logo, galerie....a co dál?

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

logo, galerie....a co dál?

#76

Příspěvek od Konihlav »

pekny, zda se, ze to funguje just fine, tedy skvele :D
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

logo, galerie....a co dál?

#77

Příspěvek od Stratus »

Ještě je v té galerii malá muška. V popisu fotky, nepřirozené. Např. M82 od Martin Myslivec. Navrhuji dát místo "od" označení (c).
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

logo, galerie....a co dál?

#78

Příspěvek od HonzaS »

Jednou jsem také řešil "neaktualizování" stránky. Prohlížeče obvykle lze přinutit k načítání snadno. Ale může se stát, že je někde na cestě proxy cache a ta prostě neaktualizuje nový obsah. Je nutné používat otravné ctrl+F5 nebo shift+F5. Jako definitivní řešení je nutné za < HTML > tag dát direktivu:

< META HTTP-EQUIV="CACHE-CONTROL" CONTENT="NO-CACHE" >

která zabrání jakémukoli ukládání do mezipaměti ať už v prohlížeči, nebo někde na serveru. Koukal jsem, že na hlavní straně není - na zkoušku bych to tam umístil.

PS: v příkladech jsou u vrány mezery, aby to překousl tento systém a zobrazil, v ostrém kódu je důležité jejich odstranění :)

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

logo, galerie....a co dál?

#79

Příspěvek od Tharos »

Díky za tip :). No, ono tady je to trošku složitější... On se cachuje výstup skriptu, na který se ptá ajax a který představuje jenom fragment html kódu (zde konkrétně jenom tabulku s těmi fotkami). Tam přímo ten meta http-equiv zápis není kam vložit.

Tam se pak hlavičky dají řídit jenom například z php voládním header(), například header('Cache-Control: no-store, no-cache, must-revalidate'). Jenom je tam pak problémek, že těch hlaviček musí být ještě podstatně více, protože například cache-control je až v HTTP 1.1. Pro HTTP 1.0 se zase přidává hlavička Pragma a podobně... A navíc je problém právě s různými proxi cache - ze své praxe můžu říct, že stále existují klienti, kteří ty hlavičky vesele bojkotují a prostě na ně nereagují, jak by měli. Dost často se pak přidávají ještě Expires a Last-Modified hlavičky a podobně...

Jedna trošku zvláštní, ale naprosto spolehlivá metoda spočívá v tom, že při každém vygenerování stránky spouštíš ajax na zdánlivě jinou url. Zdánlivě proto, protože jednou se ptáš třeba na ajax.php?81, jindy na ajax.php?123, ajax.php?52 a podobně. Tohle pak žádný prohlížeč, proxy... prostě nic nemůže cachovat, protože ten klient se pokaždé ptá jakoby na úplně jinou url. V tom samotném skriptu se s tím parametrem pak pochopitelně vůbec nemusí pracovat.

Tohle je fígl, který se začíná hodně rozmachávat. Dost to nasazují už i větší portály (poprvé jsem to viděl u Atlasu), teď už to používá i Seznam... Načítají takhle styly. Prostě celou dobu používají styl třeba design.css?123 a jakmile jej změní, jenom upraví odkaz na design.css?124, čímž úplně všechny klienty "mávnutím proutku" donutí, aby si stahni novou verzi toho stylu. Bez složitých Expires hlaviček, bez mačkání ctrl+f5, bez čekání, než vyprší cache... Je to užitečná věc :).
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

logo, galerie....a co dál?

#80

Příspěvek od HonzaS »

Ja myslím, že pokud by jsi dal do html tag pragma .... cache, tak to musí přeci pracovat správně (raději tedy starší verzi kvůli kompatibilitě s prohlížeči, zejména staršími). Pokud dojde ke znovunahrátí hlavní stránky ze serveru AF musí přeci dojít i k aktualizaci těch obrázků. Poněkud jiná situace nastane v případě, kdy v prohlížeči dám volbu "zpět", tehdy by naopak prohlížeč neměl nic nahrávat, ale pouze vrátit se zpět na předchozí stranu v původní podobě. To mi připadá jako logicky správné a korektní chování. Na druhou stranu musím uživatele IE, zejména starších verzí bez posledních aktualizací od MS varovat, že různé útočné skripty dovedou chod IE i celého prohlížeče pozměnit tak, že obvykle nejprve se začne chovat prohlížeč nekorektně a následně i celé windows. K této destrukci bohužel přispívá i fakt, že tvůrci různých virů a malware jsou vždy o krok napřed než antivirové programy, tak se snadno stane, že antivir zareaguje až ve chvíli, kdy je něco na počítači nenávratně zničeno. Z mé poslední praxe naštěstí dochází právě jen k destrukci a pozměňování chodu programů. Vyslovené ničení uživatelských dat jsem již dlouho neviděl. Brouzdá li uživatel např. na AF nebo 8mag.net, pak bych se nějakého nebezpečí nebál. Zásadní riziko hrozí, hledám li něco třeba googlem a zběsile klikám na veškeré odkazy - zde je celkem i šance, že na nějaký ten zajímavý skriptík narazím. Pro bezpečný systém doporučuji nainstalovat nějaký antivirák, pak jiný prohlížeč (firefix, opera,....) a nějaký malware detektor (ad-ware pro, nebo jiný, je jich spousta), pokročilejší uživatelé nepohrdnou pěknou utilitou "hijackthis", která zobrazí veškeré běžící procesy / služby na pozadí. Tento program dokáže systém i pěkně pročistit. Sám osobně jej mám nejraději. Používám prohlížeč Seamonkey (je to pokračování prohlížeče mozilla - firefox je jeho odlehčeným bratrem). Antivir prakticky nepoužívám, pouze 1x týdně prohlídka tím hijackthis, jestli nepřibyla nějaká další služba v PC.

No trochu jsem odbočil, ale je nutné dělat prevenci, protože windows je velmi napadnutelný systém. Drtivá většina "uživatelů" ani neví, že jim v počítači něco bydlí. Existují poměrně snadné kroky, které to mohou výrazně omezit (nikoli tomu zcela zabránit).

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

logo, galerie....a co dál?

#81

Příspěvek od Tharos »

Pokud dojde ke znovunahrátí hlavní stránky ze serveru AF musí přeci dojít i k aktualizaci těch obrázků.No, to právě ne :). Tobě se může načíst úplně nová hlavní stránka, ale po jejím načtení (v události window.onload) se spustí ajaxové volání, kdy volaný skript úplně klidně může vrátit třeba rovnou hlavičku 304 (not-modified) :).

To lze opravdu vyřešit buďto změnami URL nějakým náhodným parametrem (nejjednodušší metoda), anebo posíláním minimálně následujících hlaviček z ajaxově volaného skriptu (minimální proto, aby na to bylo spolehnutí jak u HTTP 1.0 tak u HTTP 1.1):

Last-Modified: nějaké datum v minulosti GMT;
Cache-Control: no-store, no-cache, must-revalidate
Cache-Control: post-check=0, pre-check=0
Pragma: no-cache

Dalo by se ještě doplnit o Expires a podobně...

P.S. Sorry za big offtopic, sypu si popel na hlavu a víckrát už dělat nebudu :). Tohle by patřilo na úplně jiná fóra...
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

logo, galerie....a co dál?

#82

Příspěvek od Stratus »

Z té galerie jsem nakonec trochu rozčarovanej - jak obrázky nabíhají postupně zleva doprava. Sice to trvá jen chvilku, ale když byla galerie nová, tak po otevření hlavní stránky tam byly obrázky ihned. Kdybych ty první dva dny nezažil, asi by mi to nevadilo, ale takhle ...
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

logo, galerie....a co dál?

#83

Příspěvek od Tharos »

No, nechávám to na Shodamovi. Samozřejmě tam (za spolupráce Konihlava) můžou vrátit původní verzi. U té je jenom nevýhoda, že se celá úvodní stránka bude celkově načítat o poznání pomaleji (na odezvu od toho serveru s astrofotkama se prostě čeká) a v případě, že se astrofotky.cz "zamyslí", bude se úvodní stránka nahrávat několik sekund. Jak se stávalo po tom prvním spuštění mně a Shodamovi... Trvalo to chvílemi až kolem pěti sekund, pokud se vůbec stránka načetla. Občas ten požadavek vypršel úplně...

