Rozpinanie vesmiru.

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Sasa3
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozpinanie vesmiru.

Příspěvek #226 od Sasa3 » 01. 12. 2016, 10:24

Psion píše:
Sasa3 píše:
Psion píše:Podle mě se rozpíná všechno, tedy včetně hmotných částic, pouze vzdálenější části vesmíru se rozpínají rychleji a je to tedy pro nás měřitelné.

Otázka je, zda skutečně vše co jsme objevili za poslední stovky let, platilo v daleké minulosti a platí dnes ve vzdáleném vesmíru, protože my žádný vzdálený vesmír nevidíme, vidíme, jak vypadal vesmír před miliardami let. Snažíme se předpovídat budoucnost, když říkáme, že vzdálený vesmír expanduje, ano expandoval před miliardami let a co nyní?

To je stejne, jako by jsi neveril na predpovedi zatmeni Slunce nebo Mesice (samozrejme receno s nadsazkou). Pohyb vesmiru se ridi prakticky stejnymi rovnicemi jako pohyb vyhozeneho kamene (zanedbame-li odpor vzduchu) a stejne jako kamen, kdyz se hybe, nemuze se nahle zastavit (bez zasahu nejake vnejsi sily), tak ani vesmir nemuze najednou prestat expandovat. Dnesni presna data ukazuji, ze tato pozorovana expanse je ve vybornem souhlase s daty a nemame nejake silne indicie, ze by se tato expanse neridila rovnicemi obecne teorie relativity. Mame uz k dispozici tak presna mereni, ktera ukazuji, ze se expanse dokonce zrychluje (viz. Nobelovka za fyziku v roce 2011). Dnesni situace je diky tem novym datum v kosmologii opravdu diametralne jina, nez jak ji zname z knizek treba z 80. let minuleho stoleti (to jsou ty, ktere jsem jako maly kluk cetl a kde se jeste spekuluje o vsech moznych scenarich vyvoje vesmiru).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/

Sasa3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #227 od Sasa3 » 01. 12. 2016, 10:24

Homer píše:Sasa3:
Moji poznámku že "všechno je jinak" je třeba brát s přiměřenou nadsázkou a nikoliv až tak rigidně.
Chtěl jsem jednoduše vyjádřit, že vykladači vědy by měli mít na paměti, že se jedná o neustálý vývoj a že během tohoto evolučního vývoje dojde sem-tam i k revoluci, která ledasco obrátí naruby a mnohé "pravdy" odsoudí k zapomnění...Nemyslel jsem to tedy nijak skepticky.

Jasne.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/

Momo

Příspěvek #228 od Momo » 10. 02. 2019, 16:39

Zdravim celu komunitu, caute.

Zaujimalo by ma, ci dopplerov jav moze nastat aj v inom pripade, nez pri vzajomnom priblizovani/oddalovani sa zdroja od pozorovatela.

Princip ekvivalencie nam hovori, ze nedokazeme rozlisit zrychleny pohyb od gravitacie (z hruba napisane).

Z toho mi logicky vypliva, ze dopplerov jav moze nastat aj kvoly dilatacii casu.

Pri pozorovani vesmiru tu mame hned niekolko zdrojov gravitacie.
Zacnem samotnou Zemou.
Potom je to nase Slnko.
Pokracujeme ciernou dierou v centre Mliecnej drahy.
A nakoniec tu mame Velky atraktor.

Mozu tieto gravitacne vplivy ovplivnit el.mag. ziarenie tak, ze sa zmeni jeho vlnova dlzka, ktoru my vidime ako cerveny posun? Narazam hlavne na vpliv Velkeho atraktora.

Zpět na “Všeobecná diskuze”