Elektronické ostření

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Elektronické ostření

#16

Příspěvek od Vabra »

Vyborne!
To vypada opravdu zajimave a tak jednoduse, ze bych to mozna spachal po trose nasili i ja.
Je to z tvoji hlavy nebo to ma inspiraci a treba i podrobnejsi navod?
Uz jsou i nejake zkusenosti z provozu?
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Elektronické ostření

#17

Příspěvek od mitovka »

Práve zvažujem výrobu nového motorového ostrenia a toto ma ozaj zaujalo. Mohol by si (Aquarius) napísať trochu podrobnejšie koľko jednotlivé komponenty stály, kde sa dajú objednať a či ich treba nejako uspôsobiť? (programovať alebo niečo podobné)?

Moje súčasné ostrenie mi síce ako tak vyhovuje, ale vôle v ozubených prevodoch sú otrava a pod -5°C začnú prevody niekedy šialene nahlas pískať a psy v celej dedine majú budíka.... ;D a susedia ma určite zbožňujú
mitovka
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#18

Příspěvek od Karell »

Přestože taky rád bastlím, v tomhle případě jsem si pořídil následující Ostření Při uvedené ceně jsem usoudil, že mně to nestojí za námahu. Nechal jsem si udělat dlouhý kabel, aby stačil až do "control room" k notebooku. A teď mně kamarád navrhuje bezdrátové ovládání. Jsem s ním na N305/1500 naprosto spokojený, ostření je pohoda.
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1834
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Elektronické ostření

#19

Příspěvek od aquarius »

Pro Vabra a Mitovka: Hs 422 - cca 300,-Kč
Procesor - 100,- Kč  (vzor programu v BASIC  poskytnu)
Programovací prostředí zdarma-nutno přikoupit kabel cca. 90,-Kč  
a převodník USB cca. - 350,-Kč
 Drobotina: cca 250,-Kč

Praktické zkušenosti ze snímání prozatím nejsou.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

Elektronické ostření

#20

Příspěvek od gsokuba »

tak se taky chystám pomalu pustit do výroby el.ostření, zatim to nemám plně domyšlené, ale rozebral jsem starou tiskárnu se skenerem a ten zrovna řídí motorek s optočidlem který otáčí pomocí šroubovitý osy větší kolo a na 3v se pohybuje pěkně pomalu, takže akorát v GM koupim pěknou krabičku do který to narvu a připevnim. Ještě mám v záloze že rozeberu starej digi foták kterej je ale na film a vyndám zněj komplet mechaniazmus ostření to by taky mohlo skvěle fungovat. Pak mám v plánu koupit levný autíčko na ovládání hlavně kvuli ovladači abych ho nemusel vyrábět a rovnou mě napadlo tam zabudovat i tu anténu a ovládat to přes radio na dálku, zkoušel to někdo?





MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

Elektronické ostření

#21

Příspěvek od Hajs »

Já jsem ostření vyřešil malým krokovým motorem s převodovkou (http://www.aliexpress.com/item/Free-shi ... 13197.html ) a řízené je to jedním Amelem Tiny 2313, který prijímá povely přes seriovou linku protokolem LX200. Výhodou je tedy možnost řízení z PC a velká podpora SW.
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

Elektronické ostření

#22

Příspěvek od gsokuba »

chci se zeptat nevíte někdo jestli my pro ostření přes nebulosity bude stačit když si koupim arduino uno: http://www.shop.uart.cz/kategorie/ardui ... duino-uno/, propojený s timto http://www.shop.uart.cz/kategorie/ostat ... ovy-motor/ krokovým motorem a vývojovou deskou, předpokládám že to bude muset umět pracovat s lx200 protokolem, nebude stim MCU ULN2003 problém? nebo bude pc komunikovat přes MCU ATMega328 a ten bude posílat impulsy do ULN2003?

a utáhne my tenhle motorek eos?

jsem v tomhle uplná lama tak snad se naptám uplně blbě  
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 154
Registrován: 27. 11. 2008, 20:00

Elektronické ostření

#23

Příspěvek od RKal »

Po koupi nového dalekohledu jsem se musel rozločit s OV vlastní konstrukce se kterým mi šlo celkem dobře zaostřovat kvůli stupnici na kolečku jemného posuvu a rysce naproti na těle. Fungovalo to vcelku dobře i když přece jen pakárna, tak 30x na žebřík a dolů za večer to celkem dá zabrat hlavně v zimě. Tak jsem se rozhodl opatřit novou třístovku elektrickým ostřením (to bylo někdy před rokem a čtvrt). Mechanická konstrukce je patrná z fotografie, jedná se o převod ozubeným řemenem a krokový motor, vše je uděláno tak aby bylo možno dát OV do původního stavu.



Krokový motor s rozměry cca 35x35mm (NEMA14) konkrétně LDO35ST36-1004B s 200 kroky na otáčku.

Elektronika byla původně řešena ATMegou8 propojenou s počítačem pomocí seriové linky (převodník MAX232) a výkonová část kombinace již snad historických obvodů L297 + L298. Taková kombinace umožňuje řídit motor v půlkrokovém režimu což vzhledem k převodům zaručovalo krok 0,01099 mm což je na zaostření dostačůjící.
S výsledkem jsem ale byl spokojen tak na 80%, a proto jsem ho neprezentoval. Jednak, ale s tím sem počítal, se L298 trochu hřeje a tak musela být opatřena chladičem, ale drůhý problém mě docela vadil víc. Používání půlkroků sice zajistilo docela dobrou přesnost ale o plynulém pohybu rozhodně nemohla být řeč. Takže při pojezdu na delší vzdálenost (vysunutí OV do normální polohy z nuly cca 35mm) vydával teleskop neskutečné zvuky (umocněné 350mm rourou a tichem noci) že zalarmoval všechny psy v okolních domech. Pojezd byl příliš sekaný nato aby se dalo mluvit o plynulosti. Podotýkám, že šlo o můj první pokus s krokovým motorem.

Následně jsem začal laškovat s myšlenkou na stavbu montáže (mimochodem, některé díly mám hotové, ale bohužel to hlavní co měl dodávat známý s vybavenou dílnou je v nedohlednu takže se montáž odkládá) jsem se trochu věnoval krokovým motorům a snažil se ponořit do tajů mikrokrokování, slow - fast - mixed decaying apod. Toto mne po čase přivedlo na přestavbu ostření.

Na následující fotografii jsou obě desky, stará vlevo nová vpravo


Detail nové

a detail nové ze spodu osazen obvodem firmy Alegro A3977


Celé je to osazeno do krabičky a opatřeno výstupy na RS23, napájení 12V, jack 3,5mm stereo pro dálkové ovládání (ještě není hotovo) a velký konektor pro napojení hlavního kabelu k motoru (řízení motoru + koncové čidlo dojezdu). Velká díra v horní části zustala po chladiči tak ji budu muset něčím ještě překrýt.

Na horní straně je otvor pro led signalizující zapnuto napájení (jen taková drobnost, pod tlakem módních trendů jsem použil modrou ledku aby to bylo in. Velmi rychle jsem překopával na červenou a stahoval její jas na minimum - je neuvěřitelné kolik světla tyto ledky vydávají)

Na následujícím obrázku je celá sestava


Nyní s novým řízením pomocí A3977, která se mimochodem vůbec nehřeje, je krok 0,0027 mm což je čtyřikrát méně protože používám mód 8mi mikrokroků a výsledný pohyb je krásně plynulý, možná by bylo zajímavé použít obvod A3979 který má možnost 16ti mikrokroků ale bohužel je v pouzdře TSSOP s roztečí vývodů 0,65mm (i když jsem už dělal plošňáky na menší )

Celé je to ovládáno jednoduchou aplikací napsanou v C++ builderu, umožňuje posuv do krajních poloch, posuv cca o 1mm a posuv o 1krok, zároveň zobrazuje graficky vysunutí.



A teď vlastně proč to píši. Jednek jsem se chtěl samozřejmě pochlubit protože jsem ješita, druhak jsem chtěl dát aspoň nějakou inspiraci no a potřetí a to je vlastně to nejdůležitější narazil jsem na problém, že nevím jak dál. Chtěl bych můj OV ovládat z Maxim DL ale vůbec netuším jak to udělat, nejlépe by bylo použít nějaký již zavedený komunikační protokol třeba od LX200, ale tam sem vpodstatě našel příkazy jako pohybuj nahoru pohybuj dolu a zastav pohyb. Ale úplně si nejsem jist jestli tomu rozumím správně. Psát vlastní driver rozhodně nehodlám masochista nejsem (a hlavně tomu zas až tak nerozumím) Pokud ste někdo něco takového již absolvovali docela bych uvítal pomoc jakým směrem se vydat.

Ještě pár detailů:





Uživatelský avatar
xMarek
Příspěvky: 66
Registrován: 21. 12. 2011, 15:30

Elektronické ostření

#24

Příspěvek od xMarek »

Nie som ziaden expert, ale ako som sa docital, Maxim DL (ako v podstate vacsina astrosoftu pre WIN) podporuje rozhranie ASCOM. To ma velmi dobru podporu pre pisanie vlastnych ovladacov v jazyku C# - plugin pre Visual Studio, ktory programatora v podstate prevedie celym procesom vytvarania ovladacu. Jedine co treba doplnit sam, je samotna implementacia niektorych metod. Niektorych preto, ze netreba programovat kompletne vsetko, ale iba to, co naozaj potrebujem a vyuzijem.
Kedze uz mate vlastny program, dalo by sa to cele vyriesit "prepojenim" ASCOM ovladaca s touto aplikaciou. To mi pride ale relativne zlozite a jednoduchsie by bolo asi skutocne napisat na novo cely ten ovladac pre ASCOM.

Mimochodom ASCOM ma okrem ineho aj viacero uzitocnych "pomocnych" funkcii napriklad aj na komunikaciu cez seriovy port.

Rozhranie IFocuserV2 aj s komentarmi a popisom som hodil k nahliadnutiu sem: http://pastebin.com/kjPmKU80

A jeden uzitocny zaciatocnicky navod o pisani ovladacov pre ASCOM (zhodou okolnosti sa tam ako demo projekt riesi Focuser:):
http://www.tulsapanoramic.com/sites/def ... rivers.pdf

Ak by ste sa nakoniec rozhodli pre ASCOM ovladac a vyskytol by sa nejaky problem, kludne sa ozvite.
Canon 1000Dmod, CLS clip, NWT SW 150/750 + ZWO ASI034, Tamron 200/4
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Elektronické ostření

#25

Příspěvek od kolec »

Vidim, ze sa vyznate . Ja v programovani nie som vobec doma . Ale velmi by mi , ako i druhym pomohlo, keby ste napisali ascom driver vid

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1372869221

Co vy na to ?

kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 154
Registrován: 27. 11. 2008, 20:00

Elektronické ostření

#26

Příspěvek od RKal »

Takže fokuser chodí a dokonce i komunikuje!! Vše za přispění odkazu od xMarek a hlavně jeho pomoci, C# totiž vůbec neovládám a tak sem to datloval přesně podle tutoriálu na který Marek odkazuje. horší je to, že je v tutoriálu drobná chybka a ta mne stála docela nervy.

Druhé zjištění, které asi pro mnohé nebude nic nového, je to že spoléhat se na usb-rs232 kabel není úplně nejlepší. Můj nb totiž nemá seriový port a tak jsem sáhnul po tomhle kabelu výsledkem byla velmi nestabilní komunikace a spíš to nefugovalo než fungovalo. Jakmile jsem vše přenesl na pevné pc ve hvězdárně tak to najednou šlapalo jako hodinky.

Otestoval jsem zaostřování v maximu s kombinací EOS1000D a šlapalo to i když si myslím, že se mám ještě dost co učil abych úplně pochopil a naučil se ovládání.

Jinak tímto ještě jednou děkuji xMarkovi za jeho pomoc.

To kolec: tak na to bych si opravdu netrouf tohle je přece jen nad moje schopnosti, zatím teda určitě.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#27

Příspěvek od Karell »

Pořídil jsem si k ostření zmíněnému v příspěvku č.17 jeho ovládání prostřednictví rozhraní USB na PC Poseidon Motorfokus. Narazil jsem ovšem na problém, totiž že okulárový výtah po odstranění všech vůlí jde příliš ztuha a motorek jím nedokáže při napájení uvedeného adaptéru z USB hýbat. MMys mně navrhl použití řemenic v poměru 1:3 a na fotkách je vidět výsledek. Použité komponenty jsou tyto: malá řemenice 16 zubů, velká řemenice 48 zubů, řemen. Na malou řemenici byl na její úchyt nalisován větší kroužek, aby bylo víc materiálu na části, kde je závit pro červíka k uchycení na hřídel motorku, u obou řemenic byly zvětšeny průměry na velikost hřídelí, na kterých jsou použity. Jinak nebylo potřeba dělat žádnou další úpravu použitého motorového ostření. Zde je dostupná fotodokumentace.
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Elektronické ostření

#28

Příspěvek od mitovka »

Pekná práca Karell.

Robil som s týmto motorčekom niečo podobné (máme asi aj rovnaký OV) ale ja až 1:4, lebo v pôvodnej variante mi to zaostrovalo príliš rýchlo aj na najmenšej rýchlosti a ťažko som triafal zaostrenie. Ty si nemal takýto problém?

Akurát mne sa to celé skomplikovalo, lebo moja hriadeľka ktorou sa zaostruje OV je mierne zohnutá, takže som kvôli "hádzavosti" veľkého ozubeného kolesa musel upevniť motorček k OV pružným spôsobom.

Nemáte niekto navyše taký hriadeľ?
mitovka
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Elektronické ostření

#29

Příspěvek od Karell »

Michale dík za uznání. Nemám takový problém jako ty, protože ostřím v programu MaximDL počtem kroků a tam je rozmezí od 1 až asi po 100 tisíc. Mimo to jde rychlost snižovat i jakýmsi potenciometrem přímo na krabičce motorfokusu, tam jsem ale zatím nechal tu nejvyšší. Jak to skutečně reálně pracuje ale zjistím, až se budu snažit o automatické ostření pomocí programu Bahtinov grabber, protože Maxim má pro takové ostření nějaká omezení daná použitým protokolem, kdežto Bahtinov grabber tím točí "natvrdo" jen v závislosti podle velikosti vybrané hvězdy.
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Elektronické ostření

#30

Příspěvek od dablik »

Karle, nezkousel si FocusMax? Slape to s Maximem a kompenzaci teploty.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Odpovědět