Postříbřování

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Postříbřování

#16

Příspěvek od Radous »

Neměl bys prosíííím možnost naskenovat a poslat mailem? zajímalo by mně to...

Díky.

:hi:
MilAN napsal: Protože už hodně pamatuji, nabízím klasiku :
Ř.H.  roč. 1923 - č.5 :  - Ing Rolčík. O broušení zrcadel
Ř.H. roč.1942 -č.6 : Dr. Bečvář : Stříbření zrcadel

Napiš. fax,pošlu kopie.

P.S.: O sbírání křemenných oblázků na výrobu zrcadel  bohužel nic nemám.
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11623
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Postříbřování

#17

Příspěvek od Psion »

elbi napsal: Konečně někdo, kdo pochopil o co mi jde.Ale na tvé enkodéry jsem četl jen chválu.Prý ti to maká s přesností na úhl minuty...

Na ty zrcadla jsi mohl skoro založit anketu.
Hlásím se jako první.Mám zatím za sebou jen jedno malé do hledáčku 100/400.Já jsem naměřil Lambda/4....Ale rozhodně to nepovažuju za uzavřenou kapitolu...A použitelné to je.Jen to potřebuju pokovit :mad2:

Elbi
Encodery navrhnul a vyrobil Zdeněk, člen místního fora - je to holt šikula. Já jsem jen vymyslel jejich osazení na montáž - což zase zázrak není Spíš mě těší vlastní software, která dalekohled pointuje a umí věci, které žádný soft neumí - to je proč jsem to dělal. Kdyby soft existoval, hned ho koupím a ušetřim si stovky hodin práce. Zdeněk tam dodělal optické výpočty a obrázky - takže týmová práce, která se dá nadále rozšiřovat ;D
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Postříbřování

#18

Příspěvek od Kami »

Nazdar Elbi.

Ještě to myslíš vážně s tím postříbřováním zrcadel? Jestli jo,tak mám dusičnan stříbrný z r.1995 doma. Tenkrát jsem zkoušel vlastně vybroušené zrcadlo postříbřit.Jak jsi pamatuju,musí se dusičnan stříbrný srazit čpavkem (čpavkovou vodou).Docela to šlo.Sražená směs se dala do misky a zrcadlo se na to otočilo.Samozřejmě čisté a odmaštěné.Povrch se opravdu trochu postříbřil.Větší pokusy nemám.Máma tenkrát dost nadávala na ten smrad z čpavku v koupelně. Tak jsem toho tenkrát nechal.
Ten dusičnan jsem si nechal poslat z Labory Brno.

Jestli chceš,pošlu ti ho.Mě doma na nic není.

Jo jedna otázka: kde sháníš AL trubky? Refraktor máš z nějakého sloupu? Znám nejlepší jenom Alupu v Pardubicích.V katalogu sice něco mají,ale větší průměry na jejich skladě moc nemají.Sháním prům.140mm na fotokomoru.

Dík. :hi: Kami
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Postříbřování

#19

Příspěvek od elbi »

Díky za aspoň tento zevrubný popis.Dám ho k dispozici svému dvornímu chemikovi.Štve mě, že mi tady někdo vkládá do hlavy nějaký myšlenky který tam nejsou...Jak kdybych chtěl vymýšlet dávno zapomenutou a opsolentní technologii a vydělat na tom balík Měl to být prostě pokus, prostě si hraju no...Za nabídku chemikálií děkuju, ale vše potřebné mám, jen ten postup mi uniká.
Dural nebo lépe řečeno tvrzený hliník kupuju právě v Alupě.Na jejich stránkách www.alupa.cz je ke stažení katalog.Průměr 140 mm tam ještě seženeš.Taky se tam chystám na nákupy, ale nějak neni kdy.

To Milan: Díky za info.Fax bohužel nemám i když mám takové podezření, že scanner by měl umět faxovat, či se mýlím?
Pokud ne, tak pak jedině výše zmíněný způsob oskenování a mejlnout to jako jpg.
Díky všem za vše.
Elbi
Uživatelský avatar
prukajda
Příspěvky: 76
Registrován: 16. 01. 2004, 15:16

Postříbřování

#20

Příspěvek od prukajda »

Tohle sem sice vůbec nepatří, ale to, že není k dispozici fax, jde vyřešit pomocí schránky memobox fax u Telecomu [...a mám to zadarmo.... :-)], kde odeslaný fax zůsatne jako soubor až do doby, než se stáhne přes modem do PC. Takže lze faxovat i bez faxu pomocí software a modemu. Používám to a jde to docela dobře.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5413
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Postříbřování

#21

Příspěvek od vla »

http://web.telecom.cz/elektro-metal/dil ... ohledu.doc Na této stránce nabízejí různé díly na montáže a dalekohledy, také různé tubusy.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Postříbřování

#22

Příspěvek od pesvo »

Zdar Elbi,

s tím stříbřením zrcadel mám pár poznámek. Sám jsem si v "brusičském období" také i zrcadla stříbřil a mohu Tě ubezpečit, že to není žádná sranda. Na chemikálie se už moc nepamatuju, ale asi bych někde našel i návod - jen pár praktických poznámek:

1. Základem je dusičnan stříbrný, tenkrát za komančů naprosto nedostatkové zboží, protože to obsahuje stříbro, což si stát chránil, takže jej nebylo možno běžně koupit jako třeba Travex (asi víš k čemu se Travex používal...)
2. Aby to dobře dopadlo, tak všechno (tedy jak zrcadlo, tak nádoba s roztokem, všechny pipety...)muselo být naprosto čisté. Sebemenší náznak třeba zbytku krému na ruce způsobil barevné fleky na hotovém zrcadle.
3. Když už se to (na několikrát) povedlo, tak povrch rozumně odrážel tak maximálně půl roku, pak to chytlo takovou "patinu" nebo prostě povlak a nedalo se přes to koukat.
4. A poslední věc - možná nejdůležitější (nejsem chemik, takže tohle ber jen jako uživatelský přístup): Když se míchají roztoky, stříbří zrcadlo atd., tak musíš zabezpečit, že teplota čehokoliv nesmí stoupnout tuším nad 25 stupňů Celsia, což zvláště při přidávaní toho dusičnanu není žádná sranda, protože to produkuje spousty tepla... Když se Ti to ale nepovede (myslím to uchlazení), tak při té reakci vzniká tzv. třaskavé stříbro - hrdě musím říct, že jsem na to taky vyzkoušel (ale klid, dopadlo to dobře alepoň pro mě, hůř na tom byla zahrádka..., ona když se ta 3litrová flaška od okurek začala zahřívat tak, že jsem na tom neudržel ruku, tak jsem zahájil rychlý strategický ústup, díky čemuž mi dnes nechybí ani ručička ani nožička... a kráter, který vzniknul po následné explozi měl v průměru jen asi 5 m, takže celkem klídek, jen ty střepy ze zrcadla a flašky lítaly tak 2 km daleko...).

Takže z výše uvedené zvaž a ať se rozhodneš jakkoliv, tak přeji mnoho zdaru.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Postříbřování

#23

Příspěvek od peta »

pesvo napsal: (ale klid, dopadlo to dobře alepoň pro mě, hůř na tom byla zahrádka..., ona když se ta 3litrová flaška od okurek začala zahřívat tak, že jsem na tom neudržel ruku, tak jsem zahájil rychlý strategický ústup, díky čemuž mi dnes nechybí ani ručička ani nožička... a kráter, který vzniknul po následné explozi měl v průměru jen asi 5 m, takže celkem klídek, jen ty střepy ze zrcadla a flašky lítaly tak 2 km daleko...)pusobive vypraveni! :)
elbi, abys pri tom svem prumeru zrcadla a mnozstvi chemikalii nevyhodil do vzduchu pulku vesnice :)
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Postříbřování

#24

Příspěvek od elbi »

Klid.Tohle je jen zástěrka pro úplně jinou činnost.Ale nikomu to neříkejte!!! Apropo, nemáte někdo doma půl kila plutonia? :rotflmao:
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Postříbřování

#25

Příspěvek od MP »

elbi napsal: Apropo, nemáte někdo doma půl kila plutonia? :rotflmao:
Doma ne, ale vim, kde by se naslo. Jenze pul kila je malo. A krade se to blbe - takove mnozstvi uz podleha kontrole MAAE. Chce to krast po mensich mnozstvich z vice zdroju.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Postříbřování

#26

Příspěvek od elbi »

Já věděl, že se tady sežene všechno.Seženu kupce a začnu stavět od začátku, ale tentokrát něco pořádnýho.V souvislosti s velikostí zrcadla se konečně začneme bavit výhradně v základních jednotkách SI :rotflmao:
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Postříbřování

#27

Příspěvek od MP »

Ty chces pokovit metrove zrcadlo plutoniem ? Nebude to pak saturovat CCD chip gama zarenim ? Musis na to udelat Cassegraina sa zrcadlem z olovnateho skla, aby prostor za vytahem byl stineny.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Postříbřování

#28

Příspěvek od Kami »

Zdar Elbi.

 Srandičky,srandičky.

Prohrabal jsem svoje starší poznámky a postup postříbřování musím opravit.Je to už holt několik let nazpátek.
Tak postup: Připravíme čerstvý,silně koncentrovaný amoniakální rostok tak,že srazíme roztok Dusičnanu stříbrného Louhem draselným.Sraženinu necháme ustát a oddělíme.Potom ji rozpustíme v nejmenším množství čpavku.Roztok smícháme s hroznovým cukrem ( glukózou) a hadříkem - štětcem touto směsí natíráme suché,čisté a nemastné sklo.Slabě se postříbří. Toť opsaný recept z nějaké knížky.

Proti otírání zrcadla hadříkem bych se ohradil.Lepší je to zrcadlo na to oklopit a čekat.

Snad ti to pomůže.  Ahoj  :hi:
           Kami
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
kamilfredo
Příspěvky: 10
Registrován: 20. 03. 2006, 19:28

Postříbřování

#29

Příspěvek od kamilfredo »

Tu je kompletny navod ... http://lerch.no-ip.com/atm/Silver.htm
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Postříbřování

#30

Příspěvek od cocky »

Stříbřená zrcadla se používají i dnes pro infračervené aplikace včetně teleskopů, protože v IR oblasti má stříbro vyšší odraznost než aluminum. Předpokládám ovšem, že se stříbro napařuje. Povrch stříbřeného zrcadla odchází působením síry v ovzduší. Pokud by byl teleskop uzavřený, možná by to pomohlo.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Odpovědět