Astrofoto a zvacsenie

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Repulsion
Příspěvky: 17
Registrován: 28. 11. 2008, 21:10

Astrofoto a zvacsenie

#31

Příspěvek od Repulsion »

Stana - tak na nějakého zevrubné hodnocení je ještě brzy - jednak zatím nebylo moc příležitostí k pozorování, jednak mám já sám příliš málo zkušeností a prakticky žádné srovnání s jinými dalekohledy - takže zatím platí pořád to, co jsem napsal ve svém prvním příspěvku - šikovná "holka pro všechno" - ono i dívat se hezky "zblízka" jak se pasou srnky na protějším kopci má něco do sebe :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Astrofoto a zvacsenie

#32

Příspěvek od MilAN »

nenapsal jsi, co to je podle tebe to zvětšení  při focení.  To, že dalekohled před tím měl zvětšení 50x, vůbec nic nevypovídá o tom , jak velký obraz bude na čipu může mít klidne 1/3 velikosti , které má ohniskový obraz Měsíce v dalekohledu ( tam to je nějakým 4,5 mm), zrovna tak, jako  ho mohu mít klidně na tom čipu veliký 45 mm.
Na druhou stranu z 4,5 mm obrazu na čipu mohu namonitoru vytvořit 2cm obraz nebo 30 cm.   O čem tedy hovoří údaj , že zvětšení  je 50xx. Při focení naprosto o ničem, nizc si z toho nemůžeš dále vydedukovat.
A pokud jde o barevnou vadu. Nelze ji dost dobře posuzovat na nezaostřeném obrazu. Tam bude mít barevný okraj i velmi dobrý apochromat. Navíc, 10 mm okutár - výstupní svazek bude mít průměr 2 mm, -a půjde.li paprsek ne-centricky=okrajem okuláru, bude zobrazena spíš barevná vada kraje okuláru
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Repulsion
Příspěvky: 17
Registrován: 28. 11. 2008, 21:10

Astrofoto a zvacsenie

#33

Příspěvek od Repulsion »

MiLAN - technicky vzato máš samozřejmě pravdu - já jsem formuloval svůj příspěvek "v duchu" původní otázky - tedy alespoň tak jsem to pochopil - že tazatele zájímá, jak co nejlépe dosáhne toho, aby to, co vidí, měl také na snímku. Výsledný obrázek sice mohu zvětšovat nebo zmenšovat dle libosti, ale pokud jde o množství zachycených informací, pořád budou při použití této "metody" odpovídat 50 násobnému zvětšení při pozorování okem - nebo méně, pokud použiju nízké rozlišení.

S tou barevnou vadou mi nezbývá než Ti věřit, páč s apochromáty nemám zkušenosti...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Astrofoto a zvacsenie

#34

Příspěvek od MilAN »

Repulsion napsal: tazatele zájímá, jak co nejlépe dosáhne toho, aby to, co vidí, měl také na snímku. Výsledný obrázek sice mohu zvětšovat nebo zmenšovat dle libosti, ale pokud jde o množství zachycených informací, pořád budou při použití této "metody" odpovídat 50 násobnému zvětšení při pozorování okem - nebo méně, pokud použiju nízké rozlišení.

... To právě není pravda - totéž dosáhnu snadno i okulárem o f 30 mm i okulárem oF 5mm, to jest při zvětšení 16x i 100x.  Jinak řečeno,zobrazím.li si Měsíc na monitoru velký  např. 20 cm,  je naprosto jedno, jaký okulár jsem pro projekci použil, jinak řečeno, je jedno, jaké bylo původní zvětšení dalekohledu. Proto údaj zvětšení nic neříká - je to u focení nesmysl.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Repulsion
Příspěvky: 17
Registrován: 28. 11. 2008, 21:10

Astrofoto a zvacsenie

#35

Příspěvek od Repulsion »

Stana - tak hlavně těch jasných nocí od vánoc zatím moc nebylo... dnes to třeba vypadá nadějněji, ale zas musím dodělat nějakou práci...
Uživatelský avatar
Repulsion
Příspěvky: 17
Registrován: 28. 11. 2008, 21:10

Astrofoto a zvacsenie

#36

Příspěvek od Repulsion »

MiLAN - jak jsem napsal, jsem zelenáč, takže když vyfotím tímto způsobem Měsíc dejme tomu s 5 mm a 10 mm okulárem, a pak si oba snímku zobrazím na monitoru ve stejné velikosti, budou, pokud jde o míru zachycených podrobností stejné?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Astrofoto a zvacsenie

#37

Příspěvek od MilAN »

Aby se dalo odpovědě regulérně, bylo by nutné uvažovat s seeingem, rozlišovací schopností objektivu, velikosti pixelů na čipu a na zvětšení obrazu okulárem na čip. Ale v principu lze dosáhnou jakýmkoliv okulárem stejně velké obrazy na čipu a tím i kvalita na monitoru bude "stejná".
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět