Meade vs. Celestron -Newbie dilema

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
SKYklop
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 01. 2009, 23:37

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#16

Příspěvek od SKYklop »

Četl jsi můj příspěvek ?  Píšeš že nechceš fotit, a že tím chceš koukat i po zemi. Proč trváš na té paralaktické montáži ?

To neexistují jiné dalekohledy ? Netvrdím ale, že je to špatný dalekohled.

Ad binokulární nástavec: Pokud za něco stojí, je drahý, tenhle navíc ještě tak drahý není. Uvědom si, že s ním ale potřebuješ veškeré okuláry mít po dvou kusech. A to tě bude stát možná ještě více než ten binokulární nástavec.

Ad dioptrická korekce - rozhoduje rozdíl mezi pravým a levým okem, ten nesmí být u uvedeného binokuláru větší než 5D. Nikoli celková hodnota oční vady, to se vyřeší zaostřením dalekohledu.



Na dobrý kurs bych teď nečekal, očekávám, že astrotechnika bude spíš zdražovat.  

Práveže existuju iné ďalekohlady, a je ich toľko... som otvorený akýmkoľvek návrhom. Moj budget je tak 40 tisic, nechcel som dobsona zda sa mi prilis macaty a neskladny, takze som patral a vypatral ten celestron... skontaktujem predajcu nech mi to nejak vyskladaju na azimutke a bez goto aby ostalo na nejake barlowy a dalsie uzitocnosti...
Uživatelský avatar
SKYklop
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 01. 2009, 23:37

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#17

Příspěvek od SKYklop »

To SKYklop: Když si nenecháš poradit, tak si trhni nohou!! Za ty prachy, co stojí ten dalekohled, bych osobně volil jinak...Ale nebudu ti nutit svůj názor..
P.S. Každý máme jiné představy a mě místní zde nakukali, že nejlepší je ten "ošklivý kus Dobson nábytku" a dal jsem teda na ně a jsem véélmi spokojen, páč se mi trefili do mého naturelu..Ale každý jsme jiný a asi je to tak dobře..Táákže si kup co ti vyhovuje a přeji ti čistou oblohu!! I když už asi na Hané 1,5 měsíce ji hledám marně...
P.S.2.První dotaz na prodejce byl o Makovi 180 mm a bylo mi řečeno, že nemá až tak kontrastní obraz..Asi díky vělkému centrálnímu zastínění..Ale zase Hamr je s Makem spokojený...Tak si to přeber.. ::) :P

ale nechám, nechám,... som lahko manipulovatelny ked je to v prospech veci, mojej penazenky a dobreho pokukaníčka... ;)
už som pár dalekohladov vyskúšal, každý ale preferuje ten svoj a ťažko sa v tom vyznať... ideálne by bolo keby bola požičovńa, vyskúšať pár vzoriek na dlhši čas a potom do toho ísť...
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#18

Příspěvek od stana »

Jenže je to vše o průměru zrcadla...A všechno bude krom divadelního kukátka o "velikosti"...
Někdo to řešil nákupem "Tlusté Berty" Celestronu 235 či 250 mm už nevím, ale 40 litrů bylo málo...
Jestli jsi se shlídnul v celestronu 200 mm/8'' tak jdi do toho...Jistě bude tvým milááškem.. ;)
Furt lepší volba dle mého, jak ten Meade 6-ti palec..
Ale pořiď si velkou rosnici...
A taky se podívej na fotky z Litic, kde jsem teda nebyl, ale pro představu je dobré shlédnout fotku těch dalekohledů na louce za denního světla!! ;)

P.S. Teda ještě reaguju na tvůj příspěvek výše...Kup si co chceš, ale aspoň 200 mm průměr primáru... Jináč škoda peněz..
Teda škoda peněz za stroj, co máš chuť za něj uratit..A okuláry jsou ale taky trhač peněženky...Skoro i větší..
Ale jinak Newtony 150-200 mm za cenu do 10 tisíc jsou taky good..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#19

Příspěvek od MMys »

Na azimutální montáži to vždy bude s GO-TO, ta elektronika je tam stejně nutná pro sledování objektu, a tím pádem už není problém tam dát funkci GO-TO.

Na paralaktické montáži občas vycházejí podivné polohy tubusu. Na oblohu to u těchhle krátkých dalekohledů nevadí, ale po zemi se s tím nijak moc rozumně šmírovat nedá, ty směry os jsou pro to nepřirozené.

Opticky na vizuální pozorování je kvalita výborná, na focení to ale není. Třeba Měsíc to již nevykreslí celý bezvadně, kraje budou trošičku neostré. Myslím tím třeba při focení zrcadlovkou. Vizuálně v okuláru bude vpořádku.

Je to kompaktní a celkem skladné, průměr 200mm je na deep-sky objekty tak tak, spíš bych řekl nutné minimum. Záleží na tom, jakou máš tu oblohu (odkud jsi ???). Nevýhodou téhle krátké konstrukce s korekční deskou je její časté orosení. Dá se to řešit dodatečnou rosnicí a vyhříváním.

Jako smysluplné příslušenství bych viděl spíš nějaký UHC filtr na mlhoviny. Binokulár nástavec bych zatím neřešil.

Osobně bych, pokud nehodlám fotit dlouhé expozice deep-sky objektů, volil něco podobného ale ne na paralaktice nýbrž ve vidlici či polovidlici.

Pokud ale máš tmavou oblohu, jasnou představu o tom, že tě to nepustí a o tom co chceš pozorovat, pokud to nemusíš nikam vozit a chceš opravdu něco vidět i na deep-sky objektech, tak je jediný parametr, ne kterém se nemá šetřit, a který to umožní. Průměr ! Pokud můžeš, zvol velkého dobsona, pořádné okuláry a pár filtrů a máš o zábavu vystaráno na hodně dlouho.

Pokud naopak nevíš, co vlastně chceš, navíš zda a jak dlouho tě to bude bavit, zvol něco menšího, univerzálního, levnějšího (ne ale na úkor kvality). Stejně budeš mít časem přístrojů víc. Univerzální totiž neexistuje.

Tak jak na tom vlastně jsi s astronomií ?

A co ta varianta nejdřív se někde nečím podívat ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
SKYklop
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 01. 2009, 23:37

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#20

Příspěvek od SKYklop »

Jenže je to vše o průměru zrcadla...A všechno bude krom divadelního kukátka o "velikosti"...
Někdo to řešil nákupem "Tlusté Berty" Celestronu 235 či 250 mm už nevím, ale 40 litrů bylo málo...
Jestli jsi se shlídnul v celestronu 200 mm/8'' tak jdi do toho...Jistě bude tvým milááškem.. ;)
Furt lepší volba dle mého, jak ten Meade 6-ti palec..
Ale pořiď si velkou rosnici...
A taky se podívej na fotky z Litic, kde jsem teda nebyl, ale pro představu je dobré shlédnout fotku těch dalekohledů na louce za denního světla!!  ;)

P.S. Teda ještě reaguju na tvůj příspěvek výše...Kup si co chceš, ale aspoň 200 mm průměr primáru... Jináč škoda peněz..
Teda škoda peněz za stroj, co máš chuť za něj uratit..A okuláry jsou ale taky trhač peněženky...Skoro i větší..
Ale jinak Newtony 150-200 mm za cenu do 10 tisíc jsou taky good..

jj diki du na to.... :
0.64 ° zorne pole je Ok paramater, ne liž?
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#21

Příspěvek od stana »

Moje reakce ber spíš tak, že vyprovokuju k reakcím staší zkušenější matadory..Ale co jsem ti řekl, tak za tím si stojím..Doufám.. ;)
Oslov Dvadera! Ten si koupil Tlustou Bertu-Celestrona snad tříkilo nebo 250 mm na vidli...Tak snad se podělí o dojmy..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
SKYklop
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 01. 2009, 23:37

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#22

Příspěvek od SKYklop »

som na tom tak ze na strednej skole sme pobehali par hvezdarni v CSSR, bol som na par zrazoch a pozorovaniach, na kazdom cundri a opekacke som celu noc pozeral do tmaveho neba, rozoznam suhvezdia, viem co je magnituda, kde hladat polarku, urcit hviezdny cas, poznam fazy mesiaca... v australii som lezal na pusti a plakal som z toho co bolo nado mnou... dost som toho precital, ale vlastny vacsi dalekohlad som nikdy nemal...a teraz ho CHCEEEEM.
Uživatelský avatar
SKYklop
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 01. 2009, 23:37

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#23

Příspěvek od SKYklop »

Moje reakce ber spíš tak, že vyprovokuju k reakcím staší zkušenější matadory..Ale co jsem ti řekl, tak za tím si stojím..Doufám.. ;)
Oslov Dvadera! Ten si koupil Tlustou Bertu-Celestrona snad tříkilo nebo 250 mm na vidli...Tak snad se podělí o dojmy..
Myslis ze je to vhodne? ma meno ktore ma desi... no skusim, ať mě síla provází... ;D
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#24

Příspěvek od stana »

[quote author=4443565956370 link=1232754567/21#21 date=1232827956]Moje reakce ber spíš tak, že vyprovokuju k reakcím staší zkušenější matadory..Ale co jsem ti řekl, tak za tím si stojím..Doufám.. ;)
Oslov Dvadera! Ten si koupil Tlustou Bertu-Celestrona snad tříkilo nebo 250 mm na vidli...Tak snad se podělí o dojmy..
Myslis ze je to vhodne? ma meno ktore ma desi... no skusim, ať mě síla provází... ;D
Ále houno! Dvader je good!
Ještě mám dovětek, co jsem se snažil poslat, ale byli sme přesunuti..
Taky jsem ještě federální a Husákovo dítě...Na Celestrona se zeptej Dvadera.. 8-)
Líp ti nedokážu poradit..Jsem "bojlerovec-Dobsonista"...A jsem tomu rád..Točím kukem jak se mi zlíbí a neotravuju se s nějakou překážející na vizuální okuk montáží.. ;D
Teda jen doufám, že když budu mlét nesmysly, že se ostatní ozvou..Tákže radši počkej, co bude..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
SKYklop
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 01. 2009, 23:37

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#25

Příspěvek od SKYklop »

uz som mu napisal... nejak bude... poriesim ten celestron, alebo si kupim newtona... ja uz fakt neviem...

[quote author=041C0E3C3B3827570 link=1232754568/25#25 date=1232828250][quote author=4443565956370 link=1232754567/21#21 date=1232827956]Moje reakce ber spíš tak, že vyprovokuju k reakcím staší zkušenější matadory..Ale co jsem ti řekl, tak za tím si stojím..Doufám.. ;)
Oslov Dvadera! Ten si koupil Tlustou Bertu-Celestrona snad tříkilo nebo 250 mm na vidli...Tak snad se podělí o dojmy..
Myslis ze je to vhodne? ma meno ktore ma desi... no skusim, ať mě síla provází...  ;D
Ále houno! Dvader je good!
Ještě mám dovětek, co jsem se snažil poslat, ale byli sme přesunuti..
Taky jsem ještě federální a Husákovo dítě...Na Celestrona se zeptej Dvadera.. 8-)
Líp ti nedokážu poradit..Jsem "bojlerovec-Dobsonista"...A jsem tomu rád..Točím kukem jak se mi zlíbí a neotravuju se s nějakou překážející na vizuální okuk montáží.. ;D
Teda jen doufám, že když budu mlét nesmysly, že se ostatní ozvou..Tákže radši počkej, co bude..
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#26

Příspěvek od MMys »

som na tom tak ze na strednej skole sme pobehali par hvezdarni v CSSR, bol som na par zrazoch a pozorovaniach, na kazdom cundri a opekacke som celu noc pozeral do tmaveho neba, rozoznam suhvezdia, viem co je magnituda, kde hladat polarku, urcit hviezdny cas, poznam fazy mesiaca... v australii som lezal na pusti a plakal som z toho co bolo nado mnou... dost som toho precital, ale vlastny vacsi dalekohlad som nikdy nemal...a teraz ho CHCEEEEM.

Jasně, tak tvoji situaci už chápu. Prožil jsem zhruba to samé. Za komanče se mi kloudný dalekohled sehnat nepodařilo, byť jsem měl alespoň celkem kloudný 60mm achromátek na stativu, takže vše ostatní zůstalo ve stadiu snů (naštěstí ne navždy).

K většímu zrcadlu (20cm) jsem se dostal až někde 6 let po revoluci. Dalekohled jsem si postavil a začal s ním pozorovat a posléze i fotit. Je to smutné, ale dnes v době, kdy je k dispozici i pro amatéry špičková, mnohdy i přímo profesionální technika, tak nám zase chybí ta krásná tmavá obloha. Realita je taková, že 200mm ukáže hodně, ale je k tomu potřeba opravdu tmavá obloha. Pokud by tě deep-sky objekty (hlavně ty slabé) chytly, chce to ale větší průměr. Ten sen o dalekohledu na koukání jsem si nakonec splnil až svojí 400-kou + sadou filtrů a okulárů.  Jenomže já před tím 8 let koukal tou 200-kou. Je pravda, že když jsem se s ní poprvé kouknul na oblohu, byl jsem unešen, ale na většinu slabších objektů je to málo. Kdybych si mohl vybrat nyní, začal bych tak 250 až 300-kou.

Teď je ovšem to dilema s finančním limitem. Za těch 40000 můžeš mít 200mm cassegrain s GO-TO systémem. Spíš bych doporučil tu vidlici (byť dražší) než tu paralaktickou montáž CG-5. Ta bude pro ten 11kg dalekohled opravdu dost na hranici z hlediska tuhosti.

Dvaderova "Tlustá Berta" je vynikající přístroj, i s ohledem na průměr, jenomže je to víc než 2x přes tvůj finanční limit. Takovýhle dalekohled se obvykle kupuje jako (pokračování..)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#27

Příspěvek od MMys »

"definitivní řešení" když už člověk ví, co od toho očekávat.

Pokud je to ve stadiu snů, a chceš levně zjistit, co taková 200-250 ka ukáže na obloze, tak to umožní kolem nějakých 10-15000,- dobson. Příslušnství, co k němu koupíš (okuláry, filtry) později použiješ i k dalším přístrojům.

Navíc, s dobsonem se naučíš oblohu skutečně znát, a objekty hledat. S GO-TO se obvykle (netvrdím že vždy, ale svádí to k tomu) staneš mačkačem čudlíků, okoukneš ty objekty a rychle na další, mnohdy bez toho, aby se člověk podíval na oblohu, kde to vlastně leží a co je okolo. Nevím, to je asi na povaze člověka.

Na druhou stranu, tyhle vyspělé naváděné systémy umožňují spoustu věcí jako sledování satelitů, hledání objektů na denní obloze, jsou uživatelsky příjemné... (teď mluvím o těch lepších ve vidlici, ne o té paralaktice CG-5).

Třetí možností je ještě menší ale kvalitní refraktor (řekněme 80-100mm), s ním okoukat, co se dá. Ten ti totiž zůstane i potom, pro případy kde prostě nechceš tahat velký stroj, a pro případy, kdy potřebuješ velké zorné pole, které ti SCT nebo velký dobson neumožní. A časem k tomu přikoupit pořádné "dělo" dle gusta.

