Uchycení sekundáru

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
cieja
Příspěvky: 228
Registrován: 27. 01. 2004, 23:07
Bydliště: Chlebičov

Uchycení sekundáru

#1

Příspěvek od cieja »

Má někdo zkušenosti s lepením eliptického zrcátka na podložku. Zajímalo by mne jestli je to bezpečné a také lepší než uchycení pacičkama přes okraj. :hi:
Na některých stránkach jsem četl sice že se silikonem se lepí k podložce i hlavní zrcadlo, ale na to odvahu nemám.
Refr. 150/750, Refr. 57/800, Star Adventure GTi, SW Maksutov 90/1250, pozorovací domeček 2.2x2.3m
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5418
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Uchycení sekundáru

#2

Příspěvek od vla »

Sekundár jsem lepil již několikrát, je to jednoduché a bezproblémové. Hlavní zrcadlo pro menší dalekohled  /tak do 150 mm / , bych si dovedl představit, pro velké průměry je určitě lepší uložení na devět, či více bodů, Kombinaci obojího mám na dvoustovce newtonu  / okoukáno od p. Drbohlava / , zrcadlo je ze spodu podepřeno devíti body, z boku je proti posunu jištěno třemi šrouby, ke kterým je zároveň přilepeno silikonem, takže nedochází ke styku zrcadla s kovem, funguje to bez problémů. Třistapadesátku jsem už dělal klasicky příchytkami, zrcadlo váží asi 12 kg, a to už bych silikonu nevěřil.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17659
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Uchycení sekundáru

#3

Příspěvek od MMys »

Já mám přilepené jak sekundární zrcátko tak primár. Při lepení je třeba mít určitou tlouťku tmelu, a jen na několika bodech (tři stačí) aby zrcátko mohlo pracovat. Já jesm to udělal tak, že jsem na podložku dal tři malé hromádky tmelu a mezi ně položil tři ulomené kousky sirek. Pak jsem zrcátko položil na podložku, až dosedlo na sirky. Tím zůstala vymezená mezera asi 2 mm a hromádky se rozplácly na průměr asi 1cm. Po zatuhnutí se sirky vystrčí ven. Zrcátko drží dost a přesto trochu pruží.

Sekundár (210mm, okolo 3.5kg) mám taky přilepený (trochu jnak než Vla), na 9 bodech. Každými 3 body drží zrcadlo na trojúhelníkovém plechu, na kterém je potom stavěcí šroub, kterým se zracdlo justuje. (způsob přilepení na ty tři trojúhelníky byl stejný jako u sekundáru) žádné jiné zajištění (z boku) tam není, drží to tak pevně, že nemám strach, že by to upadlo ani při otočení vzhůru nohama. Zrcadlo i podložku je třeba před lepením projistotu odmastit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
cieja
Příspěvky: 228
Registrován: 27. 01. 2004, 23:07
Bydliště: Chlebičov

Uchycení sekundáru

#4

Příspěvek od cieja »

Fajn a díky. Mněl jsem hlavně obavy aby se vlivem teploty zrcátko neuvolnilo a nespadlo na hlavní zrcadlo.
Refr. 150/750, Refr. 57/800, Star Adventure GTi, SW Maksutov 90/1250, pozorovací domeček 2.2x2.3m
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17659
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Uchycení sekundáru

#5

Příspěvek od MMys »

Tak to nemusíš mít obavy. Uvědom si, že se silikonem lepí třeba akvária, a tam to drží daleko větší tlak. A ještě takový detail. Předpokládal jsem, že podložka zrcátka bude kovová, na ní to drží výborně. Pozor ale na některé plasty, na nich drží silikon blbě (Polyamid, Novodur) ale to asi těžko, že ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Uchycení sekundáru

#6

Příspěvek od Pavuk_ »

No neviem neviem, cital som v S&T v jednu recenziu dobsona Odysey 13" a tiez tam bol sekundar prilepeny a robilo to iba problemy. Pri zmene teploty sa to deformovalo.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5418
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Uchycení sekundáru

#7

Příspěvek od vla »

Pavuk_ napsal: No neviem neviem, cital som v S&T v jednu recenziu dobsona Odysey 13" a tiez tam bol sekundar prilepeny a robilo to iba problemy. Pri zmene teploty sa to deformovalo.
Záleží na způsobu přilepení, lepidle atd. Pokud to přilepíš např. epoxy k hliníku, nebo celoplošně , nebo bez možnosti dilatace atd. tak si akorát zaděláš na problémy. Já lepím technologicky naprosto stejně jako popsal MMYS a problémy stejně jako on nemám.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Uchycení sekundáru

#8

Příspěvek od JZ »

Já jsem sec. přilepil oboustranou lepicí paskou asi 2 mm vysokou a po stranách ještě na 4 bodech "pojistil" tavnou pistolí. Nejsem ale schopen posoudit nedostatky při teplotních změnách.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Uchycení sekundáru

#9

Příspěvek od Pavuk_ »

MMys napsal: Já mám přilepené jak sekundární zrcátko tak primár. Při lepení je třeba mít určitou tlouťku tmelu, a jen na několika bodech (tři stačí) aby zrcátko mohlo pracovat. Já jesm to udělal tak, že jsem na podložku dal tři malé hromádky tmelu a mezi ně položil tři ulomené kousky sirek. Pak jsem zrcátko položil na podložku, až dosedlo na sirky. Tím zůstala vymezená mezera asi 2 mm a hromádky se rozplácly na průměr asi 1cm. Po zatuhnutí se sirky vystrčí ven. Zrcátko drží dost a přesto trochu pruží.

Sekundár (210mm, okolo 3.5kg) mám taky přilepený (trochu jnak než Vla), na 9 bodech. Každými 3 body drží zrcadlo na trojúhelníkovém plechu, na kterém je potom stavěcí šroub, kterým se zracdlo justuje. (způsob přilepení na ty tři trojúhelníky byl stejný jako u sekundáru) žádné jiné zajištění (z boku) tam není, drží to tak pevně, že nemám strach, že by to upadlo ani při otočení vzhůru nohama. Zrcadlo i podložku je třeba před lepením projistotu odmastit.
OK takze ako "neveriaci Tomas", som si vybral tuto metodu. Len otazocku: o ake lepidlo ide presne ?
Ked je to 2 mm hruba vrstva, nie je to az prilis pruzne, teda ci sa to pod vlastnou vahou nenaklana ?
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Re: Uchycení sekundáru

#10

Příspěvek od Tomkk »

Myslím, že to chce dávat si pozor i při výběru silikonu. Některé vytuhnou v ferfektní gumu, ale některé zas zůstanou jak snadno se trhající rosol. Vždy, než nějaký koupím, tak si dobře ošahám takové ty vzorníkové kapky.
Lepicí pásce nevěřím, měl jsem ji tam provizorně, když jsem sestavoval díly dalekohledu a po pár dnech už zrcátko málem spadlo. I ty samolepicí háčky na útěrky vždy jednou spadnou, i po perfektním očištění. A zrcátko není útěrka... ;)
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Re: Uchycení sekundáru

#11

Příspěvek od JZ »

S oboustranou samolepkou uvidím je to 3M a jako pojistka je tam termolepidlo. Je pravda že silikonem je to lepší, ale to mě nenapadlo. Se silikony mám zkušenost, že kvalita je od Soudalu. S "levnějšími" variantami jsem na stavbě domu vždy dopadl neslavně.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Uchycení sekundáru

#12

Příspěvek od zdenek »

Uchyceni sekundaru lepenim je v podstate mozne a v praxi velmi jednoduche. Jen je opravdu nutno dat pozor na to cim lepit. Lepidlo musi zustat i po zatuhnuti pruzne a nesmi zcela vytvrdnout. Z tohoto pohledu je silikon takrka idealni. Naopak doporucuji se vyvarovat ruznych epoxy pryskyric a pod. lepidel. Drzi sice take pevne, ale po vytvrdnuti neumozni zrcadlu pracovat.

Mel jsem tu moznost promerovat jiz par zrcadel uchycenych lepenim. Zatimco u silikonu nebyly pozorovany zadne deformace souvisejici s jeho uchycenim, u zrcadla uchyceneho nevhodnym lepidlem (a ke vsemu jeste slabsimu, nez by melo byt) byla plocha pomerne pokrivena (nastesti ne trvale; po odlepeni a novem prichyceni se vse uvedlo do prijatelnych mezi).
Z.
Odpovědět