Zaostrovanie objektivov

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Zaostrovanie objektivov

#1

Příspěvek od FunTomas »

Na zaostrovanie existuje mnozstvo pomocok popisanych na webe. Z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze funguju velmi slabo (napriklad masky s otvormi). Zaujimalo by ma akym sposobom sa zaostruje maksutova komora a ked nou niekto (napr. Libor) foti, tak ako riesi pouzivanie farebnych filmov spolu so zakrivenym polom Je to pole rovne alebo je pouzita specialna kazeta na filmy? Pracovat s touto komorou musi byt fakt riadna drina.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zaostrovanie objektivov

#2

Příspěvek od MMys »

Pokud vim, tak fotokomora se zaostruje pokusnym fotografovanim, az je to OK. Jinak to nejde, protoze se dovnitr nedostanes, abys tam neco videl. Na druhou stranu, po nasteveni uz tak zustane zaostrena skoro "naveky", pokud je dobre postavena. Jestli se mylim, Libor me jiste opravi.

Jak je to stim polem, to by me taky zajimalo. Mas ho Libore rovne, nebo mas zakrivenou kazetu ? Jak tam pak ten film zkroutis ? Na to se pouzivala vysekana kolecka. Tipoval bych to spis na rovne pole.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Zaostrovanie objektivov

#3

Příspěvek od vla »

Na Kleti jsme přitlačovali kruhový výsek objímkou na kulovou plochu, díky velkému poloměru křivosti se film stačil vytvarovat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Zaostrovanie objektivov

#4

Příspěvek od Libor »

Zaostreni fotokomory musi byt dost presne, protoze ma docela velkou svetelnost (1:2,8 ) a provadim ho skutecne zkusebnimi snimky. Neni to nijak narocne, jen musi byt ostreni opatreno stupnici (pouzivam ostrici mechanismus z rozebraneho fotogr. objektivu) abych si mohl poznacit v jake poloze byl kazdy snimek exponovan. Zkousky lze snadno provadet i ve meste a bez pointace, staci cca 30s expozice Polarky. Komoru nemam postavenu tak dokonale, aby se zaostrila jednou "naveky", takze tak 2x az 3x rocne (kdyz mam prazdnou kazetu) delam kontrolni zaostrovaci snimky. Ale zmeny jsou jen velmi nepatrne, spis se projevuje urcita teplotni zavislost (cca 0,1mm/10°C), to se da ale resit kalibraci zaostrovaci stupnice.
K te kazete - pole je skutecne zakrivene a vzhledem k male hloubce ostrosti to nelze ignorovat. Takze jsem musel vyrobit specialni kazetu, coz bylo cca 1/2 veskere prace pri vyrobe komory . Do kazety nacpu 2 spulky na kinofilm (film se pretaci z jedne do druhe) a fotim na standartni format 24x36. Je jedno, jestli se tam nacpe barevny nebo cb. film (zkousky delam samozrejme na cb. film). Ten format 24x36mm jsem volil prave kvuli snadnemu zpracovani bezne dostupnych filmu, i kdyz je to trochu skoda, protoze fotokomora je spocitana na pole o prum. 60mm. Takze ta kazeta ma ramecek 24x36mm a zezadu je film dotlacovan podlozkou ve tvaru kulove plochy. Polomer te plochy je 542mm, takze se film bez problemu prohne, navic drzi dokonale napnuty.
Jinak fotit s fotokomorou neni zas takova drina, spis me dalo hodne prace ji vyrobit, ale nelituji toho. Rekl bych, ze jeste predcila me ocekavani :D. Kresba je neporovnatelne lepsi nez napr. u teleobjektivu Sonnar. Nevim, co jsou to opt. aberace a vinetace. Vyrez z fotky mohu udelat treba i z rohu zaberu a na fotce se to nepozna.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Zaostrovanie objektivov

#5

Příspěvek od FunTomas »

Super a kde si taku komoru zohnal. Robil si si to sam alebo si ju od niekoho kupil?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Zaostrovanie objektivov

#6

Příspěvek od Libor »

Optiku (zrcadlo + menisek) jsem koupil ve VOD Turnov
http://www.optikavod.cz/,
kde jsou to ochotni vyrobit na zakazku.
Kupoval jsem ji cca pred 4 roky a zrejme by byli ochotni neco podobneho vyrobit i dnes, i kdyz asi trochu draz nez tenkrat (optika stala cca 31 kKc). Ostatni jsem si vyrabel sam.
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Zaostrovanie objektivov

#7

Příspěvek od elbi »

Mě by ale zajímalo jak zaostřím normálního Newtona.
Počítal jsem právě s tou Hartmanovou maskou.MMys to na svých stránkách popisuje.Funguje to tedy nebo ne?Pokud ne, tak jak na to?Jak to kdo děláte?Ta metoda co zde Libor popisuje mi přijde dost náročná.
Předem dík.Elbi
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zaostrovanie objektivov

#8

Příspěvek od MMys »

Já používám masku + 4mm okulár místo fotoaparátu. Zaostrřit, pak prohodit oklár zpátky za foťák. To je dostatečné zvětšení pro posouzení kvality zaostření. Od té doby nemám problémy.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zaostrovanie objektivov

#9

Příspěvek od PavelM »

Já ostřím s Hartmanovou maskou a zvětšením (9mm okulár) hvězdy na matnici fotáku. Při téhle metodě je nutné ale mít odnímatelný hledáček na fotáku a co nejsvětlejší matnici.
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Zaostrovanie objektivov

#10

Příspěvek od elbi »

Omlouvám se jestli jsem moc natvrdlej, ale moc tomu nerozumím.Ten okulár přece musí mít ohniskovou rovinu úplně jinde než je matnice foťáku... ???
Elbi
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zaostrovanie objektivov

#11

Příspěvek od PavelM »

elbi napsal: Omlouvám se jestli jsem moc natvrdlej, ale moc tomu nerozumím.Ten okulár přece musí mít ohniskovou rovinu úplně jinde než je matnice foťáku... ???
Elbi
Ten okulár je parfokální s ohniskovou rovinou fotáku. Funguje to tak že se jednou přesně zaostří fotákem třeba metodou na ostří nože. Vyndá se foták a vloží okulár. Pak se zaostří okulárem tak aby se ale nehýbalo okulárovým výtahem. Takže musí být nějaká další možnost ostření bez pohybu celého výtahu. Např. nějakou redukcí. Pak se okulár musí v této redukci zaaretovat. Pak stačí pred focením vložit okulár s touto redukcí a zaostřit okulárovým výtahem. Vložit foták a ohnisková rovina by měla být v rovině filmu.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zaostrovanie objektivov

#12

Příspěvek od MMys »

Elbi, to je to, co jsem ti ukazoval, když jsem byl u tebe, ten fotografický mezikroužek s tubuskem, a šrobkem na nastavení dorazu. Vzpomínáš ? Ono toho bylo moc najednou co ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
elbi
Příspěvky: 298
Registrován: 30. 11. 2003, 17:39

Zaostrovanie objektivov

#13

Příspěvek od elbi »

Jasan.V pohodě.Já jsem si to takhle nějak myslel, ale asi jsem marně doufal, že by to třeba mohlo být jednodušší.Takhle to bude na hodně dlouhý lokte.
Docela by bodlo mít doma soustruh... :-[
Elbi
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Zaostrovanie objektivov

#14

Příspěvek od FunTomas »

elbi napsal: ...Docela by bodlo mít doma soustruh... :-[ElbiMoja rec. Ak niekedy nejaky zozeniem, to mi bude sveta zit. Taky malicky by stacil, hlavne aby nestal prilis vela.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Zaostrovanie objektivov

#15

Příspěvek od igi »

Checkni WWW.Conrad.sk, nejaky maly sustruh som tam videl, len neviem, co stal.
Odpovědět