Zaostrovanie objektivov

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Zaostrovanie objektivov

#16

Příspěvek od vla »

Levný soustruh s točnou délkou cca. 500 mm a točným průměrem asi 200 mm s možností řezat závity, ale jako na potvoru neumí stoupání 0,75 mm, což je v astronomii nejčastější stojí v akcích supermarketů přibližně 24 000 kč. Komplet. nabídka je na www.promacz.cz
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Zdenek F.
Příspěvky: 46
Registrován: 14. 07. 2003, 20:54

Zaostrovanie objektivov

#17

Příspěvek od Zdenek F. »

Tohle by mohlo být taky docela zajímavé... http://www.vavra-soustruhy.cz/index.html
Zdeněk F.
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Zaostrovanie objektivov

#18

Příspěvek od Rambo »

Chtěl bych se zeptat na zaostření DF.

Mám Canon G3 a pokud automatikou zaostřím podle Měsíce a poté přepnu na manuální ostření DF zůstane zaostřen v této poloze. Můžu takto zaostřený DF považovat za zaostřený i pro ostatní objekty jako je Slunce, planety, hvězdy?

Měl jsem totiž vždy subjektivní pocit, že pro ostatní objekty je nutné přeostření (kontroloval jsem si to jen podle displeje DF) a nevím jestli jsem si to všechno spíš víc nerozvrtal, než kdybych to nechal zaostřeno podle toho Měsíce. Díky.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Zaostrovanie objektivov

#19

Příspěvek od peta »

ano, zaostreni podle Mesice je spravne, pro aparat jsou vsechny zminene objekty "v nekonecnu", stejne tak jako napr. par km vzdaleny vysilac - za mestem ostrim prave na mestke osvetleni..
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Zaostrovanie objektivov

#20

Příspěvek od Rambo »

peta napsal: ano, zaostreni podle Mesice je spravne, pro aparat jsou vsechny zminene objekty "v nekonecnu", stejne tak jako napr. par km vzdaleny vysilac - za mestem ostrim prave na mestke osvetleni..
Uvědomil jsem si, že jsem zapomněl napsat, že to zaostřování je vztaženo k afokální konfiguraci (Newton – okulár – DF). Platí to i pak?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zaostrovanie objektivov

#21

Příspěvek od MilAN »

Pokud máš v afokální konfiguraci zaostřen Měsíc, pak i Slunce a ostatní astronomické objekty budou zaostřeny správně. Pokud bys však zaostřil jen foťák na Měsíc bez dalekohledu a potom chtěl fotit afokálně, nastane problém, že dalekohled ostříš na nekonečno podle svého oka a to asi nikdy nebude to správné nekonečno
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Zaostrovanie objektivov

#22

Příspěvek od vla »

To je přesně problém,v kterém se plácám, jak zaostřit dalekohled na opravdové nekonečno pro afokál kombinaci. Měl jsem představu, že si foťák sám ostření optimálně dokoriguje vlastním objektivem, ale zdá se že nikoli.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Zaostrovanie objektivov

#23

Příspěvek od Rambo »

MilAN napsal:  Pokud bys však zaostřil jen foťák na Měsíc bez dalekohledu  a potom chtěl fotit afokálně, nastane problém, že dalekohled ostříš na nekonečno podle svého oka a to asi nikdy nebude to správné nekonečno
To je mi jasné, kór, když moje oči potřebují korekci tak -0,5 dioptrie. Díky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zaostrovanie objektivov

#24

Příspěvek od MilAN »

Potom nezbývá než foťák zaostřit samotný na nekonečno, vypnout automat, upevnit foťák na dalekohled  a ostřit okulárovým výtahem podle obrazu na  displeji, popřípadě na matnici u zrcadlovky.
U zrcadlovek , ať digitálních nebo filmových, je výsledek slušný, u kompaktu podle dispeje je to výrazně problematičtější a méně jisté
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Zaostrovanie objektivov

#25

Příspěvek od Rambo »

vla napsal: To je přesně problém,v kterém se plácám, jak zaostřit dalekohled na opravdové nekonečno pro afokál kombinaci. Měl jsem představu, že si foťák sám ostření optimálně dokoriguje vlastním objektivem, ale zdá se že nikoli.
No to je právě problém ostření okem, je to vždy jen subjektivní výsledek. Každý má oči trochu jiné (navíc při visuelním pozorování si cizí oči odchylku vyrovnají - poradí si tuším až s +- 1 dioptrií). Chělo by to ten software co o něm psali v Kozmosu 1/2005 (Astrofotografia a digitálne SLR fotoaparáty) je na adr: http://www.dslrfocus.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zaostrovanie objektivov

#26

Příspěvek od MilAN »

Rambo napsal:
Chělo by to ten software co o něm psali v Kozmosu 1/2005 (Astrofotografia a digitálne SLR fotoaparáty) je na adr: http://www.dslrfocus.comAle u zrcadlovek ostříš naprosto spolehlivě na matnici a u kompaktu žádný SW nepomůže.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Zaostrovanie objektivov

#27

Příspěvek od Rambo »

No neřekl bych, že je to až tak jednoduché
- používal jsem Zenit - E a tam se přes tu jeho tmavou matnici zaostřit pořádně nedalo - navíc někdo používá parafokalizovaný okulár rači než matnici.
No a u kompaktů je také lepší snímek ihned stáhnout do počítače a prohlédnout jestli to je OK než se orientovat jen podle displeje, ale souhlasím, že na planety a pod. je ten uvedený SW zbytečný - je to jen takový pomocník, navíc není zdarma.
Odpovědět