Úprava webkamery

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Úprava webkamery

#1

Příspěvek od Pepek »

Viděl jsem nabídku "elektronického okuláru" - tedy přípravku, který se nasadí na okulár s tím, že dění v dalekohledu je pak vidět na monitoru, případně je s ním možné vytvořit jednoduché snímky s kratší expozicí. Chci se tedy zeptat, zda je něco takového možné vytvořit úpravou webové kamery. Myslím tím např. přestavbu těla tak, aby seděla na okuláru.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Úprava webkamery

#2

Příspěvek od MP »

Mozne to je, samozrejme pokud akceptujes rozliseni a citlivost te webkamery. Kdyz se podivas na parametry a zpusob ovladani "elektronickych okularu", tak ty levnejsi evidentne pochazeji z webkamer se Sony CCD chipy ( napr. Philips ToUCam ), nebo z miniaturnich CCD TV kamer.

Krome pripadne upravy kamery na delsi expozice je potreba udelat novou krabicku bez objektivu s tubuskem do okularoveho vytahu. Kamera se nenasadi na okular, ale misto okularu s chipem v ohnisku dalekohledu. Pres okular a objektiv kamery by to teoreticky slo take, ale ty objektivy nemivaji dostatecnou kvalitu.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Re: Úprava webkamery

#3

Příspěvek od Pepek »

Mozne to je, samozrejme pokud akceptujes rozliseni a citlivost te webkamery. Kdyz se podivas na parametry a zpusob ovladani "elektronickych okularu", tak ty levnejsi evidentne pochazeji z webkamer se Sony CCD chipy ( napr. Philips ToUCam ), nebo z miniaturnich CCD TV kamer.

Krome pripadne upravy kamery na delsi expozice je potreba udelat novou krabicku bez objektivu s tubuskem do okularoveho vytahu. Kamera se nenasadi na okular, ale misto okularu s chipem v ohnisku dalekohledu. Pres okular a objektiv kamery by to teoreticky slo take, ale ty objektivy nemivaji dostatecnou kvalitu.
Okulár je přece proto, abych cosi viděl. Když se podívám přímo přes objektiv, tak nevidím celkem nic. Jak to bude s tou kamerou? Vytvoří se nějaký obraz?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava webkamery

#4

Příspěvek od MMys »

Jde o to, jaký elektronický okulár jsi viděl. Představa, že uvidiš tzv. deep-sky objekty (mlhoviny, galaxie) je dost nereálná. Na tyto objekty jsou třeba dlouhé expozice (minimálně desítky sekund až minuty i s kvalitní kamerou a hlavně přesná tuhá montáž). Bez problémů to funguje snad jen na Měsíc, planety, Slunce (s filtrem). A to vidíš i okem.

S webkamerou je výsledek stejný. Neupravená pouze na jasné objekty, upravená = CCD astrofotografie se vším všudy, což již tady bylo rozebíráno dostatečně.  Nenech se mást případnými krásnými obrázky mlhovin a podobně na obalu krabice s elektronickým okulárem. Není tomu tak, takové věci tím neuvidíš, a nebo (v případě možnosti dlohých expozic) to vyžaduje splnění hromady dalších podmínek.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Úprava webkamery

#5

Příspěvek od Pepek »

MMys napsal: Jde o to, jaký elektronický okulár jsi viděl. Představa, že uvidiš tzv. deep-sky objekty (mlhoviny, galaxie) je dost nereálná. Na tyto objekty jsou třeba dlouhé expozice (minimálně desítky sekund až minuty i s kvalitní kamerou a hlavně přesná tuhá montáž). Bez problémů to funguje snad jen na Měsíc, planety, Slunce (s filtrem). A to vidíš i okem.

S webkamerou je výsledek stejný. Neupravená pouze na jasné objekty, upravená = CCD astrofotografie se vším všudy, což již tady bylo rozebíráno dostatečně.  Nenech se mást případnými krásnými obrázky mlhovin a podobně na obalu krabice s elektronickým okulárem. Není tomu tak, takové věci tím neuvidíš, a nebo (v případě možnosti dlohých expozic) to vyžaduje splnění hromady dalších podmínek.
Tohle samozřejmě vím - jen mě tak zajímala technická stránka věci. Ty reklamní triky už mě dávno nemohou zmást vzhledem k mým zkušenostem ve výpočetní technice. Nicméně "drobnou výhodou" by mohl být fakt, že při přenosu obrazu z dalekohledu do počítače (jakoby on-line) by se mohlo podívat více lidí.

PS: Na mlhoviny či galaxie vůbec nemyslím. Při posledním pozorování jsem se pokusil najít některý z M-objektů (viz zápisky na mých stránkách), ale nepodařil se mi ani jeden, takže jsem se vrátil k Saturnu.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Úprava webkamery

#6

Příspěvek od Pepek »

MMys napsal: Jde o to, jaký elektronický okulár jsi viděl. Představa, že uvidiš tzv. deep-sky objekty (mlhoviny, galaxie) je dost nereálná. Na tyto objekty jsou třeba dlouhé expozice (minimálně desítky sekund až minuty i s kvalitní kamerou a hlavně přesná tuhá montáž). Bez problémů to funguje snad jen na Měsíc, planety, Slunce (s filtrem). A to vidíš i okem.

S webkamerou je výsledek stejný. Neupravená pouze na jasné objekty, upravená = CCD astrofotografie se vším všudy, což již tady bylo rozebíráno dostatečně.  Nenech se mást případnými krásnými obrázky mlhovin a podobně na obalu krabice s elektronickým okulárem. Není tomu tak, takové věci tím neuvidíš, a nebo (v případě možnosti dlohých expozic) to vyžaduje splnění hromady dalších podmínek.
Jinak ten PC-okulár jsem viděl tady

http://rolla.cz/index.php4?page=kat_pro ... d=49-59000

akorát je mi jasné, že tam udělali chybu a cena 1 Kč je nesmysl. Zajímalo by mě, kolik to stojí normálně.
johny

Úprava webkamery

#7

Příspěvek od johny »

vacsina ludi si upravuje webcamery tak aby to pripevnila na okular. treba trochu pregooglovat web (myslim, ze na tomto fore par odkazov je).

najoblubenejsim kuskom je Philips ToUCam Pro II. na planety podla mna dostatocne. ked sa upravi chladenie a mas dobru montaz, potom mozes dosiahnut expozicne casy radovo par minut, s cim uz mozno pri velkej davke stastia par hmlovin nasnimas. ale ako mmys uviedol - to si vyzaduje suhru viacerych parametrov.

ludia si tuto webcameru najcastesie montuju na okular, par navodov "ako" som na internete videl (aj vratane doplnkoveho chladenia), pokusim sa dodat aj nejake odkazy.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Úprava webkamery

#8

Příspěvek od Pepek »

johny napsal: vacsina ludi si upravuje webcamery tak aby to pripevnila na okular. treba trochu pregooglovat web (myslim, ze na tomto fore par odkazov je).

najoblubenejsim kuskom je Philips ToUCam Pro II. na planety podla mna dostatocne. ked sa upravi chladenie a mas dobru montaz, potom mozes dosiahnut expozicne casy radovo par minut, s cim uz mozno pri velkej davke stastia par hmlovin nasnimas. ale ako mmys uviedol - to si vyzaduje suhru viacerych parametrov.

ludia si tuto webcameru najcastesie montuju na okular, par navodov "ako" som na internete videl (aj vratane doplnkoveho chladenia), pokusim sa dodat aj nejake odkazy.
Jde mi především o znalost technických možností - jsem prostě zvědavý. Na můj dalekohled to nemá smysl, neboť by to nešlo využít (vratká montáž). Ale časem (až se naučím pozorovat) určitě plánuji, že si seženu větší dalekohled. Tak abych měl představu, co je možné a co ne.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Úprava webkamery

#9

Příspěvek od MP »

Pepek napsal:

Okulár je přece proto, abych cosi viděl. Když se podívám přímo přes objektiv, tak nevidím celkem nic. Jak to bude s tou kamerou? Vytvoří se nějaký obraz?
Objektiv je na to, aby vytvoril obraz v rovine ohniska. Okular je lupa, kterou se na ten obraz divame okem ( jednoduseji uz to napsat neumim ). S chipem v ohnisku objektivu je situace stejna, jako u fotoaparatu, nebo kamery : objektiv promita obraz primo na chip ( fotak ma take jen objektiv, bez okularu ). Umisteni kamery za okular je mozne take, at uz s pouzitim objektivu kamery, nebo promitanim obrazu okularem primo na CCD chip. Ony "elektronicke okulary" se ovsem montuji misto okularu.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Úprava webkamery

#10

Příspěvek od MilAN »

johny napsal: vacsina ludi si upravuje webcamery tak aby to pripevnila na okular. treba trochu pregooglovat web (myslim, ze na tomto fore par odkazov je).


Když se podíváš na ten odkaz ROLLA , je tam fotografie a kamera není na okuláru!
Je zasunuta do zenitové kostky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Úprava webkamery

#11

Příspěvek od Pepek »

MilAN napsal:

Když se podíváš na ten odkaz  ROLLA , je tam fotografie  a kamera není na okuláru!
Je zasunuta  do zenitové kostky.
No, teď jsem se na to podíval a je to pravda. Je to místo okuláru. Aspoň jsem o něco chytřejší.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11595
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Úprava webkamery

#12

Příspěvek od Psion »

Zajímavé pro astronomii jsou i TV kamery. Nedávno jsem zahlédl v Praze Hostivaři - obchodním centru prodejnu s bezp. kamerami (v přízemí). Nejvíce se mi líbila ČB kamerka v provedení válečku dlouhého 7 cm s průměrem 2cm. Citlivost 0,01 lux cen kolem 4800,- Kč. To už by myslím mohlo být použitelné?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Úprava webkamery

#13

Příspěvek od MilAN »

Tahle citlivost umožňuje zobrazovat objektivem o průměru 8 cm hvězdy do max. 8,5 mag, zrcadlem o průměru 20 cm se dostaneš na 10,5 max. Přímo na TV monitor, bez jakékoliv úpravy. Zhruba za dvojnásobnou cenu lze pořídit kamery s citlivostí cca 0,000 3 lux
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11595
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Úprava webkamery

#14

Příspěvek od Psion »

MilAN napsal: Tahle citlivost umožňuje zobrazovat objektivem o průměru 8 cm hvězdy  do max. 8,5 mag, zrcadlem o průměru 20 cm se dostaneš na 10,5 max. Přímo na TV monitor, bez jakékoliv úpravy. Zhruba za dvojnásobnou cenu  lze pořídit kamery s citlivostí  cca  0,000 3 lux
Není tam jedna nula navíc ?? ;)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Úprava webkamery

#15

Příspěvek od MilAN »

Psion napsal:

Není tam jedna nula navíc ?? ;)Opravdu není :
http://www.watec.net/english/bw/wat_902h2_h3.html

Měl jsem tu kameru v ruce večer asi 1 hodinu za bídného počasí a dosah proti mé OS65 (cca 0,01 až 0,02 lux) byl větší asi o 3 mag
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět