Akce Refraktor 70 na Supra Praha

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
tata64
Příspěvky: 31
Registrován: 12. 01. 2008, 19:47

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#1

Příspěvek od tata64 »

Budu rád za každé rozumné info o tomto dalekohledu.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#2

Příspěvek od Lukina »

Chtelo by to asi vice specifikovat...predpokladam, ze to bude toto: TSC/SKY REFRAKTOR 70/900mm EQ-1 (CDD)

No, za ty penize bych volil spise lidlak nebo bych sledoval mistni bazar.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#3

Příspěvek od stana »

Bral bych ten stativ jako dovybavení čerstvě koupeného malého refráčku 80/400.. ;D :D
P.S. Lídlák je přeci jen trochu kratší..Toto už moc dlouhá trubka a asi se to bude na té montáži krapet třepat..
No ale za dva litry, že... ;)
Těžko radit.. :-[
Nevím.. :P
Ony tyto levnější dalekohledy pro začínající okukovače oblohy jsou si dost podobné..
Osobně bych asi nějaký litr přidal a koupil si aspoň 90 mm objektiv a pak bych nějaký litr přidal a koupil si Dobsona a tak pořád dokola.. ;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Mischo
Příspěvky: 24
Registrován: 27. 10. 2008, 21:15

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#4

Příspěvek od Mischo »

áno súhlasím so stáňom (neviem či som to dobre skloňoval)

skôr ten 90...
alebo tento http://www.astronyx.sk/index.php?page=s ... &Itemid=35 alebo lidlak

pri tom 70/900 je zbytočne dlhá ohnisková vzdialenosť, tým pádom aj tubus  (ďalekohľad je ťažší a menej svetelný

ak máš čas čítaj dotazy na ďalekohľady tu na AF aj na tie o ktoré nemáš záujem alebo sú mimo tvoje finančné limity pomôže ti to  zorientovať sa
,,Nikdy nebude tak zle, aby nebolo horšie´´&&
Uživatelský avatar
jirka_sk
Příspěvky: 45
Registrován: 29. 12. 2008, 04:54

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#5

Příspěvek od jirka_sk »

Takže jsem neudělal dobře, když jsem neodolal slevě z 2.460,- na 1.968,- ???
No - každopádně už je asi na cestě, tak pak můžu alespoň laicky zrecenzovat co přišlo ;)
Bohužel můžu srovnávat jen s Bresserem 60/800 na AZ montáži s dřevěným stativem...
Triedr 10x50
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#6

Příspěvek od stana »

jirka_sk napsal: Takže jsem neudělal dobře, když jsem neodolal slevě z 2.460,- na 1.968,- ???
No - každopádně už je asi na cestě, tak pak můžu alespoň laicky zrecenzovat co přišlo ;)
Bohužel můžu srovnávat jen s Bresserem 60/800 na AZ montáži s dřevěným stativem...Nechápu, proč si kupuješ tento dalekohled, když máš ten Bresser a zas o tolik změna k lepšímu to nebude..Akorát budeš navíc bojovat s paralaktikou..
??? ;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
jirka_sk
Příspěvky: 45
Registrován: 29. 12. 2008, 04:54

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#7

Příspěvek od jirka_sk »

Bressera už nemám. Prodal jsem ho a teď jsem se chtěl zase občas kouknout a nemám do čeho Popravdě ta AZ montáž mě třeba při pozorování měsíce doháněla k šílenství (myslím ta konkrétní - ne obecně).

Nechtěl jsem do toho hned vrážet peníze a tak jsem se rozhodnul pro ten levnej refraktor. Ještě jsem uvažoval o Newtonu 114/900, ale myslím, že cenovej rozdíl by asi neodpovídal výslednýmu efektu.
Triedr 10x50
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#8

Příspěvek od stana »

No tak potom jo, už to chápu.. Ale mám jen obavu o ten dlouhý tubus na té montáži EQ-1..No uvidíš jak se to bude chovat a pak napiš krátkou recenzi, myslím, že tvé resumé bude zajímat i ostatní.
;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
eastman
Příspěvky: 422
Registrován: 30. 08. 2006, 00:29

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#9

Příspěvek od eastman »

Mischo napsal:
pri tom 70/900 je zbytočne dlhá ohnisková vzdialenosť, tým pádom aj tubus  (ďalekohľad je ťažší a menej svetelný

Světelnost má význam u focení. A s tímto on určitě fotit nebude.
Martin, eastman(at)centrum.cz, tel.:608515309
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#10

Příspěvek od mkcz »

To Mischo:

Když vezmu jen ten dalekohled bez té montáže, tak s relativním otvorem cca 1:13 bude mít ten objektiv rozhodně použitelnější obraz stran barevné vady a zklenutí pole než všechny ty obyčejné achromáty pod 1:10-ti, u kterých potom spousta lidí doporučuje přiclonit objektiv :).
A navíc při průměru 70mm ta barva nebude tak hrozná aby s tím nešlo pozorovat planety tak do 100 násobného zvětšení. Limit je ten průměr, to je jasné.
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
jirka_sk
Příspěvky: 45
Registrován: 29. 12. 2008, 04:54

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#11

Příspěvek od jirka_sk »

eastman napsal:

Světelnost má význam u focení. A s tímto on určitě fotit nebude.

Ne ne fotit s tímhle rozhodně nemíním ;o)) Netvrdím, že bych se jednou k astro foto nechtěl dopracovat, ale to je ještě dlouhá cesta, hodně dlouhá, a taky o úplně jiné technice.
I když -přiznám se, že když už je v sadě ten T2 ... zkusím s Nikonem D40 měsíc - to každopádně :D
Triedr 10x50
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#12

Příspěvek od johnna »

eastman napsal:

Světelnost má význam u focení. A s tímto on určitě fotit nebude.

Naopak tu nízkou světelnost bych pro viz. pozorování bral jako plus.
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
eastman
Příspěvky: 422
Registrován: 30. 08. 2006, 00:29

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#13

Příspěvek od eastman »

johnna napsal:

Naopak tu nízkou světelnost bych pro viz. pozorování bral jako plus.
Souhlasím. Ale z příspěvku Mischa to vyznělo, jako kdyby to byla jeho nevýhoda.
Martin, eastman(at)centrum.cz, tel.:608515309
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#14

Příspěvek od johnna »

eastman napsal:

Souhlasím. Ale z příspěvku Mischa to vyznělo, jako kdyby to byla jeho nevýhoda.
Souhlasím taky jsem to tak pochopil, proto jsem na to upozornil.
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
jirka_sk
Příspěvky: 45
Registrován: 29. 12. 2008, 04:54

Akce Refraktor 70 na Supra Praha

#15

Příspěvek od jirka_sk »

Tak jsem dnes konečně dostal balíček (spíš balík) od SUPRY. Poště se kupodivu nepodařilo ho ani ztratit, ani rozbít, takže jsem se hned pustil do sestavení...

První dojmy: ten můj starý Bresser a podle toho co jsem viděl i Lidlskop jsou proti tomuhle jako dětská hračka. Nejde jenom o rozměry, ale celkově působí dost robustně. Montáž je poctivej kus litiny (doufám  :P). Ale abych jen nechválil - má jednu zcela zásadní slabinu ... ano hádáte správně - stativ. Hliník je sice krásně lehký, ale taky se krásně vlní  ;D Schválně jsem vzal za výtah a lehce pohyboval celým dalekohledem do strany - dalekohled a montáž tvoří opravdu kompaktní celek, ale stativ - nožičky dřžte mě  ;)
Obávám se, že závan větru by ten dalekohled nerozkmital - jak tady už někdo naznačoval, ale spíš převrátil. Těžiště je strašně vysoko a ty nožičky jsou strašně lehounký a křehouný ... no tohle bude asi zásadní věc kterou začnu řešit hned - výměna stativu, resp. těch hliníkovejch profilů.
Jinak - výtah chodí krásně, v nejvyšší poloze ani náznak výchylky jako u Bressera.
Takže - vyvážit, nastavit a vyzkoušet co nám řekne optika ... ale až nebude taková kosa  :-/
Triedr 10x50
Odpovědět