Fotky našich miláčků...:-))

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Fotky našich miláčků...:-))

#1876

Příspěvek od Artaban »

Montáž půjde pod povrchovku
Nevím, jestli to bude dostatečná ochrana proti vlhku. Montáž může mít časem horší vlasnosti díky nabobtnání vlhkem. Tam, kde to jde, bych nalepil hranu. Nejlépu tu, co se dodává ke kuchyňským deskám. Taky to pak bude pěkně hladký. Tam, kde to půjde špatně, alespoň pořádně naimpregnovat lakem.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Lukáš Dusílek
Příspěvky: 7
Registrován: 01. 10. 2015, 20:37

Fotky našich miláčků...:-))

#1877

Příspěvek od Lukáš Dusílek »



Nevím, jestli to bude dostatečná ochrana proti vlhku. Montáž může mít časem horší vlasnosti díky nabobtnání vlhkem. Tam, kde to jde, bych nalepil hranu. Nejlépu tu, co se dodává ke kuchyňským deskám.  Taky to pak bude pěkně hladký. Tam, kde to půjde špatně, alespoň pořádně naimpregnovat lakem.No nechci rýpat a ani to neberte jako urážku, ale trochu mi příjde úsměvné když mi někdo radí s opracováním a dokončením dobsona, podnikám v truhlařině, takže bych Vám zde mohl zde jen výprávět jak všelijak se dá materiál ošetřit, ale i tak děkuji za radu :), půjde to pod voděodolný polyueretanový lak (asi na bílo) ... zatím to je jen doma "přez okno" kvůli zkoušce posuvu který se dobře osvědčil. A k tomu proč jsem si nevyrobil klasickou az montáž ? no prostě jsem nechtěl, konstrukce dobsona mi příjde stabilnější a jednodušší pokud jde o výrobu ze dřeva. Už na žádné dlouhé nohy nedám ! stačil mi hliník a ani dřevo zkoušet zatím nechci, šlo o to že pod dobíka mužu vrazit poncetku(která je plánovaná společně se stolečkem cca 40-50 cm), pod AZ těžko. Sám vidím, že ty montáže jde pořád vylepšovat, ale na to že je to moje první montáž, tak ještě předčila mé očekávání a nadále se s ní dá ještě spoustu dělat a vylepšovat, výjma pár drobností je to dokonalá montáž pro začátky, tím chci řící že se nechlubím intergalakticky skvělou montáží pro pokročilé a už vůbec ne pro astrografii, kterou i u tohoto by bylo afokálem o začátečnické kvalitě.
114/900 na dobsonově montáži s jemným posuvem
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Fotky našich miláčků...:-))

#1878

Příspěvek od MilAN »

Pokud jde o tu azimutální montáž, neměl jsem na mysli nějakou trojnožku, ale klasickou azimutální montáž pro Newtona. Takže azimutální vidlice s pevně zabudovaným tubusem a jemnými pohyby. Což z "dálky" sice vypadá podobně, ale není to Dobson, ke kterému se něco přidělává dodatečně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Fotky našich miláčků...:-))

#1879

Příspěvek od Artaban »

Lukáš Dusílek: Neboj, neuráží. Já nevěděl,že jsi odborník na slovo vzatý Taky  trochu dělám nábytek už přes 30 let.
Až bude hotovo, tak dej fotky a taky zkušenosti z pozorování oproti normálnímu Dobsonu. Taky jak se přenáší a třeba do jakého průměru, by taková montáž byla vhodná atd.
 
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Lukáš Dusílek
Příspěvky: 7
Registrován: 01. 10. 2015, 20:37

Fotky našich miláčků...:-))

#1880

Příspěvek od Lukáš Dusílek »

Lukáš Dusílek: Neboj, neuráží. Já nevěděl,že jsi odborník na slovo vzatý Taky  trochu dělám nábytek už přes 30 let.
Až bude hotovo, tak dej fotky a taky zkušenosti z pozorování oproti normálnímu Dobsonu. Taky jak se přenáší a třeba do jakého průměru, by taková montáž byla vhodná atd.
 Mám dojem že v podstatě na který koliv dalekohled, samozřejmě většinu dílů by nahradila nerez. Ale ten mechanismus by šel podle mého použít i na těžké dalekohledy 20kg+ ale už ruku do ohně nedám za to že to bude stabilní i při větru, tohle však je a taky otázkou je zdali na tak velký dalekohled se nevyplatí už motorizovat to a nevymýšlet rukou ovladatelnou převodovku ... zatím jsem o větším průměru na tento typ montáže nepřemýšlel. Ale řekl bych že nějaké eq5+ se s tímhle ani žádnou modifikací tohohle nedá srovnávat. Je to prostě jen upravený dobson podle konkrétních požadavků. Akorát tak pro pozorování základů což mi stačí a časem přejdu na větší.
114/900 na dobsonově montáži s jemným posuvem
Uživatelský avatar
Pavel68
Příspěvky: 30
Registrován: 15. 01. 2015, 10:59

Fotky našich miláčků...:-))

#1881

Příspěvek od Pavel68 »

I když se to tu jistě mezi těmi všemi krásnými přístroji ztratí, tak i přesto tady je moje sestava na hraní :-)
MAK 127/1500 na GOTO azimutálníní montáži,
Sky Watcher 80/400 na AZ-3, a na focení Star Adventurer + doplňky
http://www.foto-prucha.cz/astro.html
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Fotky našich miláčků...:-))

#1882

Příspěvek od biker.fm »

Nedavno jsem si ho privezl domu :)

Klik na obrazek -> vetsi obrazek v novem okne


Pozna nekdo co to je za dalekohled ?  :-?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Fotky našich miláčků...:-))

#1883

Příspěvek od Psion »

Nějaká čínská 80tka?
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Fotky našich miláčků...:-))

#1884

Příspěvek od biker.fm »

V Cine mozna vyrobeno (tak jak snad skoro vse co je kolem nas), je to od snad vsem velmi znameho vyrobce :)
Optika APO ED, tubus je zkraceny pro pouziti bina,
Celkove jsem si s tim pohral at to nema vsedni vzhled. Samozrejme vzhled vliv na optiku to nema.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Fotky našich miláčků...:-))

#1885

Příspěvek od biker.fm »

Jedna se o stare zname ED80 od SW po zkraceni tubusu a zmenu vzhledu :)

Fotit s nim neplanuji, primarni zamereni ma byt pro ornitologii. S kamaradem (Honza OV) jsme porovnavali jeho spektiv od Meopty s timto EDckem a shodli jsme se na tom, ze EDcko je velmi zdatny souper v kvalite zobrazeni. V pomeru cena vykon EDcko vyhrava :)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Fotky našich miláčků...:-))

#1886

Příspěvek od Konihlav »

SETUP#1:


SETUP#2:

Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Fotky našich miláčků...:-))

#1887

Příspěvek od hamr »

Škatule škatule hejbejte se, respektive trubky hejbejte se ;).
Včera jsem se utvrdil v tom, že planety jdou slušně fotit i R127/1200, takže jsem ho přesunul na hvězdárnu a N300/1200 jsem posadil zatím na vyrobeného Dobsona.







Ještě přikládám poddomácku vyrobenou AZ-? pro Malokuk. Montáž Astromaster byla vlastně mohutnější fotohlava a dalekohled byl vyvážen jen kolem vodorovné polohy, takže jsem to různě ořezal a doplnil dřevem na tuhle montáž.

EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2016
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Fotky našich miláčků...:-))

#1888

Příspěvek od Beda »

hamr: moc pěkně postavená hvězdárna ! ( Ta postel mě inspiruje ! ). Mohu potvrdit, že můj nedávno prodaný refra 127/1200 od Meade, kterého nahradil 10" Cassegrain f20, byl na planety a Měsíc výborný, pokud seeing dovolil... Na 5" hodně podařený záběr Saturnu !
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Fotky našich miláčků...:-))

#1889

Příspěvek od Artaban »

Včera jsem se utvrdil v tom, že planety jdou slušně fotit i R127/1200,Ta sestava je pěkná a proč neblbnout s nádobíčkem. Jsme jen amatéři. Planety jsou holt nízko a velký dalekohled se nevyužije v tom seeingu. Snímek Saturnu přes R127 je povedený, ale dál se asi nedostaneš. Je to hezký, jako ukázka co zvládne menší achromát.
Zkus snímek Měsíce. To může být taky zajímavé.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Fotky našich miláčků...:-))

#1890

Příspěvek od hamr »

Beda - děkuji.
Jednou tu doufám bude taky SCT, ale ne 14 :'(, buď 9,25 nebo 11 (doufám spíš ten 11").
Artaban - Měsíc určitě přijde na řadu s pokusy, fotitelné planety už jdou do háje a Jupiter bude až koncem roku.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Odpovědět