Mlhovinové filtry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Mlhovinové filtry

#16

Příspěvek od MMys »

Nedělej si velké iluze, že ti deep-sky nebo UHC filtr umožní pozorovat nerušeně z města. Samozřejmě výsledek bude lepší, u některých objektů výrazně, ale za slabšími budeš muset stejně z města ven. Mám UHC a CLS filtr (obojí Astronomik) a používám je na 210mm newtonu. UHC filtr pomáhá prakticky výhradně jen na emisní mlhoviny. Na galaxie a veškeré ostatní zdroje s víceméně spojitým spektrem téměř nefunguje - ztmaví jak oblohu, tak i objekt. Mlhoviny lze s tímhle filtrem vidět i z města, nicméně s pozorováním z tmavého místa se to srovnávat nedá. S CLS (obdoba Deep-sky od Lumiconu) filtrem je to trochu jinak. Ten funguje i na ostatní objekty (byť méně než na mlhoviny), ale není již tak "silný" Šířka pásma je větší, takže projde i více z nasvícené oblohy a přímo ve městě to nepomůže tolik, jako UHC. Jsou samozřejmě vyjímky, kdy i ve městě je slušná obloha, ale zpravidla se musí ven. Zkrátka ty filtry jsou ideální na likvidaci zbytků sv. znečištění, když sice vyjedeš z města ven, ale jeho vliv na oblohu je stále patrný. Taktéž skoro nutné pro fotografování některých objektů, pokud nemáš štěstí na hodně tmavou oblohu.

Abych pravdu řekl, nejsem si jistý, co od nich očekávat na 10cm objektivu. Snad jen nejjasnější mlhoviny by mohly být dobře vidět. Já osobně bych se přiklonil k MilANovi - nejdřív velký dalekohled (minimálně 20 - optimálně tak 40cm) a na nich pak teprve poznáš, k čemu vlastně ty filtry jsou.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Mlhovinové filtry

#17

Příspěvek od Fordon »

No jasně! Pryč z města... Z Brna je toho v deseti centimetrech vidět pomalu méně než z Šumavy očima... :banghead:
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Mlhovinové filtry

#18

Příspěvek od Janek »

TROCHA PROPAGANDY:
Je dobré si na svém adlekohledu vyzkoušet, co který filtr umí. Na to je ideální nějaké setkání, kde se sejde spousta lidí a někdo ty filtry má. A já je určitě přivezu na [glb]MHV[/glb]. Stačí jen přijet a vyprosit hlavně počasí ;)
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Mlhovinové filtry

#19

Příspěvek od SKYMASTER »

Souhlasim s Honzou, az moznost si je vyzkouset mne presvedcila ze na neco jsou a na co presne. Necekej zazrak ale je fakt, ze u nekterych mlhovin jsem bez filtru nevidel nic a ejhle s filtrem tam je ;D

Taky jedeme na MHV, takze se tam Honzo uvidime ::)
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Mlhovinové filtry

#20

Příspěvek od Radous »

lar napsal: :uch:

Oběvil jsem stránku http://members.tripod.com/irwincur/siri ... violet.htm
na které prodávají interferenční filtr, který omezí zbytkovou vydu achromatického ob, tak, že se barevnou korekcí rovná téměr apochromatu.
Za cenu á 70 dolarů by se to u větších přístrojů mohlo hodně dobře využít!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Lar
Ahoj,
máte prosím někdo zkušenost s těmito filtry?

Díky.

RA
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Mlhovinové filtry

#21

Příspěvek od Psion »

Radous napsal:
Ahoj,
máte prosím někdo zkušenost s těmito filtry?
Díky.
RA

Odborník na Sirius je "zdenek", nicméně se domnívám, že filtr odstraní jednu složku barevného spektra a tím "upraví" výsledný obraz. To moc společného s apochromátem nemá, protože tem má za úkol všechny složky spektra soustředit do jediného ohniska. Chromacor II, který tuto apochromatickou úpravu umí velmi slušně stojí ovšem trochu jiné peníze min 10x více.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Mlhovinové filtry

#22

Příspěvek od zdenek »

Mno do odbornika na filtry od Sirius Opt. mam  hodne daleko  8), ale neco malo vim.
Opravdu zakladni problem je zde v tom, ze nektere vln. delky jsou potlaceny => vernost barevneho podani je trosku narusena (coz nekomu vadi, jinemu ne). Druhou veci je castecna ztrata opt. zisku pristroje (preci jen si filtr trosku svetla "ponecha pro sebe", byt to neni rozhodne nijak strasne). Pokud ti tedy nevadi, ze misto bilych hvezd uvidis spise ladene do zluta stoji za to je vyzkouset. Obdobne se ostatne chovaji i jine filtry nejen od SiriusOpt.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Mlhovinové filtry

#23

Příspěvek od vla »

Osobně jsem ho zkoušel na achromatu 152/990 a sice zmírnil bar vadu, do APO, nebo ED to ovšem mělo velmi daleko a barevné podání bylo pro mě naprosto nepřijatelné.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Mlhovinové filtry

#24

Příspěvek od Radous »

Psion napsal:

Chromacor II, který tuto apochromatickou úpravu umí velmi slušně stojí ovšem trochu jiné peníze min 10x více.
no pokud by to bylo 10x více, stálo by to za to ten sirius jsem viděl za 1600,-
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Re: Mlhovinové filtry

#25

Příspěvek od Radous »

vla píše:Osobně jsem ho zkoušel na achromatu 152/990 a sice zmírnil bar vadu, do APO, nebo ED to ovšem mělo velmi daleko a barevné podání bylo pro mě naprosto nepřijatelné.
a co ten cromacorr?

díky.

RA
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Mlhovinové filtry

#26

Příspěvek od Psion »

Radous napsal:

no pokud by to bylo 10x více, stálo by to za to ten sirius jsem viděl za 1600,-

Není problém, Chromacor I stojí ještě méně, Chromacor II vyjde tak na 900 USD

http://www.astrobuffet.com/ab/chromacor_main.html
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Mlhovinové filtry

#27

Příspěvek od Psion »

Radous napsal:
a co ten cromacorr?

díky.

RA
Výrobce doporučuje např. tuto sestavu :

Chromacor-II a Synta 120 f/8 je pěkná sestava :

http://www.cloudynights.com/accessories ... or-120.htm

Přiznám se, že mít za tuto cenu apochromát, to je zadarmo :-)

Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Mlhovinové filtry

#28

Příspěvek od SKYMASTER »

::) osobne bych veril VLA, ze to ma i s timto do APO ci ED jeste daleko, mozna ze se nejaka sestava podari vychytam, ale univesalne to moc nefunguje

V kazdem pripade pokud to nekdo ma v CR, rad se prijedu kouknout ::)
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Odpovědět