Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#61

Příspěvek od SIRIUS_758 »

"Byla jednou jedna Večerka, jmenovala se Žabka.."

aneb

" JAK JSEM TESTOVAL OKULÁRY NA CÍLECH TERESTRICKÝCH "


Základní pohled z lodžie - snímek v ohnisku cca 33mm APS ( ekv. 50mm kinofilm )


Snímek teleobjektivem s ohnisk.vzdáleností 300mm


V ohnisku refraktoru ED 100 - násobeno 2,5x TV Powermatem


ED 100 + TV Powermate 4x


MAK 180/2700 + TV Powermate 2.5x








Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#62

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Jak už jsem psal výše, v problematice testování okulárů, velmi se osvědčily výlohy a regály protějšího obchodu Stabilní podmínky, tedy bez proměnlivého seeingu, velké množství různých detailů, včetně čárových kódů, umožnily v podstatě ideální porovnávání rozlišovací schopnosti, obrysové ostrosti, kontrastu i barevného podání, nejen planetárních okulárů. Tato má metodologie byla samozřejmě doplněna i testem na hvězdné pole, protože bodové hvězdy a jejich obrovský kontrast vůči tmavému pozadí je podmínka nutná každého solidního posouzení zobrazovací kvality okuláru.
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#63

Příspěvek od mitovka »

Zaujímavé objekty na testovanie. Na Vás pri fotení neprichádzajú rôzne chute? ;)
mitovka
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#64

Příspěvek od -karneades- »

dnes jsem 4 hodiny v Supre zkousel backofukus u Takahashi FSQ 106 ED na dvou hlavach, Mark V a Maxbright s kompenzatorem ohniska 1/1.25, nakonec se mi podarilo ve spolupraci s p.Zahajskym odladit vhodne redukce a na ukor pouziti zmineneho kompenzatoru je system pouzitelny,,,, co me ovsem ted vecer zarazilo je to, jakym zpusobem dochazi pri pouziti binohlavy ke ztrate kontrastu a celkove podani-mekkost vysledneho obrazu, kdyz pouziji stejny okular pouze skrze z. zrcatko, tak je obraz "dokonaly" a to i s predrazenym kompenzatorem, bohuzel pri vlozeni binohlavy je rozlisovaci schopnost o dva rady nizsi, pri zveteseni 100x a pruchod pres pouze zenitove zrcatko je zaclona na vedlejsim dome ve vzdalenosti cca 50m rozlisitelna na jednotlive nite, pri pohledu skrze binohlavu neni videt vubec nic, respektive je, ale obtizne, cely system je tak nejak desne nachylny na seing, jeste podotknu, ze pouzivam levnejsi alternativu Maxbright,,,,, chtel bych se zeptat, je tato ztrata kontrastu a mekkost vysledneho obrazu pri pouziti binohlav normalni ??? Chapu, ze vzhledem k narustu optickych clenu a ploch se obraz musi zhorsit, ale toto je pomerne dramaticke zhorseni, dekuji za pripadne info
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#65

Příspěvek od Psion »

Používám Mark V a žádnou ztrátu kontrastu nepozoruju. Naopak Jupiter i při menším zvětšení se jeví mnohem větší než v jednom oku a hlavně vystoupí v obraze mnohem více podrobností. Prostě jdi cestou kvality a kup to nejlepší co je na trhu.
Uživatelský avatar
yamaha
Příspěvky: 408
Registrován: 24. 02. 2007, 21:37
Věk: 67

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#66

Příspěvek od yamaha »

Mám s binem taky jen kladnou zkušenost ,stejně jako píše Psion , mám William optics .
Ještě mě napadá ,co zkusit binohlavu Televue .
Televue Genesis 101/500 ,Takahashi Mewlon 210 , Orion optics newton 350 ,H-alfa teleskop Comes 90/2600 filtr Lunt 0,7A ,achromát 127/1200 , triedr Canon 10x42 L IS
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#67

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Testoval jsem a léta používal různé binohlavy, včetně stařičkých mikroskopových od Meopty i Zeisse..ale s výše uvedenou ztrátou detailů, či co, jsem se ještě nesetkal..Naopak, dobře seřízená binohlava umožní získat detailnější obraz.
Levnější hlava Maxbright má sice o něco horší kontrast než MARK V nebo Bino Vue, ale není to nic dramatického..Je daleko víc náchylná na odlesky, než větší binohlavy. Dělič je méně kvalitní, než u dražších, a kromě malinko větších ztrát způsobuje to, že oba kanály mají různý útlum a jiný barevný nádech, což je poznat více ve dne. Ta větší náchylnost k odleskům se také projevuje víc ve dne, na astro je to markantní při pozorování Měsíce, prostě když většinu pole zabírá silný světel. zdroj ( což může v tvém případě být i lampa při pozorování té záclony..)
U žádné z uvedených binohlav jsem nezaznamenal vůbec žádnou ztrátu rozlišení - testováno viz foto v příspěvku nahoře. Takže u té tvé bude někde problém.. Zkusil bych sundat kryty hranolů a podívat se, zda se nejedná o poslední dobou zavedenou "novinku" - pomocná fixace hranolů silikonem :

http://www.astro-foren.de/showthread.php?t=13457

Zkrátka jestli ten silikon není i tam, kde by neměl..
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#68

Příspěvek od alda »

dnes jsem 4 hodiny v Supre zkousel backofukus u Takahashi FSQ 106 ED na dvou hlavach, Mark V a Maxbright s kompenzatorem ohniska 1/1.25, nakonec se mi podarilo ve spolupraci s p.Zahajskym odladit vhodne redukce a na ukor pouziti zmineneho kompenzatoru je system pouzitelny,,,, co me ovsem ted vecer zarazilo je to, jakym zpusobem dochazi pri pouziti binohlavy ke ztrate kontrastu a celkove podani-mekkost vysledneho obrazu, kdyz pouziji stejny okular pouze skrze z. zrcatko, tak je obraz "dokonaly" a to i s predrazenym kompenzatorem, bohuzel pri vlozeni binohlavy je rozlisovaci schopnost o dva rady nizsi, pri zveteseni 100x a pruchod pres pouze zenitove zrcatko je zaclona na vedlejsim dome ve vzdalenosti cca 50m rozlisitelna na jednotlive nite, pri pohledu skrze binohlavu neni videt vubec nic, respektive je, ale obtizne, cely system je tak nejak desne nachylny na seing, jeste podotknu, ze pouzivam levnejsi alternativu Maxbright,,,,, chtel bych se zeptat, je tato ztrata kontrastu a mekkost vysledneho obrazu pri pouziti binohlav normalni ??? Chapu, ze vzhledem k narustu optickych clenu a ploch se obraz musi zhorsit, ale toto je pomerne dramaticke zhorseni, dekuji za pripadne info
No to jsi mě dostal, já jsem si zrovna chtěl udělat radost na Vánoce právě s touhle hlavicí, už jsem vybíral vhodnou dvojici okulárů a zvětšení. Zdála se mi dle zdejších ohlasů a rozhovoru s panem Zahajským jako dobrá v poměru cena/výkon (MARK nehrozí, je to mimo můj limit).

Prosím dej vědět, jak pokračuješ v testování :-/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#69

Příspěvek od MMys »

kdyz pouziji stejny okular pouze skrze z. zrcatko, tak je obraz "dokonaly" a to i s predrazenym kompenzatorem, bohuzel pri vlozeni binohlavy je rozlisovaci schopnost o dva rady nizsi, pri zveteseni 100x a pruchod pres pouze zenitove zrcatko je zaclona na vedlejsim dome ve vzdalenosti cca 50m rozlisitelna na jednotlive nite, pri pohledu skrze binohlavu neni videt vubec nic, respektive je, ale obtizne...
A co používáš za kompenzátor ? Ten co je určený k té konkrétní binohlavě ?

Jde o to, že když ten kompenzátor předřadíš zrcátku, tak je přeci okulár v jiné poloze vůči kompenzátoru než při použití té binohlavy. Nicméně bych očekával, že pokud použiješ kompenzátor v hlavě k němu určené, neměl by to být žádný problém. Tedy předpokládám, že máš ten kompenzátor tam, kde má být, tedy na vstupu binohlavy. Nedal jsi ho doufám někam jinam, do nějaké redukce ?

Asi budeš muset popsat, jak to vlastně máš seskládané. Jinak se závěru nedobereme.

Mám Baader Maxbright a žádný problém s ním nemám. Obraz je vpohodě. Snad jen že obraz v pravé polovině má nepatrně teplejší podání než v levé. Ale jde to poznat jen přiložením proti bílé ploše. Normálním pozorováním to nejde poznat.  


http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#70

Příspěvek od -karneades- »

kompenzator pouzivam tento

je nasroubovany primo do hranolu (ne amici) tohoto

no a za nim uz je primo nasroubovana binohlava, to znamena, ze kompenzator je defakto tesne u vstupu binohlavy, vse je propojeno pres T2, jeste to odpolededne nafotim,,,
jedine, cim si nejsem jisty je to, zdali nemam ten kompenzator nasazen opacne, on tam ale jinak nejde dat, no vsak to bude zrejme z fotografie
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#71

Příspěvek od Psion »

Používám to samé 1.25x a 2.7x, nicméně je šroubuju přímo do vstupu MARK V.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#72

Příspěvek od SIRIUS_758 »

K těm baaderovským kompenzátorům mám určité výhrady, nicméně všechny tři jsem dostatečně testoval právě i s karneades.hranolem - bez problému, včetně zesílení prodluž. faktoru zařazením před hranol. Tento hranol používám k maximální spokojenosti, včetně fotografování přes něj.. Ronchigram EDčka na jediný pruh se vůbec nezměnil, takže přesnost optických ploch tohoto hranolu je min. lambda/8, spíš /10.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#73

Příspěvek od MMys »

Není to jen subjektivní pocit, že s binohlavou + kompenzátorem před zrcátkem a stejnými okuláry (porovnáváš to se  stejnými okuláry ? ) máš větší zvětšení, a třeba už moc velké, takže už je obraz nekontrastní ?

Ono to přes binohlavu a kompenzátor před zrcátkem nemusí být 100x ale třeba 200x i více. Jaké máš skutečné zvětšení s tou binohlavou ? Zkus to určit aspoň odhadem porovnáním, jakou část ZP zabírá nějaký předmět.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#74

Příspěvek od MilAN »

karneade : pokud to chápu správně, dáváš tam kompenzátor otočený o 180°°, čili položený na hranol a zasahující tím čumákem do binohlavy. Potom bych to ale zkusil nejdříve ve správné orientaci, na zkoušku i bez hranolu. A potom buď před hranol, nebo za hranol mezikroužek o do něho teprve kompenzátor ve správné poloze.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#75

Příspěvek od -karneades- »

diky moc za uzitecne rady, prave jsem se vratil opetovne ze Supry, schodli jsme se s Honzou, ze je vadny ten hranol, kdyz pouziji jiny, tak je obraz jako fik, bohuzel tento kratky jiz nemel, tak pockam na novy kousek, ale ne jiz hranol, ovsem zrcatko,,,,
hlava MaxBright neukazuje spatne, ale ja presto zakoupim MarkV, rozdil je hlavne v tom, ze ten MaxBright barvi vsechno do zluta, kdezto MarkV je perfektne neutralni a navic bych rekl, ze je v nem obraz jasnejsi
podam jeste report po vymene,,,

co se tyce Martine vysledneho zvetseni, tak predpokladam a take se timto ptam, ze kdyz nasroubuji kompenzator primo do hlavy, tak nasobi dynym pomerem /u me momentalne 1,7x/, nebo se pletu ??
pouzivam okulary Mark III Hyperion Clickstop 8-24x, muj dalekohlet ma ohnisko 530mm, pocitam tedy s tim, ze po korekci mam ohnisko 901mm a nejvetsi zvetseni 112x coz by mohlo na planety postacovat
Odpovědět