Laické dotazy

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Laické dotazy

#1

Příspěvek od Tomkk »

Už jsem se aspoň týden na nic hloupého nezeptal, tak se zase s něčím vytasím. Otázky mi připadjí příliš hloupé na to, abych je vložil do tématicky příbuzných témat.

1. Proč je na digifotkách to modré halo kolem silných hvězd? I při focení se zákl. objektivem. Můžu ho potlačit, když bych schválně trochu rozostřil, tedy je to rozdílným ohniskem pro různé vln. délky?

2. Existuje, aspoň teoreticky, možnost vzít pět stejných objektivů, např. z triedru, sloučit obraz do jednoho a získat tak objektiv velkého průměru?

3. Když vezmu jednu čočku z běžného skla, tedy žádný achro, ani apo. a budu ji chtít použít jako velký světelný objektiv. Parametry např. průměr 15 cm ohnisková vzdálenost 40cm. Zvětšeni třeba 20. Jak úzký opt. filtr tam musím vsadit, obych dostal jakž takž ostrý obraz, nebo to vůbec nejde?

4. Ještě trochu odjinud. Pokoušel jsem se o mikrokrokování krokových motorků (ještě, že to nemusím vyslovovat), ale zdálo se mi, že aby to slušně fungovalo, tak ten motorek musím hodně osolit, jinak začne převažovat vlastní přitahování pólů magnetu rotoru ke kleci a je to strašně nelineární. Máte stejnou zkušenost?


Jo ,taky koupím větší množství raket země-vzduch. Ten letecký provoz začíná být neúnosný.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Re: Laické dotazy

#2

Příspěvek od MP »

1. Je to sirsi spektralni citlivosti CCD, nez na co je vykompenzovany objektiv. Pomuze UV filtr nebo treba "Fringe Killer". IR filtr uz je obvykle ve fotaku. Dale ma vliv nedostatecny prenos kontrastu objektivem ( MTF ), s tim uz nic nenadelas.

2. existuje, dokonce se to i vyuziva u obrovskych reflektoru, ale potrebujes na to automaticke serizovani optiky pomoci sestavy laseru, aby se to dalo rozumne synchronizovat.

3. To zalezi na typu skla a na tom, jak velke "rozostreni" v krajich spektra povazujes za prijatelne. S beznym sklem a velkou svetelnosti to pasmo bude dost uzke, cimz tu svetelnost nevyuzijes - vetsinu svetla zase odfiltrujes. Naopak pri male svetelnosti to jde. U dirkove komory nepotrebujes ani tu jednu cocku  :)

4. Tak toho jsem si zatim nevsiml, ale je to tim, ze krokovy motor musim dost "osolit" vzdycky, pokud ma drzet polohu, moc nepodlehat setrvacnosti apod.

Mne by zatim stacily malinkate rakety, automaticky navadene na poulicni lampy.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Laické dotazy

#3

Příspěvek od MMys »

Co se mikrokrokování týká, je to docela věda.

Zaprvé to vyžaduje motor pro mikrokrokování vhodný. To se dá najít v dokumentaci. Taky jsem někde viděl seznam motorů různých výrobců, posuzovaný z tohoto hlediska. Zkusím to URL najít. Rozhodně to nefunguje (skoro vůbec) s levnými českými motorky SMR... Zkus se podívat do produkce Microconu, Motory SX používám já, nebo ještě lépe SM Powermax, ale to už je docela pálka, ale excelentní, tyhle měl kolega, co jsem mu dělal taky pohon, naprosto rovnoměrný chod, jdou až do rychlostí přes deset otáček/sec. (tj. 2kHz)

1) Motor je třeba provozovat blízko jmenovitého momentu, podle mých zkušeností minimálně v horní polovině rozsahu. Také se to dá částečně řešit nesinusovým tvarem proudů ve vinutí, které tu nelinearitu kompenzují.

2) Pokud děláš mikrokrokování pomocí PWM (typický případ) musíš se pohybovat ve střídě 50% a více. PWM 50% odpovídá skoro nulový proud, kolem této hodnoty je nelinearita. Díky indukčnosti vinutí při střídě pod 50% proud nevystoupá nad hodnoty blízké nule. Je tedy hrubá chyba mít sinusovku aproximovanou hodnotami mezi 0-100% PWM. Jako první a obvykle téměř vyhovující řešení je mít sinusovku mezi 50% a nějakým maximem, při kterém dostaneš jmenovitý proud.

3) při zvyšování rychlosti musíš od určité hranice maximální hodnotu PWM zvedat, jinak klesá proud a moment. Od určité frekvence je nutné mikrokrokování úplně vypnout, a dále jet již jen v celo, nebo půlkroku.

4) Optimální opakovací frekvenci PWM je nutno zvolit podle časové konstanty vinutí, každopádně však nad 20kHz, jinak to ošklivě píská. Já provozuju PWM u pohonu asi na 50kHz.

5) Proč dělat něco, co už bylo vymyšlené. Použij buď hotové řídící desky pro motory, které se dají koupit, nebo pokud tak půl roku vydržíš, bude k dispozici vychytaná elektronika, která tohle všechno řeší, pro obě osy dalekohledu, pro motory až do 2A/fázi, s protokolem Meade LX200, spojení s PC přes COM nebo USB, s možností GO-TO navádění, vstupem pro autoguider, s databází objektů, použitelná na jakoukoli montáž. Převodový poměr a počet kroků motoru zadáš v ovladači, vše ostatní si to přepočítá samo.

Mě to již chodí (při správném ustavení montáže s přesností do 10'), je na tom samozřejmě ještě dost práce co se uživatelského rozhraní týká, ale zásadní problém není, HW je funkční.

Ukázka tady (už jsem na to link na fóru dával, ale v jiném tématu):
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/other/EQ6_GOTO.jpg

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/other/ ... dovane.jpg

ovladač a motory jsou vidět tady:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/EQ6.htm
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Re: Laické dotazy

#4

Příspěvek od zdenek »

2. Existuje, aspoň teoreticky, možnost vzít pět stejných objektivů, např. z triedru, sloučit obraz do jednoho a získat tak objektiv velkého průměru?
Teoreticky samozrejme ano. U velkych prumeru presne tak jak pise MP se toho dokonce vyuziva. V praxi si ale neco takoveho doma postavis jen tezko. Oba dva/tri/... objektivy by musely mit shodne ohn. vzdalenosti, nezatezovat se vzajemne aberacemi,  ... . Dva objektivy (dokonce i v jednom triedru) se pritom ale temito parametry lisi bohuzel vice nez je unosne. Vysledek pak asi nebude prave nejlepsi.
3. Když vezmu jednu čočku z běžného skla, tedy žádný achro, ani apo. a budu ji chtít použít jako velký světelný objektiv. Parametry např. průměr 15 cm ohnisková vzdálenost 40cm. Zvětšeni třeba 20. Jak úzký opt. filtr tam musím vsadit, obych dostal jakž takž ostrý obraz, nebo to vůbec nejde?
Takoveto singl cocky lze pouzit jen v tech nejjednoduzsich pristrojich. I tak by ale svetelnost pristroje nemela byt lepsi nez cca 1:10-15 (pri svetelnostech lepsich nez 1:10 uz je bar. vada velmi vyrazna). Jinak receno tebou zminovana svetelnost cca 1:3 je docela zoufala. Staci si jen vzpomenout na stare dobre "brylaky". Co se tyce sirky filtru tak by mel byt - teoreticky co nejuzsi, v praxi ale je to obvykle nemyslitelne (prilis velke ztraty). Obvykle se osvedcil klasicky zelenozluty filtr. Zbytky bar. vady tam sice budou a rozhodi to i barevne podani, ale koukat se s tim pri mensich zvetsenich uz na neco da.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Re: Laické dotazy

#5

Příspěvek od Tomkk »

Zatím díky za odpovědi. Ještě k bodu 2. Jak se teda sčítá ten obraz z více objektivů?
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Laické dotazy

#6

Příspěvek od FunTomas »

MMys napsal: ...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/other/ ... dovane.jpg
...
Otazka mimo, ale predsa. Kde si zohnal tu kolajnicu co drzi tubus na montazi? Je to nejaky standardny duralovy profil??
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Laické dotazy

#7

Příspěvek od MMys »

FunTomas napsal:
Otazka mimo, ale predsa. Kde si zohnal tu kolajnicu co drzi tubus na montazi? Je to nejaky standardny duralovy profil??
Koupil u p. Zahajského (SUPRA Praha, www.celestron.cz) asi za 2500 kč, protože jsem zrovna nemohl nic vhodného sehnat. Pokud Ti nevadí o něco vyšší hmotnost, zkus si sehnat (u Vás máte přímo výrobce hliníkárny Žiar nad Hronom) duralovou plochou tyč správného průřezu, a nech si zfrézovat okraje a budeš taky asi spokojený, za výrazně nižší cenu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět