Plánované astrovybavení

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Plánované astrovybavení

#16

Příspěvek od MartinV. »

Zapřené je to takhle.


Pokud by byl nosný pilíř montáže oddělen od podlážky této mobilní observatoře se domnívám, že k tomu docházet nemusí. Atázkou je jak to udělat aby byl pilíř oddělen od podlážky a byl hlavně stabilní. Vzhledem k výšce v jaké by se musel nacházet kříž os DE a RA .... si to ani nechci představit.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
:o(
Příspěvky: 75
Registrován: 19. 01. 2009, 03:35

Plánované astrovybavení

#17

Příspěvek od :o( »

Atázkou je jak to udělat aby byl pilíř oddělen od podlážky a byl hlavně stabilníTroufám si hádat:
Trojice "patek" mezi kolama na obrázku je pro sloup montáže. Při pozorování tak odděluje podlahu přívěsu
( má své tři vnější patky s kolečkama) od sloupu.
Při transportu vytáhne patky montáže nahoru čímž spodní část konstrukce sloupu ( zřejmě něco na způsob třícípé hvězdy/trojuhelníku) si "sedne" na podlahu přívěsu a zřejmě ji zaaretuje do podlahy přepravníma šroubama.
Celá konstrukce přívěsu ( stěny , strop atd. ) je vyrobená z hliníkového profilu, ze kterého se například vyrábějí stánky na veletrhy atd. Výplně můžou být např z dibondu ( kompozit hliník / plast / hliník. celé to nebude moc těžké a navíc to je defakto jen náklad naložený na přívěsném vozíku ( jako skříň po babičce )
Jediné co by policajti mohli rozporovat jsou ty tři díry v podlaze na průchod patek sloupu montáže ( zásah do konstrukce vozíku)

To jsou prosím jen mé odhady podle fotek, netvrdím, že to tak zkutečně je.
Uživatelský avatar
baranka
Příspěvky: 541
Registrován: 02. 02. 2008, 23:49

Plánované astrovybavení

#18

Příspěvek od baranka »

Trochu nějákého nového software(před 2 dny jsem si stahl Skymap pro 11),k mému dalekohledu 114/900 nějaký nový okulár (mám 25 mm,a 6mm),sluneční fólii , nějaký foťák na měsíc a planety a jsem spokojen
Newton 114/900
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#19

Příspěvek od Cztwerec »

Jednoznačně Equinox 100 jako mezičlánek mezi Megrezem a SCT. Upgrade okulárového vybavení a CCD techniky. Montáž příští rok.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Plánované astrovybavení

#20

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Ja mam zatim plne schopny triedr 15x70. Nedavno jsem si k nemu postavil refraktor 60/1040, ktery ho doplni na planety a na Mesic. Zatim k nemu nemam okulary, takze to je prvni planovane vybaveni. Nejspis zvolim radu Hyperion (ale musim to nejdriv otestovat). Refraktor jsem planoval umistit na ASTRO-3, ktera se vsak ukazala jako nevyhovujici, takze budu zaroven muset poridit nejakou montaz. Staci hlavu, protoze bytelny stativ uz doma mam. No a jako posledni z planovanych dalekohledu je dobson 200/1200. Mam totiz uz prilis dlouho ve skrini ulozene zrcadlo z Turnova a to hodlam pouzit na nejaky pekny hi-tech ultralight.
Ja mam zatim plne schopny triedr 15x70. Nedavno jsem si k nemu postavil refraktor 60/1040, ktery ho doplni na planety a na Mesic. Zatim k nemu nemam okulary, takze to je prvni planovane vybaveni. Nejspis zvolim radu Hyperion (ale musim to nejdriv otestovat). Refraktor jsem planoval umistit na ASTRO-3, ktera se vsak ukazala jako nevyhovujici, takze budu zaroven muset poridit nejakou montaz. Staci hlavu, protoze bytelny stativ uz doma mam. No a jako posledni z planovanych dalekohledu je dobson 200/1200. Mam totiz uz prilis dlouho ve skrini ulozene zrcadlo z Turnova a to hodlam pouzit na nejaky pekny hi-tech ultralight.
Takze kdyz to shrnu:
montaz, nejaky hyperion a dobson 200.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#21

Příspěvek od shodam »

Tak já taky zkusím přidat svoje plány do daleké budoucnosti:

1) výměna homemade okulárového výtahu za HC-1 od Kineoptics (viděl jsem na dalekohledu Michala B. a fakt se mi hooodně líbí ;))

2) stavba Ponc. plošiny + lepší držák na afok. foto (když vidím, kam až došel s kompaktem např. aquarius tady fóru, tak prostě nemám slov a hrozně mě to láká)

2) výměna stávající okulárové řady za Nagler zoom 3-6, Hyperion zoom 8-24 a něco širokoúhlého, co se ještě vejde do 1,25"

3) binar 25x100 (koukal jsem párkrát Sometem a vždycky jsem si říkal, že "to si musím taky pořídit"! ;))

4) polarizační filtry na měsíc a nějaké lepší UHC (filtr od TS jsem ještě nezavrhnul, ale Astronomik to samozřejmě není)

5) no a v hooodně vzdálené budoucnosti ULko 400-450mm ve stylu Pavuka nebo Martina Myslivce :D
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#22

Příspěvek od Konihlav »

Honzo tohle tema jsem chtel jiz mnohokrat zalozit a formulovat naprosto stejne. Jenze tady porad opruzuju se svymi prispevky a nechtel jsem tu zacinat zase ja :-)

Takze ja planuji (serazeno podle priorit a uvadim jiz prvni koupene drobnosti):
+ AstroTrac (mam ho tyden a funguje)
+ Lenovo IdeaPad S10e (objednan a v pondeli bych ho mohl mit na stole) protoze potrebuji nejaky novy a maly laptop vyhradne na astrofotky
- redukce a krouzky pro Canon objektivy a ruzne kamery viz http://www.hutech.com/astro/deepskycam/index.htm a viz http://www.sciencecenter.net/hutech/cam.htm protoze chci fotit jeste nejakou dalsi, mobilni sestavou, vice sirokouhle zabery
- k AstroTracu by se hodila QHY8 nebo Orion SSPro V2, zvazuji to, ale asi (na 99.9%) od nich opustim
- naopak jsem na 99.9% rozhodnut pro ATiK 314L, preci jen 0.4Mpix co mam ted nebo 1.4Mpix 314Lka je rozdil a byl by to znatelny upgrade pro moje fotky. Nebavi me delat moc dark framy Navic filtry pro Sony ICX mam kvalitni Astrodony LRGB a Ha a nechci delat upgrade na 2". Finalni CCD, mnoha-megapixelovou, planuji timpadem za dva, tri, ctyri roky, snad za tu dobu bude technika zas o kus dal a ceny jinde (ted je to nepomer cena/vykon/vyuzitelnost u nas v CR).
- teoreticky posilhavam po nejakem kratkoohniskovem objektivu
- do budoucna bych rad koupil nejakeho newtona a to nejlepe 8" f4-f5, napriklad pockam co vznikne z tohoto: http://www.orionoptics.co.uk/CT/ctrange.html abych mel nejake delsi ohnisko k 330 a 510 mm.
- pokud bude pozemek, planuji upgrade montaze pro pevne stanoviste. Nabizi ze jak EQ-6, tak Losmandy G11 tak okouknout tu Psionovu novinku :-)
- rad bych si i poridil planetarni CCD, asi od theimagingsource.com , ale nevim, kde bych bral penize na vsechny sve napady a hlavne uz ted ty astrokramy nemam kam davat :-)

urcite jsem na nejakou drobnost zapomnel jo napr. triedr, nemam zadny :-)

jo a planuji poridit upgrade pro Starry Night, pro novy laptop.

toz to snad by bylo vse :-)
za poslednich par tydnu jsem si poridil:
+ nekolik krouzku a redukci na Canon objektivy a dalsi drobnosti na spojeni vseho se vsim a drobne foto doplnky (Bahtinovu masku na vyzkouseni, TeveVue T-Ring adapter pro Powermate apod.)
+ CCD kamerku ATiK 314L+ na foceni DSO
+ DSLR Canon EOS 1000D na foceni astro-naladovek (modifikace na astro - M. (monsieur) Myslivec)
+ EOS Clip filtr Astronomik UV/IR cut (Luminance)
+ Astrodon OIII 3nm 1.25" filtr, ktery se nekde ztratil a prodejce mi posila novy (takze zas X tydnu zpozdeni)
+ miniBorg 45EDII vcetne prodluzovaci trubky a super reduktoru pro miniBorga, ktery dela z F7.2 (325mm) F4.7 (215mm)

miniBordžek (posledni soucastka) mi dorazil dneska rano (samotny objektiv se vyhnul clu a DPH), takze az na ztraceny a kurnik prace drahy OIII filtr mam zas na dlouhou dobu snad vystarano. Astro techniku nechci tak pul roku kupovat, jinak me to financne zabije. Pritelkyni uz radeji nerikam, co si kupuju a hlavne kolik to stalo, uz takhle mam "doma" prusvihy tenhle konicek mi byl cert dluzen :D

a co ostatni? jak plnite plan? ;)


Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#23

Příspěvek od Konihlav »

jo a jeste jsem udelal ten upgrade Starry Night, ale na Lenovu mi beha jen stara zakladni verze, protoze je to desne narocny SW na grafickou kartu, takze ani na desktopu to poradne nebezi (budu muset poridit grafarnu do PC, abych si mohl vychutnat obrazky)...
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Plánované astrovybavení

#24

Příspěvek od Chef »


Astro techniku nechci tak pul roku kupovat, jinak me to financne zabije. Pritelkyni uz radeji nerikam, co si kupuju a hlavne kolik to stalo, uz takhle mam "doma" prusvihy tenhle konicek mi byl cert dluzen :D
a co ostatni? jak plnite plan? ;)

To je dobrej nápad. Nechápu, proč jsem na to už nepřišel dřív. Od teď všechnu techniku zlevnili o 70%  8-)  .... a doma bude konečně klid:-)

Jinak abych nebyl off-t tak plánuji Lunta 60 a menší dalekohled na pozorování v praze, tj na planety a jasné DSO. Zatím mam na kandidátce ED80, ED120, APO100 (záleží na $), Newton 150/750, SCT 6" nebo 8" na CG5, Mak 150, RC 6" nebo 8" od GSO (jen nevím, zda se tim RC dá dobře pozorovat nebo jen fotit).
Výhledově čekám až bude výplata a pak se uvidí... snad do 14dnů něco pořídím a pak bude zase zataženo celé léto  :-/

K tomu ještě pozorovací domeček na chalupě.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#25

Příspěvek od Konihlav »

Chef: vsiml jsem si, ze trpis podobnym syndromem, tj. kdyz clovek byva na vice adresach, tak chce mit (musi mit) nejaky dalekohled na kazdem miste a to se sakra prodrazi. Jo pral bych si bydlet na jedne adrese a mit od vseho jen 1 exemplar Nicmene pocasi stejne nade mnou vitezi, protoze kdyz uz techniku mam rozesetou uplne vsude, tak je stejnak permanentne hnusne... jo a s tim napadem, jak mit doma klid, ja jsem ceny hlasil, ale pred Vanocema se bohuzel protrhlo to, ze nejsou v Kc, ale v USD :-/ konec OT hlaseni :-)

ted uz je vse v bozich rukach, abych se s tim naucil pracovat a generoval konecne nejake obrazky... proste az bude jednou hezky musim fotit s 2ma sestavama, aby byla vetsi sance dosahnout uspechu :-)

----------
edit: jo a jeste jsem poridil nejake kabely a redukce (roztrojka do autozapalovace), abych mel vyresene napajeni, kdyz s sebou nebudu mit 95Ah "kravu" a u deaviho na me ceka lehatko - astrolehatko na koukani na oblohu v te nejprijemnejsi poloze ;D
Uživatelský avatar
t0mas
Příspěvky: 226
Registrován: 17. 09. 2006, 18:29

Plánované astrovybavení

#26

Příspěvek od t0mas »

v blizkej dobe:

hyperiony 5, 7, 3.5 laserovy kolimator, taska na prepravu tubusu dobsona, trieder 15x70

v nedohladne

refraktor okolo 90-110mm (borg, equinox??)
paralakticka montaz EQ*

a este auto by som to vsetko vedel prevazat kam treba..... :D
Hyperion 13mm,  SQM;  nikon CF 10x50
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#27

Příspěvek od Roman (Rick) »

Vo budúcnosti si plánujem zaobstarať 12" Newtona na EQ-6. A potom už len celoročnú permanentku na perfektný seeing :D.
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Plánované astrovybavení

#28

Příspěvek od Lukemon »

Asi tak do 6 let 35mm LUNTa a možná v daleké budoucnosti Dobson asi 350-ku.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
lada777
Příspěvky: 80
Registrován: 25. 01. 2009, 07:17

Plánované astrovybavení

#29

Příspěvek od lada777 »

Tak já se tedy taky přidám. Jak už jsem někde psal:
EOS 400 D, EQ-6 SS, SW ED-80, něco na pointování. V daleké budoucnosti nějaký APO-refraktor na focení .... a od Vás hodně trpělivosti za moje naprosto začátečnické dotazy při prvních krůčcích v astrofoto :D
Dobson SW 254/1200 + setové okuláry
triedr 20x60
home made refraktor 60x600 (muzejní kus)
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 630
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Plánované astrovybavení

#30

Příspěvek od Jacquess »

Asi tak do 6 let 35mm LUNTa
Taky mám stejný plán, ale časově poněkud dřív Potřebuju ho k bakalářce.. Musím si počkat, až bude k mání.
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Odpovědět