Jak otestovat dalekohled při koupi

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
edison
Příspěvky: 10
Registrován: 22. 09. 2004, 02:59

Jak otestovat dalekohled při koupi

#1

Příspěvek od edison »

Zdarec,
Budu kupovat newton 250/1500 na inzerát - jak nejlépe ověřit, zda nemá nějaký zásadní problém (třeba větší odchylky tvaru prim. zrcadla)?
Obchod se uskuteční ve dne a nejspíš bude zataženo.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Jak otestovat dalekohled při koupi

#2

Příspěvek od vla »

Pokud nemáš zkušenosti s proměřováním optiky a třeba i jednoduché pomůcky k tomuto účelu vytvořené, nejsi pravděpodobně takovéto věci schopen kontrolovat. Jednoduchá je např. stínová zkouška, ale pokud jsi ji nikdy nedělal, těžko budeš schopen z ní vyvodit kvalitní závěry. Pak by měl být rozhodující výrobce a samozřejmě možnost vyzkoušení přímo při pozorování, prodejnost použitých věcí v tomto státě není moc velká, takže je lépe počkat na slušné počasí a rozhodování neuspěchat. Pokud znáš výrobce pročti si sekci astrotechnika a i podle toho se lze rozhodovat. Nezapomeň, že dalekohled není jen optika, ale i mechanické zpracování může kvalitu zobrazení výrazně ovlivnit. Rovněž je před zkoušením nutné zajistit kolimaci optických ploch, podle mě na to stačí např. laser. kolimátor.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

Jak otestovat dalekohled při koupi

#3

Příspěvek od Jan »

Dobrý den
Jelikož máš utajenou E-mailovou adresu, nemohu Tě kontaktovat přímo. Můžeš se proto ozvat na moji E-mailovou adresu?

Až budu znát výrobce, možná pak budu mít věcné poznámky, kterí Ti rád sdělím.
Zdraví
Jan
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Jak otestovat dalekohled při koupi

#4

Příspěvek od vla »

Ještě doplněk, pokud je to možné nech si vyndat hlavní zrcadlo, abys mohl zkontrolovat stav pokovení,u staršího dalekohledu nemusí již být dostatečně kvalitní. U svého dalekohledu jsem to poznal až po vyndání zrcadla z tubusu, původně jsem ho chtěl jen vyčistit, ale plocha byla zoxidovaná, v tubusu to vypadalo jako více zaprášené a zalepené prachem, ale po vyndání byla plocha jakoby pokryta mini šupinkovou strukturou ( nevím jak to přesně popsat, ale byla divná ), po novém pokovení vzrostla i kvalita zobrazení, i když před tím jsem neměl k zobrazení vážnější výhrady. Samozřejmě mírné zaprášení je běžné.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět