Akce Refraktor 70 na Supra Praha

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
jirka_sk
Příspěvky: 45
Registrován: 29. 12. 2008, 04:54

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#16

Příspěvek od jirka_sk »

Tak dnes snad poprvé co mám dalekohled doma vykoukly hvězdy... K večeru byly ještě mraky, ale hned jak začalo něco prosvítat, drapnul jsem dalekohled a málem ve dveřích urazil nožičky toho lehkonohého stativu  :P
Nasadil jsem objektiv SUPER 25 a už jsem šmejdil pod Orionovým pásem ... a co myslíte? ... Byla tam  ;)
Dokonce jsem si lajsnul to pak zkusit i s objektivem 10, ale neměl jsem ustavenou montáž, tak jsem to furt honil a ten stativ se fakt klepe jak sulc, ale to jsou drobnosti - byla vidět pěkně i v té 10.
Prví cíl byl splněn - viděl jsem Velkou mlhovinu v Orionu. A nejvíc mě uchvátil ten rozdíl mezi prvním pohledem (skoro nic - snad jen skvrnka) a pak pohledem už navyknutým okem a nepřímo - to jsem fakt viděl krásně i tvar.

Jsem úplný začátečník, tak ten můj komentář prosím podle toho berte ;)
Triedr 10x50
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#17

Příspěvek od stana »

No, kdybys neviděl Mlhovinu v Orionu, tak už neuvidíš vůbec nic...Je to jeden z nejvýraznějších objektů na obloze...Další pokusy o DSO už budou druhá lekce...Ale určitě radost z nalezení dalších DSO bude, jen to počasí..
Toš good luck s novým strojem a přeji čisté nebe.. ;)
P.S. Kdybys vyměnil hliníkový stojan za jiný, tak ten původní bych si pod malokuka od tebe koupil.. :)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
jirka_sk
Příspěvky: 45
Registrován: 29. 12. 2008, 04:54

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#18

Příspěvek od jirka_sk »

No, kdybys neviděl Mlhovinu v Orionu, tak už neuvidíš vůbec nic...Je to jeden z nejvýraznějších objektů na obloze...Další pokusy o DSO už budou druhá lekce...Ale určitě radost z nalezení dalších DSO bude, jen to počasí..
Toš good luck s novým strojem a přeji čisté nebe.. ;)
P.S. Kdybys vyměnil hliníkový stojan za jiný, tak ten původní bych si pod malokuka od tebe koupil.. :)
Díky za povzbuzení ;o) Refraktor 70/900 asi na DSO nebude nic moc, ale netvrdím, že se nebudu snažit občas něco najít  8-). Spíš se teď těším na lov planet...

Jinak, až najdu náhradu za ten hliníkáč - budu na tebe myslet.
Triedr 10x50
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#19

Příspěvek od stana »

O.K. Jinak je to fakt o obloze...Však ale bez ohledu na tmu si užiješ Měsíce a Saturna a Venuše a "x" dalších objektů...
Ale nelze čekat zázraky jak z fotek, jinak zklamání..
A přes den můžeš čučet na holuby na anténách...Taky to tak dělám.. ;D
P.S. A s Dobsonem jsem v létě čučel na mouchy na listech cca 200 metrů daleko..Ale byly vzhůru šesti nohama... :D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
jirka_sk
Příspěvky: 45
Registrován: 29. 12. 2008, 04:54

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#20

Příspěvek od jirka_sk »

Máš pravdu - o té obloze to je asi nejvíc. Kolem vánoc byla fantastická - včera jak byly ty mraky, tak se od nich šíleně odráželo světlo. Jsem sice na vesnici a pozoruju z terasy otevřené k nebi v prvním patře, ale když jsem udělal zkusmo fotku 8sec, bylo to totálně červený.

Zázraky jako z fotek nečekám, obzváště u DSO, ale na měsíc jsem narval objetiv 10 a před něj Barlowa a byl to fakt zážitek - akorát to bude chtít strojek.

Jinak k tomu pozemnímu pozorování - plánuju ACC/CEL #94112-A PŘEVRACECÍ 45° HRANOL 1.25”. Těším se jak budu u kámoše na horách v noci šmejdit po obloze a ve dne po kopcích ;o)

Taky se chystám na experimenty s NIKON D40 (objektivy 18-55 a 55-200) na stativu. Bude to dlouhá cesta metodou pokus omyl, ale dost informací se dá načerpat tady na AF. Když budou aspoň minimální výsledky, investuju pár korun do redukce na T2 - chtěl bych vyzkoušet pozemní foto přes refraktor :P
Triedr 10x50
Uživatelský avatar
jirka_sk
Příspěvky: 45
Registrován: 29. 12. 2008, 04:54

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#21

Příspěvek od jirka_sk »

Aj-aj někdo tady předpovídal zdražení a už je to tady. Ten refraktor co stál 2.500 a já ho koupil za 2.000 už stojí 3.000 :o
Triedr 10x50
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#22

Příspěvek od Lukina »

Jj, slaba koruna zmirnuje ekonomicke dopady na nase podniky, ale nam spotrebitelum ciziho zbozi zase neprida.

Ja chtel koupit SW 102/500 OTA za ty 3000 co je na SUPRE...uz je za 4000, ale to mi uz nevadi, uz je totiz doma jeho dvojnik Celestron.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Odpovědět