Úprava webkamery

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Úprava webkamery

#16

Příspěvek od MMys »

MilAN napsal:
Opravdu neí :
http://www.watec.net/english/bw/wat_902h2_h3.html

Měl jsem tu kameru v ruce večer asi 1 hodinu za bídného počasí a dosah proti mé OS65 (cca 0,01 až 0,02 lux) byl větší asi o 3 mag

Dosah proti Tvé je samozřejmě výrazně větší. Já mám 0.003 lx, taky mě původně udivila ještě o řád vyšší hodnota, ale tyto kamery se nabízejí na více místech, takže to asi pravda bude. Ovšem pozor na jeden fakt, který může ovlivnit srovnání. Minimální osvětlení se udává vždy s konkrétním objektivem, respektive jeho konkrétní světelností, v tomto případě 0.0003 lx. při f/1.4. Taky není úplně jasné, o jaké osvětlení jde. Zřejmě minimální osvětlení zabírané scény. Nebo snad hodnta osvětlení přímo čipu ? To dost těžko, to by to pak neudávali při konkrétní světelnosti objektivu.


http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Úprava webkamery

#17

Příspěvek od MP »

S tou citlivosti v luxech to nikdy neni jednoznacne. Zalezi nejen na svetelnosti optiky, ale take na pomeru signal/sum, pro ktery je citlivost uvadena. Ovsem v danem pripade lze porovnavat snadno : podle specifikaci ma ta kamera temer jiste chip ICX429ALL ( Sony ExView HAD ), coz je prakticky totez, jako v tech nasich kamerkach ( ICX 259AL ), jenze v 1/2" provedeni, misto 1/3". Pixely maji o 75% vetsi plochu a vyrobcem uvadena citlivost je o 40% vyssi ( tedy pri stejnem pomeru signal/sum to pujde tak o 0.3mag. dale ). Spis je vyhodou ta velikost chipu, ta 1/3" je malo a kazdy mm navic je dobry.

Ted jsem nasel dalsi parametry WATEC 902H a jsou uvadeny dve citlivosti :
0,0003 Lux (AGC HIGH),
0,002 Lux (AGC LOW)
To druhe odpovida te "nasi" 0.003 Lux plus tech 40%, o ktere je podle Sony chip citlivejsi ( vetsi pixely ). To prvni je vyhnane zesilenim ( jine nastaveni AGC ) a vysledkem tedy bude umerne vyssi sum.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Úprava webkamery

#18

Příspěvek od HonzaS »

Nalezl jsem zajimavy odkaz, kde jsou srovnavaci astronomicke snimky z kamery WATEC 902

http://www.kolumbus.fi/oh5iy/astro/Ccd.htm

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Úprava webkamery

#19

Příspěvek od MP »

No, tedy, nic noveho pod sluncem. Ale pokud vas zajima srovnani takovych "televiznich" cernobilych CCD od Sony, tak se staci podivat k vyrobci :
http://www.sony.net/Products/SC-HP/pro/ ... video.html
Ta citlivost, uvadena v mV, odpovida signalu pri presne definovanem osvetleni senzoru ( testovaci metodika je popsana v prislusnych datasheetech ), takze muze slouzit pro porovnani jednotlivych typu ( bohuzel, jini vyrobci maji jine metodiky ... ).

U nas jsou z tech citlivejsich bezne za lidove ceny k dostani v ruznych "bezpecnostnich" kamerkach chipy ICX255AL a ICX259AL. Ten prvni je levnejsi, ma mensi vodorovne rozliseni, ale diky tomu ma vetsi pixely, takze je citlivejsi. Ja pouzivam kamery s ICX259AL, kvuli tomu rozliseni ( ne, ze bych ho se svou optikou plne vyuzil ).

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Úprava webkamery

#20

Příspěvek od Psion »

No musím říct, že úprava Philips ToUcam na dlouhé expozice je děsná piplačka, tak doufám, že to bude k něčemu :-)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Úprava webkamery

#21

Příspěvek od Pavuk_ »

Psion napsal: No musím říct, že úprava Philips ToUcam na dlouhé expozice je děsná piplačka, tak doufám, že to bude k něčemu :-)Uvidis ze sa ti to oplati  ;)
Neviem , ktoru verziu chces robit (SC1 az 4). Ale hlavne nerob prilis dlhe privody,lebo sa tam "nasackuje" rusenie. Uvidis to hlavne ked v blizkosti USB kabla bude sietovy kabel.
Ja osobne to budem asi riesit galvanickym oddelenim celej kamery (je to dost vazne).
A este: nemam dobru skusenost s AMP OFF.
Ide o to, ze ten cip nema separatne napajanie pre interny preamp a chip ale spolocne napajanie. Pokial chceme eliminovat teplo, ktore generuje tento predzosil. neostava nam nic ine ako znizit napajanie cipu na hranicu, kedy este dokaze integrovat ale preamp je fakticky off. Ma to jeden hacik, cip je predsa len trochu menej citlivy. A riskuje sa tu opat rusenie (kedze na ten tranzistor je privedeny TTL vystup z LPTpriamo z PC). Hovorim, mne sa to neozvedcilo, skusal som aj zo zener.diodov aj s tranz ale bolo s tym viac problemov ako uzitku.
Toto rocne obdobie ma jednu vyhodu: nepotrebujes peltiera, staci dat kameru na polhodinku "na vzduch" a pustit ventilator. ;D
Aku verziu stavias ?
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Úprava webkamery

#22

Příspěvek od MP »

Pavuk_ napsal:
Uvidis ze sa ti to oplati ;)
A este: nemam dobru skusenost s AMP OFF.
Ide o to, ze ten cip nema separatne napajanie pre interny preamp a chip ale spolocne napajanie. Pokial chceme eliminovat teplo, ktore generuje tento predzosil. neostava nam nic ine ako znizit napajanie cipu na hranicu, kedy este dokaze integrovat ale preamp je fakticky off. Ma to jeden hacik, cip je predsa len trochu menej citlivy. A riskuje sa tu opat rusenie (kedze na ten tranzistor je privedeny TTL vystup z LPTpriamo z PC). Hovorim, mne sa to neozvedcilo, skusal som aj zo zener.diodov aj s tranz ale bolo s tym viac problemov ako uzitku.
Tak s timhle nejake zkusenosti mam, i kdyz "jen" z uprav CCTV kamer a ne webcam. U citlivych chipu se bez vyrazeni zesilovace pri dlouhych expozicich neobejdeme, ne kvuli teplu, ale kvuli elektroluminiscenci, ktera pri expozicich nad 10 sekund vytvari viditelny svetly flek v rohu snimku. Osvedcil se mi nasledujici princip :

1) je treba regulovat nikoliv napeti, ale stredni proud. Tedy ne zenerku, ale paralelne zapojeny odpor a kondenzator v ceste napajeni, zesilovac se zapina tranzistorem, ktery tento RC clen premosti.

2) napajeni je nutne zapnout v predstihu pred vycitanim snimku, aby se stihlo stabilizovat. U CCTV kamery, kde synchronizace bezi konstantne s 50 pulsnimky za sekundu a blokovany je pouze prenos naboje do vertikalnich registru CCD, zapinam plne napajeni behem snimkoveho zatemnovaciho pulsu, 1 pulsnimek pred prenosem prvniho pulsnimku dlouhe expozice do registru.Tim je ruseni prakticky eliminovano. Tento princip ovsem neni mozne realizovat pri rizeni kamery pres paralelni port PC, moje kamery maji vlastni procesor a casovani spinani jednotlivych signalu je rizeno primo synchronizacnimi pulsy CCD.

Pri dodrzeni vyse uvedenych zasad jsem nezaregistroval zadne ruseni ( vsechny rusive pulsy probehnou 1/50 sec. pred zacatkem vycitani snimku, napeti jsou stabilizovana s predstihem cca 1/80 sec. ), ani snizeni citlivosti CCD - tech par elektronu se udrzi v potencialove jame i pri velmi nizkem napeti, to obvykle 15V napajeni je nutne pro prenos naboje do registru a mezi bunkami registru.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Úprava webkamery

#23

Příspěvek od Psion »

MP napsal:
Tak s timhle nejake zkusenosti mam, i kdyz "jen" z uprav CCTV kamer a ne webcam. U citlivych chipu se bez vyrazeni zesilovace pri dlouhych expozicich neobejdeme, ne kvuli teplu, ale kvuli elektroluminiscenci, ktera pri expozicich nad 10 sekund vytvari viditelny svetly flek v rohu snimku. Osvedcil se mi nasledujici princip :

1) je treba regulovat nikoliv napeti, ale stredni proud. Tedy ne zenerku, ale paralelne zapojeny odpor a kondenzator v ceste napajeni, zesilovac se zapina tranzistorem, ktery tento RC clen premosti.

2) napajeni je nutne zapnout v predstihu pred vycitanim snimku, aby se stihlo stabilizovat. U CCTV kamery, kde synchronizace bezi konstantne s 50 pulsnimky za sekundu a blokovany je pouze prenos naboje do vertikalnich registru CCD, zapinam plne napajeni behem snimkoveho zatemnovaciho pulsu, 1 pulsnimek pred prenosem prvniho pulsnimku dlouhe expozice do registru.Tim je ruseni prakticky eliminovano. Tento princip ovsem neni mozne realizovat pri rizeni kamery pres paralelni port PC, moje kamery maji vlastni procesor a casovani spinani jednotlivych signalu je rizeno primo synchronizacnimi pulsy CCD.

Pri dodrzeni vyse uvedenych zasad jsem nezaregistroval zadne ruseni ( vsechny rusive pulsy probehnou 1/50 sec. pred zacatkem vycitani snimku, napeti jsou stabilizovana s predstihem cca 1/80 sec. ), ani snizeni citlivosti CCD - tech par elektronu se udrzi v potencialove jame i pri velmi nizkem napeti, to obvykle 15V napajeni je nutne pro prenos naboje do registru a mezi bunkami registru.

Zatím jsem dodělal SC1, další pokusy pak budou následovat Časem klesna cena použitelného digitálu na 10 tisíc a nebude mít asi smysl něco takového dělat - např. EOS 300. To co jsem viděl z tohohle fotáku, o to se snažili před časem jenom největší špičky amaterské astronomie - dnes to vyfotíš jako nic.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Úprava webkamery

#24

Příspěvek od MP »

Psion napsal:

To co jsem viděl z tohohle fotáku, o to se snažili před časem jenom největší špičky amaterské astronomie - dnes to vyfotíš jako nic.
Nojo, ale ten pocit z toho, ze sis tu techniku alespon castecne uplacal vlastnimi paznehty, ten to posouva do uplne jine dimenze. Na to, abych delal spickove fotky, mi chybi nejen technika, ale hlavne cas a trpelivost. Ale pokud do toho vrazim jen par korun a trochu prace, necitim potrebu delat za kazdou cenu skvele obrazky - kazdy vysledek potesi. Kdybych mel SBIG za pul milionu, musel bych "povinne" spickove fotit a fotit, aby to za ty penize stalo ... a pak by mne to treba prestalo bavit. Ono pro mne je ta funkcni kamerka tak trochu cilem a nejen prostredkem k porizovani fotografii. Proste kdyz to funguje, tak mam radost a necitim potrebu s tim porad fotit - radeji se pustim do vyroby neceho jineho.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Úprava webkamery

#25

Příspěvek od Psion »

To je pravda - dělám to víceméně pro zábavu. Spojení astronomie s elektronikou mě fascinuje a tím více baví. Je to fajn, že i zatažená obloha je v astronomii důležitá - konečně je čas dodělat něco, co se nedá při pozorování :-)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Úprava webkamery

#26

Příspěvek od Pavuk_ »

Ano mam podobny nazor.
Mal som doma kameru za 130000,- pozicanu a poviem vam, ze keby mi ostala, uz ma ziadne webkamery netrapia. Nie je to otocenie chrbtom k amaterskej tvorbe, ale otazky financnych moznosti. Ak by som mal na kvalitne vybavenie bez kompromisov, urcite by som si to nestaval doma.
Ak si nieco staviam doma, ma to dva aspekty:
-nemam na to aby som si kupil vec hotovu
a/alebo
-nevyhovuje mi ziaden z dostupnych produktov na trhu (potrebujem zariadenie na mieru) (napriklad preco si staviame vlastne dobsony a nekupujeme tovarenske- chcem tam mat vsetko podla svojich predstav)
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Úprava webkamery

#27

Příspěvek od Prda »

Měl bych dva dotazy:

1. Úprava ToUcamPro PCVC 740K
Vyzkoušel jsem změnit nastavení firmware pomocí sw WcRmac na a) RAW COLOR mod b) OPTIMIZED COLORS (viz. http://www.astrosurf.com/astrobond/ebrawe.htm). Testy jsem provedl při snímání Saturna. Krom větších komplikací s převáděním COLOR RAW formátu do normálních barev jsem žádné zlepšení oproti normálu nezpozoroval Na stránkách http://www.astro-imaging.de/astro/toucam_bw_mod.htm je popsána jednoduchá výměna čipu na monochromatický ICX098BL. Tady už výsledek vidět je. Nevíte někdo, zda vůbec, kde a za za kolik se dá ICX098BL sehnat?

2. Cilivé průmyslové kamery WATEC
Prolezl jsem produktovník a pouze model 525EX či 535EX má možnost vypnutí AGC, resp. jeho manuálního nastavování, vypnutí back light compenzace, jakžtakž ručního ovládání závěrky a možnost vypnutí gama korekce (typ 120N vynechávám, ten je na mě drahý, byť je pro astro určen a má spoustu dalších výhod). Výrobce udává citlivost 0.003lx, což si vzhledem k dosavadní citlivosti 1lx mé ToUcam 740 neumím snad ani představit. Používá tento typ někdo?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Úprava webkamery

#28

Příspěvek od MMys »

Mám kameru se shodnou citlivostí, v TV režimu 50 půlsnímků/sec je použitelná k pointování na hvězdy kolem 9mag (hrubým odhadem) 77mm objektivem (Borg 77ED f/6.5). 210mm objektivem (Newton 210mm f/5) skoro k 10mag.

Na snímání planet se taková kamera docela hodí, protože můžeš dobře zkrátit délku expozice i při vysokém zvětšení, na druhou stranu je černobílá, takže barevný snímek uděáš jen přes RGB filtry.

Na snímání Měsíce se mi neosvědčila. I když nastavím nejnižší citlivost a nejkratší čas, jsou tam přepálená místa, a automatické nastavení si s Měsícem neporadí. Tady je vysoká citlivost naopak na obtíž.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Úprava webkamery

#29

Příspěvek od MP »

Ja mam opacne zkusenosti : u Mesice se automatika vetsinou chyti, pokud ten Mesic zabira vetsinu snimku a nastavi kratkou expozici ( umi az 1/100000 sec. ). U planet automatika nefunguje, protoze jsou moc male a ta automatika ma tendenci ridit expozici podle tmavsich casti snimku ( holt je to "bezpecnostni" kamera pro koukani do temnych koutu ... ). Takze to jde jen tehdy, pokud je mozne nastavit spravnou expozici jen rizenim zisku zesilovace pri 1/50sec. Pokud je ta 1/50 moc, je nutne snizit svetelnost objektivu ( zaclonit objektiv, pridat Barlow pred kameru apod. ). Napr. Venuse je vzdycky preexponovana, na Jupiter potrebuji s Makem127 jeste Barlow ( svetelnost kolem f/30 ).

Ono by se dalo pridat i rucni rizeni kratkych expozic, ale to by tam pribyly dalsi 4 draty, nejmene 2 tranzistory a potreboval bych dalsi 4 porty procesoru ( ten maly Atmel uz by nestacil ), tak jsem usoudil, ze astrokamera kratke expozice nepotrebuje :)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Úprava webkamery

#30

Příspěvek od MP »

Prda napsal: Nevíte někdo, zda vůbec, kde a za za kolik se dá ICX098BL sehnat?
Framos ( http://www.framos.de/ ) je nabizi za 64 Euro. Ale necekej od toho zazraky - je to sice o neco citlivejsi, nez original, ale je to stejne male a jine chipy jsou citlivejsi. Vyhoda tohoto reseni je v tom, ze chip se da primo vymenit bez jakychkoliv uprav - pasuje velikosti i poctem a zapojenim pinu. Ale pri vymenach chipu webkamer se vetsinou pouzivaji vetsi a citlivejsi ICX424 nebo jeste vetsi ( a drazsi ) ICX414.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět