Efektivita pozorování v ČR

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 511
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Efektivita pozorování v ČR

#1

Příspěvek od PetrK »

Zkoušel někdo někdy odhadnout kolik % pozorovacího času českých astronomů amatérů má reálný výsledek (výzkum proměnných hvězd, poz. Slunce, meteorů,...) a kolik % je jen obyčejným koukáním na oblohu? Myslím, že kdyby se víc pozorovatelů zapojilo do nějakých projektů, prospělo by to české astronomii.

Druhé téma: bylo by dobré, kdyby astrofotografové dali své snímky k dispozici. Určitě by byla dobrou propagací astrofotografie, kdyby se u populárních článků objevovaly fotky českých astronomů než Hubblova dalekohledu :-/
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Efektivita pozorování v ČR

#2

Příspěvek od VK »

Obávám se, že takový odhad neexistuje ani u nás, ani v zahraničí. Aspoň jsem se nikde s odhady tohoto typu za 27 let nesetkal. hlavním důvodem neexistence tohoto odhadu je skutečnost, že prakticky nejde zjistit, kolik je toho "obyčejného koukání na oblohu".

Kdyby se víc pozorovatelů zapojilo do nějakých projektů, prospělo by to české astronomii, to je sice pravda, dokonce absolutní, ale zatím všechny pokusy udělat v tomto směru nějaký posun, skončily vcelku nezdarem: počet amatérských pozorovatelů zapojených do nějakých projektů zůstal přibližně stejný. Jediné, co můžeme pozorovat, je dlouhodobý trend mírného růstu, který je důsledkem civilizačního růstu české společnosti v posledních cca 200 letech (kdy můžeme snad hovořit o astronomické obci nikoli jen o jednotlivých astronomech).

Druhé téma: tak to je jistě pravda, ale to už je věcí dohody mezi astronomickými časopisy a astronomy-amatéry. Určitým krokem ke zviditelnění amatérských fotek je server http://www.astrofotky.cz - výtah z AF (jen fotografie, ne příspěvky).

V. K.

P. S.: já jsem to nazval "mírným vzestupným trendem", ale to je zjednodušení. Určitě by to byla ne úplně plochá křivka.
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 511
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Efektivita pozorování v ČR

#3

Příspěvek od PetrK »

Obávám se, že takový odhad neexistuje ani u nás, ani v zahraničí. Aspoň jsem se nikde s odhady tohoto typu za 27 let nesetkal. hlavním důvodem neexistence tohoto odhadu je skutečnost, že prakticky nejde zjistit, kolik je toho "obyčejného koukání na oblohu".
To je mi jasné, ale myslím, že nějaký odhad by bylo možné udělat...že je to třeba 5% nebo méně.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 511
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Efektivita pozorování v ČR

#4

Příspěvek od PetrK »

Druhé téma: tak to je jistě pravda, ale to už je věcí dohody mezi astronomickými časopisy a astronomy-amatéry. Určitým krokem ke zviditelnění amatérských fotek je server http://www.astrofotky.cz - výtah z AF (jen fotografie, ne příspěvky).
To spíše ČAM, ne?
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11401
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Efektivita pozorování v ČR

#5

Příspěvek od MaG »

ad 1: Většina amatérů bude určitě jen okukovačů a myslím, že je lepší spíše založit téma "já jdu dělat amatérsky ten a ten projekt, kdo se zapojí?" tím získáš aspoň ty ojedinělé jedince, které to zaujme. Ostatním bych nic nevyčítal..

ad 2: astrofotky.cz by měla být ideální volba, ale pouze ve stylu, že by o nich měl někdo vědět a podle potřeby si vyžádat vyjádření autorů, zda chtějí svůj snímek do časopisu/novin dát. Tady by pak stačilo aby o tom serveru média věděla. ČAM plní svoji službu, ale nejsou tam jen amatérské věci a není to průřez českou amatérskou fotografií.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17655
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Efektivita pozorování v ČR

#6

Příspěvek od MMys »

Druhé téma: bylo by dobré, kdyby astrofotografové dali své snímky k dispozici. Určitě by byla dobrou propagací astrofotografie, kdyby se u populárních článků objevovaly fotky českých astronomů než Hubblova dalekohleduUndecided
Tenhle problém ale není myslím způsobený tím, že by čeští astrofotografové nedali snímky k dispozici. Já osobně jsem vždy dal k dispozici své snímky, kdykoli mne o to kdokoli (autor knihy, ředakce časopisu, majitel webu atd...) požádal, a upřímně řečeno, neznám nikoho, kdo by to odmítl. A pochopitleně myslím i poskytnutí zadarmo. Snímků, za které byl někdo ochotný dát honorář bylo zlomek z celkového množství. Kvůli honoráři to ale nedělám (a myslím že i naprostá většina z nás) a každý snímek v knize či časopise potěší.

Problém je způsobený tím, že autor většinou bohužel stále ještě raději použije snímek objektu z Hubblova teleskopu nebo nějaké jiné velké světové observatoře, než naše domácí snímky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Efektivita pozorování v ČR

#7

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Martine, já si myslím, že tady by astrofotografové přecijen mohli udělat víc. Já například mám tu zkušenost, že mě ještě nikdy nikdo neodmítnul s prosbou o obrázek do časopisu, a tak Tebe, i další lidi pravidelně oslovuju - ale to ten novinář prostě neví. Na druhou stranu na stránkách NASA, Hubblu apod. si může rychle přečíst, že snímek může použít, a to zdarma - kdežto na stránkách většiny našich astrofotografů je většinou akorát, že všechna práva jsou vyhrazena.

Ptát se po povolení ke zveřejnění je pak pro novináře práce navíc s nejistým výsledkem - to je důvod, proč já když nenajdu obrázek, který by se mi k danému článku líbil, u někoho z Čech, případně u někoho z těch zahraničních amatérů, které už znám (Robert Gendler, Richard Crisp atd...), tak raději sáhnu po něčem, co má explicitně schůdnou licenci přímo na webu.

Myslím, že dobrým krokem by bylo, kdyby všichni amatéři, kteří jsou ochotni svoje fotky dát k uveřejnění, toto zřetelně uvedli na webu - buď, že po kontaktování většinou ochotně vyhoví, nebo rovnou uvedli u obrázku, že je povoleno jej použít (nadšenci do legální problematiky mohou napříkald "licencovat" obrázky jako CC-BY).
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17655
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Efektivita pozorování v ČR

#8

Příspěvek od MMys »

Nojo, když to máš těžké. Já tam zase nechci explicitně napsat, že je to vždy a všechno zadarmo. Dám příklad - prodal jsem svých asi 25 snímků grafickému studiu, které mělo na starost tématickou výzdobu nově budovaného hotelu Clarion (http://www.cchp.cz) za docela pěkné peníze (kolem 17 000,- - vím, i tohle zní to směšně když se podívám do databank na ceny jiné "produkce" kterou lze pořídit podstatně snadněji a s méně náročnou technikou). Dalších pár do různých médií.  Podstatně více a mnohdy i těch samých snímků, jsem věnoval (časopisům, autorům různých knih...) úplně zadarmo, nebo třeba jen za podepsanou knihu do sbírky.    

Chápeš ten princip ? Prostě pokud někdo ty snímky chce komerčně použít, je na tom finančně dobře a přijde s konkrétní nabídkou, není důvodu jim je dávat zadarmo. Mě to potěší a jim pomůže. Pokud mne osloví autor či periodikum, které je na tom s penězi bídně, rád pomohu i tak a také mě to potěší.

Na webu mám kontakt, a rád se vždy dohodnu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Efektivita pozorování v ČR

#9

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Jo, já to chápu a souhlasím. Popravdě jsem netušil, že je možné na tom takhle "vydělat" (ono pro mě je 17 tisíc spousta peněz, pro Tebe je to zanedbatelný zlomek toho, co vůbec stála ta technika, abys to mohl dělat), kdybych to věděl předem, taky bych se na to díval trochu jinak.

Na druhou stranu jsem reagoval na úvodní příspěvek Petra Kubaly - a znovu si prohlédl Tvůj web a musím konstatovat, že ochota poskytnout snímky (byť za různých podmíněk) tam není nikde deklarována. Opakuju, chce se na to kouknout pohledem člověk z venku, ne nás, co si víme, co jsi zač Nepřemlouvám Tě, abys kvůli mě běžel a předělával svůj web, jsou to jen takové myšlenky, co by se třeba dalo udělat trochu jinak, než to teď je.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 511
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Efektivita pozorování v ČR

#10

Příspěvek od PetrK »

Zajímá diskuse. Už kdysi dávno mě napadla jedna věc a to vytvoření databáze fotografií, které jsou od českých astronomů amatérů a jsou volně k dispozici. Ideálně to udělat pod astro.cz a upozornit na to novináře (ČAS novináři poslouchají). K propagaci databáze pak využít např. ČAM. Tehdy ale na můj návrh vůbec nikdo nereagoval...