Když tam Shodam vrátí původní verzi, samozřejmě mu to nebudu zazlívat, je to jeho věc.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

logo, galerie....a co dál?

#84

Příspěvek od MMys »

Co se načítá zleva doprava ? Mě se načítají všechny obrázky najednou, paralelně. A velmi sviženě (připojení 1 Mbit).

-------------
Edit: Ve firefoxu se načítají najednou, v IE6 postupně zleva doprava, nicméně stejně rychle.
Tohle bych asi vůbec neřešil a každopádně ponechal tu verzi "odolnou" proti nefunkčnímu či zpomalenému serveru astrofotky.cz
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

logo, galerie....a co dál?

#85

Příspěvek od stana »

Nechápu při vší úctě, proč žehrající lidi zde si prostě nenainstalují prohlížeč Mozillu Firefox, když je nějaký problém s IE 7?!
::)
Víc prohlížečů je jistě lepší než jeden.. :P
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

logo, galerie....a co dál?

#86

Příspěvek od Lukina »

Mozna proto, ze zvyk je zelezna kosile. Ja vice prohlizecu na PC teda v zadnim pripade nepodporuji. Vzdy jsem mel IE, avsak verze 8 (verzi 6 jsem "preskocil") mi zacla na ntb. pod vistama zacala delat neskutecny veci a zpet na verzi 7 jednoduse nelze, tak jsme si tam dal FF a jsem spokojen (az na to, ze mi nefunguje automaticke zhasnuti oranzove "kontrolky" oznamujici nove prispevky v sekci). Musim tedy vzdy kliknou - oznacit tema jako prectene. Na stolnim pocitaci mam IE 7 a to ciste z toho, ze funguje a zvyk je zelezna kosile :-).
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

logo, galerie....a co dál?

#87

Příspěvek od shodam »

já se vůbec nechci vyjadřovat k otázce prohlížečů, ale co se týká galerie, jednoznačně na fóru zůstane současná podoba. u původního nastavení bylo velkým rizikem, že při spadnutí serveru astrofotek nebo jen zpomalení jeho odezvy bude fórum nepoužitelné a to opravdu nechci riskovat.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

logo, galerie....a co dál?

#88

Příspěvek od stana »

Jsem osobně spokojen a vše funguje jak má a smekám za slušnou a skvělou práci!
Fakt se tato stránka musí líbit i nově příchozím...
;)

Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

logo, galerie....a co dál?

#89

Příspěvek od Konihlav »

ja jsem samozrejme taky pro soucasnou verzi, protoze nikdo nemuze nikdy 100% zajistit dostupnost serveru (lehnout muze v podstate cokoli) a ackoli se u astrofotek jedna o komercni (tj. platim si to) pripojeni, vse ma sve limity (nektere mam nastavene fajnove, jine hure, ale holt je vse v ramci nejake ceny, kterou jsem ochoten do toho dat z vlastni kapsy )

stana: jsem moc rad, ze i Tobe to jiz funguje jak ma, tj. i s pomalym pripojenim. Ja jsem odpozoroval, ze pri prvnim pristupu na forum se mi to "zamysli" na toplist.cz a kdyz pak vidim hlasku Nahravam data u astrofotek, tak to pak uz jde velmi rychle (obcas tedy nejaky obrazek - nahled prijde pozdeji, ale preci). Myslim, ze je to v podstate dokonale, diky Tharosovi, ze si s tim pohral, protoze to bych ja neumel kazdy umime neco a je fajn, kdyz si takhle muzeme pomoci :)

takze trikrat hura novemu vzhledu :-)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

logo, galerie....a co dál?

#90

Příspěvek od stana »

Diky "kosmonaute" a máš u mě 100 bodou!
;)

Slušná práce a smekám!!
:)
a včíl mě omluvte, páč si jdu pustit třetí řadu Rad Dwarfa!
Je to lepčí, jak prášek na spaní!!
;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět