Vyjádření k pravidlům Astronomického fóra

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Vyjádření k pravidlům Astronomického fóra

#1

Příspěvek od VK »

Vyjádření k pravidlům Astronomického fóra

Pravidla Astronomického fóra tak, jak byla vytvořena, představují významný krok ke vzniku transparentního prostředí a možnosti svobodně a bez obav vyjádřit svůj názor. Nicméně tohoto cíle pravidla zdaleka nedosahují a obsahují řadu nesmyslů značně degradujících celek.

Především jde o dvojznačné formulace: "nejsou vítány" a "vyvarujte se". Z těchto formulací není jasné, zda jde o zákaz nebo ne.

Dále je zde velmi tvrdé jazykové pravidlo, které zakazuje používání cizích jazyků. Přitom tady nikdy žádný problém s nesrozumitelností v důsledku psaní cizími jazyky nebyl. Pravidlo je tak vlastně namířeno jen proti latinským citátům (častěji používá snad jen uživatel Homer) a může být zneužito proti nově přejatým slovům. Jazyk se neustále vyvíjí a vždy existuje "přechodná skupina" slov, u kterých nelze určit, zda už jsou česká - přejatá nebo ještě úplně cizí.

Dlouho, několik měsíců, jsem o návrhu nových pravidel přemýšlel. Rozpracoval jsem několik verzí, ale všechny byly různým způsobem nedokonalé.

Vzhledem ke značné složitosti celého úkolu jsem rezignoval na delší a složitější návrhy, a proto navrhuji toto jednoduché řešení:

Všechny napsané příspěvky ponechávat a mazat jen příspěvky:

a) Porušující zákony ČR
b) obsahující vulgarity (sprostá slova). Lze využít třeba toto: http://www.volny.cz/ksulli/contents.htm nebo si postupně vytvářet vlastní databázi, přístupnou všem moderátorům
c) Spamy

Ostatní příspěvky bych nechal tak, jak jsou... pokud začne diskuse směřovat úplně jinam, vlákno bych jen rozdělil a nesouvisející část přesunul jinam, ale NIC nemazal.

A když se začnou lidi hádat, tak ať se pohádají, konec konců je to diskuse lidí z masa a kosti a ne robotů nebo sjezdu anglických gentelmenů. Smazáním se spor nevyřeší, jen se "zabalí do neprůhledného obalu", potlačí, což vede k tomu, že brzy propukne jinde.

V. K.

P. S.: v okamžiku, kdy jsem se pokusil vložit příspěvek do tématu Nevinné kecy o AF, téma bylo uzavřené (patrně jen pár minut nebo sekund před tím). Proto jsem založil nové téma.
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

Vyjádření k pravidlům Astronomického fóra

#2

Příspěvek od Hajs »

Možná se pletu ,ale sám jste tady celý týden bojoval s tématem Jupiter 2009 a Vašich požadavků tam něco mazat. A hle najednou jsou tu nová pravidla, kde nic mazat nebude ??? Tak jak to tedy je ?
A s jazykovým pravidlem tu co pamatuju asi nikdo problém neměl..

Uplně poslední odstavec stávajících pravidel... je řešení..
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vyjádření k pravidlům Astronomického fóra

#3

Příspěvek od MMys »

Pokud by byla pravidla jen takováhle, bude to tady jeden velký SVINČÍK a moderátoři by si to museli vzít jako práci na plný úvazek a pořád by jenom zakládali nová a nová témata a přesouvali ten svinčík, který by nemohli podle takových pravidel smazat.

Na každém normálním foru je možné mazat off-topic příspěvky a tzv. flame. Nevidím důvodu, proč by to nemělo být tak i zde. Je to jeden ze základních principů, jak udržet forum alespoň trochu čitelné.  

Moderování na tomto foru je podle mého názoru víc než mírné. Některé sekce by si zasloužily výrazně tvrdší moderování.

Co se jazykového pravidla týká - nechápu kam tím míříš. Za citáty v jakémkoli jazyce, nebo odborné cizí termíny tady snad nikdo nikoho nepronásledoval.

Čekal jsem, že přijdeš opravdu s lepšími pravidly, po těch všech buzeracích moderátorů a chytrých řečech tady. Tohle mne ale opravdu tězce zklamalo...

Mimochodem, nechceš si to zkusit moderovat sám ? A nebo víš co, udělej si svoje vlastní forum a tam si tyhle výmysly zkoušej. Nic ti v tom nebrání.

ne BG  BVK  ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Vyjádření k pravidlům Astronomického fóra

#4

Příspěvek od KDan »

Všechny napsané příspěvky ponechávat a mazat jen příspěvky:

a) Porušující zákony ČR
b) obsahující vulgarity (sprostá slova). Lze využít třeba toto: http://www.volny.cz/ksulli/contents.htm nebo si postupně vytvářet vlastní databázi, přístupnou všem moderátorům
c) Spamy  
Tohle by na fóru, které má mít užitečnou přehlednost a konkrétní zaměření, určitě nemohlo fungovat ani chvííli a ani náhodou.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Vyjádření k pravidlům Astronomického fóra

#5

Příspěvek od VK »

.

Uplně poslední odstavec stávajících pravidel... je řešení..  
Nevím, jestli to myslíte vůbec vážně, 20 let po listopadu 1989. Pokud toto považujete za řešení, pak možná také litujete toho, že jste neprožil svůj život o 50 let dříve, protože byste jeho větší část strávil v totalitních režimech - ty vám patrně vyhovují více, než současná demokracie.

Nicméně i takové řešení se ujmout v zásadě může, pokud se najde dost lidí, kterým by vyhovalo, a kteří by si ho dokázali prosadit a udržet.

Ovšem kritika tohoto stavu svědčí o tom, že poslední pravidlo součsných pravidel nejspíš vpořádku není.

V. K.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Vyjádření k pravidlům Astronomického fóra

#6

Příspěvek od VK »

Já si dovolím ještě jeden postřeh k současným pravidlům. Nevnímejte to, prosím, jako sarkasmus. Spíše jde o formu, kterou jsou současná pravidla napsaná, a která může v někom vyvolat nelibost.

Uživatel se "dozví"

1) Administrátor má velmi rád kořenění jídla (koření se v pravidlech vyskytuje hned 2x)
2) Pokud chcete na AF psát musíte se chovat jako poslušná ovečka, pokud se vámi něco nelíbí, táhněte jinam, internet je dost velký pro všechny.
3) Měli byste vážit každého slova, diskuse nesmí ubíhat jinam. To vás ale může dostat do nepříjemné situace. Představte si situaci, že ve 22:30 pozorujete Měsíc a založit na AF téma "Nádherný Měsíc dnes v noci". Nějaky chudák po tom do tohoto vlakna přispěje v 0:01. Tím ale porušil pravidla AF, neboť vy jste myslel dnes (třeba ve čtvrtek) a on to uz píše v pátek, tím vlastně píše o něčem jiném!
4) Registraci se stáváte "členem". To je ale nesmysl. Členství má totiž dva základní atributy: práva a povinnosti. Zatímco povinnostmi (přesněji řečeno zákazy) se to v pravidlech jen hemží, o právech se nedočtete ani slovo - ale vlastně ano! Máte právo "táhnout do háje, internet je dost velký pro všechny".

Rád bych, kdyby administrátor chápal tuto připomínku jako inspiraci k tomu, jak vhodněji formulovat některé výroky - pokud už se rozhodne pro nějaký druh "složitých" pravidel.

(MMys tvrdí, že navržená "jednoduchá" jsou až moc jednoduchá a podle jeho názoru by nefungovala)

V. K.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Vyjádření k pravidlům Astronomického fóra

#7

Příspěvek od Cztwerec »

tento špatný moderátor - jeho kamarád porušovatel pravidel.Jestli si tady pořád někdo bude hrát na jednu či druhou stranu debaty, tak se nedostanenme k jádru věci a k informativní funkci daného tématu. Takhle to bude pořád jen - on něco řekl, tys to nesmazal, tomuhle jsi to smazal. Není to takhle náhodou problém samotného styku přes internet, než samotného člověka? Když to tady budete brát s nadhledem, tak se tomu člověk může jen smát. Znám spousty lidí závislých na internetu a příspěvcích na různých fórech, když se pak dva lidé kteří se pohádali sejdou někde na pivě a tam si vše řeknou do očí, zpravidla odcházejí jako největší přátelé.

Kdyby to bylo jinak, tak nechám dál prášit na dalekohledy ve skříni a budu sedět u počítače třeba celý den...
Lectorem iustus...
KoMar
Příspěvky: 605
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Vyjádření k pravidlům Astronomického fóra

#8

Příspěvek od KoMar »

Já se současnými pravidly necítím nijak omezen ve své svobodě projevu. Naopak bych uvítal jejich přísnější uplatňování, ale to nechám na moderátorech jak nastaví laťku.

A prosím nezaměňujme demokracii s demagiií jak je okolo nás v pslední době bohužel časté. :(

Demagogie (z řeckého [ch948][ch951][ch956][ch959][ch962], démos = „lid“ + [ch945][ch947][ch969][ch947][ch959][ch962] agógos = „vůdce“) je dnes působivé a klamné řečnické vystupování, využívané k získání vlivu, politické podpory a moci zejména v demokraciích. Místo věcného zdůvodňování působí hlavně na předsudky a emoce posluchačů, k čemuž slouží polopravdy, primitivní a překroucené argumenty, falešné sliby, vyvolávání strachu a podobně.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vyjádření k pravidlům Astronomického fóra

#9

Příspěvek od MMys »

Tohle ale už opravdu přeháníš ! Naprostá většina zde diskutujících je schopná ta pravidla pochopit, a vcelku rozumně dodržovat. Když ulítnou, tak to buď po sobě sami smažou, nebo když to moderátor smaže, vcelku dobře pochopí a respektují, proč to udělal.

Zato ty se tady snažíš hledat kličky a ukázat na naprosto absurdních příkladech, jak jsou pravidla nedokonalá. Ano, dokonalá totiž napsat nejdou, protože se vždycky najdou takoví jako ty, kteří se snaží soustavně provokovat a dělat tady bordel.

Forum je Shodama ! On vytvořil pravidla, myslím si že celkem rozumná. Pokud se ti nelíbí, a nejsi ochotný/schopný je akceptovat, tak si fakt jdi diskutovat jinam nebo si založ svoje vlastní. Takhle to fungovalo na světe odjakživa a bude to tak fungovat i nadále. Pokud nejsi schopný existovat v nějaké skupině a dodržovat její pravidla, tak tam prostě nemáš co dělat. A dřív nebo později ti to dá najevo. Po dobrým, nebo po zlým.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Vyjádření k pravidlům Astronomického fóra

#10

Příspěvek od VK »

Pokud moje návrhy - k jejichž předložení jsem byl opakovaně VYZVÁN - jsou poté, co jsem je předložil, podle tebe "provokováním a děláním tady bordelu", pak lituji 1. času stráveného nad svými návrhy, 2. toho, že jsem vůbec na onu VÝZVU kladně reflektoval.

Protože už tím, že jsem na ni reflektoval, jsem vyjádřil důvěru, že předložené návrhy budou aspoň nějak posouzeny. (i s tím, že budou třeba později zamítnuty) Jejich paušální označení za "provokace a dělání tady bordelu JEDINÝM moderátorem - který se kupodivu v tomto případě nepotřebuje s nikým radit - mě velmi zklamalo.

V. K.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Vyjádření k pravidlům Astronomického fóra

#11

Příspěvek od KDan »

Nevím, jestli to myslíte vůbec vážně, 20 let po listopadu 1989. Pokud toto považujete za řešení, pak možná také litujete toho, že jste neprožil svůj život o 50 let dříve, protože byste jeho větší část strávil v totalitních režimech - ty vám patrně vyhovují více, než současná demokracie.
Mně naopak stávající pravidla připadají jako velmi jednoduchá a velmi srozumitelná - pokud si je nechci naschvál vykládat špatně.

Kdyby astro-fórum fungovalo podle Tvých jednoduchých pravidel, určitě bych z něj odešel, protože by se zde uchovávaly dlouhé a rozkvetlé diskuze například o možnosti pozorování Slunce bez filtru, o různých stupních alkoholového opojení spojeného s pozorováním... a tak dále a tak podobně, protože nic z toho by nemohlo být smazáno a všechny ty texty by se na astro-fóru vyskytovaly paralelně s ostatními vlákny, v nichž by se ostatní snažili o astronomická témata.

Výsledek si troufám odhadnout: Mnoho lidí, zajímajících se skutečně hlavně o astronomii, by z tohoto fóra odešlo a založili by vlastní fórum, kde by stanovili zase trochu striktnější pravidla. Časem by se do tohoto fóra ovšem zase zapojili nespokojenci, kterým by se to nezdálo, a začali by vystupovat i proti tomuto novému fóru. A tak by to šlo pořád dokola.

Já nevím. I kdybych si založil fórum, do něhož můžou přispívat jen ti, kdož mají v době psaní příspěvku na jedné noze červenou a na druhé zelenou ponožku, co bys proti tomu mohl mít?

Srovnávat pravidla astronomického diskuzního fóra s dřívějším politickým systémem u nás je čirá demagogie. Proč? - z fóra můžeš případně v klidu odejít, když s jeho pravidly nesouhlasíš. Pokud jsi chtěl odejít za dřívějšího systému kvůli nesouhlasu s ním z republiky, tak to - pokud vím - tak snadno nešlo.
Uživatelský avatar
:o(
Příspěvky: 75
Registrován: 19. 01. 2009, 03:35

Vyjádření k pravidlům Astronomického fóra

#12

Příspěvek od :o( »

Myslíto toto pravidlo,
MODEROVÁNÍ FÓRA - O tom, zda příspěvky splňují výše uvedená pravidla rozhodují výhradně moderátoři fóra. Mají právo editovat, mazat a přesouvat příspěvky, které podle jejich názoru pravidla porušují.
Při častém nebo soustavném porušování pravidel ze strany konkrétního uživatele si administrátor fóra vyhrazuje právo udělit mu tzv. BAN (tj. dočasné nebo trvalé zamezení přístupu na fórum).
Rozhodnutí moderátorů a administrátora jsou konečná. Jakékoli stížnosti na jednání moderátorů nebo administrátora jsou přípustné pouze formou soukromých zpráv nebo emailem.

nebo toto ?

Pokud má kdokoli problém s akceptováním těchto pravidel, důrazně ho žádáme, aby šel diskutovat jinam. Internet je dost velký pro všechny. Děkujeme za pochopení.


P.S.: Nejsme v hospodě ani s klíči na náměstí tady na tomto fóru není demokracie a doufám že ani nebude. Zde je princip konstituční monarchie. Řekně že ČAS a web astro.cz jmenovali monarchu - Shodama a on a jenom on se jim bude případně zodpovídat z činnosti fóra.
Mimochodem už Platón řadil Demokracii na poslední příčky společenského zřízení a za horší považoval jen Oligarchii a Anarchii.
Takže pokud se Vám pane Kocour způsob vedení fóra nelíbí, máte jediné právo a podle pravidel i povinost a to jít diskutovat jinam.
Také se mi nelíbí některé způsoby moderování ( ono mazání celých vláken - prostě bych to vlákno zamkl , jak teď učinil Shodam s Nevinné kecy o AF ale navíc bych ho přesunul do samostatného adresáře v ostatních s názvem zamknutá témata)
ale ani ve snu by mě nenapadlo, že mi to dává právo dělat tady z toho Kocourkov.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Vyjádření k pravidlům Astronomického fóra

#13

Příspěvek od VK »

To KoMar: já se tím omezen cítím (i když je otázka, zda to dělají pravidla). Poměrně často jsem bez zjevného důvodu za svoje příspěvky (neporušující pravidla) buď napadán určitými uživateli (je jich příslovečných 5 a půl a jsou to pořád ti samí), píšícími vulgární příspěvky, porušující pravidla a útočící buď na mé příspěvky nebo na mě samotného. Moderátoři někdy takové příspěvky mažou - jindy (a to nejméně v 50% případů, spíš ale častěji) moderátoři buď vyhrožují mně smazáním toho mého, nebo prostě NEKONAJÍ (v jednom případě - a to byl ten dlouze diskutovaný - dokonce s výmluvou na určitou partu lidí, která ovšem, jak se později ukázalo, v tom byla úplně nevinně - já teď zákonitě vypadám jako blbec, když jsem ji obvinil) nebo se dokonce přidávají k útočníkům a porušovatelům, přičemž po jakési "taktické přestávce" část tématu nebo téma zmizí i s mým příspěvkem.

V pravidlech nejsou ošetřeny tyto situace. Tím, že jediné pravidlo pro moderátory je, že si mohou moderovat, jak chtějí a "je to tak vpořádku", je do jisté míry suspendována platnost všech ostatních pravidel. A proto možná ani nevadí, že jsou v nich některá kontroverzní ustanovení.

Je otázka, "co bylo dříve, jestli vejce nebo slepice". Tj. jestli nejprve špatné napsané pravidlo, podle kterého moderátor prostě nevěděl, jak moderovat, a proto se mu zavedly neomezené pravomoce, aby mohl moderovat, jak chce a nesměl ho za to nikdo na AF kritizovat, nebo nejprve "přirozené moderování", teprve později omezené jakýmisi pravidly, nicméně zatím poměrně nedokonalými.

V. K.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Vyjádření k pravidlům Astronomického fóra

#14

Příspěvek od VK »

- z fóra můžeš případně v klidu odejít, když s jeho pravidly nesouhlasíš. Pokud jsi chtěl odejít za dřívějšího systému kvůli nesouhlasu s ním z republiky, tak to - pokud vím - tak snadno nešlo.
On to sice "tak snadno nešlo", ale byly případy, jako třeba operace "Asanace", při které byli disidenti nátlakem nuceni k emigraci. Z fóra sice mohu odejít, ale pokud odejít nechci a jsem k tomu nucen, jde o nátlak také.

V. K.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Vyjádření k pravidlům Astronomického fóra

#15

Příspěvek od KDan »

Nejsi nucen vůbec k ničemu, do té role se stavíš jen sám a sám.
Dost lidí by zde s Tebou rádo diskutovalo, kdyby se projednávaly astronomické náměty a kdybys nikomu žádné názory nevnucoval. Prostě proto, že toho o astronomii víš hodně, stejně jako spousta ostatních zde se vyskytujících lidí, kteří se ovšem tohoto centrálního astronomického tématu chtějí držet.

Zkus se pro změnu začít bavit o astronomii, což má být náplní tohoto fóra - a uvidíš, jak se hned všechno změní.
Odpovědět