První dalekohled - Dobson

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pesule
Příspěvky: 5
Registrován: 04. 09. 2012, 19:38

První dalekohled - Dobson

#61

Příspěvek od pesule »

Ten balkon je jen v zimních měsících ale jaro a léto ho  můžu vzít víkendově do krkonoš ( nechat ho tam nemohu)  takže i trochu toho vynášení bude taky. Tam je ta obloha úplně o něčem jiném.To je jasný. Výhled ve městě mám na jih a bez světel takže to taky docela ujde.Jen nevím jestli něco na EQ nebo ten Dobson.Prostě abych něco viděl i z města když je zimička :-)
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

První dalekohled - Dobson

#62

Příspěvek od demonek »

Pokud chceš jen pozorovat tak určitě dobson.Newton na paralaktice je dle mého názoru pro ty,kteří prošli gymnastickou přípravkou.Je to v některých polohách dost krkolomné pozorování.
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 284
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

První dalekohled - Dobson

#63

Příspěvek od vogo »

Ten balkon je jen v zimních měsících ale jaro a léto ho  můžu vzít víkendově do krkonoš ( nechat ho tam nemohu)  takže i trochu toho vynášení bude taky. Tam je ta obloha úplně o něčem jiném.To je jasný. Výhled ve městě mám na jih a bez světel takže to taky docela ujde.Jen nevím jestli něco na EQ nebo ten Dobson.Prostě abych něco viděl i z města když je zimička :-)Jestli můžu říct za sebe, tak mám i malého newtona na EQ montáži a rozhodně pohodlnější na koukání je dobsonova montáž.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

První dalekohled - Dobson

#64

Příspěvek od Bill »

Pokud chceš jen pozorovat tak určitě dobson.Newton na paralaktice je dle mého názoru pro ty,kteří prošli gymnastickou přípravkou.Je to v některých polohách dost krkolomné pozorování.
Jak bych to tak nedémonizoval. Pokud se nechci každých 5 minut dívat na jinou část oblohy, tak ten N můžu natočit v kruzích do trošku lidsky kompatibilní polohy. Zase nic nikam nezdrhá. Když potřebuju vyměnit okulár, našroubovat filtr ap, tak je objekt furt tam, kde jsem ho opustil. Taky jsem líný něco hledat v mapách a když to montáž najde sama ...

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 284
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

První dalekohled - Dobson

#65

Příspěvek od vogo »

Taky jsem líný něco hledat v mapách a když to montáž najde sama ...V tom případě to může být motorizovaná dobsonova montáž, ušetří váhu, cenu a dostane praktičnost ;)
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
lubosh5
Příspěvky: 2
Registrován: 28. 10. 2012, 13:57

První dalekohled - Dobson

#66

Příspěvek od lubosh5 »

Jedna otazka zaciatocnika, ako presna je goto montaz na dobsone. Navedie dostatocne presne na objekt?
Uživatelský avatar
Jeníček
Příspěvky: 32
Registrován: 07. 11. 2011, 18:26

První dalekohled - Dobson

#67

Příspěvek od Jeníček »

Zdravím
Tak jsem se dokopal a donesl jsem si domů Dobsonka 10" Pyrex a mám jednu otázečku ohledně dodatečné GPSky.Rád bych se trochu na té obloze orientoval a GO-TO je tak nezkutečně drahý.  Našel jsem toto SW SYNSCAN GPS MODUL ale nedovedu si představit jak to na dobsonu funguje.Měl někdo možnost to mít v ruce?
http://www.fotopazdera.cz/katalog/zbozi ... -gps-modul
Dobson 254
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1679
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

První dalekohled - Dobson

#68

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Ten modul je určen pro montáže vybavené pohonem a nedělá nic jiného, než že získá aktuální polohu z GPS, přesný čas (z GPS signálu) a tyto údaje předá elektronice ovládající montáž, aby to uživatel nemusel psát ručně.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Jeníček
Příspěvky: 32
Registrován: 07. 11. 2011, 18:26

První dalekohled - Dobson

#69

Příspěvek od Jeníček »

Tím pohonem je myšleno AUTOTRACK ? U go-to by to bylo asi zbytečné.
Dobson 254
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 284
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

První dalekohled - Dobson

#70

Příspěvek od vogo »

Tím pohonem je myšleno AUTOTRACK ? U go-to by to bylo asi zbytečné.Vzhledem k tomu, že chce EQ montáž, aby mu neutíkal pozorovaný objekt ze zorného pole, tak asi autotrack
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

První dalekohled - Dobson

#71

Příspěvek od MilAN »

Je mi trapné to tu stále opakovat, ale neodpovídejte, prosím, na otázky začátečníků, pokud neznáte odpověď

GPS modul je určen pro Go-To
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jeníček
Příspěvky: 32
Registrován: 07. 11. 2011, 18:26

První dalekohled - Dobson

#72

Příspěvek od Jeníček »

To jsem potřeboval vědět.
Dík
Dobson 254
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

První dalekohled - Dobson

#73

Příspěvek od Rekmarik »

Zdravím nadšence začínající i pokračující !

Dovolil bych si zde také několik začátečnických dotazů ..

Pořídil jsem si Dobsona 254/1200 Sky Watchera .. na inzerát .. je údajně dva roky starý a málo používaný.
Když jsem si pro něho přijel kolega co mi ho prodával pak asi 20minut hledal zakrytí tubusu, takže ho měl téměř neustále odkryté prim. zrcadlo. (hledáček byl perfektně zakrytý z obou stran :)
Odvezl jsem si teleskop domů asi 250km .. včetně vychytaných úseků na dálnici D1 kolem Velkého meziříčí.

Včera jsem sledoval hvězdičky a obecně jsem byl nadšený .. větší světelnost než s meade LXT 6" tak se mi jevil obraz malinko míň ostrý .. ale v pohodě ..

1. Difrakční kroužky na hvězdě se mi zdály souměrné - takže je zkolimováno dostatečně ? (ten prodávající nikdy nekolimoval)
Snad dostatečně pro mě .. prostě chci koukat a obraz mi připadá seřízený, zkrátka hvězdy jsou bodové jen v okrajích se maličkojakoby čárkují, ale nepatrně.

2. ze sklepa na zahradu přenáším dobson komplet sestavený - můžu ho brát a nosit za jeho boční hřidelky, kterými se na montáž fixuje ? nebo je šetrnější a lepší způsob ?

3. prim. zrcadlo je zaprášené a na okraji jsou dva fleky asi 6mm v prům. .. bylo tam ještě jakési vlákno to mě tak iritovalo, že jsem vzal vysavač a vysál ho .. (snad to nebyla velká blbost .. nejspíš jsem tam zvířil prach) - mám s čištěním zrcadla raději počkat na "nikdy" jindy ?

Po temperaci venku jsem měl optické členy bez zamlžení a všechno bylo super - (venku -3st.C.) pak jsem si zašel do domu asi na půl hodiny a primár zakryl krytem.
po půl hodině kolem 22h bylo všechno zamlžené jak okulár, prim. zrcadlo, tak i hledáček a udělala se námraza .. je až kupodivu, že i přesto byly trochu hvězdy vidět, respaktive například jupiter byl pořád celkem slušně ostrý když jsem ho zacentroval.

4.Dá se se zamlžováním a námrazou na okulárech něco dělat ?
Když je teleskop venku v takových podmínkách - vyšší vlhkost vzduchu a podobně ..zakrýváte prim. zrcadlo nebo i další optické členy krytkou ? nebo necháváte otevřené .. když zrovna nepozorujete ..

Na některé z mých dotazů jsem tu už částečně narazil a budu hledat dál postřehy a zkušenosti ostatních - pokud by někoho pohoršovalo, že se ptám na takové bazální věci, tak stačí nereagovat díky
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

První dalekohled - Dobson

#74

Příspěvek od Regulus »

Tož gratuluju :)
1. Pokud jsou difrakční kroužky souměrné, moc bych do toho nerýpal, zvlášť pokud bude obraz zvláště na planetách a Měsíci OK. Lze ještě zkontrolovat pozici obou zrcadel dírkovým okulárem, jestli tam není něco extrémně mimo, ale jestli je difrakce OK, tak to by mělo být dostatečným měřítkem.

2. Já mám verzi flex-tube a za ty držáky taky nosím už nějaký pátek v kuse a OK :) Možná jsou lehounce prohnuté ale fungují :)

3. Zrcadlo se jednou za pár let vačistit dá, ale opravdu až se to "naskládá", kvůli nějakému tomu fleku to nemá cenu, jen až je toho víc. Podrobněji zde:
http://posec.astro.cz/view.php?cisloclanku=2012041201

4.Okuláry nenechávat venku, brát je dovnitř nebo při pozorování je zakrytkované mít v kapse.
Primár nezákrývám úplně už kvůli temperaci, jen přikryju dobson seshora (mám ale flex a tam jsou poklopy 2). Primár se mi ještě nikdy nezamlžil, sekundár snad vždy když je dalekohled venku dlouho. Na sekundár použít např. fén, nebo zezadu (kde není optická plocha) jej ošahat teplýma rukama a počkat :)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

První dalekohled - Dobson

#75

Příspěvek od Rekmarik »

to Regulus:

Díky !

Je k nezaplacení mít zázemí zahrádky, takže k sedačce a krabici na kterou si rozkládám vercajk, přibude ještě prodlužka a fén ::)
Odpovědět