Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#31

Příspěvek od Lukina »

aneb mnoho povyku pro nic...
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#32

Příspěvek od michal.b »

Tipuju Brdy To by bylo B4-B5, podle konkretniho umisteni, za vyjimecne dobrych podminek i B3.
Ale pokud nechces prozradit misto (OK, taky mam rad ticho a soukromi), tak se muzeme domluvit na zapujceni SQM. Koukam ze si z Prahy, az tam zas nekdy budes mit naplanovane pozorovani, tak se ozvi a my ti pujcime SQMAC, lokalitu promeris a nebudeme muset spekulovat.
Uživatelský avatar
Raf
Příspěvky: 65
Registrován: 20. 06. 2009, 20:41

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#33

Příspěvek od Raf »

Tipuju Brdy To by bylo B4-B5, podle konkretniho umisteni, za vyjimecne dobrych podminek i B3.
Ale pokud nechces prozradit misto (OK, taky mam rad ticho a soukromi), tak se muzeme domluvit na zapujceni SQM. Koukam ze si z Prahy, az tam zas nekdy budes mit naplanovane pozorovani, tak se ozvi a my ti pujcime SQMAC, lokalitu promeris a nebudeme muset spekulovat. To by myslím šlo.
Lepší koukat do okuláru, než na TV, SCT 8"
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#34

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Vidím sci-fi...spíš bych to v ČR viděl na Bordel 2 než Bortle...jak píše MaG a Tharos, mhv kolem 7,2-7,4 je limitní pro ČR, plus samozřejmě horší obzor alespoň na jedné straně (v lepším případě)...a to mě lidi nadávají, že vidím moc hvězd... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Typek
Příspěvky: 131
Registrován: 23. 07. 2007, 20:07

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#35

Příspěvek od Typek »

Předem bych se chtel omluvit za poněkud delší příspěvek ale zážitků je mnoho  ::)

Možná se to netýká přímo názvu tématu ale částečně určitě ::)
V noci z 20 na 21.8 jsem pozoroval na svém  obvyklém stanovišti(Zde na Mapy.cz)
Celou dobu co jsem pozoroval 22-04h absolutní jasno a i příjemný teplý vánek který sice pomáhal usnout ale to je vedlejší.
Při mezi čekáním na východ dalších souhvezdí jsem vždy chvíli kulil oči abych se snažil najít nejslabší hvězdu.
Vytisklou jsem měl mapku s okolím Ještěrky. Při tisknutí mapky mě ovšem nenapadlo že mléčná dráha sahá až tak daleko a tak jsem měl popsané hvězdy s magnitudami spíše "severovýchodně" od hlavy ještěrky ( beru li hlavu blíže k zenitu a ocas smeřuje k horizontu) v té oblasti je ponměrně dost hvězd ze spectrálních tříd B a A okolo 6,5 a slabší no bohužel vliv ml. dráhy mi to zhatil. Naštěstí jsem si asi podvědomě popsal i SAO 52426(HIP 112850) která má 6.88m a to je můj dosavadní nejlepší výsledek mého stanoviště.
Jako bonus jsem poprvé v životě viděl Helix v 15x70 a jevila se mi spíše jako trojůhejník směřující jakoby na SV

Jinak podmínky odpovídají popisu B3 což je podle mě tady u nás na Valašsku vcelku fajn když Michal Bareš na svém webu píše že B3 je hlavne v J a Z Čechách :)

Ještě bych dodal pár zajímavých postřehů z mého pozorování... abych popsal pozorovací stanoviště tak louka ze které jsem pozoroval je orientovaní na JV a na Z mám kopec shruba do 20°.

1) Když jsem začal pozorovat tak byl Střelec na jihu kam mám ideální výhled a když se začala mléčná dráha pomalu schovávat za kopec na Z tak se stmívalo a ve chvíli kdy M11 olizovala vršky stromů tak zase mléčná dráha na druhé straně oblohy s vycházejícím Vozkou svítila jako kdyby tam bělo být velké město ale nic tam nebylo.. tento pocit pominul když začali vycházet blíženci... soudím že oči si zase zvykly na trochu více světla a tak ti to tak nebilo do očí.

2) Jupiter je opravdový škůdce. Když Střelec zapadl za kopce jak jsem psal výše, tak pokud jsem se otočil k Jupiteru zády tak na zemi byl patrný stín :-/ O Venuši ráno ani nemluvím to jsem se až lekl co to bouchlo za supernovu  ;D

Nicméně snad se zadaří a vyjde počasí z 27/28.8 a budu na stanovišti ještě méně ovlivněném svetlěm MAPA. Kde významné zdroje budou Rožnov p.R 13km na SZ, Vsetín 23km na JZ, Půchov a Pov. B. 30km na J a Žilina 38km na JV tak snad bude MHV i přes 7m :)
Odpovědět