Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
assassinX
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 07. 2009, 16:13

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#1

Příspěvek od assassinX »

Ahojte,

premyslam nad zakupenim svojho prveho "ozajstneho" dalekohladu, na zaciatok sa nechcem hnat do velkych investicii, zatial som odkazany len na 7x50 trieder sovietskej vyroby. Myslite, ze za tych 50EUR sa to oplati kupit ? Necakam od toho zazraky, viem ze su to skor hracky, ale na blizsie zoznamenie sa s oblohou a vlastne aj s newtonom by to nemusela byt az tak tragicka investicia. V dalekej buducnosti, ale ozaj dalekej, sa snad prepracujem aj na 8-10 palcovy dobson  ;)

Je vlastne medzi tym Celestronom a SW nejaky rozdiel ? Viem, ze SW ma aj hladacik, inak som nic nepostrehol, ani na forach a ani v technickych listoch.

Este k tomu lidlskopu - snazil som sa vygooglit Bresser Skylux, nenaslo to ale ziadne odkazy na predaj. Sledujem aj bazar, ale akonahle sa nieco objavi, hned to je prec. Da sa vobec este zohnat ?

Dakujem za rady, uz sa tesim na Jupiter  ::)
BKP 7x50 CCCP
SW 80/400 AZ3
SW Dobson 200/1200
SW Plössl 25mm,10mm---Vixen LVW 22mm---BDP HYPERION 13mm---SW Planetary 6mm
UHC Astronomik Profi 1.25” --- BDP neutral 1.25” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#2

Příspěvek od stana »

Co tak koupit malý světelný refraktor 80/400? Po nákupu něčeho většího ho můžeš v klidu používat jako větší hledáček na toho Dobsona.
;)
P.S. Nechápu, kde na ty vytipované "krámy" chodíte.. ;D
Buď je to malý Newton - o ničem nebo dlouhý refra, co se na té montážičce vesměs třepe jako ratlík po koupeli a má malé zorné pole a hodí se v budoucnu snad jen k pointaci a to může ale ten malý refra udělat taky a navíc jde s ním absolvovat slušnou přehlídku oblohy díky zachycenému většímu zornému poli.
To ale je můj názor..
P.S. Radši mizím, než nějakou chytím.. :)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#3

Příspěvek od daghtus »

Podla mna je ten Newton za taku cenu dobra kupa.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#4

Příspěvek od stana »

Podla mna je ten Newton za taku cenu dobra kupa.Tak si ho kup.. ;D ;)
Si radši koupím plechového bubeníčka... ;D
Jen dodám, že jsem dal zvětšení 50 x na malokuka a krásně ostrý Měsíc.
Akorát mě žerou komáři.. >:(
I Jupiter při 50 x je pěkný, sice menší, ale ostrý a dva pásy jsou pěkně vidět..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
AlesU
Příspěvky: 226
Registrován: 30. 05. 2007, 17:37
Bydliště: Přelouč
Věk: 50

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#5

Příspěvek od AlesU »

Ten FirstScope by se mně líbil jako dekorace na stůl  ;) Na rozumný pozorování to není.
Asi bych fakt šel do nějakýho malýho refraktoru,kterej by se dal do budoucna využít- třeba ten co navrhuje Stana a nebo přišetřil na dobsona min. 150 mm.
Celestron CPC 1100; LUNT H-alfa 35mm; Megrez 72; Triedr KOWA Genesis 8x33, okuláry Vixen LVW 41, Hyperion Aspheric 31, Hyperion 24,Hyperion 13,Morpheus 17,5 Morpheus 9.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#6

Příspěvek od MaG »

Stanuv názor s využitím malého refraktoru do budoucna bych nezatracoval. Na druhou stranu pozorování FirstScopem jen tak z okna je velmi pohodlné, narozdíl od různých levných refraktorů na levné montáži či stativu je jeho montáž tuhá, přesná a stabilní. Obraz na tu velikost výborný. Ani jedna cesta nemusí být špatná, jde jen o to na jak dlouho daný dalekohled asi chceš využít, ale máš-li dobrý výhled z okna/balkónu, může se FirstScope hodit i pokročilejšímu astronomovi, je-li líný tahat stativ a jakýkoli dalekohled k tomu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
assassinX
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 07. 2009, 16:13

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#7

Příspěvek od assassinX »

Dakujem za odpovede. Samozrejme by som najradsej hned isiel do toho vacsieho dobsona, ale to by mi asi pripadalo ako ucit sa jazdit na ferrari. Neviem, je to moj laicky pohlad, podla mna tych 50 eur nieje az taka zavratna ciastka, na to aby sa z toho stala casom pekna dekoracia. Samozrejme nechcem kupit nieco, co nema absolutne zmysel, keby som mal doma 300/1500 asi by som si tiez tukal na celo pri spomenuti 76mm zrkadielka.

Otazne teda je :
- ma taky maly newton nejaku uzitkovu hodnotu ?
- da sa vobec porovnat so spominanym kratkym refraktorom 80/400 co sa tyka toho uzitku ?

Aby som to upresnil, zacinam uplne od piky, postupne sa zoznamujem s oblohou, orientaciou, zakonitostami. Asi by bolo smiesne kupit si hned na zaciatok pristroj, ku ktoremu sa vacsina z Vas dostala po dlhych rokoch praxe.
Zaregistroval som sa tu hlavne preto, aby som sa co najmenej ucil na vlastnych chybach, rad si necham poradit. Necakam od toho FirstScopa ziadne zazraky, len sa chcem posunut zase o kusok dalej od schopnosti mojho triedra  ;)....
BKP 7x50 CCCP
SW 80/400 AZ3
SW Dobson 200/1200
SW Plössl 25mm,10mm---Vixen LVW 22mm---BDP HYPERION 13mm---SW Planetary 6mm
UHC Astronomik Profi 1.25” --- BDP neutral 1.25” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
FJ27A
Příspěvky: 80
Registrován: 12. 12. 2008, 19:52

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#8

Příspěvek od FJ27A »

Já jsem si pro začátek pořídil 200 dobsona (bazar) a myslím, že to byla dobrá volba. Občas si říkám, že jsem mohl raděj vzít 250. Podle mě to žádné "Ferrari" není, ale jsem spokojený, samozřejmě asi jen do té doby, než se u někoho podívám např. do 400. Vím, že názory jsou různé, ale v té 200 jsou přeci jenom objetky už trochu vidět a cena (zvlášť z bazaru) je dobrá.
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#9

Příspěvek od daghtus »

Tak si ho kup.. Grin Wink
To vies, nie kazdy potrebuje "ctyrkilo" s Naglermi. ;D
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#10

Příspěvek od hamr »

Cenově už je to 2,5xtolik, ale pořád pod 4k. Co jít do tohohle většího FirtstScopu? 130mm už je zase trochu víc a myslím, že kouknutí přes takový Newton už nemusí být špatné!

http://www.celestron.cz/dalekohledy/ast ... ontaz.html



Pokud si pak koupíš větší dobson, stejně se menší mobilnější dalekohled upotřebí.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
assassinX
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 07. 2009, 16:13

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#11

Příspěvek od assassinX »

Takze po zvazeni skutocnosti, ze velkost nicim nenahradim to vyzera, ze sa rozhodunem medzi tymito dvomi :

http://www.astronyx.sk/index.php?page=s ... &Itemid=35

http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... uot-pyrex/

Mate nejake skusenosti s objednavanim z binoxu na Slovensko ?
BKP 7x50 CCCP
SW 80/400 AZ3
SW Dobson 200/1200
SW Plössl 25mm,10mm---Vixen LVW 22mm---BDP HYPERION 13mm---SW Planetary 6mm
UHC Astronomik Profi 1.25” --- BDP neutral 1.25” ND=0.9 (T=12.5%)
Uživatelský avatar
David Svatoš
Příspěvky: 422
Registrován: 22. 01. 2009, 23:31
Bydliště: Brno

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#12

Příspěvek od David Svatoš »

Ber ten 200/1200. Má už větší dvoupalcový výtah, větší hledáček 9x50 a s 20cm zrcadlem už to začíná být zajímavý ;)
Triedr:  BPC  7x35, 8x40, 20x60, Zeiss 8x30, 7x50, 10x50; Celestron 25x70
Dobson SW 200/1200,  Refra ED-80 na EQ3-2,  Lídlskop 70/700 na Astro-3,
Uživatelský avatar
amater
Příspěvky: 23
Registrován: 29. 07. 2009, 14:13

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#13

Příspěvek od amater »

stana: aky bol tvoj prvy pristroj na pozorovanie oblohy ?

assassinX: zdravim, odkial si ? som z BA a prave tiez vyberam nejaky dalekohlad. este nemam ziadny, tak neviem ani porovnavat. :-)

hamr: dik za tip, asi to bude lepsie ako first scope a akurat v mojom cenovom limite :-)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#14

Příspěvek od stana »

Byl to triedr co mám dodnes! ALE! Kdybych tehdá měl ty možnosti co dnes jsou v nabídce ke koup,i za příjemný peníz, tak bych bral..hádej! Můžeš jednou!
;)
Samozřejmě Dobsona 300!! :D
P.S. Ale dost dlouho jsem měl samodělného Newtona 160, ale už je slepý jak kotě.. 8-)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Celestron FirstScope vs SW Heritage vs Lidl

#15

Příspěvek od mitovka »

Mne je takisto ten 130mm first scope velmi sympaticky. Mozno preto ze som roky pozoroval s home-made 125 mm newtonom. Este mi ho aj trosku pripomina tou stopkou k sekundaru namiesto pavuka. Ja som mal sice f8 ale s obrazom som bol mimoriadne spokojny, miniaturne sekundarne zrkadielko zarucovalo dost dobry kontrast, 125mm priemer rozlisenie ktore vacsinu roka uplne staci.

Presedlal som na vacsi, lebo ked som si vravel ze si ho dam pokovit, kupim vytah, prerobim drziak sekundaru...... Tak proste ekonomickejsie vyslo kupit novy a dokonca o dost vacsi.

Aj ked som hrdym majitelom malokuka (refr 80/400), ak by som si kupoval prvy a zatial jediny dalekohlad, urcite by to bol (maly) newton. Vo vseobecnosti tu prevlada nazor ze 130 mm newton a mensi nekupovat, a prirovnava sa pomaly k 90 mm achromatom, ja si vsak myslim ze na kontrastne objekty sa rozlisenim splha ovela vyssie.

Zaver - newton!

mitovka
mitovka
Odpovědět