Brzy hodlám na exoplanety.cz vyhlásit jednorázovou soutěž, tak doufám, že se zúčastní co nejvíc astrofotografů.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Efektivita pozorování v ČR

#11

Příspěvek od VK »



Tenhle problém ale není myslím způsobený tím, že by čeští astrofotografové nedali snímky k dispozici. Já osobně jsem vždy dal k dispozici své snímky, kdykoli mne o to kdokoli (autor knihy, ředakce časopisu, majitel webu atd...) požádal, a upřímně řečeno, neznám nikoho, kdo by to odmítl. A pochopitleně myslím i poskytnutí zadarmo. Snímků, za které byl někdo ochotný dát honorář bylo zlomek z celkového množství. Kvůli honoráři to ale nedělám (a myslím že i naprostá většina z nás) a každý snímek v knize či časopise potěší.

Problém je způsobený tím, že autor většinou bohužel stále ještě raději použije snímek objektu z Hubblova teleskopu nebo nějaké jiné velké světové observatoře, než naše domácí snímky.  
S tím souhlasím. On totiž o těch českých aastrofotografech málokdo ví. Vědí o nich astronomové-amatéři v amatérské astronomické obci, zejména ti, co znají AF. Ale AF má pagerank pouze 4 (to se málo ví). Proč to tak je? Možná je to tím, že zajímá opravdu jen určitou partu lidí kolem AF.

A když potom nějakému neastronomovi řeknete o AF, řeknete mu tu adresu, on ji naťuká do počítače, zapomene na tu pomlčku uprostřed, dostane se na poněkud jinou stránku. Taky se na ní píše o astrofotografii, jen těch fotek je na ní nějak méně a nejsou to ty, o kterých jsme mu říkali. A první odkaz je Blacklist. Tak tam klikne a uvidí: "závistivý astrográzl ...", .... "závistivý a jen těžko chápající astrográzl", .... "astrográzl s internetovými výpady". A řekne si: "do p ....., rychle pryč!" A stáhne si fotky z HST, HST to jistí.

Třeba to není tak vyhrocené, jak to tady píšu. Ale úplnou blbost - myslím si - nepíšu.

Určitě se o našich astrofotografech ví na veřejnosti méně, než by se mohlo vědět. Mám na mysli i odbornou veřejnost, včetně ředitelů a učitelů gymnázií, uměleckých škol, na kterých se učí fotografie atp. Ani na Katedře optiky v Olomouci se o AF příliš neví (o astrofotografech se ví všeobecně, že existují, o způsobu jejich práce rámcově také, ale nic konkrétního; nanejvýš se ví o Druckmüllerovi v Brně).

V. K.
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 511
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Efektivita pozorování v ČR

#12

Příspěvek od PetrK »

No Vláďo, i když se třeba nesplete a naskočí mu tohle forum, tak to není žádná výhra.... ;D
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11401
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Efektivita pozorování v ČR

#13

Příspěvek od MaG »

Ještě mně v souvislosti s Martinovým příspěvkem napadá, jestli není škoda, když si nějaké periodikum neumí dát ani tu práci, aby autora zajímavé fotky kontaktovalo? Jak píše MMys, má-li na webu kontakt, slušný člověk mu napíše. Já to tak třeba u článků na webu dělal a nikdy mi nikdo neodmítl. Podobně by se měly chovat i časopisy a jiné instituce. Přesně jak píše Martin, v konečném důsledku na tom vydělají, neboť většinou to dostanou zdarma nebo za mnohem nižší peníze než z data(foto)banky.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Efektivita pozorování v ČR

#14

Příspěvek od VK »

Ještě mně v souvislosti s Martinovým příspěvkem napadá, jestli není škoda, když si nějaké periodikum neumí dát ani tu práci, aby autora zajímavé fotky kontaktovalo? Jak píše MMys, má-li na webu kontakt, slušný člověk mu napíše. Já to tak třeba u článků na webu dělal a nikdy mi nikdo neodmítl. Podobně by se měly chovat i časopisy a jiné instituce. Přesně jak píše Martin, v konečném důsledku na tom vydělají, neboť většinou to dostanou zdarma nebo za mnohem nižší peníze než z data(foto)banky.
Oni ho snad umějí kontaktovat, ale oni o něm nevědí. My se tady mezi sebou známe, ale nás zná málokdo.

V. K.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Efektivita pozorování v ČR

#15

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

MaG: ale já chápu, že by to tak mělo být. Ale vidim i na sobě, že realita je ideálům na hony vzdálená. Většinu věcí stejně nakonec děláme na poslední chvíli. Když mi to má jít druhý den ráno do tisku, tak si nemůžu dovolit někomu napsat a čekat, jestli odpoví,. Prostě seženu free fotku (což je typicky hubble, něco od nasa, atd..), plácnu jí tam a jdu dál.

Umím si představit, že takhle vypadá práce leckde. Právě proto by co nejpřesnější uvedení postoj autora přímo u fotky (v kontrastu s "napište mi") mohlo mít velký efekt.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Odpovědět