SAO

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

SAO

#1

Příspěvek od elbi »

Pánové astronomové,
nechci se nějak vytahovat nebo si dělat reklamu, ale rád bych vás upozornil na existenci svých websites věnovaných výstavbě soukromé observatoře.Píšu to sem z toho důvodu, že uvedené stránky se dělají právě proto, aby jste mohli sledovat průběh celé stavby jaksi on-line.Přijde mi to poměrně originální a pro leckoho z vás by to snad mohlo být i inspirativní.V neposlední řadě také uvítám všechny rady, upozornění nebo kritiky.
Takže viz. http://sao.wz.cz
Zdar Elbi
PS. A berte to prosím tak, že nejen hvězdárna, ale i stránky jsou ve výstavbě...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

SAO

#2

Příspěvek od Myzer »

Taketo odkazy su tu vzdy vitane. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
johny

SAO

#3

Příspěvek od johny »

nezostava nic ine len zazelat vela stastia a trpezlivosti pri vystavbe. a na veky jasnu a cistu oblohu, bez mrakov a svetiel ;)

neskor sa tam zastavime a spravime Astroforum-Party 20xx (to xx tam dosadis ty ;)

zdravi

johny
Uživatelský avatar
HARi
Příspěvky: 29
Registrován: 05. 09. 2003, 02:14

Re: SAO

#4

Příspěvek od HARi »

Elbi,
1. nemohl by jsi se tu prosím obšírněji rozepsat o tepelných problémech domu hvězdárny?
Například to, že cihlová stavba bude fungovat jako akumulační kamínka. To plánuješ prokládat cihly nečím jiným - např. cihla - dřevotř. - cihla atd.?
Aby to dýchalo? (a nestačilo by tedy zvětšené odvětrávání?)

2. Další věc je střešní krytina. Já sem tam chtěl dát kanadskej střešní  šindel, ale koukám, že si to ještě budu muset pořádně rozmyslet. Z čeho budeš mít střechu ty?

3. Už je asi pozdě, ale beton na podlaze ti bude jistojistě vydávat teplo po celou noc. Lepší by bylo dřevo!

Děkuju moc Elbi !
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

SAO

#5

Příspěvek od elbi »

Čau,
No kdybych věděl jak to udělat, tak bych sem nepsal ;)
Betonu na podlaze se nebojím.Jednak počítám s tím, že bude celý domeček odizolovaný, takže beton by se zahřívat vůbec neměl.A za druhý se nad nim bude s největší pravděpodobností dělat ještě druhá vyvýšená podlaha (o70cm) pravděpodobně z OSB.Ta hlavně kvůli tomu abych nemusel šplhat k OV tak vysoko...
Co se týče té izolace, tak to chci udělat samozřejmě co nejlevněji.Cihly mám zadarmo, takže z těch a minimálně na nejvíc exponovaných místech přez ně dám polystiren-stejně jako mám zateplenej barák.Celý se to nahodí něčím bílým.Dostal jsem rady na nehašený vápno nebo titanovou bělobu.
Střecha by pravděpodobně měla být vlnitá a zřejmě z nějakého toho modernějšího materiálu, tak aby pod tím nekondenzovala voda a když by se tohle povedlo, tak tepelná izolace zase polyst. jen našoupaným pod rošt, který bude tvořit základní konstrukci.Když bych byl nucen z finančních důvodů sáhnout po plechu, tak bych asi vzal rovný, tak abych k němu mohl ten polyst přilepit-zase kvůli kondenz vody...
Víc toho zatím asi nevím.
Apropo-taky se pochlub co kde stavíš a co tam bude atd. ať tady neexhibuju sám  ;D
Čau.Elbi
Uživatelský avatar
HARi
Příspěvky: 29
Registrován: 05. 09. 2003, 02:14

SAO

#6

Příspěvek od HARi »

Ahoj,
ta zvýšená podlaha to řeší...
Já sem chtěl stavět už minulý léto, nicméně to jaksi nevyšlo. Takže letos se k tomu snad dostanu - nechci tady nic zakřiknout!
Hvězdárna bude v Desné v Jiz. horách nad chatou naší rodiny. Je to hodně ve svahu a navíc je tam málo zeminy, počítám tak 50 cm a pod tim žula. Výkop pro montáž chci kopnout za tejden, pak budu moudřejší - třeba jetli to do tý žuly budu muset kotvit atd. Zase třeba ušetřim na betonu.
Domeček je menší než máš ty :D, 240cm na 240cm, výška od země taky 240, podezdívka z cihel 120. Jižní střecha odjede po kolečkách na východ, severní střecha je statická a lomená aby se pod ní dalo i postavit. Krokve a nosníky ze dřeva, s krytinou kvůli již zmiňovaným termoakumulačním problémům zatím váhám. Mám cassegraina, a i výhled je jenom na ekliptiku takže se severem vůbec nepočítám. Mám velký problémy jak to udělat pokud možno co nejnedobytnější, (bunkr ale nechci) protože je to na úrovni lesa asi 30m vod chaty a v okolí jsou vykrádačky na denním pořádku.

Strašně mě potěšilo, že i ty stavíš něco podobnýho je to taková vzpruha! Tak se těšim na diskuze. Hodně zdaru.
Odpovědět