Co pozorovat s newtonem 76/700

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
jiri_OV
Příspěvky: 22
Registrován: 17. 12. 2008, 04:46

Co pozorovat s newtonem 76/700

#16

Příspěvek od jiri_OV »

kdysi dávno jsem napsal (lze řadit):
http://www.obloha.webzdarma.cz/karkoschka.php
totéž a mnohem lépe lze v databázi např. Deepsky_2000dik moc... to jsem asi presne hledal, super pro zacatecnika
J.
Uživatelský avatar
baranka
Příspěvky: 541
Registrován: 02. 02. 2008, 23:49

Co pozorovat s newtonem 76/700

#17

Příspěvek od baranka »

Na této německé stránce je zobrazeno několik objektů v různých dalekohledech
http://www.binoviewer.at/beobachtungspr ... eepsky.htm
Zde je kalkulačka pro mag. tvého dal. v závislosti na konkrétní mezní hv.vel.
http://www.go.ednet.ns.ca/~larry/astro/maglimit.html
Newton 114/900
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24353
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Co pozorovat s newtonem 76/700

#18

Příspěvek od MilAN »

Vzorce, kde s daným dalekohledem roste mezní magnituda s rostoucím věkem ( takže 70-ti letý má dosah o 0,2 mag vyšší než 30 ti letý), zrovna tak jako uváděné výsledky na 5 desetinných míst, mi přijde jakou pouhá matematická ekvilibristika, a je celkem jedno, odkud pochází. Stejného výsledku dosáhne žák, opouštějící školu, počítáním dosahu dalekohledu z hlavy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Co pozorovat s newtonem 76/700

#19

Příspěvek od VK »

Vzorce, kde s daným dalekohledem  roste mezní magnituda s  rostoucím věkem  ( takže 70-ti letý má dosah o 0,2 mag vyšší než 30 ti letý),  zrovna tak jako uváděné výsledky na 5 desetinných míst,  mi přijde jakou pouhá matematická ekvilibristika, a je celkem jedno, odkud pochází.  Stejného výsledku dosáhne  žák, opouštějící  školu, počítáním dosahu dalekohledu z hlavy.
No, tak on to zase tak úplný nesmysl není. Především si musíme uvědomit, že MHV počítaná podle zmiňovaných vzorců je funkcí asi 12 proměnných, z toho některé se mění diskrétně, jiné spojitě. MHV rostoucí s věkem je v tom vzorci důsledek předpokladu, že maximální průměr zorničky člověka v úplně tmě se postupem věku nějak "normalizovaně" zmenšuje. Takže člověk, který pouhým okem vidí 6 mag a má přitom průměr zorničky 5 mm (starší), má citlivější oko, než člověk, který vidí 6 mag a má přitom průměr zorničky 8 mm (mladší). A to je správná úvaha. Nicméně on ten starý člověk obvykle v důsledku menší zorničky vidí poněkud horší MHV. Hlavně je ale MHV závislá na výšce nad obzorem a zejména lokálních pozorovacích podmínkách. A to ve vzorci zahrnuto pochopitelně není. A správně zaokrouhlovat ... to je něco, co by autor opravdu umět mohl.

Moje zkušenost je taková, že když chci úspěšně vyhledat proměnnou hvězdu, která má 13 mag podle mapy, na které jsou "hledací" hvězdy 8 - 9 (10) mag, potřebuju na to hledáček o průměru nejméně 10 cm. Neboli, čím si mám být jistý, to musí 2 - 3 mag nad tou "nejpesimističtější vypočtenou hranicí". Protože potřebuju porovnávat "obrazce" - trojúhelníky, kosodélníky, vzájemné polohy více hvězd, abych našel správné zorné pole.

Čili, máš pravdu. Ale to pozadí je - vzato do všech důsledků - poněkud složitější.

V. K.

(to samozřejmě nepíšu Tobě, protože vím, že Ty to nejspíš víš stejně dobře, ale začátečníkům se tento poznatek může hodit)
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4530
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Co pozorovat s newtonem 76/700

#20

Příspěvek od dvader »

Prosím, aby si diskutující uvědomili, že jsou v sekci pro začátečníky. Rozebírat výpočty a jiné hlubší věci zde není přínosem...
Úplně stačí napsat "pokud se budeš chtít dozvědět něco dalšího z teorie, tak se podívej sem:" a dát odkaz na příslušnou odbornou sekci.

Děkuji, moderátor
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
moonulka
Příspěvky: 154
Registrován: 14. 01. 2007, 03:39

Co pozorovat s newtonem 76/700

#21

Příspěvek od moonulka »

Mám přesně Newtona 76/700 akorát od jiné firmy. Určitě si nemyslím, že by patřil do kabinetu fyziku, jak tu kdosi napsal.

Jiri_OV: Nemožu souhlasit s tím, že nic moc přes 7mag neuvidíš. Je toho spousta, ano jsou to sica takové mlhavé fleky, ale pokud myslíš vážně to, že když si uvědomíš co to vlastně je a stačí ti to, tak myslím není co řešit. Asi 2,5 km od centra Uherského Hradiště jsem viděla 10 ale aj 11 mag galaxii! Potom už to zas ale závisí na zkušenosti pozorovatele...
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Co pozorovat s newtonem 76/700

#22

Příspěvek od stana »

Mám přesně Newtona 76/700 akorát od jiné firmy. Určitě si nemyslím, že by patřil do kabinetu fyziku, jak tu kdosi napsal.

Jiri_OV: Nemožu souhlasit s tím, že nic moc přes 7mag neuvidíš. Je toho spousta, ano jsou to sica takové mlhavé fleky, ale pokud myslíš vážně to, že když si uvědomíš co to vlastně je a stačí ti to, tak myslím není co řešit. Asi 2,5 km od centra Uherského Hradiště jsem viděla 10 ale aj 11 mag galaxii! Potom už to zas ale závisí na zkušenosti pozorovatele...
To sem napsal já! ;D
A na zkušenosti nevím, ale na bujné fantazii určitě!
:D
P.S. Vím o čem mluvím, když přeskakuju okem u nalezeného objektu mezi malým refra a větším Dobsonem..
Ono ne že by ten pohled přes malý dalekohled byl špatný, ale přes větší je prostě lepčí.. ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
moonulka
Příspěvky: 154
Registrován: 14. 01. 2007, 03:39

Co pozorovat s newtonem 76/700

#23

Příspěvek od moonulka »

Stana: Já tým osobně na tebe samozřejmě nenarážám  :)
Pokáď zpochybňuješ moje pozorování tak ok, tvoja věc. Já vím co jsem viděla. Neříkám že tá 11 mag byla vypalovačka nebo tak. Byla to duchařina, ale tu galaxii jsem viděla.

Já taky vím o čem mluvím, mám dobsona 200 (sice s ním moc nepozoruju)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Co pozorovat s newtonem 76/700

#24

Příspěvek od stana »

Stana: Já tým osobně na tebe samozřejmě nenarážám :)
Pokáď zpochybňuješ moje pozorování tak ok, tvoja věc. Já vím co jsem viděla. Neříkám že tá 11 mag byla vypalovačka nebo tak. Byla to duchařina, ale tu galaxii jsem viděla.

Já taky vím o čem mluvím, mám dobsona 200 (sice s ním moc nepozoruju)No pod dobrou až skvělou oblohou se dá něco vidět i tím malým kukrem, ALE děsí mě jakákoliv návštěva zvědavá na to "něco" uvidět a s tím malým dalekohledem by mě nejspíš měli za blázna a s tříkilem to ustojím jen tak tak a to ještě vybírám "vypalovačky"...Proto radši nějaké zvědavé a věci neznalé návštěvy hážu za hlavu..
Včera jsem snad 30 minut čučel na M13 se zvětšením 115 - 370 a prostě dobré pokoukání...Ale tak dlouho bych do malokuka na M-13 asi nečučel, leda bych u toho usnul.. ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
moonulka
Příspěvky: 154
Registrován: 14. 01. 2007, 03:39

Co pozorovat s newtonem 76/700

#25

Příspěvek od moonulka »