No a pak zbývá ten "impulzivní nákup" prostě teď chci dalkohled, tak koupím první, o který zakopnu a který se mi líbí.

Nějak si to přeber, a zkus zvážit všechna pro a proti jednotlivých variant.

Pro ostatní: netahejte sem teď CCD kamery a podobné věci, dotyčný jasně napsal, že fotit zatím nehodlá, což by stejně vyžadovalo poněkud jiné řešení celého problému. Trochu jsem to do toho pročistil, tak mějte rozum"
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#28

Příspěvek od Konihlav »

mel bych jen takovou poznamecku (cetl jsem ale jen 2. pulku prispevku, tak me nekamenujte), at mas rozpocet v jakekoli vysi (10 tisic, dvacet, ctyricet, osmdesat), vzdy NENI problem jej naplnit, tedy penize utratit. Jak si prvni stroj koupis, zjistis, ze potrebujes jeste tohle a tamto a kazda drobnost je pekelne draha. Ono kdyz si koupis dobsona, 200mm za nejakych smesnych par tisicovek, tak i k nemu muzes za prislusenstvi dat neuveritelnou sumu penez (muj pripad). Praxi clovek ziska nepreberne mnozstvi neocenitelne zkusenosti a hodne snadno zmeni nazor na to co vlastne chce (proste na zacatku to zrovna lehce urcit nejde, malo komu se to podari na prvni pokus).
Kazdopadne Ti preji hodne uspechu s vyberem a aby Te to bavilo uz navzdy ;-)
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#29

Příspěvek od Lukina »

MMys ma naprostou pravdu. Na DSO zacina prave pokoukani s 200mm, lepe ale uz s 250mm a to pod tmavou oblohou.

Napisu muj pribeh: Chtel jsem dalekohled, ktery bude slusny co se tyce prumeru, ale "levny" co se tyce ceny. Zvolil jsem tedy dobson 200mm. Ale:

Bydlim v Ceske Lipe a auto sice mame, ale nemuzu si ho kdykoliv pujcit a nekam jet za tmou, takze pozoruji na predmesti v Lipe, kde je obloha tak 5,5 podle Bortleho stupnice, takze proste jsem dosti omezen.

Casem jsem zjistil, ze si tedy poridim neco maleho pro to, abych se do tmy dostal alespon diky prostredkum hromadne dopravy, a tak jsem po pul roce koupil jeste jeden dalekohled.

Takze pokud mas doma tmavou oblohu a nemusis nikam jezdit, popr. jestli pro tebe auto neni zadny problem, tak bych opravdu koupil co nejvetsi prumer zrcadla (co unese penezenka).

Pokud jsi na tom treba podobne jako ja, tak bych zacal spise necim mensim, co se ti ovsem neztrati. Treba ten muj CEL 102/500 muze fungovat jako pointer, svetelny hledacek newtona a nebo se s nim hezky kouka ve dne a na seznameni s nocni oblohou uplne staci, kdy ale od nej zase nemuzes cekat to, ze s nim budes zkoumat atmosferu Jupitera.

Jedna se ciste o muj nazor na vec, takze s tim nekdo nemusi souhlasit, ale zkratka tak to vidim ja a sveho vyberu (i kdyz mohl byt opacny s 250mm dobsonem) nelituji!
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#30

Příspěvek od stana »

Kauza 200 či 250 Dobson..Furt to říkám, že si máte koupit radši 250-ku i když tím už všem lezu na nervy.. ;D
Je oproti dvoustovce akorát o pár kilo těžší, o pár litrů dražší ale stejně dlouhý a z hlediska investic za málo peněz asi nejvíc muziky.. ;)
Tento průměr u jiných typů dalekohledů je už sakra cenový skok..Stačí se podívat na ceník..Ale je to na zvážení, co komu vyhovuje a jak a čím to bude případně převážet.
Pardon, jsem asi trochu off-topic..Ale v obecné rovině je to jen a jen o tom, že na průměru záleží..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět