Druhy pokus o astrofotografii

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

Druhy pokus o astrofotografii

#1

Příspěvek od VooDooMaster »

Tak jsem na dovolene mimo HK a takto dopadl druhy pokus, neni to vubec upravovane pouze rekompresovane z 1M na 100k . Az budu doma tak si s tim trochu pohraju.

jedna se o s nimek z dneska 19:20, kousek od Vysokeho nad Jizerou ISO400 16sec maly stativek polozeny na strese auta. C-5050.

http://sweb.cz/M42orion/orion.JPG
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11414
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Druhy pokus o astrofotografii

#2

Příspěvek od MaG »

Velmi dobrý výsledek. Bohužel obávám se že víc hvězd z toho prostě za 16 sekund nepůjde. Škoda.
Na druhé straně mě fascinuje to nízké zrno. Že by Olympus uměl taky fotit? Myslel sem si to spíš o Sony, Nikonu a Canonu. Olympy moc neznám. Dík za pěkné foto. :hi:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Druhy pokus o astrofotografii

#3

Příspěvek od MP »

Olympusy umi fotit perfektne a 5050 patri mezi drazsi a lepsi modely. Na kompakt je to opravdu slusne. Jen jsou videt aberace objektivu u jasnejsich hvezd v okrajich snimku. Mozna by bylo lepsi smirit se s mensi svetelnosti a trochu zaclonit. Nebo udelat dva snimky s ruznou clonou a slozit je.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

Druhy pokus o astrofotografii

#4

Příspěvek od VooDooMaster »

MP napsal: Olympusy umi fotit perfektne a 5050 patri mezi drazsi a lepsi modely. Na kompakt je to opravdu slusne. Jen jsou videt aberace objektivu u jasnejsich hvezd v okrajich snimku. Mozna by bylo lepsi smirit se s mensi svetelnosti a trochu zaclonit. Nebo udelat dva snimky s ruznou clonou a slozit je.

No pokusim se si s tim jeste vyhrat. Taky se me do toho snimku pripletlo letadlo, myslim, ze je tam videt - takova cara s perlickama. Myslel jsem si ze je naprosta tma, ale nad obzorem po te 16 sec expozici je trochu videt nacervenala zere sodikovek. Musim nejak vymyslet jak to pripojit k tomu memu refraktoru.
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Druhy pokus o astrofotografii

#5

Příspěvek od MP »

VooDooMaster napsal:
Musim nejak vymyslet jak to pripojit k tomu memu refraktoru.
Nic nevymyslej. 5050 ma zavit kolem objektivu, tak ho vyuzij ( redukcni krouzek snad budou mit u Skody nebo v Aaronu v Jecne ) a kup si redukci z toho zavitu na T2 - s tim se dela spousta prislusenstvi, takze se urcite bude hodit i na leccos jineho ( treba na teleobjektiv ). Pak uz jen zkombinujes ruzne bezne prodavane redukce a nastavce, aby to pasovalo na dalekohled.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

Druhy pokus o astrofotografii

#6

Příspěvek od VooDooMaster »

Takze, dorazil me redukcni krouzek CLA-5 coz je CLA-1 vystup 43mm + redukcni zavit z 43 mm na 55mm (ktery se nemusi pouzit). Prosim, co dalsiho potrebuji, abych mohl pripojit muj refraktor GSO 80mm prostrednictvim techto krouzku k Oly 5050 ? Predem diky za odpoved !!!!!



MP napsal:

Nic nevymyslej. 5050 ma zavit kolem objektivu, tak ho vyuzij ( redukcni krouzek snad budou mit u Skody nebo v Aaronu v Jecne ) a kup si redukci z toho zavitu na T2 - s tim se dela spousta prislusenstvi, takze se urcite bude hodit i na leccos jineho ( treba na teleobjektiv ). Pak uz jen zkombinujes ruzne bezne prodavane redukce a nastavce, aby to pasovalo na dalekohled.
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Druhy pokus o astrofotografii

#7

Příspěvek od MP »

VooDooMaster napsal: Prosim, co dalsiho potrebuji, abych mohl pripojit muj refraktor GSO 80mm prostrednictvim techto krouzku k Oly 5050 ?
Nejprve to chce redukci na "dalekohledovy" zavit T2. Tu by ti vyrobili v nejakem servisu ( napr. u Skody ). Nebo pouzit bezne prodavane redukce a slozit to ze dvou krouzku ( tak to mam udelane i ja ) : pro zavity 43 i 55 se dela spousta ruznych redukci a urcite najdes nejakou, pro kterou existuje T-krouzek. Mozna se dela i pro M43, ale nevim o tom. Myslim, ze p. Zahajsky ( Supra ) bude mit lepsi prehled.

Pak potrebujes neco na upevneni okularu pred objektiv. Doporucuji ten T2 focuser od Baaderu ( opet p. Zahajsky ), pouzivam ho a je opravdu sikovny. Pokud budes pouzivat delsi okulary ( konstrukcne, nejen ohniskem ), bude to chtit jeste T2 mezikrouzek mezi redukci na objektivu a focuser. Jsou bezne k dostani v ruznych delkach.

Nakonec upevneni focuseru k dalekohledu. Zalezi na tom, jaky mas vystup vytahu. Muj Mak ma kolem osazeni pro 1.25" okular i T2 zavit, takze to jde nasroubovat primo. Na Newtona pouzivam korektor komy, ktery ma take T2 vystup. Pokud tam zadny zavit nemas a musis to zasunout do vytahu, tak se daji koupit redukce z 1.25" i ze 2" na T2 zavit.

Doporucuji popovidat si o tom s p. Zahajskym ( pokud to zrovna necte a nenabidne reseni tady ), ma v nabidce celou T2 "stavebnici" od Baaderu, kde je vsechno mozne pro upevneni cehokoliv na cokoliv pomoci T2 zavitu.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

Druhy pokus o astrofotografii

#8

Příspěvek od VooDooMaster »


Dekuji za rozsahlou odpoved i kdyz v nekterem pripade se trochu ztracim. Chapu tedy dobre , ze ted je nutne poridit redukci z tech 55mm na 1 a ctvrt palce a jeste mezi to mit moznost vlozit okular ?

Mam jeste jednu zasadni otazku a to zda je mozne C-5050 pripojit k refraktoru do primeho ohniska. tzn. vyuzit objektiv C-5050ky jako okular ? To je asi neresitelene, ale radeji se ptam.
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Druhy pokus o astrofotografii

#9

Příspěvek od MP »

Jo, pro afokalni foceni potrebujes mit okular pred objektivem fotaku, oboje zaostrene na nekonecno. Proto je sikovna ta stavebnice, ze ktere to poskladas a je to pritom pevne, vsechno v T2 zavitech. Okular je pak schovany uvnitr trubky tvorene focuserem, redukci na fotak a pripadne nejakym mezikrouzkem, kdyz je moc dlouhy. Tady mam vyfocenou sestavu pro muj Nikon 880 a Plossl 9mm, ovsem v tomto pripade s teleobjektivem misto dalekohledu :



Promitat obraz jen objektivem fotaku primo na CCD jde take, ale ma to uplne jine vlastnosti. Musis dat fotak hodne dozadu ( par cm za ohnisko ) a zaostrit na kratkou vzdalenost ( makro ). Dostanes obraz s velmi sirokym zornym polem a malym zvetsenim. Ve spojeni s refraktorem to ale bude asi dost vinetovat ( bude videt jen kolecko uprostred snimku ) a okraje nebudou moc kvalitne vykreslene.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Druhy pokus o astrofotografii

#10

Příspěvek od PavelM »

Na to připojení je potřeba vložit fotografický adaptér do výtahu 1-1/4". Fotografický adaptér má dole 1-1/4" uchycení do výtahu a nahoře vnější T2 závit. Do tohohle adaptéru se vkládá okulár. A na ten horní T2 závit prodlužovací trubku kvůli tomu aby nenarazil při vysouvání objektiv fotáku na okulár.
A pak už jen adaptér z T2 na konkrétní typ fotáku.

Připojovat digitální foták s objektivem do primárního ohniska dalekohledu nepůjde.

Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

Druhy pokus o astrofotografii

#11

Příspěvek od VooDooMaster »

Jeste jednou diky, neni nad nazornou ukazku ! Tak a ted kde koupit ten adapter a T2 krouzek na prumer 55 nebo 43 ? Byl jsem u nas v HK ve Fomei a koukali na me dost divne, nic jineho tu v Hradci asi uz nema smysl zkouset. To jsem chtel dneska jit za tmou a myslel jsem , ze uz neco vytvorim.
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

Druhy pokus o astrofotografii

#12

Příspěvek od VooDooMaster »

Tak jsem prece jenom vyrazil, sice jsem fotil bez dalekohledu, ale taky to neni az tak na ten digital spatne. Bohuzel tady u mesta je vsude okolo oranzova zare. pokud mate chut tak se muzete podivat na treti pokus. http://sweb.cz/M42orion/M45.jpg
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Druhy pokus o astrofotografii

#13

Příspěvek od MP »

VooDooMaster napsal: Jeste jednou diky, neni nad nazornou ukazku ! Tak a ted kde koupit ten adapter a T2 krouzek na prumer 55 nebo 43 ? Byl jsem u nas v HK ve Fomei a koukali na me dost divne, nic jineho tu v Hradci asi uz nema smysl zkouset. To jsem chtel dneska jit za tmou a myslel jsem , ze uz neco vytvorim.
Opet doporucuji kontaktovat p. Zahajskeho ( Supra ), ten bude vedet, jake adaptery se daji sehnat a take je sezene. Pokud nebudou primo na zavit 43 nebo 55, snadno sezenes redukci na neco jineho ( oba jsou to dost bezne zavity pro filtry ). Dalsi moznost je nechat si krouzek vyrobit, s takovymi standardnimi zavity to neni problem a v Praze to udelaji napr. v servisu u Skody nebo u Pazdery ( v HK nevim ). Ale od p. Zahajskeho budes stejne potrebovat ten focuser a adapter do vytahu, takze bych se zeptal nejdriv tam.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
DS
Příspěvky: 14
Registrován: 13. 02. 2004, 13:15

Druhy pokus o astrofotografii

#14

Příspěvek od DS »

VooDooMaster napsal: Tak jsem na dovolene mimo HK a takto dopadl druhy pokus, neni to vubec upravovane pouze rekompresovane z 1M na 100k . Az budu doma tak si s tim trochu pohraju.

jedna se o s nimek z dneska 19:20, kousek od Vysokeho nad Jizerou ISO400 16sec maly stativek polozeny na strese auta. C-5050.

http://sweb.cz/M42orion/orion.JPG

Ahoj.
Fotky opravdu pěkné (tím myslím i tu třetí). Já mám C-4000 a taky se s ní učím zacházet. Protože nemá cenu vymýšlet již vymyšlené, rád bych se zeptal, jaká nastavení jsi volil (pokud to chceš zveřejnit). Je jasné, že to není automatika, protože čas 16s se dá nastavit pouze v manuálu. Měl jsi plně automatický režim (clona + čas), nebo jsi dal pouze prioritu času? Zapínal jsi redukci šumu?
Díky
Newton GS 500 (D154/750 mm) =>ca f/5
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Druhy pokus o astrofotografii

#15

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj, jelikož mám taky C-4000, tak by ti to mohlo pomoct. Já používám zásadně manuál, čas dávám na maximum - tj.16sec., ISO400 a redukci šumu! Bez redukce šumu by to bylo šílený, ale takhle funkce je prostě zázrak!

Tom :hi:
Odpovědět