Stana: Jako jasné, toto už je dáno rozlišovací schopnosti toho oného dalekohledu. Nerada bych sa teď dostala k tomu, abysme sa dohadovali, esli je lepší malý nebo velký dalekohled. Téma je o tom, co sa dá vidět s tým malým :)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Co pozorovat s newtonem 76/700

#26

Příspěvek od stana »

Stana: Jako jasné, toto už je dáno rozlišovací schopnosti toho oného dalekohledu. Nerada bych sa teď dostala k tomu, abysme sa dohadovali, esli je lepší malý nebo velký dalekohled. Téma je o tom, co sa dá vidět s tým malým :)
Jako rozhodně je dnes na trhu za pár kaček k dostání i sympatický malý refra/radši než malý Newton/ a taky něco z krásy noční oblohy ukáže! To je jasné.. ;)
That's all.. 8-)
P.S. Dobsona 200 bych rozhodně nenechal zahálet! :(
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Co pozorovat s newtonem 76/700

#27

Příspěvek od VK »

Spekulace o tom, co ještě je vidět nebo už není vidět jsou "teoreticky zastřešeny" v článku O'MEARA, Stephen: How Faint Can You See?, Sky and Telescope 4/1994, článek jsem přeložil do češtiny a mám k dispozici.

V článku je zpochybněn pojem MHV (mezní hvězdná velikost) jako takový. Na příkladech je ukázána jeho bezpodstatnost. Dále je předložen výklad vlivu atmosféry na astronomická pozorování a z něho vyvozeny (zajímavé) závěry.

V. K.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Co pozorovat s newtonem 76/700

#28

Příspěvek od michal.b »

Spekulace o tom, co ještě je vidět nebo už není vidět jsou "teoreticky zastřešeny" v článku O'MEARA, Stephen: How Faint Can You See?, Sky and Telescope - nepamatuji si ročník a číslo, ale článek jsem přeložil do češtiny a mám k dispozici.

V článku je zpochybněn pojem MHV (mezní hvězdná velikost) jako takový. Na příkladech je ukázána jeho bezpodstatnost. Dále je předložen výklad vlivu atmosféry na astronomická pozorování a z něho vyvozeny (zajímavé) závěry.

V. K.
Ano, jenomze to je cteni pro velmi pokrocile pozorovatele (kdyz mate pocit ze uz z toho sveho dalekohledu vic nedostanete, O'Meara vas presvedci ze mate jeste minimalne 3 magnitudy rezervu ;D ). Byt zacatecnikem, nicim takovym bych se rozhodne netrapil.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Co pozorovat s newtonem 76/700

#29

Příspěvek od VK »



Ano, jenomze to je cteni pro velmi pokrocile pozorovatele (kdyz mate pocit ze uz z toho sveho dalekohledu vic nedostanete, O'Meara vas presvedci ze mate jeste minimalne 3 magnitudy rezervu ;D ). Byt zacatecnikem, nicim takovym bych se rozhodne netrapil.
Četl jsi TENTO článek?
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Co pozorovat s newtonem 76/700

#30

Příspěvek od stana »



Ano, jenomze to je cteni pro velmi pokrocile pozorovatele (kdyz mate pocit ze uz z toho sveho dalekohledu vic nedostanete, O'Meara vas presvedci ze mate jeste minimalne 3 magnitudy rezervu ;D ). Byt zacatecnikem, nicim takovym bych se rozhodne netrapil.Jako vtip dobrý, ale stejně malým průměrem vidím a asi bych to měl dát do uvozovek jen jasné Messiéry a tím to, co se týká galaxií, ta přehlídka končí..
Jako těžko napočítám přes dvacet obláčků jen v souhvězdí Lva a vvo tom tto je! V malokuku vidím tak 5-6 z těch dvaceti..Prostě pominu -li fotiče, tAk berte kukry 250 mm a výš..Víc nevím a jestli jsem někoho nasr..al, tak se omlouvám..Osobně bych rád čučel do nějakého čtyřkila, kdyby ten větší "krám" nebyl tak drahý a oproti tříkilu je tam holt cenový skok a to nepočítám koupi schůdků pod nohy..Ups. ;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět