou takovou soustavou neuděláte slušně upointovanou klasickou fotku nemá cenu řešit drahé zařízení na focení(záznam obrazu). Digitální záznam je na pointaci ještě náročnější než film, takže doporučuji začít na film, je to levné a lze začít hned, až zvládnete základy zřejmě pořídíte jinou montáž, dalekohled a pak i snad přejdete na digitální záznam obrazu. Se současným vybavení lze zkoušet pouze afokálně Měsíc, Slunce a jasné planety, ale i na tom se lze hodně naučit.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět