První dalekohled - Dobson

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

První dalekohled - Dobson

#31

Příspěvek od KDan »

Jakub77 napsal: Jsem začátečník a chci si koupit první hvězdářský dalekohled. Zatím jsem se díval jen běžným malým dalekohledem. Po přečtení "stovek" názorů jsem se rozhodl pro.
TSC/SKY NWT 153/1200mm 6” DOBSON

Chci se hlavně dívat, nikoliv fotit a počítám s tím, že budu dalekohled často přenášet - někdy jen z chalupy na zahradu, ale jindy budu chtít vyrazit i do přírody. Finanční limit jsem si nyní dal 5000,- + njaký ten filtřík do začátku.
V těchto diskuzích snad začal platit nový, dosud nevyslovený Murphyho zákon:

I když řekneš, že jsi začátečník a máš možnost investovat do dalekohledu konkrétní částku, dostačující na koupi pro začázek velmi slušného byť menšího dalekohledu, stejně nakonec skončíš, ať děláš co děláš, minimálně u čtyřstovky dobsona.

;D

Konečně jsem měl možnost na MHV déle pozorovat čtyřstovkou dobsonem, pod relativně slušnou oblohou. Sám mám zatím dvoustovku Newtona. Je to můj čistě subjektivní názor, ale pokud nejste odškrtávací typ ve smyslu "už jsem viděl dokonce to a to", jsou jak kvalitní stopadesátka tak dvoustovka dobson výkonné a nejen pro začátek vhodné dalekohledy.

Uživatelský avatar
Jakub77
Příspěvky: 16
Registrován: 15. 10. 2008, 15:41

První dalekohled - Dobson

#32

Příspěvek od Jakub77 »

Pro všechny co radí 200... já neřeším 900,- CZK finanční možnosti na dalekohled mám "omezené" možná tak 40-50 tis. - a to jen aby mě manželka nehubovala :D, nikoliv 5tis., ale jde o to, že jsem naprostý začátečník a hledat objekty na obloze ještě moc nedovedu, natož deep-sky objekty... A proto nyní hledám pouze slušný dalkohled do začátku na kterém se naučím hledat a pozorovat (upozorňuji, že triédrem jsem se už díval). A jde mi nejvíce o stabilitu, aby se mi moc nechvěl,lehkost a manévrovatelnost + nějaký dostačující průměr... prostě těch 4-5 kg méně oproti 200 už řeším. Tak asi tak ;)

Kdybych napsal rovnou, že mám neomezené fin. možnosti, tak mi určitě budete radit jinak a to já nechtěl. Já potřebuji dalekohled jako začátečník. Na EQ montáži, které jsou v cenové relaci do 5000 tis. zde moc nedoporučujete, navíc Dobson pro začátečníka, který chce hlavně pozorovat je asi lépe - opět vycházím z Vašich starších názorů zde na fóru. Abych to nějak uzavřel. Určitě máte pravdu, že co se týče cena poměr - výkon je 200 určitě lépe, ale pokud mě to chytne, určitě po roce či dvou si pak koupím něco většího... a díky moc všem za pomoc! ;)
Sky-Watcher 200/1200mm 8” Dobson, FirstScope Celestron 76/300mm, Auriol 10x50
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

První dalekohled - Dobson

#33

Příspěvek od hamr »

Já tu nechci podkopávat "AUTORITU" větších a velkých dalekohledů, myslím tím třeba 300 a víc, ale skoro nejvíc teď koukám a fotím Makem 127 i když mám Dobsona 250. Důvod je mobilita a asi taky to, že nejsem otodoxní pozorovatel a fotič DSO. Neznamená to, že Dobsonem nekoukám, ale jak jsem tu už x krát psal Mak mě docela překvapuje (kladně). Třeba až dokopu PP bude opět v permarenci více Dobson :). Je to asi trochu tím, že zkouším fotit planety a to jde v současné době líp tím Makem na EQ. Právě do budoucna mě láká taková střední cesta SCT 200mm na EQ ;D. Čtyřstovka Dobson mě začíná pomalu opouštět (i když nedávno to byl favorit), poté co jsem zjistil že hmotnosti se pohybují mezi 40 - 60kg >:(. Vyjímkou je vylehčený dalekohled dělaný (MMys), ale to nezvládne každý.

Tolik moje "KACÍŘSKÉ" názory, ať mají budoucí nákupčí dalekohledů ještě víc zamotanou hlavu ;D ;D ;D!
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

První dalekohled - Dobson

#34

Příspěvek od Kami »

hamr napsal: Čtyřstovka Dobson mě začíná pomalu opouštět (i když nedávno to byl favorit), poté co jsem zjistil že hmotnosti se pohybují mezi 50 - 60kg >:(. Vyjímkou je vylehčený dalekohled dělaný (MMys), ale to nezvládne každý.

Tolik moje "KACÍŘSKÉ" názory, ať mají budoucí nákupčí dalekohledů ještě víc zamotanou hlavu ;D ;D ;D!
No ,ale když bude mít začátečník možnost pevné pozorovatelny ,tak ta váha nebude mít přece tak negativní vliv.

   ;D  ;D  ;D
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4530
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

První dalekohled - Dobson

#35

Příspěvek od dvader »

Ahoj Jakube,
pokud (jak píšeš v posledním příspěvku) přímo počítáš s tím, že po nějaké době a po prvotních zkušenostech, budeš pořizovat další či jiný dalekohled, tak 200 dobson je pro začátek ideální -> jdi do něj!
1. výborný poměr cena/výkon
2. pokud tě to tak úplně nechytí, tak zase tolik peněz nevyhodíš
3. 150-tka je už dost malá a dle MÉHO názoru bych pro vizuální pozorování doporučil
   Newtona právě až od 200 a výše...
4. s dobsonem se rychle sžiješ a 200-vka ti poskytne potenciál klidně na 2 roky koukání
5. získáš zkušenosti a objevíš výhody i nevýhody dobson montáže - podle toho si pak
   pořídíš další dalekohled. Pokud ti bude dobson vyhovovat, tak určitě nějakého většího
   třeba i s navigací. Pokud ne, tak třeba skončíš u paralaktiky nebo azimutálního
Go-To...

Přeji co nejvíce jasných nocí  ;)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

První dalekohled - Dobson

#36

Příspěvek od hamr »

Pro Kami,
Pevná pozorovatelna samozřejmě mění situaci ;D. Ale moc lidí jí asi nemá :'(. Jakub 77 v 1. příspěvku píše, že vozit občas chce a nebo vynášet z baráku na zahradu. To dělám já a neskutečně mě to UNAVUJE. Obdivuji lidi, kteří jezdí z města za tmou ;). No holt to jinak nejde kvůli světelnému znečištění. Já jsem šťastný, že teď bydlím na venkově, i když do ideálu to má taky daleko.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4530
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

První dalekohled - Dobson

#37

Příspěvek od dvader »

Jo a pokud máš k dispozici nějaké finance, tak si k tomu dobsonu určitě kup nějaký dlouhoohniskový okulár pro malé zvětšení a velké zorné pole.
Vím, o čem mluvím - vlastní zkušenost...
Díky němu se dá velmi dobře vyhledávat a taky je perfektní na kochání se např. otevřenými hvězdokupami nebo i samotnou Mléčnou dráhou  :D
Můj soukromý tip (doporučuji jen to, co jsem si osahal):
Baader Hyperion Aspheric 31 mm
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

První dalekohled - Dobson

#38

Příspěvek od Kami »

hamr napsal: Pro Kami,
Pevná pozorovatelna samozřejmě mění situaci ;D. Ale moc lidí jí asi nemá :'(. Jakub 77 v 1. příspěvku píše, že vozit občas chce a nebo vynášet z baráku na zahradu. To dělám já a neskutečně mě to UNAVUJE. Obdivuji lidi, kteří jezdí z města za tmou ;). No holt to jinak nejde kvůli světelnému znečištění. Já jsem šťastný, že teď bydlím na venkově, i když do ideálu to má taky daleko.
Jo,jo.... Já jen reagoval na tvůj příspěvek. ;D
Neměli bychom brát mladým ideály... Třeba se k tomu dopracujou dřív než mi.
;)
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
viktormt
Příspěvky: 897
Registrován: 14. 12. 2008, 22:49

První dalekohled - Dobson

#39

Příspěvek od viktormt »

v blizkej dobe sa chystam tiez kupit tento dalekohlad, som zvedavy hlavne na mesiac:)
nema niekto prosim k dispozicii nejake fotky z tochto teleskopy? prehladaval som google, ale marne.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

První dalekohled - Dobson

#40

Příspěvek od stana »

Rozumněl bych argumentaci že volím Dobson 150 mm, kdyby byl třeba kratší..Ale je stejně dlouhý jako dvoustovka a vypadá docela jak podvýživený bratr dvoustovky..No a argumentaci, že jsem začátečník a stačí mi stopadesátka, tak té už vůbec nerozumím..No ale dělejte jak myslíte..Však je to vaše rozhodnutí..
::) ;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

První dalekohled - Dobson

#41

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Si ale vem, kolik jsi do toho ty narval, ty jsi u zelenych okularu neresil kazdou korunu :D
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

První dalekohled - Dobson

#42

Příspěvek od stana »

Alien_MasterMynd napsal: Si ale vem, kolik jsi do toho ty narval, ty jsi u zelenych okularu neresil kazdou korunu :DJak jsem psal vedle..Těch 15 stovek navíc je "výhra" za 5 cm průměru navíc...
Když budeš upgradovat, tak tě to vyjde mnohem dráž..Navíc je otázka, jak dlouho budou dělat dvoustovky plnotubusy..Navíc v Supře Praha je to akční cena..
Howgh..Teda jen můj názor..
P.S. Zelené mám jen dva...A třetí v nedohlednu..
:-/ Ale i ty dva mi bohatě pokryjí celou pozorovací noc a seťáky v podstatě nechávám doma. Navíc na E-8 mám redukci a tak jen prohazuju oba okuláry sem a tam...Ono v tom mraze na víc není čas a teda ruky mrznou. ;)
P.S. Redukci na E-8 mám ne proto, že jsem tupoš, ale proto, že jinak nezaostřím...Asi chyba v TV Matrixu.. ;D :D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
TomasSVK
Příspěvky: 288
Registrován: 10. 11. 2008, 16:13

První dalekohled - Dobson

#43

Příspěvek od TomasSVK »

viktormt napsal: v blizkej dobe sa chystam tiez kupit tento dalekohlad, som zvedavy hlavne na mesiac:)
nema niekto prosim k dispozicii nejake fotky z tochto teleskopy? prehladaval som google, ale marne.
Tak si zle hladal napis si tam 8" Dob moon photo alebo 8" Dob moon pictures

SkyWatcher 254/1200
26mm setovy SkyWatcher 52°, 13mm Hyperion 68°, 6mm SkyWatcher Planetary WA 58°, Polarizacny filter, Farebne filtre #12,21, BAADER AstroSolar™ folia
Uživatelský avatar
viktormt
Příspěvky: 897
Registrován: 14. 12. 2008, 22:49

První dalekohled - Dobson

#44

Příspěvek od viktormt »

urcite je to dobson 153?
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

První dalekohled - Dobson

#45

Příspěvek od ladis »

hamr napsal: Pro Kami,
Pevná pozorovatelna samozřejmě mění situaci ;D. Ale moc lidí jí asi nemá :'(. Jakub 77 v 1. příspěvku píše, že vozit občas chce a nebo vynášet z baráku na zahradu. To dělám já a neskutečně mě to UNAVUJE. Obdivuji lidi, kteří jezdí z města za tmou ;). No holt to jinak nejde kvůli světelnému znečištění. Já jsem šťastný, že teď bydlím na venkově, i když do ideálu to má taky daleko.
Ja jsem linej jezdit za tmou, ale pokud clovek jednou zkusi, uz nechce jinak ;D

Navic s kamarady je to zase o level vyse, v lete o dva a vubec, docela si uzivam uz samotnou jizdu na stanoviste, uz za jizdy si predstavuju, co vse napozoruju, koukam z okna cestou, jak se meni (mizi) LP a mam radost, ze me astronomie chytla...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět