Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#16

Příspěvek od Tulen »

Milane, nebyly mezitím nějaké další příspěvky, které to víc rozpitvávaly, a ty jsem pak smazal? Takže pak mohlo být naprosto zřejmé, že se bavíme o očích, ne o brýlích...
Jinak si ale Tvé pochvaly vysoce cením ;)
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#17

Příspěvek od Tulen »


Nejvážnějším problémem, je zkrácení výtahu, u přístrojů s kratkým okulárovým výtahem následně nemožnost zaostření, což přináší řadu problémů při pořizování nového přístroje.Já jsem zatím moc dalekohledů naživo neviděl, takže se rád nechám poučit. Kde je nemožnost zaostření u okulárového výtahu?
U mého modif. Maka se ostří sice pohybem primáru, ale ostří se. U dobsona jsem přeostřoval okulárovým výtahem (brýle- bez brýlí). Tak jak to je?
díky
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#18

Příspěvek od stana »

Omlouvám se, poznámku jsem špatně pochopil. Je to přesně tak jak píše MilAN. Jen ke svým zkušenostem člověka trpícího krátkozrakostí a astigmatismem -1,75.
Měl jsem možnost pozorovat především cas. 250/3700 Gajdušek, J. Hradec. Při pozorování brýle nepoužívám, astigmatismus oka příliš neruší, pozorování je komfortnější. Nejvážnějším problémem, je zkrácení výtahu, u přístrojů s kratkým okulárovým výtahem následně nemožnost zaostření, což přináší řadu problémů při pořizování nového přístroje.A to dělá takové problémy s výtahem?? Vždyť jen kousek posunu nahoru dolů a tak se to rozostří, že nevím kolik dioptrií by někdo musel mít, aby mu byl výtal "krátký"...Nebo pardon, ale asi ničemu nerozumím...
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#19

Příspěvek od MilAN »

Pro potřebný posuv okuláru  d platí vztah .

d= D* F2/1000 [mm]

kde:
D .... velikost vady oka v dioptriích
F  .... ohnisková vzdálenost  použitého okuláru

Posuv je  při krátkozrakosti blíže k objektivu, u dalekozrakosti  od objektivu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#20

Příspěvek od stana »

No ale to jsou snad milimetry..Nebo ne?
/nechce se mi to počítat../ :-[
P.S. Chybí ti tam jednotky do toho vzorce... ;)
Předpokládám, že dosadit milimetry..
Asi budu mazat příspěvek, páč mi vychází nějaká blbost...
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#21

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

MiLANův vzorec říká, že pro okulár cca 22 mm je to půl milimetru na dioptrii. Neznám nikoho, kdo by měl víc, než 10 dioptrii (znám tuším někoho s 8, jinak přes 5 je hodně vzácné) - to se lze skutečně setkat s výtahy, které nepřeostří o 5 milimetrů? (což je ještě celkem extrémní hodnota)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#22

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

To Tulen:Pokud bys pouzival pri pozorovani bryle,pak je lepsi pouzivat okulary s vytazenou vystupni pupilou. Patri k nim hlavne Plossly.
Pak budes mit v intervalu mezi vystupni cockou a Tvym okem dost mista i pro brylovou cocku.Mas-li na ocni cocce astigmatismus,pak je opet mozne zkulatit prislusnou korekcni brylovou cocku,dat ji do vhodne objimky a pripevnit ji za okular.
Pozici vystupni pupily okularu poznas tak,ze se do neho podivas a najdes optimalni polohu oka pro pozorovani.
Urcite ale budes s brylemi mit problemy s kratkofokalnimi okulary,avsak i mezi nimi jsou rozdily.
Nejlepe se na nejakem srazu podivej vetsim poctem okularu a pak si vyber ty nejlepsi.


S pratelskym pozdravem J.S.
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#23

Příspěvek od Tulen »

MiLANův vzorec říká, že pro okulár cca 22 mm je to půl milimetru na dioptrii.  Neznám nikoho, kdo by měl víc, než 10 dioptrii (znám tuším někoho s 8, jinak přes 5 je hodně vzácné) - to se lze skutečně setkat s výtahy, které nepřeostří o 5 milimetrů? (což je ještě celkem extrémní hodnota)Mám 10,5. Mínus. Na obou očích. A nějaký ten cylindr tam mám taky. A potkal jsem už jednoho člověka, který měl 11.
zdar
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#24

Příspěvek od michal.b »

MiLANův vzorec říká, že pro okulár cca 22 mm je to půl milimetru na dioptrii.  Neznám nikoho, kdo by měl víc, než 10 dioptrii (znám tuším někoho s 8, jinak přes 5 je hodně vzácné) - to se lze skutečně setkat s výtahy, které nepřeostří o 5 milimetrů? (což je ještě celkem extrémní hodnota)
Ja mam asi -7D a mam problemy zaostrit napriklad s velkou vetsinou triedru. U astro dalekohledu to vetsinou problem nebyva, ale kdyz se sejde kombinace kratkeho vytahu (napr. muj ma jen 25mm zdvih) a okularu s nestandardni polohou ohniskove roviny, tak to muze byt komplikace.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#25

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

To je zajímavé slyšet, že se ty problémy s ostřením skutečně vyskytují - přeci jen jsem pořád začátečník, co se týče "moderní amatérské techniky" - dalekohledy na hvězdárně mají výtahy, kde je mnoho centimetrů na obě stranny (u Koniga možná decimetrů ).

I když teď mě napadlo, že pokud jde ostření dovnitř, tak by leckdo mohl mít problém i s mým starým dobsonem v konfiguraci s 2"->1,25" redukcí (nutnou kvůli 2" filtru při použití 1,25" okuláru), která "ukradla" většinu z té zbývající vůle - obzvlášť když se ukazuje, že "astronomicky" vysoké dioptire nejsou mezi astronomy zas takovou výjimkou.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#26

Příspěvek od MilAN »

Ale to přece není o těch dioptriích -maximální rozdíl 5 mm snese každý okulárový výtah. Celý problém je v parfokalizaci okulárů a celého příslušenství. Ta z různých - i konstrukčních důvodů- není možná a nenexistuje. Takže se s tím zápasí hlavně u Newtonů a krátkých výtahů Také požadavek fotit na Newtonu zrcadlovkou, dát tam Paracorr a nebo různé druhy Naglerů dělá již při konstrukci dalekohledu nepřekonatelný problém. A pokud si koupíš hotový, neovlivníš vůbec nic.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Pozorováni s brýlemi nebo bez a změna zvětšení

#27

Příspěvek od michal.b »

Refraktory a cassegrainy (coz je i pripad prazske hvezdarny) mivaji dostatecny rozsah, ale u newtonu (zejmena u mensich svetelnejsich zrcadel) by prilis velka rezerva vedla k neumernemu zvetsovani sekundaru.
Odpovědět