Meade vs. Celestron -Newbie dilema

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
SKYklop
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 01. 2009, 23:37

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#1

Příspěvek od SKYklop »

Zdravím všetkých,
som tu nový, chcel by som sa poradiť ak sa niekto ochotný nájde vopred vďaka. Kúpil som chalupu na mieste ktoré je prísľubom tmavých nocí, a už mi chýba ku šťastiu iba teleskop ktorý som vždy chcel mať ale v meste nebolo na čo pozerať...
a ako začiatočník by som nerád urobil faux-pas a kúpil niečo čo mi privodí viac starosti ako radosti. Samozrejme aj doma v meste by som sa rád občas pozrel z balkónu na mesiac alebo niečo viditeľné aj v aglomerácii, na chalupe snáď možno nejakú tú jasnejšiu hmlovinku, planéty, kométy, nebodaj DSO, všetko čo sa bude dať. Fotografovať asi nebudem, nie som dobrý fotograf :-)

Laicky som si vytipoval 2 ďalekohlady medzi ktorými sa samozrejme neviem rozhodnúť. Schmidt - Cass alebo Maksutov-Cass?
Celestron alebo Meade?

http://www.dalekohlady.eu/2/index.php?k ... 7&id_p=241

or

http://www.celestron.com/c3/product.php ... &ProdID=60

Obidva sa mi páčia, možno viac Meade, i keď priemer zrkadla sa mi zdá malý, neviem či je to to pravé orechové, má ale slušnú svetelnosť, tiež by som ho využil aj na pozorovanie fauny na chalupe, je prenosnejší a ľahší ako Celestron / 10kg rozdiel/etc..

K obidvom je kopa príslušenstva, tiež by som potreboval radu, čo kúpiť aby som mal od začiatku to čo potrebujem...

Alebo za tie peniaze viem kúpiť niečo úplne iné, lepšie?

Mám bohužiaľ ďalší problém, a to moje dioptrie, jedno oko 3.5, druhé 5.25 diopt. Videl som binokulárne nástavce s dioptrickou korekciou, Meade ho ale nemá, Celestron ponúka aj binokulár, neviem ale či aj na moje brutal dioptrie, alebo či sa dá v pohode pozorovať aj s okuliarmi, aj keď s triedrom s tým nemám bohvieako dobrú skúsenosť.

Jednoducho, neviem kam z konopí... što delať.... pamagite...

Diki a pekne nebo.

SKYklop
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#2

Příspěvek od Lukemon »

No já nevim,ale pro začátečníka celkem drahý dalekohledy,ale jinak bych bral Celestron.Myslím si že každý vyzkouší několik dalekohledů,než zjistí co mu vyhovuje,tohle není jednoduchý musíš zvážit cenu,výkon,hmotnost pokud se bude převážet, pak nastane další dilema-jaký okulár
Jinak by bylo dobré se na nějakém srazu mrknout přes pár dalekohledů a trochu se snima seznámit.
Když budeš jezdit na tu chalupu,viděl bych to na malý refraktor za pár tisíc a dál snad poznáš sám.

Přeji úspěšné rozhodnutí.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#3

Příspěvek od MMys »

Tohle ale není přeci otázka Meade vs. Celestron. To je otázka typu dalekohledu. Obojí co jsi našel jsou zarcadlo-čočkové (katadioptrické) systémy. Existují spousty dalších konstrukcí (čistě čočkové i čistě zrcadlové, na různých montážích). Má nějaký důvod, proč jsi vybral zrovna tyto ? Nebo jsi jen náhodou vybral něco ?

1) pokud nechceš fotit, a naopak chceš tím koukat i po zemi, vynechal bych z toho tu paralaktickou montáž. Pro tenhle účel je lepší montáž azimutální, tedy to co mám Meade. Ale tu Celestron dělá taky. Zrovna tak jako Celestron i Meade dělá větší průměr.

2) Pokud to není na focení deep-sky objektů, světelnost je zcela nepodstatný parametr. Rozhodující je průměr, ten rozhoduje o tom, jak slabé objekty uvidíš.

3) Potřebuješ nutně GO-TO funkci ? Za ušetřené peníze (nemalé) můžeš mít větší průměr a bohatší příslušenství. Druhou otázkou je ale transport, bude-li potřeba. Píšeš sice, že máš na chatě tmu, jenomže to může být pouze tvé přání, a realita může být jiná. Skutečná tma už je u nás jen málokde, takže transport za tmavou oblohou může být i tak potřebný. Kde to místo je ?

4) asi nejdůležitější - víš co od takového dalekohledu čekat ? Možná by bylo lepší před takovým rozhodnutím navštívit nějaká pozorování kolegů či astro srazy a podívat se různými přístroji.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
JardaF
Příspěvky: 12
Registrován: 11. 11. 2008, 21:41

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#4

Příspěvek od JardaF »

Takhle na prvni podivani myslim, ze vetsi prumer je jednoznacne plus na strane celestronu. Navic - v tehle cenova relaci jde skutecne uz vybrat velky prumer na kvalitni montazi i s motory (u paralaktiky), byt treba bez Goto... Osobne preferuju tu velikost zrcadla, protoze nakonec do toho clovek proste kouka a (vetsinou) chce co nejvic videt.
triedr 12X60, Bresser 70/700 "Lidlskop"
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#5

Příspěvek od lubomir »

No keď si mám z tých dvoch vybrať nie je o čom. On sa pýtal ktorý z tých dvoch... Prvý je hračka do detskej izby, druhý je solídnejší pozorovateľský prístroj...
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#6

Příspěvek od Lukemon »

Pokud chceš něco na koukání a jednoduchýho za málo peněz,tak zde je můj příběh:

Začal jsem triedrem 20x60,dále refraktory 6cm Hama a 8cm Zeiss,bino dalekohled 32x110,15cm newton na paralaktice.
Pak jsem potkal Frantostroje,měl dobsona 250/1250,jednou jsem se přes něj podíval a už jsem přemýšlel kde schrastit na takový přístroj.
Nakonec se povedlo,SW 254/1200 je jednoduchý,dám ho chvílu vytemperovat a pak už jen pozoruju.Váží 25kg a vleze se lehce do Felície.Do 20 000 kč jsem pořídil dobsna s dobrými okuláry a UHC Lumicon na mlhoviny a nemám co řešit.

Chce to se opravu podívat přes několik dalekohledů a popřemýšlet co ti bude asi vyhovovat abys zbytečně nevyhodil fůru peněz.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#7

Příspěvek od stana »

Mezi těma dvěma si vybrat, tak beru Celestron...Vybrat si nejen z těchto dvou, tak nejspíš nějaký třetí.. ;)
P.S. Na současné okukování oblohy a přírody to zavání nějakýmy kompromisy...Na hvězdy bych bral Dobsona 250/1200 a na ptáky nějaký malý refra pod paži do tašky..Klidně něco jako ten malý 80/400...Jsem s ním zase čučel z okna a parádní široké zorné pole a s nějakou kvalitní 13-kou či 25-kou je to do přírody ideální při zvětšení 30 - 16 x..Jen teda nějaký lehký stativ a azimutálku..Ale ve sklopené pozici se dá použít i ta EQ-1 paralaktika bez stolní trojnožky..S tím binonástavcem bych se spíš snažil to nejdřív u někoho vyzkoušet..Ne každému to musí vyhovovat..Někteří můžou mít problémy se spojením obrazu v hlavě a s celkovým ztmavením obrazu..
/já jen, že okukovat přírodu s GOTO na vidli nebo paralaktice se mi zdá docela zavádějící/
Teda můj názor..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#8

Příspěvek od Cztwerec »

Když bych bral v potaz i cenu těchto dvou značek, tak mi Celestron za stejnou kvalitu vychází levněji. Proč jsem se rozhlodl pro SCT C8 od Celestronu? Byl levnější než 8 - palec od Meade. Antireflexní vrstvy XLT jsou také na lepší úrovni, nebo je to taky možná jen reklamní blaf. Takže mě třeba ukamenujte, ale ta cena je dobrý argument...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#9

Příspěvek od Tulen »

Když bych bral v potaz i cenu těchto dvou značek, tak mi Celestron za stejnou kvalitu vychází levněji. Proč jsem se rozhlodl pro SCT C8 od Celestronu? Byl levnější než 8 - palec od Meade. Antireflexní vrstvy XLT jsou také na lepší úrovni, nebo je to taky možná jen reklamní blaf. Takže mě třeba ukamenujte, ale ta cena je dobrý argument...Ahoj, o SCT C8 jsme uvažoval (a ještě pořád uvažuju). Jak je to s temperací a rosením u tohoto přístroje? Zajímají mě takovéto praktické zkušenosti.....
díky
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
SKYklop
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 01. 2009, 23:37

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#10

Příspěvek od SKYklop »

Ahoj, diki za kopu odpovedi.... ake teda prislusenstvo k SGT? http://www.celestron.com/c3/product.php ... &ProdID=60 Myslim ze car adapter, polarny hladacik a moon filter by pre zaciatok mali stacit... láka ma ten binokulár http://www.celestron.com/c3/product.php?ProdID=329 je sice iba do 5 dioptrii a ja mam na jednom oku 5.25, snad stvrt dioptrie nebude tak velmi vadit... len sa mi zda ten binokular dost drahy. No musim to cele nejak premysliet ...... a pockat na dobry kurz....
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#11

Příspěvek od stana »

Ahoj, diki za kopu odpovedi.... ake teda prislusenstvo k SGT? http://www.celestron.com/c3/product.php ... &ProdID=60 Myslim ze car adapter, polarny hladacik a moon filter by pre zaciatok mali stacit... láka ma ten binokulár http://www.celestron.com/c3/product.php?ProdID=329 je sice iba do 5 dioptrii a ja mam na jednom oku 5.25, snad stvrt dioptrie nebude tak velmi vadit... len sa mi zda ten binokular dost drahy. No musim to cele nejak premysliet ...... a pockat na dobry kurz....Já jen nechci být otravný, ale s tím bino-forychtungem bych se do toho nevrhal po hlavě...Co jsem slídil na fóru Cloudynights, tak ze 70 % byli místní na bino nadržení a pak zklamaní..
Ale kup si bino hlavu, a pak napiš dojmy.. ;)
P.S. Chápu tvoje nadšení pro ten hardvér, ale nech to uležet aspoň týden!! Beztak je škaredě... ;)
Ta dvacítka 8'' palec je krasavec, o tom není pochyb...Akorát se to rosí ale jinak dizajnově vypadá moc dobře..
Zajímavé je a nechci tě nejak odrazovat, ale když jsem chtěl koupit dalekohled na okukování noční oblohy, tak mi taky nějaký Mak připadal jako dobrá volba, ale nakonec jsem mu dal vale a dobře jsem udělal...Teda ne že by byl špatný, ale honba za větším průměrem zrcadla mě dotlačila k Dobson třístovce/bojleru...A nelituju toho..Jen mě sejří to blbé počasí a trošku to, že je to taková obluda! Ale do auta to nacpu a je to na hranici k přenášení ale jde to..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#12

Příspěvek od MMys »

Četl jsi můj příspěvek ?  Píšeš že nechceš fotit, a že tím chceš koukat i po zemi. Proč trváš na té paralaktické montáži ?

To neexistují jiné dalekohledy ? Netvrdím ale, že je to špatný dalekohled.

Ad binokulární nástavec: Pokud za něco stojí, je drahý, tenhle navíc ještě tak drahý není. Uvědom si, že s ním ale potřebuješ veškeré okuláry mít po dvou kusech. A to tě bude stát možná ještě více než ten binokulární nástavec.

Ad dioptrická korekce - rozhoduje rozdíl mezi pravým a levým okem, ten nesmí být u uvedeného binokuláru větší než 5D. Nikoli celková hodnota oční vady, to se vyřeší zaostřením dalekohledu.

Na dobrý kurs bych teď nečekal, očekávám, že astrotechnika bude spíš zdražovat.  
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
SKYklop
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 01. 2009, 23:37

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#13

Příspěvek od SKYklop »

[quote author=647C6E5C5B5847370 link=1232754567/9#9 date=1232824867]Ahoj, diki za kopu odpovedi.... ake teda prislusenstvo k SGT? http://www.celestron.com/c3/product.php ... &ProdID=60 Myslim ze car adapter, polarny hladacik a moon filter by pre zaciatok mali stacit... láka ma ten binokulár http://www.celestron.com/c3/product.php?ProdID=329  je sice iba do 5 dioptrii a ja mam na jednom oku 5.25, snad stvrt dioptrie nebude tak velmi vadit... len sa mi zda ten binokular dost drahy. No musim to cele nejak premysliet ...... a pockat na dobry kurz.... Já jen nechci být otravný, ale s tím bino-forychtungem bych se do toho nevrhal po hlavě...Co jsem slídil na fóru Cloudynights, tak ze 70 % byli místní na bino nadržení a pak zklamaní..
Ale kup si bino hlavu, a pak napiš dojmy.. ;)
P.S. Chápu tvoje nadšení pro ten hardvér, ale nech to uležet aspoň týden!! Beztak je škaredě... ;)
Ta dvacítka 8'' palec je krasavec, o tom není pochyb...Akorát se to rosí ale jinak dizajnově vypadá moc dobře..
Zajímavé je a nechci tě nejak odrazovat, ale když jsem chtěl koupit dalekohled na okukování noční oblohy, tak mi taky nějaký Mak připadal jako dobrá volba, ale nakonec jsem mu dal vale a dobře jsem udělal...Teda ne že by byl špatný, ale honba za větším průměrem zrcadla mě dotlačila k Dobson třístovce/bojleru...A nelituju toho..Jen mě sejří to blbé počasí a trošku to, že je to taková obluda! Ale do auta to nacpu a je to na hranici k přenášení ale jde to..
Nene, dnes mame jasnu noc a ja nemam nic nez triedr !
KoMar
Příspěvky: 605
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#14

Příspěvek od KoMar »

Ahoj, diki za kopu odpovedi.... ake teda prislusenstvo k SGT? http://www.celestron.com/c3/product.php ... &ProdID=60 Myslim ze car adapter, polarny hladacik a moon filter by pre zaciatok mali stacit... láka ma ten binokulár http://www.celestron.com/c3/product.php?ProdID=329  je sice iba do 5 dioptrii a ja mam na jednom oku 5.25, snad stvrt dioptrie nebude tak velmi vadit... len sa mi zda ten binokular dost drahy. No musim to cele nejak premysliet ...... a pockat na dobry kurz....

Polární hledáček, pokud nebudeš fotit dlouhými expozicemi, není podle mého názoru nezbytně nutný, většinou by mělo stačit namířit RA osu na polárku jen od oka, skrz otvor pro hledáček, v případě toho GOTO systému by snad ani němělo být ustavení potřeba.
Těch 5 dioptrií by měl být maximální rozdíl mezi očima, který jde doladit pomocí ostření na binohlavě, hlavní ostření se ale provádí na dalekohledu, takže by to nemělo vadit.
Pokud pořídíš binohlavu, nezapomeň, že budeš muset mít okuláry po dvojicích - budeš je muset dokoupit a budou to další výdaje.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Meade vs. Celestron -Newbie dilema

#15

Příspěvek od stana »

To SKYklop: Když si nenecháš poradit, tak si trhni nohou!! Za ty prachy, co stojí ten dalekohled, bych osobně volil jinak...Ale nebudu ti nutit svůj názor..
P.S. Každý máme jiné představy a mě místní zde nakukali, že nejlepší je ten "ošklivý kus Dobson nábytku" a dal jsem teda na ně a jsem véélmi spokojen, páč se mi trefili do mého naturelu..Ale každý jsme jiný a asi je to tak dobře..Táákže si kup co ti vyhovuje a přeji ti čistou oblohu!! I když už asi na Hané 1,5 měsíce ji hledám marně...
P.S.2.První dotaz na prodejce byl o Makovi 180 mm a bylo mi řečeno, že nemá až tak kontrastní obraz..Asi díky vělkému centrálnímu zastínění..Ale zase Hamr je s Makem spokojený...Tak si to přeber.. ::) :P
P.S. Gratuluji všem! Přežili ste mých 900 plků... ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět