Zrcadlo z VOD Turnov nebo ze Rtyně...?

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Zrcadlo z VOD Turnov nebo ze Rtyně...?

#1

Příspěvek od mkcz »

Ahoj všichni, možná to bude zajímavé téma, abych nic nepředjímal, mám dvoustovku od jednoho z uvedených výrobců. Jaké jsou vaše názory a zkušenosti ? Díky za všechny příspěvky ! mkcz
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zrcadlo z VOD Turnov nebo ze Rtyně...?

#2

Příspěvek od MilAN »

Až budeš mít v ruce zrcadla od obou, pak se dá něco srovnávat. Jinak názory šťastných majitelů jednoho z nich moc velkou vypovídací schopnost nemají
Ale jinak - 200-ka by neměl být problém pro žádného výrobce a přitom cenový rozdíl by neměl být nijak podstatný, pokud nemáš extrémní požadavky na provedení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Re: Zrcadlo z VOD Turnov nebo ze Rtyně...?

#3

Příspěvek od mkcz »

Až budeš mít v  ruce  zrcadla od obou, pak se dá  něco srovnávat.  Jinak názory šťastných majitelů jednoho z nich moc velkou vypovídací schopnost nemají
Ale jinak - 200-ka by neměl být problém pro žádného výrobce a přitom cenový rozdíl by neměl být nijak podstatný, pokud nemáš extrémní požadavky na provedení.
Jistě, nějaké exaktní srovnání by asi muselo probíhat uvedeným způsobem. Ale i tak nemusí být úplně od věci přečíst si zkušenosti a názory ať již šťastných či méně šťastných majitelů (jsou-li nějací) třeba na kvalitu provedení (do jisté míry třeba subjektivně vnímanou), trvanlivost ochranné vrstvy při běžné frekvenci používání dalekohledu (to znamená ne třikrát ročně)v různých exteriérech, kresba zrcadla v jeho krajích apod. To mohou být poměrně cenné informace pro širší okruh případných zájemců, protože ne vše můžeme ihned zjistit proměřením zrcadel v objektivním testu.  :hi:
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zrcadlo z VOD Turnov nebo ze Rtyně...?

#4

Příspěvek od Psion »

mkcz napsal:
Jistě, nějaké exaktní srovnání by asi muselo probíhat uvedeným způsobem. Ale i tak nemusí být úplně od věci přečíst si zkušenosti a názory ať již šťastných či méně šťastných majitelů (jsou-li nějací) třeba na kvalitu provedení (do jisté míry třeba subjektivně vnímanou), trvanlivost ochranné vrstvy při běžné frekvenci používání dalekohledu (to znamená ne třikrát ročně)v různých exteriérech, kresba zrcadla v jeho krajích apod. To mohou být poměrně cenné informace pro širší okruh případných zájemců, protože ne vše můžeme ihned zjistit proměřením zrcadel v objektivním testu.  :hi:
Já myslím, že by ke každému kvalitnímu zrcadlu měl být přiložen protokol o testu zrcadla tak jak to dělá např. GSO. Při ruční výrobě bývá rozptyl parametrů poměrně veliký, což se ukázalo při měření zrcadel na dovolené s dalekohledem 2004. Trvanlivost pokovené plochy by měla být minimálně 5 let, což často není u řady zrcadel vyrobených u nás pravda - majitelé těchto zrcadel již o tom několikrát mluvili. Pravda je, že by muselo proběhnout objektivní testování standardního výrobku (ne spec. dodaná zrcadla pro testování) a takový test není nic levného. Podle toho co jsem slyšel od majitelů dalekohledů vím, že neznám nikoho, kdo by si stěžoval na kvalitu zrcadla GSO nebo Celestron (SkyWatcher), ale znám mnoho lidí, kteří nebyli spokojeni s výrobky dělanými u nás.
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Zrcadlo z VOD Turnov nebo ze Rtyně...?

#5

Příspěvek od Koblizek »

Vlastním třístovku z druhé ruky se zrcadlem, jehož stáří neznám, vyrobeným ve Rtyni. Zrovna včera jsem byl na pozorování (Kunkovice okr. Kroměříž) a podmínky se k půlnoci vytvořily skoro ideální (-3°C, bezvětří, vzduch nahoře se skoro nehnul). Zkusil jsem řekl bych extrémní zvětšení 560x s pomocí Barlow členu a 6mm okuláru SkyWatcher UW a zaměřil Saturn...obraz byl perfektně ostrý, Cassiniho dělení zřetelné, chvílemi i náznaky Enckeho, dala se místy tušit určitá struktura pásů, pěkně byl vidět i oblačný pás v atmosféře planety. A samozřejmě satelity tohoto obra. Píšu to jen pro vytvoření představy, co dokáže a jak přesně musí být vybroušené...po překonání počáteční nedůvěry jsem to koupil a vůbec nelituji, naopak. Jsem jeho parametry nadšen. Pozoruji jím zrhuba třičtvrtě roku za všech podmínek(vlhkost, mráz, prudké střídání teplot)a nijak se to na něm zatím neprojevilo.
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Zrcadlo z VOD Turnov nebo ze Rtyně...?

#6

Příspěvek od Kami »

Ahoj.
Jak už napsal Milan testovat optiku dalekohledů lze jen za stejných podmínek,né subjektivně.Někomu se to bude zdát dobrý,jinej by v tu chvíli zaplakal.Prostě přístroje postavit vedle sebe a pozorovat ten samý objekt na obloze,za stejných podmínek. Samozřejmě,že kolimace obou přístrojů musí být perfektní.
 Co se týká pokovení,já pozoruju s 170mm Newtonem (optika VOD Turnov) od 96 tak 40-50 do roka.Pokovení sice už má nějakou díru,díky nešetrnému odstranění většího prachu,ale plocha jako celek je však zatím dost dobrá.
  Spíš bych si položil otázku,jak staré přístroje posuzovat.Omluvte mě za to,že trochu rejpnu do pana Drbohlava ze Rtyně. ??? Každý nějak začínal. :-/ V Ústí nad Orlicí - Hylváty je malá soukromá hvězdárnička.Od roku asi 1986. Průměrově opticky dobře vybavená. ;D Cassegrain 150mm ,Newton 200mm a Newton 260mm. Optika od p.Drbohlava.. Budu povídat spíš o 260. Dva 15mm skleněné kotouče slepené epoxidovým lepidlem. >:( >:( V r. 96 testováno s mojí N170. U 260 totálně zborcená plocha a moje 170 ji excelentně přelítla.U newtona 200 to bylo podobné,ikdyž né tak značně.
 Naopak, pozoroval jsem několikrát s Newtonem - Dobsonem 420mm z Hradecké Astronomické společnosti ,v r.95-97. Milan určitě ví o jaký přístroj jde,byl jeho první majitel. Optika též od p. Drbohlava. Ten dobson už kreslí prefektně. (Jiné materiály,více zkušeností a lepší výrobních postupy.) :D

 Jakého si výrobce vybrat??? Záleží na vás. p.Drbohlav už brousí dobře a  VOD je kvalita sama o sobě. :hi:

SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Odpovědět