Okulár 32 nebo 40mm

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Okulár 32 nebo 40mm

#46

Příspěvek od grajda »

...někteří "raditelé" píší o okulárech s menším úhlem "pohled do tunelu"..
Pozoroval jsem přes panoptiky, radiany, plőssly a mám ortho...
nezažil jsem nic, co bych nazval pozorováním v tunelu...
Prostě jasně definované ostré pole hvězd a to na základě zvětšení a úhlu okuláru větší nebo menší..
Pohled od "tunelu" bych nazval berličku "okulár na okuláru"...

Chvilku mě trvalo, než jsem rozluštil, co si mám vlastně o tomto příspěvku myslet a co se básník snažil říct, ale nakonec jsem vzal okulár se zorným polem cca 40° a mrknul se do něj- hodně to připomínalo pohled na konec krátkého tunelu. Má- li někdo nějaký jiný pocit z tohoto pohledu, nebo jiné přirovnání, popř. pokud k pohledu do tunelu striktně přirovnává něco jiného a má zábrany použít toto přirovnání i k jiným věcem, nemůžu mu bránit, respektuji to.

Ale nebylo tady náhodou téma o dlouhoohniskových okulárech 32mm a 40mm? Už tak se posunulo směrem k obecnějším úvahám ohledně dlouhoohniskových okulárů (čož podle mě není k zahození).

Dovolím si celou úvahu posunout mírně jiným směrem: Když jsem ještě měl newton 114/900 značky Celestron (a na AF nepřispíval), docela mě iritoval red dot hledáček- jsem mírně krátkozraký (-1D) a pozoruji na městské obloze, proto pro mě bylo přesnější namíření dalekohledu pomocí red dot prakticky nemožné (šlo to tak max. podle hvězd jasnějších 3m). Dohledávání s 20mm okulárem se spíše užším zdánlivým zorným polem bylo příliš nepohodlné. Poslepoval jsem si proto z lup od vietnamců něco na způsob "extradlouhoohniskového" okuláru. Vůbec mě netrápilo, že se dalekohled choval jako nějaký 50mm hledáček, protože přesně tohle jsem od něj žádal. Smysl tedy může mít i použití výstupní pupily nad 8mm. Jinou otázkou je, zda je levnější, popř. pohodlnější kompletní hledáček, nebo nějaký nejlevnější dvoupalec okulár se širším zorným polem... Ale pozor- podmínkou je také, aby to umožnil zdvih okulárového výtahu a další optické vlastnosti přístroje. Kromě zástinu sekundárem u newtonů tam bude taky vinětace- sekundární zrcátko nebude pro paprsky světla, nad určitou hodnotu se odchylující od optické osy, vysvícené po celé ploše a celou plochou je odrážet a proto se bude jevit obraz na krajích zorného pole okuláru tmavší. A k tomu má ještě okulár vlastní vinětaci, apod... Námět k zamyšlení jiným směrem.

http://www.sky-watcher.net/swtinc/produ ... class2=502

Kdo hledá, ten najde, že se tyto okuláry dají pořídit i pod tisícovku (28mm).
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Odpovědět