Celestron CPC

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Celestron CPC

#61

Příspěvek od Konihlav »

votrelec: ja jsem taky takovy "trouba", ze dost veci na ktery sahnu dokazu hned "zmrvit", takze si rikam, ze vse si musim kupovat z prvu lacine, protoze prvni verzi koupeneho vyrobku dozajista nejak rozbiju ci poskrabu a dalsi verzi co si koupim jako upgrade predchozi, pote co se s tim naucim pracovat uz pak strezim jako oko v hlave.

Nektery chyby jsou holt krute drahe :-/ hlavni je se poucit a neudelat stejnou "pi*ovinu" podruhe...

takze uprimnou soustrast!
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Celestron CPC

#62

Příspěvek od votrelec »

Taktiez si myslim ze kupa novej dosky je aktualnejsia niez ta oprava. Dakujem za cas ktory si mi venoval.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Celestron CPC

#63

Příspěvek od MilAN »

to votrelec : osobně jsem přesvědčen, že jsi nemohl napáchat takové škody, jak se Ti na první pohled zdá. Za čas se na to celé podíváš ve větším klidu. Je dost nepravděpodobné, že bys mohl poničit něco víc, než porušit antireflexní vrstvu na desce, a to pouze z venkovní strany. Dopad na zobrazování dalekohledu bude minimální, S dalekohledem budeš moci normálně pozorovat, a jsem přesvědčen, že nepoznáš rozdíl v kvalitě před a po oné události. Antirelfexní vrstva má za úkol pouze zamezit odražení paprsků od čelní plochy a "donutit" dopadající světlo aby prošlo a nerozptylovalo se a nerušilo. Rozdíl mezi plochou s dokonalou antireflexní vrstvou a vrstvou naprosto bez AR vrstvy představuje 4 % z dopadajícího světla. Kolik procent z Tvojí plochy desky je tedy bez AR vrstvy ? V tom poměru se tam objeví rušivé světlo z oněch 4% a budou snižovat kontrast výsledného obrazu.Nic jiného by Tvůj zásah neměl na výsledném obrazu udělat. Takže vyzkoušej dalekohled a neklesej na mysli !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Celestron CPC

#64

Příspěvek od MMys »

Já bych to ale předtím nechal vyčistit. Třeba se opravdu ukáže že tam je škrábanců minimum a je to jen špína.

On sice tvrdí že je to poryté (otázkou je jak to dokáže věrohodně posoudit), ale záleží na tom, jestli v té hlíně byly ostré kamínky (třeba křemičitý písek) nebo jestli to spíš byla taková ta měkká rašelina.

To Votřelec: nedáš sem přeci jen tu fotečku ? V detailu, z více úhlů ? Ještě než s tím někam pojedeš ?

Za nic se nestyď, dost z nás z neznalosti něco zlikvidovalo obdobným způsobem (mohl bych vyprávět). Holt chybami se člověk učí.

Možná to opravdu bude jak píše Milan (já se k tomu také přikláním) a nakonec se ukáže že je tam pár škrábanců. Ty vrstvy jsou fakt tvrdé. Pokud bys to měl prodřít až do skla, muselo by to být stylem, že ti mezi utěrkou a deskou víceméně skřípal písek. A to snad ne ???
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4512
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Celestron CPC

#65

Příspěvek od dvader »

No, potěš. :-[
U optiky se zbrklost a vztek nevyplácí... Nicméně to zkus pečlivě umýt - zrovna jsme to u mé korekčky dělali tento víkend na MHV:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 2919/15#29

Stručně:
1. sundat mezikruží držící korekční desku
2. označit polohy desky a fixačních papírků okolo lihovým fixem
3. vyndat desku a umýt v teplé vodě s jarem
4. jar musí být bez leštidel (úplně obyčejný) a nesahat na desku - jen pohybovat za plastový střed
5. pořádně opláchnou destilovanou vodou (z lékárny)
6. nechat uschnout
7. sesadit zpět podle značek

Přesný postup a konzultace u uživatele Zdenek.

Hodně štěstí 8-)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Celestron CPC

#66

Příspěvek od votrelec »

Ufffff,vazeny Pani!
Tolko ochoty som ozaj necakal! Srdecne Vam dakujem a uz dobru hodinu sa snazim medzi mrakmi aspon zachytit zablesk jasnej oblohy a pozriet co to robi vo vyzualnom pozorovani. Mam smolu lebo Turcianska kotlina je miesto kde sa oblacnost prejavuje najviac. samozrejme to nevzdavam . Aj ked rada od Dvadera je asi to jedine co v danej situacii mozem urobit ma uz po mojom pruseri zvadza k opatrnosti. Je pravda ze kto sa boji nech nechodi do lesa tak zvazujem "rozobrat" ci "nerozobrat". Rozumnejsie bude ked to zajtra s pomocou znameho nafotim a Vam to poslem a Vy sa vyjadrite co a ako dalej.
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Celestron CPC

#67

Příspěvek od votrelec »

Pani.
Dnes to nestihnem nafotit lebo idem hrat do Ziliny. Snimky urcite spravim a poslem. Milan ma potesil svojou spravou ale predsa len to rozoberem podla nazoru Dvadera. Len mam Na Vas prozbu. Do foto -vanicky mam dat aku teplu vodu? Destilovanu alebo obycajnu? MMys poipsuje cistenie svojho zrkadla nasledovne-tepla destilovana voda+3 kvapky jari a potom oplachnutie takisto destilovanou vodou. Samozrejme ze budem len kruzit zo zrkadlom za umelu krytku bez dotyku na korekcnu dosku.
A to najdolezitejsie-vo vnutri korekcnej dosky sa nachadza sekundarne zrkadlo (asi sa mylim?). Skratka je to vnutorny system a teraz neviem ci to mam rozobrat ci to nechat tak a cele to ponorit,oplachnut a nechat vysusit. Niekde som videl rozoberanie korekcnej dosky a ma to nazov "Installing a HyperStar Conversion Kid". Akosi nerozumiem pojmu "fixacne papieriky"
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Celestron CPC

#68

Příspěvek od KpS »

Bylo nás několik, kteří jsme na MHV se zájmem sledovali, jak Zdenek myl korekční desku. Sekundární zrcátko na desce ponechal. "Fixační papírky" jsou po obvodu desky rozmístěné malé plátky nejspíše korku, které definují její vycentrování.
Karel
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4512
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Celestron CPC

#69

Příspěvek od dvader »

Ta teplá voda je obyčejná teplá voda z kohoutku. Důležité je použít jar bez lešticích přísad.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4512
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Celestron CPC

#70

Příspěvek od dvader »

Jeden poznatek o firmware v CPC-1100:
Moje Berta mi trošku zlobila při sledování objektu. V některých polohách tubusu se z Alt motoru ozývalo cvakání a v okuláru bylo vidět, že obraz vždy poskočí. Koukali jsme na to na MHV a původně jsme si mysleli, že tam bude nějaký mechanický problém... Nicméně jsme po diskuzi dospěli k názoru, že chování na mechaniku nenasvědčuje a že se zřejmě elektronika snaží nějak nevhodně hýbat s dalekohledem.
Zdenek mi doporučil downgrade firmware v motorech - prý měl špatnou zkušenost s kombinací poslední fw v ručce a poslední fw v motorech. Tak jsem dal do motorů předchozí verzi (to je ta úplně první, neb do motorů jsou zatím jen 2) a zatím se zdá, že se problém vyřešil. Cvakání se zatím neobjevilo a mám pocit, že se i lehce zlepšila přesnost najíždění (i když ta už předtím byla dost dobrá).

Takže pokud byste někdo měli s CPC podobné problémy, tak doporučuji kombinaci fw: poslední v ručce a ten první v motorech. :)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Celestron CPC

#71

Příspěvek od votrelec »

Ozval sa mi Vas kolega (Jose) ktory mi ponukol pomoc s mojim diletandskym pristupom k dalekohladu. Tak to rad vyuzijem a budem informovat. Dnes ma prist znamy a spravit foto tak som zvedavy ako sa to prejavy na snimkach a poslem pre vystrahu takym ako som JA!!!
Uz vydim ako po tom mojom prusery budem chodit 5 metrov okolo dalekohladu :-[. (alebo kupim nieco nove).
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Celestron CPC

#72

Příspěvek od votrelec »

Zachrana!!!
Skontaktoval som sa s p.Kamenickym (vdacim Josemu) a ten sa mi na to pozrie. Foto spravim priamo u neho ak bude cas a poslem.
Samozrejme touto cestou vdacim aj kolektivu astro fora za ochotu mi pomoct :).
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Celestron CPC

#73

Příspěvek od votrelec »

Vazeni Pani.
Mam na Vas prozbicku.Rad by som zabezpecil do buducna moj dalekohlad a to tak aby sa mi do tubusu nedostaval prach a ine ciastocky. Mam taky pocit ze aj ked mam vystup z dalekohladu stale uzatvoreny tak ten prach sa tam dostava. Presiel som na 2" redukciu ako aj 2" prevracaci hranol a uvazujem ci nahodou je mozne medzi vystup z tubusu a redukciu vlozit ochranny filter (asi som sa zle vyjadril). Aj kde uz v stredu idem s nim za p.Kamenickym tak mi neda sa na Vas obratit a poprosit Vas o vyjadrenie. Cele vnutro tubusu vyzera hrozne. Vobec nemam tusenie ako sa ten prach tam dostal. :-/
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4512
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Celestron CPC

#74

Příspěvek od dvader »

To je divné, pokud máš výstup z tubusu stále něčím uzavřen, tak není důvod, aby bylo uvnitř hodně prachu. Tahal jsem jej během roku všude možně a nemám tam téměř nic...
Jinak někdo tu má uvnitř výstupního tubusku trvale CLS filtr, právě i z důvodu ochrany před prachem. :-)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Celestron CPC

#75

Příspěvek od votrelec »

Pre mna je to tiez zahada ako sa ten prach tam dostal. Stale ho mam uzavrety a je to tam. To uz necham na p. Kamenickeho nech sa vyjadri k tomu ako aj k tej korekcnej doske.
Ale predsa len mam este prozbu. Objavil som nieco zaujimave pre mna amatera " Kazisveta". Kolimacne skrutky ktore su na srobovak sa daju vymenit za skrutky s rucnym pootacanim. Po obvode maju asi jemne vrubkovanie. Kde by som to mohol kupit? Pri mojej sikovnosti by som sa zbavil dalsich pruserov nicenia korekcnej dosky.
Odpovědět